Scroll Top

Zmanipulovaná fotografie ukazuje hajlujícího Borise Johnsona na Ukrajině

Zmanipulovaná fotografie ukazuje hajlujícího Borise Johnsona na Ukrajině - Featured image

Author(s): Ladka MORTKOWITZ / Bill MCCARTHY / AFP USA

Na sociálních sítích koluje fotografie, na níž bývalý britský premiér Boris Johnson hajluje se zdviženou pravicí během nedávné návštěvy západoukrajinského města Lviv. Fotografie však byla zmanipulována; na původním snímku má Johnson obě ruce podél těla. 

„Boris Johnson se během návštěvy Lvova ukázal jako skutečný západní Ukrajinec,“ tvrdí text tohoto facebookového příspěvku z 11. září 2023. Je k němu připojena fotografie Borise Johnsona a třech dalších lidí v ceremoniálních talárech. Bývalý britský premiér a dvě další osoby na fotografii mají zdviženou pravici v nacistickém pozdravu.

Stejný příspěvek koloval také na síti Telegram, kde jej zhlédlo přes 3 300 uživatelů.

Snímek příspěvku na Telegramu pořízený 15. září 2023

Stejná fotografie se hojně šířila v angličtině na různých platformách včetně X (dříve Twitter), Facebooku, TikToku, Telegramu and Truth Social.

Zároveň se šířila i v dalších jazycích, například v ruštině, polštině či slovenštině.

Fotografie však byla zmanipulována, což se AFP  podařilo zjistit pomocí zpětného vyhledávání.

Ukrajinská televizní stanice 24 Kanal zveřejnila původní fotografii 9. září 2023. Johnson na této fotografii stojí s rukama podél těla během slavnostního ceremoniálu u příležitosti převzetí čestného doktorátu na Národní univerzitě Ivana Franka ve Lvivě na západě Ukrajiny.

Snímek ze stránky 24tv.ua pořízený 13. září 2023

Sám bývalý britský premiér zveřejnil několik dalších fotografií z této události na X.

Vodoznak na zmanipulované verzi fotografie poukazuje na ukrajinskojazyčný účet „Smak“, který ji zveřejnil dne 10. září (archivováno zde a zde).

Zmanipulovanou fotografii mimo jiné na platformě X chvíli sdílel bývalý kandidát britské Brexit Party Jim Ferguson, který ji ovšem později vymazal. Účet „Smak“ v odpovědi na Fergusonův dnes již neexistující tweet odhalil, že je autorem zmanipulovaného snímku (archivovaná verze zde).

„Kámo… udělal jsem to ve Photoshopu,“ zněl Smakův komentář.

Na YouTube je k dispozici přímý přenos z akce, z kterého vyplývá, že Johnson žádné podobné gesto neučinil (archivováno zde).

AFP se podařilo spojit se s Johnsonovým mluvčím Rossem Kempsellem, který potvrdil, že politik během ceremoniálu skutečně nehajloval.

„Samozřejmě, že žádné takové gesto neudělal,“ uvedl Kempsell 14. září ve zprávě na WhatsApp. „Tento obrázek je falešný.“

Od začátku ruské invaze zaplavují sociální sítě dezinformace vykreslující Ukrajince coby „nacisty“ (o některých jsme psali například zde, zdezde či zde). Úplný seznam našich článků o konfliktu na Ukrajině v češtině najdete zde, v angličtině pak zde.

O dalších případech zmanipulovaných fotografií s Borisem Johnsonem jsme v angličtině psali například zde, zde nebo zde.

Fact Checker Logo
Původně zveřejněno zde.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.