Scroll Top

Zahraniční reflexe pražské demonstrace na podporu Ukrajiny

ddc0fyruirr961n49k7svribhh86

Author(s): Demagog.cz

Na Facebooku se šíří příspěvek, podle nějž pražská demonstrace na podporu Ukrajiny způsobila mezinárodní ostudu. Titulky článků ze zahraničních médií, které měly Česko kritizovat, jsou ale smyšlené. Zahraniční média ve skutečnosti o akci informovala jen zřídka, a to bez jakéhokoli hodnocení.

Facebookový příspěvek obsahuje fotografii z demonstrace, která se konala 24. února 2023 v Praze na Václavském náměstí. Fotografie podle autora příspěvku „obletěla svět“ a samotná demonstrace na podporu Ukrajiny údajně způsobila mezinárodní ostudu. To autor dokládá titulky, které měla zveřejnit jednotlivá zahraniční média.

Zdroj: Facebook

V následujících odstavcích se zaměříme na to, jak o pražské demonstraci psaly zahraniční agentury a zda média označovala akci za ostudu.

Fotografie, která příspěvek doplňuje, skutečně pochází z pražské demonstrace 24. února 2023, která se konala na výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. V pravém dolním rohu fotografie můžeme vidět vodoznak autora, pražského fotografa Víta Hassana, který ji na Facebooku zveřejnil 25. února.

Pomocí zpětného vyhledávání obrázků je možné zjistit, že se fotografie šířila zejména v českém online prostoru. Sdíleli ji uživatelé na facebooku a twitteru a objevila se také v galerii u článku na webu PrahaIN. Kromě vyhledávače Google jsme použili také TinEyeBingYandex a Baidu, ale na žádný výskyt fotky v zahraničních médiích jsme nenarazili. Facebookový příspěvek se tedy mýlí a fotografie svět neobletěla.

Autor příspěvku také tvrdí, že demonstrace na podporu Ukrajiny vyvolala díky článkům zahraničních médií mezinárodní ostudu a cituje konkrétní titulky článků. Zmíněné deníky Die WeltLe Monde a The Sun ale o pražské demonstraci vůbec nepsaly. Jakékoli články o této demonstraci nejsou dohledatelné ani pomocí klíčových slov na webech příslušných médií, ani pomocí vyhledávače Google. Dle internetového archivu žádné zmínky o demonstraci nebyly na webech uvedených tří deníků dohledatelné ani 24. února (123) či den poté (123).

Ani ruské zpravodajské weby Moskovskije novosti a Izvestia se o proukrajinské demonstraci v Praze nijak nezmiňovaly. Žádné takové články na jejich webech nejsou a ani dříve nebyly dohledatelné.

Jiná zahraniční média, která facebookový příspěvek neuvádí, se o demonstraci na Václavském náměstí zmiňovala, ale nikoli kriticky. Agentura AP například uvedla, že na náměstí probíhala akce k výročí ruské invaze na Ukrajinu. „Demonstranti nesli transparenty s názvy firem (které obchodují v Rusku, pozn. Demagog.cz) a červenými skvrnami – symbolizujícími krev – a mávali ukrajinskými vlajkami,” doplňuje AP ve článku, který zveřejnila např. americká televizní stanice ABC nebo deník Washington Post.

Závěr

Autor facebookového příspěvku tvrdí, že zpráva o pražské demonstraci, která se konala na podporu Ukrajiny, vyvolala vlnu reakcí v zahraničních médiích. Ve skutečnosti ale bylo pokrytí pražské akce poměrně malé a zahraniční média ji žádným způsobem nekritizovala. V zahraničních médiích se neobjevila ani fotka z demonstrace, na které je vidět ukrajinská vlajka se znakem pluku Azov.

Uvedené titulky údajných článků zahraničních deníků jsou zcela smyšlené. Vyjmenovaná západní ani ruská média o pražské demonstraci vůbec nepsala, a tak ji ani nemohla nijak kritizovat. Ostatně tento příspěvek není prvním případem, kdy autor příspěvku, Aleš Svoboda, sdílel smyšlené citace.

Fact Checker Logo
Původně zveřejněno zde.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.