Scroll Top

Prokremlowskie media rozpowszechniają nieprawdziwe twierdzenia, że Zełeński „sfałszował” swoją wizytę w szpitalu

Prokremlowskie media rozpowszechniają nieprawdziwe twierdzenia, że Zełeński „sfałszował” swoją wizytę w szpitalu - Featured image

Author(s): Robert BARCA, AFP Słowacja

Setki udostępnień na Facebooku miały publikacje, które sugerowały, że prezydent Ukrainy Wołodymir Zełeński opublikował „sfałszowane nagranie” swojej wizyty w szpitalu z rannymi żołnierzami. Według niektórych użytkowników Zełeński nagrał to wideo w lutym, a nie w marcu, gdyż rzekomo widać na nim lekarkę, która zmarła kilka tygodni temu. To nie jest jednak prawda. W filmie oraz na zdjęciach widać nie lekarkę, jak sądzą internauci, a generał brygady Ukrainy Tatianę Ostaszczenko.

„Zełeński opublikował wideo, w którym rzekomo odwiedził dziś szpital z rannymi żołnierzami Sił Zbrojnych Ukrainy. Ale na nagraniu widziano lekarkę Innę Derusową, która zmarła 26 lutego. Śmierć kobiety została potwierdzona przez jej krewnych. Następnie sam Zełenski przyznał jej pośmiertnie tytuł bohatera Ukrainy” – czytamy w publikacji z 13 marca udostępnionej na Facebooku.

Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 17 marca 2022 roku

Następnie autor treści napisał, że wideo opublikowane 13 marca przez prezydenta Ukrainy z rannymi żołnierzami jest „fałszerstwem” i że „zostało nagrane w lutym, przed śmiercią Inny Derusowej”.

Podobne twierdzenia – jak donosi ukraiński portal fact-checkingowy – były publikowane także w języku rosyjskim przez rządowe kanały RT (Russia Today) na Twitterze i Telegramie – treść tych profili w mediach społecznościowych nie jest jednak dostępna w krajach Unii Europejskiej. Publikacje pojawiały się również w chińskich, amerykańskich, niderlandzkich i słowackich mediach społecznościowych.

Zrzut ekranu tweeta RT z artykułu sprawdzającego fakty na stronie observers.france24.com wykonany 16 marca 2022 roku

Jak się okazuje internauci błędnie zidentyfikowali kobietę pokazaną na zdjęciach udostępnianych w mediach społecznościowych.

Wizyta Zełeńskiego w szpitalu

Zełeński odwiedził rannych ukraińskich żołnierzy w szpitalu wojskowym 13 marca 2022 r. i odznaczył ich medalami za odwagę. Prezydent Ukrainy udostępnił na Facebooku również wideo z owej wizyty.

Czyny prezydenta Ukrainy spotkały się z krytyką ze strony jego przeciwników, którzy swoimi błędnymi teoriami próbowali zmanipulować jego przekaz. Były deputowany ukraińskiej opozycji – Ilja Kiwa – napisał w języku rosyjskim na swoim profilu na Telegramie: „Jest oczywiste, że geniusze politycznego PR zaczęli publikować nagrane wideo wcześniej. Jednak twórcy zmontowanego filmu nie uwzględnili śmierci jednej osoby – lekarki Inny Derusowej. Zmarła 26 lutego”.

Inna Derusowa (Инна Дерусова, przyp. red.) – ukraińska lekarka wojskowa, zginęła na służbie, gdy pomagała rannemu żołnierzowi podczas rosyjskiego bombardowania, według lokalnych mediów i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy, 26 lutego 2022 r. w Achtyrce w obwodzie sumskim — dwa dni po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę. Jako pierwsza kobieta w państwie została odznaczona 12 marca 2022 roku przez prezydenta tytułem Bohatera Ukrainy wraz z Orderem Złotej Gwiazdy, czyli najwyższym odznaczeniem państwowym Ukrainy. Świadczy o tym także dekret prezydencki, w którym pojawia się jej nazwisko.

Zełeńskiemu w szpitalu towarzyszyła jednak Tatiana Ostaszczenko – dowódca ukraińskich sił medycznych.

Bliższa obserwacja kobiety o krótkich blond włosach występującej w filmie z wizyty Zełeńskiego w szpitalu wykazała, że kobieta miała na mundurze insygnia generała brygady armii ukraińskiej. Jej nazwisko widać na mundurze w 16 sekundzie nagrania.

Nazwisko „Ostaszczenko” (w języku ukraińskim: Остащенко, przyp. red.) oraz stopień generała brygady sił zbrojnych Ukrainy można odczytać cyrylicą na jej mundurze. Podobnie widnieje ono na zdjęciu ukraińskiej generał, które zostało opublikowane na profilu Dowództwa Sił Medycznych Sił Zbrojnych na Facebooku.

Poniżej porównanie zrzutu ekranu z powiększonym zdjęciem wideo z wizyty Zełeńskiego w szpitalu (po lewej) oraz insygniów wojskowych Ukrainy ze strony Ukraińskiej strony wojskowej (po prawej):

Detale munduru Ostaszczenki oraz zdjęcie insygniów generała brygady armii ukraińskiej pobrane ze strony ukrmilitary.com (po prawej)

24 sierpnia 2021 r. Ukraińska Agencja Prasowa oraz ukraińskie ministerstwo obrony informowały, że Zełeński awansował Tatianę Ostaszczenko z funkcji dowódcy Sił Medycznych Sił Zbrojnych Ukrainy na wyższy stopień wojskowy — generała brygady.

Ostaszczenkę widać też na innych zdjęciach z wizyty Zełenskiego u rannych żołnierzy w szpitalu 13 marca w Kijowie (1, 2).

Zdjęcia opublikowane na stronie prezydenta Ukrainy udało nam się również odnaleźć na stronie agencji Reuters z 14 marca 2022 r.

„Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zieleński przysłuchuje się szefowi Narodowego Wojskowego Centrum Medycznego generałowi dywizji Anatolijowi Kazmirczukowi i szefowej Dowództwa Sił Medycznych generał brygady Tatianie Ostaszczenko, podczas ataku Rosji na Ukrainę, na terenie szpitala w Kijowie w Ukrainie” — czytamy w podpisie pod zdjęciem.

Snímka zo stránky prezidentskej kancelárie vyhotovená 16. marca 2022

Zdjęcie Ostaszczenki z 2016 roku – wówczas w stopniu pułkownika – znaleźliśmy również w bazie agencji fotograficznej Alamy.

Poniżej porównanie sylwetek obu kobiet:

Obrázok Inny Derusovej stiahnutý z FB stránky veliteľstva zdravotníckych síl Ozbrojených síl Ukrajiny (vľavo) a obrázok Tatiany Ostaščenko stiahnutý z portálu rubryka.com (vpravo)

24 lutego 2022 roku, po miesiącach eskalacji napięć między Rosją a krajami Zachodu, Władimir Putin rozpoczął inwazję na Ukrainę. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, ogarniętą wojną Ukrainę opuściło już ponad trzy miliony ludzi – najwięcej, bo ponad 1,9 mln z nich, trafiło do Polski.

Najnowsze informacje na temat agresji Rosji na Ukrainę, 17 marca 2022 roku

Wniosek: Wizyta Zełeńskiego w szpitalu w Kijowie nie została sfałszowana. W filmie oraz na zdjęciach widać generał brygady Ukrainy Tatianę Ostaszczenko, a nie – jak sądzili internauci – zasłużoną dla Ukrainy lekarkę Innę Derusową.

Fact Checker Logo
Pierwotnie opublikowane tutaj.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.