Scroll Top

Sehraná scéna o bojích na Ukrajině je součástí nového televizního seriálu

fui4qp6l58gjnn32rkrc14ljitzx (1)

Author(s): Demagog.cz

Video, na kterém se ukrajinští vojáci kryjí před umělým výbuchem, je na sociálních sítích sdíleno jako důkaz, že záběry z bojů na Ukrajině jsou falešné. Ve skutečnosti se však jedná o natáčení nového ukrajinského televizního seriálu. Ukázky z něj na svém tiktokovém účtu dříve publikovala kaskadérská skupina Phoenix Crew.

Na facebooku se šíří příspěvek s videem, na kterém je vidět několik vojáků v lese a ukrajinská vlajka. Následují dva menší výbuchy, před kterými se vojáci kryjí. Na konci videa se mihnou i dva prchající civilisté a osoba s kamerou, která se přibližuje směrem k celému dění. Popisek u sdíleného videa zní: „Jak se točí ,ruská agrese‘.“

Jiný účet sdílel stejné video se slovy: „Kyjivwood natočil video o evakuaci civilistů.“ Oba komentáře tak naznačují, že video odhaluje natáčení zinscenovaných záběrů z bojů na Ukrajině, které jsou pak podle nich prezentované jako reálné. Ve stejném kontextu video šíří i ruská propagandistická média.

Video se však poprvé objevilo 10. února 2024 na tiktokovém účtu ukrajinských filmových kaskadérů Phoenix Crew, kteří se věnují speciálním efektům. V popisku stojí „Our pyrotechnic work on the film set.“, česky tedy „Naše pyrotechnická práce na filmovém place.“ 

Skupina Phoenix Crew pro projekt Demagog.cz upřesnila, že se video pochází z natáčení ukrajinského televizního seriálu Cesta (Шлях). To potvrdil ve svém vyjádření pro redakci Demagog.cz i Serhij Karpenko, kreativní producent ukrajinské televizní stanice 2+2, která zmíněný seriál vyrábí. Jedná se o současné válečné drama, které by mělo být uvedeno na podzim 2024.

Dále Phoenix Crew uvedla, že všechna videa na jejich profilu slouží k propagaci jejich kaskadérské a pyrotechnické činnosti pro natáčení filmů a seriálů a nejedná se o záběry z reálných vojenských operací.

Podobné případy

Podobné záběry, které mají dokázat, že videa z bojů na Ukrajině nejsou autentická, se v online prostoru objevují opakovaně. Agentura AP například v minulosti ověřila příspěvek s videem, který tvrdil, že zveřejněné záběry ukazují falešné a zinscenované záběry z války na Ukrajině. Ve skutečnosti se jednalo o natáčení filmu Naděje (Nadija), který režíroval ukrajinský režisér Artem Kocharian a natáčel se v Lotyšsku.

Agentura France24 v říjnu 2022 ověřovala video z natáčení hudebního klipu, který ruská propaganda vydávala za důkaz ukrajinské manipulace. Podobně byly použity i záběry z produkce britského filmu z roku 2013 či ruské televizní show. Obdobný případ ověřoval v roce 2023 i Demagog.cz. Údajně zmanipulované záběry pocházely z výcvikového střediska a sloužily k propagaci komerčních kurzů pro civilní obyvatelstvo.

Závěr

Sdílené video je na sociálních sítích prezentované jako důkaz tvorby falešných záběrů z ukrajinského bojiště. Ve skutečnosti slouží jako propagační materiál kaskadérské skupiny Phoenix Crew, která se podílí na přípravě nového televizního seriálu s válečnou tematikou. Příspěvek má tedy pravdu v tom, že záběry nejsou pravé. Kontext, ve kterém se video šíří, však naznačuje, že cílem videa má být manipulace veřejnosti.

Fact Checker Logo
Původně zveřejněno zde.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.