Scroll Top

Protievropská demonstrace na tomto videu je z roku 2013, s nedávnými volbami v Itálii nemá nic společného

Protievropská demonstrace na tomto videu je z roku 2013, s nedávnými volbami v Itálii nemá nic společného - Featured image

Author(s): Théophile BLOUDANIS, Ladka MORTKOWITZ, AFP Řecko

Během italských voleb, ve kterých koncem minulého týdne zvítězily krajně pravicové strany, se na sociáních sítích začalo šířit staré video zachycující demonstraci, při níž neofašistická skupina sundala z budovy vlajku Evropské unie a nahradila ji vlajkou Itálie. Taková akce sice skutečně proběhla, ale již v roce 2013, takže video je záměrně vytrženo z kontextu.

„V Římě je vlajka EU stažena a nahrazena vlajkou italskou,” hlásá například tento facebookový příspěvek z 24. září 2022, který obsahuje zhruba třičtvrtěminutové video se skupinou demonstrantů mávajících italskými vlajkami před budovou v Římě. Jeden z nich vyleze na balkón budovy a strhne vlajku EU, kterou hodí na zem, zatímco dav skanduje „Italia, nazione, revoluzione” (Itálie, národ, revoluce).

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 29. září 2022

Toto video bylo sdíleno i v dalších jazycích (například v řečtině, francouzštině či srbštině) jen hodiny před tím, než koalice vedená krajně pravicovou stranou Frattelli d’Italia v čele s Giorgií Meloni zvítězila v italských parlamentních volbách.

Některé z těchto příspěvků zmiňují prezidentku Evropské komise Ursulu von der Leyen, která 22. září prohlásila, že EU má „nástroje na to, jak s Itálii jednat v případě, že by se vydala složitým směrem” – tj. kdyby krajní pravice vyhrála volby.

Tato prohlášení vyvolala italské krajní pravice silné reakce: 23. září uspořádala strana Liga před sídlem Evropské komise v Římě protestní akci. Zúčastnil se jí i vůdce Ligy Matteo Salvini. Podle videoreportéra agentury AFP, který akci natáčel, byl protest velmi klidný. Žádnou staženou vlajku EU prý nezaznamenal.

Video sdílené na sociálních sítích je staré a tudíž je vytržené z aktuálního kontextu. Zachycuje sice protestní akci, která se odehrála před sídlem Evropské komise v Římě, ale bylo natočeno již v roce 2013 a s nedávnými italskými parlamentními volbami z 25. září 2022 nemá nic společného.

Video z prosince 2013

Pomocí zpětného vyhledávání videí se nám na Youtube podařilo najít dvě podobná videa zde a zde. Záběry sdílené na Facebooku jsou na těchto youtubových videích vidět v časech 2:23 a 2:30.

Obě videa byla zveřejněna v roce 2013, a to 15. a 19. prosince. To z 19. prosince zveřejnila neofašistická skupina „CasaPound” působící v Itálii od roku 2003, která podle vlastních slov akci zorganizovala 14. prosince 2013 pro „národní a měnovou suverenitu”. Video zveřejněné 15. prosince bylo použito v článku francouzského zpravodajství Franceinfo pojednávajícího o této krajně pravicové skupině.

O demonstraci na videu informovala 14. prosince 2013 také agentura Reuters, která akci taktéž připisuje organizaci „CasaPound”.

Jedná se tedy skutečně o akci, která se odehrála před zastoupením Evropské komise v Římě, ovšem již v roce 2013 a nikoliv po nějakém prohlášení Ursuly von der Leyen, jež v té době ještě nestála v čele Evropské komise.

Neofašistická skupina „CasaPound” je v Itálii známá obsazováním budov v Římě a svými „akcemi” na pomoc chudým rodinám, ale také protiimigračními a antiglobalizačními postoji.

Tato skupina bývá přirovnávána k řeckému hnutí Zlatý úsvit, které používá podobné metody.

Vyhledávání pomocí klíčových slov v italštině však nepřineslo žádné výsledky o jakékoliv akci zorganizované v poslední době hnutím „CasaPound” v Římě. Poslední zmínka o demonstraci tohoto uskupení pochází z května 2022, kdy mu byl odepřen přístup na římské náměstí Piazza di Santa Maria Maggiore.

Ekonomické reformy Maria Draghiho 

Evropská komise v pondělí uvedla, že doufá udržovat s příští italskou vládou konstruktivní vztahy. Komise jako výkonný orgán EU zásadně spolupracuje „s vládami, které vzejdou z voleb”, uvedl mluvčí EU Eric Mamer na tiskovém brífinku. „V tomto případě tomu není jinak. Samozřejmě doufáme, že s novými italskými orgány budeme konstruktivně spolupracovat,” dodal.

Nový italský kabinet nahradí vládu národní jednoty, v jejímž čele stojí od ledna 2021 Mario Draghi, bývalý šéf Evropské centrální banky (ECB).

Mario Draghi vyjednal s Bruselem poskytnutí finanční pomoci Itálii ve výši téměř 200 miliard eur výměnou za hluboké hospodářské a institucionální reformy. Někteří Italové tuto dohodu považovali za další „bruselský diktát”.

Draghi v srpnu prohlásil, že nová vláda bude muset respektovat reformní sliby dané Bruselu a zůstat „v centru EU a mezinárodních spojenectví”.

Postfašistická strana Bratři Itálie v čele s Meloni ve volbách konaných 25. září přesvědčivě zvítězila. Budoucí šéfka kabinetu, která nemá s vládnutím žádné zkušenosti, však bude muset sestavit napříč stranami vládu schopnou vypořádat se s nebývale vysokou inflací a cenami energií. Navíc bude muset udržovat vztahy s nedůvěřivou EU.

K tomu, aby pětačtyřicetiletá Meloni stanula jako první žena v čele italské vlády, potřebuje krajně pravicové spojence – Ligu Mattea Salviniho a Forzu Italia bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Jen s jejich pomocí totiž získá parlamentní většinu.

Evropská komise 27. září schválila druhou splátku postpandemických fondů na obnovu Itálie ve výši 21 miliard eur. Meloni však prohlásila, že chce o dohodě s Bruselem znovu jednat, což by mohlo ohrozit zbytek fondu v celkové hodnotě téměř 200 miliard eur. Přes euroskeptickou minulost Meloni je však podle analytiků ještě příliš brzy na to říci, jaký bude mít s EU vztah.

Fact Checker Logo
Původně zveřejněno zde.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.