Scroll Top

Robert Fico nepravdivo označuje fašistov na Donbase za príčinu vojny

donbas2

Author(s): Demagog.sk

Príčinou vojny na Ukrajine nie sú fašisti zabíjajúci deti na Donbase, naopak: civilné obete tohto konfliktu sú následkom ruskej invázie na Ukrajinu, ktorú Rusko v roku 2014 začalo anexiou Krymu a priamou vojenskou podporou separatistických republík na Donbase. 

Expremiér Robert Fico v relácii O 5 minút 12 18. septembra 2022 povedal: Som len považoval za dôležité povedať tu prapríčinu toho celého problému, ktorý tu je, ja si nepamätám, že vy ste robili televízne relácie v roku 2004 alebo 2005, keď zabíjali fašisti na Donbase malé deti.”

Fico má pravdepodobne na mysli roky 2014 a 2015 (nie 2004 a 2005), kedy začala vojna na Donbase a prebiehali najväčšie boje. V období po protestoch na Majdane sa Ukrajina polarizovala a silneli ultranacionalistické skupiny ako Pravý sektor a Sloboda. V prvých mesiacoch bojov formovali vojenské jednotky nezávislé od alebo voľne začlenené do štruktúr ukrajinskej armády. Samotný pluk Azov v roku 2015 vyhlasoval, že majú 10 – 20 percent ultrapravicových členov. Neskôr ich ale ukrajinská armáda reorganizovala tak, aby členovia s neonacistickými názormi boli v ešte výraznejšej menšine, pluk Azov má dnes okolo tisíc členov. Pluk Aidar v roku 2015 rozpustili a vybraných členov združili v 24. batalione Ukrajinskej armády. Podľa agentúry Uinan v roku 2016 ukrajinská tajná služba SBU zatkla veliteľa pluku Azov za kolaboráciu s Ruskom.

Vyskytli sa prípady, kedy dobrovoľné vojenské jednotky zložené z dobrovoľníkov aj z ultrapravicových zoskupení páchali vojnové zločiny. Amnesty International informuje o desiatkach prípadov únosov, mučenia, nezákonných zadržiavaní a zrejme aj popráv. K porušovaniu ľudských práv dochádzalo na obidvoch stranách konfliktu, aj v separatistických republikách Donecku a Luhansku (DĽR a LĽR), ako aj v neskorších rokoch (napríklad správy Human Rights Watch). Rozsah týchto zločinov je menší než systematické útoky Ruska na civilné ciele v súčasnej vojne proti Ukrajine po februári 2022.

OSN oficiálne potvrdila 3106 civilných obetí na území Donbasu od 14. apríla 2014 do 31. decembra 2021, z toho 152 detí. 

Pre porovnanie, od 24. februára 2022 do 19. septembra 2022 potvrdila OSN na Ukrajine celkovo 5916 civilných obetí, z toho 379 detí. Toto číslo zahŕňa len potvrdené úmrtia v regiónoch, kde môže OSN pôsobiť, a nezahŕňa nepotvrdené obete v oblastiach Mariupolu, Izjumu a Severodonecku. Počet obetí v Mariupole odhadli zástupcovia OSN na tisíce, primátor mesta Mariupol hovoril v máji 2022 až o 22 tisíc obetiach. Rozboru celkového počtu obetí vrátane strát ozbrojených síl sa ešte v júni 2022 venovala napríklad BBC.

Vojna na Ukrajine začala v roku 2014 anexiou Krymu. 27. februára 2014 poloostrov obsadili neoznačené vojská, ku ktorým sa Rusko oficiálne prihlásilo o rok neskôr. 16. marca 2014 prebehlo na Kryme referendum, ktoré žiadne medzinárodné organizácie neuznali ako nezávislé, a 18. marca 2014 Ruská federácia Krym anektovala. V marci 2014 vyhlásili separatisti samostatnú Doneckú ľudovú republiku a Luhanskú ľudovú republiku, ktoré sa Ukrajina rozhodla potlačiť silou. Rusko dodávalo separatistom zbrane a veliteľ Doneckej ľudovej republiky republiky (DĽR), Igor Strelkov, má úzke väzby na ruskú rozviedku GRU. 

Jedným z dôvodov pre separatizmus a následnú ruskú vojenskú pomoc malo byť aj údajné potláčanie práv rusky hovoriacej menšiny v regióne Donbas. Informácie o zlom zaobchádzaní s rusky hovoriacimi obyvateľmi sa začali masívne šíriť po pro-európskych protestoch v Kyjeve v rokoch 2013 až 2014.

Neslávnym vrcholom ruskej dezinformačnej kampane ohľadom východnej Ukrajiny bola reportáž uverejnená v televíznom programe kontrolovanom Kremľom. V programe, ktorý sledujú milióny rusky hovoriacich ľudí, bol odvysielaný rozhovor so ženou, ktorá údajne videla ako Ukrajinci ukrižovali trojročného rusky hovoriaceho chlapca priamo pred očami jeho matky vo východo-ukrajinskom meste Sloviansk. Tento vymyslený príbeh bol odvtedy desiatky ráz vyvrátený, avšak slúži ako ukážka vykonštruovaných obvinení, ktoré ruské médiá šírili voči Ukrajincom, aby vytvorili zámienku pre separatizmus a následnú vojenskú inváziu.

V reakcii na tieto dezinformácie boli v roku 2014 na Donbase prítomné nezávislé komisie vyslané poprednými medzinárodnými organizáciami. Tieto orgány mali za úlohu overiť, či „ukrajinskí fašisti“ skutočne „páchajú tragédie na ľuďoch ruskej národnosti na Donbase“. Komisia z Rady Európy konštatovala, že práva menšín sú na Donbase dodržiavané. (pdf, s. 2) K rovnakému záveru dospeli aj vrchná komisárka pre národnostné menšiny Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OSCE) a taktiež Úrad vrchného komisára OSN pre ľudské práva. (pdf, s. 23)

Vo parlamentných voľbách v roku 2019 sa ukrajinské ultrapravicové strany ako Pravý sektor, Národný korpus (založený bývalým lídrom pluku Azov, ktorý odišiel po jeho začlenení do ukrajinskej armády) a Sloboda a ďalšie spojili, získali však len 2,3 percenta hlasov a nedostali sa do parlamentu. Už v roku 2017 odborníci na extrémizmus konštatovali, že postavenie radikálnej pravice na Ukrajine je slabé, aj v porovnaní s Európou.

Aj Rusko má problém s neonacistami a bielymi supremacistami v armáde, vrátane veliteľov, ktorí majú osobne blízko k Putinovi. Najčastejšie sa hovorí o žoldnierskej skupine Wagnerovci, ktorej členovia majú tetovania s nacistiskou tématikou.

Napriek tomu sú obvinenia z fašizmu a nacizmu na Ukrajine kľúčovým motívom ruskej propagandy, ktorým opakovane odôvodňuje inváziu suverénnej susednej krajiny. 

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.