Scroll Top

Britský zdravotnický úřad nezjistil žádné poškození imunity v důsledku očkování

Britský zdravotnický úřad nezjistil žádné poškození imunity v důsledku očkování - Featured image

Author(s): Eva Wackenreuther, AFP Rakousko

Tisíce uživatelů sociálních sítí sdílely v uplynulých dvou týdnech články, podle kterých britská Agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) zjistila, že očkování proti covidu natrvalo ničí imunitní systém. Není to pravda. Zpráva UKHSA pouze uvádí, že očkované osoby mají v případě infekce koronavirem nižší množství určitého typu protilátek. Jejich imunitní systém nicméně nadále funguje a vakcíny pomáhají organismus před virem chránit, jak AFP potvrdili zástupci UKHSA i nezávislý virolog.

„Vláda Spojeného království přiznala, že po dvojitém očkování již nikdy nebudete schopni získat plnou přirozenou imunitu vůči variantám covid nebo případně jakémukoli jinému viru,” stojí v textu publikovaném zde a zde, který dohromady na Facebooku sdílelo přes tisíc uživatelů. „Britové nyní zjistili, že vakcína narušuje schopnost organismu vytvářet po infekci protilátky nejen proti spike proteinu, ale i proti dalším částem viru.”

 

Snímek zavádějícího článku na stránce CZ24news.cz pořízený 27. ledna 2022

 

Podobný text se na sociálních sítích šířil již od listopadu loňského roku i v dalších jazycích, například v němčině (zde, zde, zde), v nizozemštině (zde, zde), v srbštině, v polštině či v bulharštině.

Co tvrdí britská zpráva

Text odkazuje na pravidelnou zprávu UK Health Security Agency (UKHSA) z října 2021. Britská agentura vydává aktualizované zprávy o bezpečnosti vakcín každý týden.

Na straně 23 zmíněné zprávy ze 42. týdne loňského roku skutečně stojí, že specifická hladina protilátek byla u dvakrát očkovaných osob nižší. Vyplývá to z údajů získaných pozorováním protilátek v krvi. Četnost výskytu určitých protilátek v krvi se nazývá séroprevalence.

V dané studii o této séroprevalenci se UKHSA blíže zaměřila na dva typy protilátek: protilátky proti spike proteinu (S) a protilátky proti nukleoproteinu (N). Protilátky N se v těle vytvářejí pouze v případě, že došlo k infekci koronavirem. Naopak protilátky S se vytvářejí jak v průběhu nemoci, tak po očkování vakcínou proti covidu, sdělila AFP 7. ledna mluvčí UKHSA. Test na protilátky N proto pomáhá odlišit protilátky způsobené infekcí od protilátek po očkování, jak vysvětluje například německý Ústav Roberta Kocha (RKI) zde.

Ze zprávy UKHSA vyplývá, že hladiny protilátek N byly u očkovaných osob nižší. To však podle mluvčí tohoto úřadu není vůbec překvapivé. Výsledky pouze dokazují, že očkování funguje, neboť omezuje množství koronavirových infekcí v těle. Mírnější průběh infekce právě v důsledku očkování může vést k nižší hladině protilátek N. UKHSA toto vysvětlení doplnila i v pozdější zprávě: „Tyto nižší odpovědi na protilátky N u osob s průlomovou (postvakcinační) infekcí ve srovnání s primární infekcí pravděpodobně poukazují na kratší a mírnější infekce u těchto pacientů.”

Daniel Sauter, profesor na Institutu lékařské virologie a epidemiologie virových onemocnění Univerzitní nemocnice v Tübingenu, 12. ledna agentuře AFP vysvětlil, proč tento výsledek očekával. „Kratší doba pobytu viru v těle a jeho úspěšná eliminace stimuluje tvorbu N protilátek v menší míře,” napsal Sauter. Závěr vyvozený zprávou UKHSA proto „není nijak zvlášť překvapivý” a je v souladu s dalšími studiemi, podle nichž jsou očkovaní lidé schopni virus během infekce rychleji eliminovat.

Imunitní systém není zničen

Snížená hladina protilátek N tedy není známkou poničeného imunitního systému. „Nižší hladiny protilátek N samy o sobě neznamenají, že je imunitní systém poškozen,” vysvětlil Sauter a pokračoval: „Naopak, nižší hladiny protilátek N u očkovaných jedinců ve srovnání s neočkovanými infikovanými jedinci spíše poukazují na dobře fungující imunitní systém, který po očkování úspěšně zareagoval na přítomnost spike proteinu.”

Sauter uzavírá: „Schopnost tvořit protilátky proti složkám viru jako taková není očkováním ovlivněna. Imunitní systém není očkováním poškozen.”

Také mluvčí UKHSA na dotaz agentury AFP uvedla, že očkování nijak neovlivňuje imunitní systém. Nižší hladina protilátek N podle ní neznamená, že byl imunitní systém poškozen. Sama UKHSA doporučuje nechat se proti covidu očkovat nejméně dvěma dávkami.

Nebyla prokázána vyšší náchylnost k mutaci

Při reprodukci viru někdy dochází ke změnám v jeho vlastnostech. Tyto odchylky se nazývají mutace. Tvrzení článku, že očkovaní lidé jsou k takovýmto mutacím viru náchylnější, Sauter popírá: „Očkování nemá na míru mutací viru SARS-CoV-2 žádný vliv.” I kdyby ve viru došlo ke změnám, které by oslabily schopnost těla bojovat pomocí stávajících protilátek, množení těchto virů by u očkovaných osob zůstalo nižší než u neočkovaných, řekl Sauter.

Britská studie tudíž nedokazuje žádné dlouhodobé poškození imunitního systému očkováním. Naopak, vyplývá z ní, že očkovaní lidé při infekci virem produkují menší množství určité protilátky, což naznačuje, že jejich onemocnění mělo mírnější průběh. Je tudíž v souladu s výsledky jiných studií a potvrzuje, že očkování proti covidu funguje.

Tvrzení o tom, že vakcíny proti covidu poškozují lidskou imunitu, jsme již vyvraceli například zde či zde.

Fact Checker Logo
Původně zveřejněno zde.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.