Scroll Top

Výroky o vyslání mírových jednotek na Ukrajinu pronesl Petr Pavel téměř rok před volbami

Výroky o vyslání mírových jednotek na Ukrajinu pronesl Petr Pavel téměř rok před volbami - Featured image

Author(s): Ladka MORTKOWITZ, AFP Česká republika

Tisíce lidí sdílely v druhém únorovém týdnu téměř rok staré video budící dojem, že čerstvě zvolený prezident Petr Pavel vyzývá k vyslání vojáků a letecké podpory na Ukrajinu. Video však pochází z loňského března, bylo tedy natočeno téměř rok před Pavlovým zvolením a jen několik týdnů po ruské invazi na Ukrajinu. Pavel v něm navrhoval poslat na Ukrajinu jednotky NATO za účelem zajištění humanitárních koridorů pro evakuaci civilistů z válečných zón. Nikdy však veřejně neřekl, že by NATO mělo vyslat vojska do boje proti ruským silám.

Původní video Petr Pavel zveřejnil na své facebookové stránce 8. března 2022. Budoucí kandidát v něm reagoval na zprávy o násilí, kterého se ruská armáda měla dopouštět na civilním obyvatelstvu poté, co 24. února 2022 zaútočila na Ukrajinu.

Příspěvky z února 2023 obsahující zhruba půlminutové video neuvádějí, že je téměř rok staré a nezasazují jej do kontextu. Ukazují pouze Pavla, jak říká: „Musíme Ukrajině pomoci víc. Například tím, že nabídneme vojáky a leteckou podporu k zajištění evakuačních koridorů a ochraně civilního obyvatelstva. Naše odhodlání a vůle použít sílu je dnes jedinou možností, jak zabránit další humanitární katastrofě.“

Video je sestříháno tak, že slova „například tím, že nabídneme vojáky a leteckou podporu“ jsou na konci zopakovány ještě třikrát. Jedna z verzí klipu končí obrázkem známého amerického povolávacího plakátu, na němž strýček Sam ukazuje prstem, čímž se snaží vzbudit dojem, že prezident chce vyslat vojáky na Ukrajinu.

Video sdílel například organizátor protivládních demonstrací Ladislav Vrábel zde, ale také poslankyně SPD Karla Maříková zde. Za posledních pár dní jej zhlédly stovky tisíc uživatelů. Mnozí z nich se domnívají, že bylo natočeno až po 28. lednu 2023, kdy byl Petr Pavel zvolen prezidentem.

Podobné příspěvky se virálně šířily i na Slovensku. Některé z nich (zde, zde) výslovně tvrdily, že video bylo natočeno po volbách.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 14. února 2023

V březnu 2022, kdy Pavel toto video zveřejnil, ještě neoznámil svou kandidaturu na prezidenta. Generál ve výslužbě tehdy reagoval na zprávy o násilí, kterého se měla dopouštět ruská armáda na ukrajinském civilním obyvatelstvu.

Celé jeho prohlášení ve videu znělo takto: „Musíme si opravdu férově odpovědět na otázku, jestli se chceme dále jen dívat na to, co Rusko páchá na Ukrajině ve vztahu k civilním cílům, obyvatelstvu a fungování humanitárních koridorů. Musíme Ukrajině pomoci víc. Například tím, že nabídneme vojáky a leteckou podporu k zajištění evakuačních koridorů a ochraně civilního obyvatelstva v nich. Naše odhodlání a vůle použít sílu je dnes jedinou možností, jak zabránit další humanitární katastrofě.“

Z komentářů pod zavádějícími příspěvky z letošního února však vyplývá, že se řada uživatelů domnívá, že jej Pavel natočil až po volbách. Mnoho z nich se obává zavlečení České republiky do války.

Snímek komentářů na Facebooku pořízený 14. února 2023

Pavel byl během prezidentské kampaně častým terčem dezinformací, především ve spojitosti s válkou na Ukrajině. AFP již vyvrátila několik tvrzení o tom, že budoucí prezident hodlá vyhlásit mobilizaci či znovu zavést povinnou vojenskou službu (zde, zde či zde).

V jednom případě bylo video zmanipulováno tak, aby to vypadalo, že vyzývá Českou republiku ke vstupu do války s Ruskem, což nebyla pravda.

Pavel, který v byl v letech 2012–2015 náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky a mezi roky 2015 a 2018 působil jako předseda vojenského výboru NATO, se netají svým kritickým přístupem k ruské agresi na Ukrajině. Od začátku invaze 24. února 2022 Ukrajinu veřejně podporuje a volá po tom, aby Západ této zemi poskytl co největší pomoc.

Na začátku války sice podporoval vyslání vojsk k zajištění humanitárních koridorů pro evakuaci civilistů, ale zároveň byl vždy proti tomu, aby se vojska NATO účastnila bojů proti ruské armádě na území Ukrajiny (zde, zde). Česká republika je členem NATO od roku 1999.

Pavel později svůj postoj k potřebě chráněných humanitárních koridorů změnil. V rozhovoru z května 2022 řekl: „(…) proud uprchlíků se víceméně stabilizoval, takže se dá říci, že otázky humanitárních koridorů už nejsou tak úplně aktuální. (…) Takže si myslím, že dnes hovořit o vytváření humanitárních koridorů už je možná trochu pozdě.“

Po úspěchu v prvním kole voleb byl Pavel na tiskové konferenci 17. ledna 2023 dotázán, zda bude v případě jeho zvolení vyhlášena mobilizace. „Jako voják jsem nikdy nebyl ten, kdo by tlačil někoho do konfliktu. Války začínají politici, ne vojáci. (…) Já jsem tu válku zažil. Já bych byl ten poslední, kdo by chtěl naši zemi vtáhnout do války. Celá moje práce (…) byla o tom, jak mír udržet.“

Nově zvolený prezident však neschovává své sympatie vůči Ukrajině a po svém vítězství v médiích podpořil budoucí členství této země v NATO. Vyslovil se také pro dodání stíhaček na Ukrajinu.

Fact Checker Logo
Původně zveřejněno zde.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.