Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock se na začátku prosince 2024 setkala se svým čínským protějškem v Pekingu. Krátce po setkání se na sociálních sítích objevilo video s tvrzením, že byla „vykopnuta“ ze společné tiskové konference. Záběry však pocházejí z její návštěvy v roce 2023 a nezachycují její vykázání ze sálu. Během její návštěvy v prosinci 2024 se navíc žádné společné prohlášení k tisku nekonalo.
Annalena Baerbock během své návštěvy Pekingu na začátku prosince 2024 vyzvala Čínu ke konstruktivnímu přístupu k ukončení války na Ukrajině. Krátce po její cestě se na sociálních sítích rozšířilo video, podle něhož ji její čínský protějšek „chladně vykopl“ z jednací místnosti. Video sdílely stovky českých uživatelů na Facebooku i na X.
Šířilo se také v dalších jazycích, například v němčině nebo maďarštině. V Německu jej na své facebookové stránce sdílela místní pobočka krajně pravicové strany AfD v Mayen-Koblenz.
Na sdíleném videu je vidět muž, který ukazuje prstem na dveře a opouští místnost společně s Annalenou Baerbock, zatímco se na obrazovce objevují titulky „Dveře jsou támhle“ a datum 2. prosince 2024. Baerbock byla v ten den skutečně v Pekingu, ale video z této cesty nepochází. Bylo natočeno během její předchozí návštěvy Pekingu.
Vyhledáváním pomocí klíčových slov AFP našla video stanice Deutsche Welle a příspěvek X z účtu s názvem K!News, oba datované 14. dubna 2023 (archivované zde a zde). Scéna, která je na sociálních sítích nesprávně popisována jako „vyhození“ Baerbock ze sálu, se na videu Deutsche Welle objevuje v čase 2:57 minut. Je na ní vidět, jak bývalý čínský ministr zahraničí Čchin Kang pokyne Baerbock k odchodu z místnosti, kterou vzápětí společně opustí.
Video na účtu X K!News obsahuje loga Associated Press (AP) a K!News, která jsou vidět i ve verzi sdílené online:
V některých videích jsou použity také úryvky z reportáže německé veřejnoprávní televize ZDF, což je patrné z přítomnosti jejího loga. V jiných zas chybí logo AP. Všechny záznamy však ukazují stejné scény z tiskové konference.
Podle zpráv německých médií, byl tón během této tiskové konference 14. dubna 2023 chladný, ale zdvořilý. Baerbock a její tehdejší protějšek Čchin Kang zaujali kvůli válce na Ukrajině a chování Číny vůči Tchaj-wanu odlišné postoje.
Srovnejme video se záznamem z návštěvy německé ministryně zahraničí v Pekingu z 2. prosince 2024. Toto srovnání ukazuje, že Baerbock měla během letošní návštěvy o něco delší vlasy a byla také jinak oblečená. Nejdůležitější však je, že čínským ministrem zahraničí je od července 2023 Wang I, jenž nahradil Čchin Kanga:
Na rozdíl od předchozí návštěvy Baerbock v Pekingu v dubnu 2023 nebyla při její poslední návštěvě plánována žádná společná tisková konference. Německá ministryně zahraničí předstoupila před novináře 2. prosince 2024 sama (archiv). O dva dny později, 4. prosince 2024, pak na pravidelném vládním brífinku mluvčí ministerstva zahraničí Sebastian Fischer uvedl, že „již před začátkem cesty bylo jasné, že se žádná tisková konference konat nebude a že ministryně řekne to, co chce, na vlastní tiskové konferenci bez svého čínského protějšku“. Tvrzení ve videu označil za „dezinformaci“.
Rozdíly mezi Německem a Čínou byly patrné i během poslední návštěvy Baerbock, i když výměna názorů byla podle německých médií přátelská. Vyhledávání údajného skandálu pomocí klíčových slov nepřineslo žádné výsledky.
Agentura AFP již loni vyvrátila nepravdivé tvrzení, že čínský ministr zahraničí odmítl Baerbock během její návštěvy Pekingu v dubnu 2023 podat ruku. Čínská vláda si předvolala německou velvyslankyni poté, co Baerbock v září 2023 označila prezidenta Si Ťin-pchinga za diktátora. V této souvislosti se šířilo nepravdivé tvrzení, že Si se v projevu obrátil přímo na Baerbock. Toto tvrzení bylo rovněž vyvráceno agenturou AFP.