Scroll Top

Fotografie hajlujícího Alexeje Navalného s tetováním Hitlera je fotomontáž

Fotografie hajlujícího Alexeje Navalného s tetováním Hitlera je fotomontáž - Featured image

Author(s): Ladka MORTKOWITZ / Juliette MANSOUR / AFP Francie / AFP Česká republika

Smrt ruského opozičního lídra Alexeje Navalného 16. února 2024 v ruském vězení vyvolala na sociálních sítích vlnu reakcí. Zatímco mnozí uživatelé uctívali jeho památku, jiní jeho smrt oslavovali, tvrdili, že byl „neonacista“, a sdíleli obrázek, na němž měl být zachycen při nacistickém pozdravu s vytetovaným Hitlerem na hrudi. Navalnyj sice v minulosti skutečně vyjadřoval xenofobní názory, v tomto případě se však jedná o zmanipulovanou fotografii, která se na internetu vyskytuje minimálně od roku 2011. Navalného tvář byla přidána k tělu jiného muže.

Nejznámější odpůrce Kremlu Alexej Navalnyj zemřel 16. února 2024 ve věku 47 let v trestanecké kolonii za polárním kruhem (archiv). Mnozí západní představitelé se nechali slyšet, že je za jeho smrt zodpovědný režim Vladimíra Putina (archiv).

Zvětšená mapa vesnice Charp v Rusku, kde se nachází věznice IK-3, kde podle ruských úřadů 16. února zemřel ruský opozičník Alexej Navalnyj – Nalini LEPETIT-CHELLA / Valentina BRESCHI / AFP

Navalnyj zemřel tři roky po otravě, z níž obvinil Kreml. Měsíc před prezidentskými volbami v Rusku tudíž zůstává již tak oslabená opozice bez vůdce.

Navalného smrt vyvolala v Rusku i na Západě velkou vlnu emocí a rozhořčení (archiv).

Francouzský velvyslanec v Rusku Pierre Levy položil 19. února 2024 v Moskvě květiny na počest zesnulého ruského opozičního předáka Alexeje Navalného u Soloveckého kamene – AFP

Protivládní protesty i další veřejné projevy opozice jsou však v Rusku zakázané, především na základě zákona zakazujícího nepovolená shromáždění. Ruská policie zatkla v desítkách ruských měst více než 400 lidí, kteří se přišli poklonit Navalného památce (archiv).

Zatímco mnoho uživatelů sociálních sítí vzdalo zesnulému opozičnímu vůdci hold, někteří jeho smrt uvítali a sdíleli zmíněný snímek hajlujícího Navalného s tvrzením, že byl „neonacista“ či „fašista“. „Nechť je mu zem těžká a nikdy mu není dopřán klid,“ hlásá například tento příspěvek, který na Facebooku sdílelo přes 60 uživatelů.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 6. března 2024

Zmanipulovaná fotografie se šířila i v jiných jazycích, například ve francouzštině či chorvatštině.

Je pravda, že Navalnyj v minulosti vyjadřoval xenofobní a rasistické názory a účastnil se akcí pořádaných nacionalisty, o čemž AFP i další západní média poctivě informovala (archivováno zde, zde a zde). Snímek kolující v současnosti na internetu je však zmanipulovaný: na původní fotografii je totiž zcela jiný muž.

Zmanipulovaná fotografie je sdílena nejméně od roku 2011

Pomocí zpětného vyhledávání obrázků jsme zjistili, že fotomontáž není nová: na internetu koluje minimálně od roku 2011 a poprvé se objevila již týden poté, co se Navalnyj zúčastnil takzvaného „Ruského pochodu“ v listopadu 2011 (archiv). Snímek se objevil 6. listopadu 2011 v sekci „fotografie dne“ na ruském webu besttoday.ru (archiv) s popiskem: „Po účasti Navalného na ‚Ruském pochodu‘ blogeři zveřejňují tematické photoshopy“.

Navalnyj svou účast na shromáždění radikálních nacionalistů obhajoval tím, že šlo o „příležitost vybít si hněv na vládu“, a vyzval k odstranění Putinovy strany Jednotné Rusko, kterou označil za stranu „podvodníků a zlodějů“. Agentuře Reuters tehdy řekl, že pochod byl příležitostí „diskutovat o problémech, které ve společnosti skutečně existují, ale které jsou tabu a nikdy se o nich nemluví“.

Obrázek zveřejněný na besttoday.ru je připsán ruskému uživateli „neprio“ na X (tehdy Twitter), který omezuje přístup ke svým příspěvkům pouze na schválené sledující, takže AFP nebyla schopna ověřit, zda obrázek pochází z tohoto účtu.

Snímek obrázku zveřejněného na webu besttoday.ru 6. listopadu 2011, o němž web tvrdí, že byl vytvořen bloggerem ve Photoshopu. Pořízeno 27. února 2024

Při zpětném vyhledávání v aplikaci Google Lens se pod položkou „související vyhledávání“ objevují podobné fotografie muže s vyholenou hlavou a se stejným tetováním na hrudi.  Nejedná se o Navalného.

Snímek obrazovky z vyhledávání obrázků na Googlu pořízený 19. února 2024

Díky této stopě agentura AFP našla původní fotografii, na níž je vidět muž s vyholenou hlavou a rukou pozdviženou v nacistickém pozdravu ve stejné pozici a na stejném pozadí jako na sdíleném snímku. Tato fotografie pochází minimálně z listopadu 2011. Byla zveřejněna na ruském blogu 5. listopadu 2011 s tím, že pochází z „Ruského pochodu“.

Snímek obrazovky ruského blogu pořízený 27. února 2024

Na níže uvedeném srovnání je možné vidět, jak byla hlava na původní fotografii digitálně překryta obličejem Navalného.

Zdravotní stav Navalného se ve vězení zhoršil

Ruské úřady Navalného tělo týden zadržovaly a odmítaly jej předat k pohřbu jeho matce Ludmile. Navalného tým tvrdil, že místní úředníci vyhrožovali, že ho pohřbí ve vězení, pokud jeho matka nebude souhlasit s tím, že se nebude konat veřejný pohřeb (archiv). Jeho tělo bylo nakonec rodině vydáno 24. února.

Navalnyj byl nejvýznamnější opoziční osobností v současném Rusku. Proslavil se již před více než deseti lety tím, že prezidenta Putina a jeho blízké spolupracovníky a elity obvinil z rozsáhlé korupce (archiv). Obdiv ruské opozice si vysloužil i za to, že se v roce 2021 dobrovolně vrátil do Ruska z Německa, kde se léčil z pokusu o otravu nervově paralytickou látkou.

Po návratu do Ruska byl zatčen za porušení podmíněného propuštění a poslán do vězení, kde mu byl uložen další trest ve výši 19 let na základě nových obvinění, o nichž tvrdil, že byla vykonstruována s cílem jej umlčet (archiv). Ve vězení byl držen v izolaci a jeho zdravotní stav se zhoršil natolik, že v dubnu 2023 se ocitl v kritickém stavu (archiv).

Vdova po Navalném Julija slíbila, že bude v manželově boji proti Putinově režimu pokračovat, a vyzvala jeho příznivce, aby se k ní připojili. „Vladimir Putin zabil mého manžela,“ řekla. „Chci žít ve svobodném Rusku, chci budovat svobodné Rusko,“ poznamenala ve svém videoposelství (archiv).

Julija Navalná se po manželově smrti stejně jako on stala terčem nepravdivých a zavádějících tvrzení, o nichž jsme psali například zde.

Fact Checker Logo
Původně zveřejněno zde.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.