Scroll Top

Polskie ministerstwo kultury “kategorycznie odmówiło” Ukrainie pomocy? Resort dementuje

ministerstwo kultury_FOT

Author(s): Gabriela Sieczkowska, Konkret24

Polski resort kultury miał odmówić pomocy Ukrainie “przy opracowaniu planu i zabezpieczeniu dobytku kulturowego” – taki przekaz rozchodzi się w mediach społecznościowych. Nie jest prawdziwy.

“Ukraina poprosiła 7 państw o pomoc przy opracowaniu planu i zabezpieczeniu dobytku kulturowego, w tym dzieł sztuki. Polskie Ministerstwo Kultury, jako jedyne kategorycznie odmówiło” – napisał 8 lutego na Twitterze użytkownik przedstawiający się jako doktorant historii sztuki na Uniwersytecie Rzymskim La Sapienza. Dalej w wątku pisał: “Nadzoruje Galerie Sztuki Oprowadzam po Rzymie. Reprezentując z 3 osobami włoskie Min.Kul., pracujemy we Lwowie, wraz z delegacjami ministerialnymi pozostałych 5 państw i przedstawicielami rządu Ukrainy, nad stworzeniem ‘mostu’, który posłuży do wywozu arcydzieł, do bezpiecznych magazynów zagranicznych” (pisownia opisu i wszystkich tweetów oryginalna).

Fałszywy przekaz opublikowany na Twitterze 8 lutego 2023 roku

“Polski rząd mimo odmowy pomocy, zablokował także możliwość tranzytu ukraińskich dóbr kulturowych, przez swoje terytorium. Tym samym utrudnia ratunek ich przed zrabowaniem przez Rosję. Brawo gliński, piz**o!” – stwierdził w kolejnym wpisie. “Argumentem był brak przestrzeni magazynowych, spełniających wymogi określone przez konserwatora zabytków” – pisał dalej. “Według strony ukraińskiej, chodzi o brak odpowiednich przestrzeni magazynowych, spełniających parametry wyznaczone przez konserwatora zabytków. Bzdura nieprawdopodobna” – dodał autor wątku, już w dyskusji z innymi twitterowiczami.

Informacja wywołała zainteresowanie internautów. Poszczególne wpisy o polskim resorcie kultury wyświetlono od 28 tys. do ponad 90 tys. razy. Część użytkowników komentowała: “Trzymam kciuki za misję. Ależ to jest draństwo”; “Kultura to dla rządu słowo nieznane…”; “Wstyd Dno”; “Podano powód?”; “Z jakiego powodu odmówiło?”.

Fałszywa informacja rozchodziła się na Twitterze

Po tym poście pojawiły się też kolejne z podobnym przekazem. Jednak część internautów pytała o źródło: “Skąd ta informacja?”; “Tak, źródło poproszę, bo średnio ma się to do dotychczasowych informacji”; “A skąd takie info? Szukam i nigdzie nie znajduję. Szczucie na Polaków w kontekście Ukraińców, ma słabe szanse na przebicie”.

9 lutego w odpowiedzi na popularny wątek Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, napisała na Twitterze: “Wszystkie tu podane informacje są w całości nie prawdziwe. Dobrze widzieć po komentarzach, że Polacy coraz lepiej przygotowani na działania w zakresie dezinformacji. Pozdrawiam – Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie”.

I miała rację, bo rozsyłana w mediach społecznościowych informacja wydaje się być celową dezinformacją. Przekazują ją głównie anonimowi użytkownicy.

Polskie ministerstwo kultury: “wyjątkowo obrzydliwy fake news”

O komentarz do informacji o rzekomej odmowie pomocy stronie ukraińskiej i rzekomym zablokowaniu przez nasz rząd tranzytu ukraińskich dóbr kulturowych przez terytorium Polski poprosiliśmy polskie i ukraińskie resorty kultury.

“Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanowczo dementuje ten wyjątkowo obrzydliwy fake news dotyczący rzekomej odmowy wsparcia ewakuacji ukraińskich dóbr kultury” – odpisała Anna Pawłowska-Pojawa, dyrektor Centrum Informacyjnego MKiDN. “Od samego początku rosyjskiej agresji na Ukrainę minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński pozostaje w bieżącym kontakcie z Ministrem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, Panem Ołeksandrem Tkaczenką, a przedstawiciele ministerstwa współpracują bezpośrednio ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami. Ostatnie spotkanie ministrów odbyło się 20 stycznia, a spotkanie ministra Glińskiego z ambasadorem Ukrainy w Polsce – przed niespełna tygodniem” – dodała.

Informacje o wsparciu udzielanym przez MKiDN i jego instytucje ukraińskiemu resortowi kultury można znaleźć na stronie ministerstwa. W listopadzie 2022 roku portal tvn24.pl informował, jak dzięki współpracy polskich i ukraińskich muzealników schronienie w Polsce znalazła kolekcja 34 obrazów Jacka Malczewskiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki.

Anna Pawłowska-Pojawa pisze, że pierwszy transport z pomocą dla ukraińskich instytucji kultury dotarł do Lwowa 10 marca 2022 roku (rosyjska inwazja rozpoczęła się 24 lutego), a działalność w zakresie zabezpieczania dóbr kultury i dziedzictwa na Ukrainie prowadzą m.in. Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa Kulturowego Za Granicą “Polonika”. “Łącznie do końca 2022 roku Centrum w imieniu licznych instytucji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (muzeów, archiwów, bibliotek, instytucji specjalistycznych) oraz własnym przekazało stronie ukraińskiej ponad 800 palet z materiałami zabezpieczającymi przeznaczonymi m.in. do translokacji wewnętrznej” – informuje dyrektor Centrum Informacyjnego MKiDN.

Odnosząc się do zarzutów dotyczących rzekomego blokowania tranzytu ukraińskich dóbr kulturowych przez terytorium Polski, wyjaśnia: “Trudno też nie widzieć absurdalności oskarżeń o blokowanie – zgodnego z prawem – wywozu lub przewozu dzieł z Ukrainy w obliczu tego, że dzieła ze zbiorów ukraińskich są prezentowane na wystawach w polskich instytucjach kultury – m.in. na wystawie ‘Idę w świat i trwam’ w Muzeum Narodowym w Poznaniu, na wystawie ‘Miłość i obowiązek. Powstanie Styczniowe 1863’ w Zamku Królewskim w Warszawie czy wreszcie na wystawie ‘Ukraina. Pod innym niebem’ w Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski”. Podaje jednak przykłady ukraińskich dzieł sztuki, które wystawiane są w Polsce, nie odnosi się do sytuacji opisanej przez twitterowicza, czyli tranzytu ukraińskich dóbr kulturowych przez Polskę w celu umieszczenia ich w “bezpiecznych magazynach”. Ale prawdziwości tej tezy internauty nie udało się nam potwierdzić.

Ukraińskie ministerstwo: „odpowiednie ministerstwa Ukrainy i Polski ściśle współpracują w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego Ukrainy”

W odpowiedzi na pytanie  Konkret24 Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy dementuje fałszywe doniesienia, jakoby Polska odmówiła wsparcia dla ochrony ukraińskich dóbr kultury – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie resortu 10 lutego. „Pragniemy podkreślić, że od samego początku inwazji Rosji na Ukrainę na wielką skalę odpowiednie ministerstwa Ukrainy i Polski ściśle współpracują w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego Ukrainy oraz realizacji polityki informacyjnej” – stwierdza ukraiński resort.

Również “zdecydowanie potępia absurdalne i fałszywe oskarżenia o blokowanie legalnego wywozu lub transportu dzieł z Ukrainy” – przypomina, że prace z ukraińskich kolekcji są prezentowane na wystawach w polskich instytucjach kultury, m.in. m.in. na wystawie “Idę w świat i dalej” w Muzeum Narodowym w Poznaniu, na wystawie “Miłość i obowiązek. Powstanie styczniowe 1863 r.” w Zamku Królewskim w Warszawie, na wystawie “Ukraina. Pod innym niebem” w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim.

Skontaktowaliśmy się z użytkownikiem Twittera, który opublikował głośny wątek. W prywatnej wiadomości zapytaliśmy o źródło informacji i wymienienie działań, w których polski resort kultury miał odmówić pomocy. 9 lutego odpisał: “Pozwolę sobie odpowiedzieć na Pani pytania po zakończonych obradach zespołu międzynarodowego, w którym uczestniczę we Lwowie. Powrócę do Pani dziś wieczorem. Z góry serdecznie dziękuję za zainteresowanie i podjęcie tematu”. Ale już nic więcej nie odpisał, a 10 lutego profil został czasowo zawieszony.

Fact Checker Logo
Pierwotnie opublikowane tutaj.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.