Scroll Top

Pořad britské televize Channel 4 je satirický, nezobrazuje skutečnou laboratoř na výrobu lidského masa

b24582a6fb3d5d9835b3e0d5b60ab393

Author(s): Juliette MONTESSE / Ladka MORTKOWITZ / Katarina SUBASIC / AFP Bělehrad / AFP Velká Británie

Od konce července se na sociálních sítích šíří klip ze satirického dokumentu britské televize Channel 4 spolu s nepravdivým tvrzením, že se jedná o výrobu lidského masa určeného ke konzumaci. Jak Channel 4, tak i moderátor pořadu Miracle Meat Gregg Wallace však uvedli, že v tomto případě jde o satiru a video nezobrazuje skutečné události. V závěrečných titulcích jsou uvedeni herci a režisérka castingu, stejně jako jméno spisovatele Jonathana Swifta, jehož satirický esej z 18. století zřejmě posloužil jako inspirace pro zmíněný pořad.

„Porotce reality show o vaření ‚MasterChef‘ Greg Wallace chválí ‚neuvěřitelné lidské maso‘ na jednom z předních britských kanálů Channel 4. V laboratoři se lidská tkáň mění na větší kusy masa, které lze použít k výrobě steaků, hamburgerů a klobás,“ stojí v příspěvku z 1. srpna 2023 na sociální síti Telegram, který zhlédlo více než 2 700 lidí.

Příspěvek obsahuje videoupoutávku, kterou na svém webu zveřejnil deník The Independent. Na začátku videa je uvedeno, že se jedná o „mockumentary“, tedy satirický dokument.


Snímek zavádějícího příspěvku na Telegramu pořízený 28. srpna 2023

Tvrzení o údajné propagaci konzumace lidského masa se objevilo i na různých facebookových stránkách, například zde nebo zde.

Šířilo se také ve slovenštině, srbštině, řečtině, bulharštině či rumunštině.

Zástupci Channel 4 i Gregga Wallace však agentuře AFP řekli, že se jednalo o satirický pořad. Sám Wallace také veřejně prezentoval, že je v tomto videu pouze hercem a celý pořad je satirou. Na konci 23minutového videa je v titulcích zmíněna režisérka castingu, herci a Jonathan Swift, irský spisovatel, jehož esej z 18. století byl inspirací pro tento pořad.

O čem je „Zázračné maso“?

Pořad s názvem „Gregg Wallace: British Miracle Meat“ (česky Gregg Wallace: zázračné britské maso) odvysílala 24. července 2023 britská veřejnoprávní televize Channel 4. Trvá 23 minut a 21 sekund a jeho moderátorem je Gregg Wallace, porotce britské verze známé kuchařské reality show MasterChef na BBC.

V pořadu Wallace přijíždí do „továrny Good Harvest“, která se údajně nachází ve městě Boston ve východoanglickém hrabství Lincolnshire.

Některé zavádějící příspěvky ukazují záběry ze začátku pořadu. V této části Wallace uvádí „téma“ satirického dokumentu vysvětlením, že v důsledku rostoucích životních nákladů se v Británii dostávají na trh výrobky z „lidského masa“.

Upoutávku původně zveřejnil deník Independent. „Na pulty obchodů míří cenově dostupný protein vyrobený z lidského masa,“ říká v něm Wallace. „Přesně tak, protein vyrobený z lidského masa, který bude levnější a chutnější než jeho konkurenti.“

V plné verzi pořadu vysvětlují Greggu Wallacovi údajní zaměstnanci továrny (jedná se o herce), že zpracování lidského masa zakazovaly zákony Evropské unie, ale nyní po odchodu Británie z Unie je to možné. Továrna údajně dostává od dárců vzorky tkání, z nichž se v laboratorním prostředí pěstují masové „koláče“. Z nich se pak mohou vyrábět steaky nebo klobásy. Diváci také vidí, kde drží děti předtím, než z nich „odeberou vzorky“.

Ačkoli pořad není přímo označen jako satira, několik věcí tomu nasvědčuje.

Na konci pořadu Wallace říká: „Tyto děti jsou vzorem pro nás všechny a není divu, že stát tuto oběť stoprocentně podporuje. Trussel Trust (nevládní organizace bojující proti chudobě v Británii, pozn. red.) říká, že budoucnost bez potravinových bank vyžaduje systém dávek, který slouží všem, a stabilní příjem, aby si lidé mohli dovolit uspokojit základní potřeby. Není proto překvapením, že konzumace dětí se zdá být pro tuto zemi nejpravděpodobnější cestou. Je to skromný návrh (v čase 22:35, slova zvýraznila AFP), ale je to zatím asi jediný skutečný pokus brát vážně velký nárůst životních nákladů v Británii. Jsem Gregg Wallace, dobrou chuť.“


Snímek z videa, kde Gregg Wallace hovoří o „skromném návrhu“ pořízený 10. srpna 2023

Titulky začínají poděkováním Jonathanu Swiftovi, následuje „obsazení v abecedním pořadí“ a „režisér castingu“, což je další známkou toho, že se nejedná o skutečný dokument.


Snímek závěrečných titulků satirického dokumentu Channel 4 pořízený 10. srpna 2023

Jonathan Swift byl irský spisovatel a satirik z přelomu 17. a 18. století, který se nejvíce proslavil knihou Gulliverovy cesty. Psal však i kratší texty, včetně satirického eseje Skromný návrh, vydaného v roce 1729. V eseji navrhuje, aby chudí lidé v Irsku prodávali své děti jako potravu pro bohaté.

Satirický dokument jako provokativní komentář

Channel 4 agentuře AFP sdělil, že pořad byl čistě fiktivní a každý, kdo v něm vystupoval, byl buď herec, nebo věděl o satirické povaze pořadu.

V angličtině se pro satirický dokumentární film používá výraz mockumentary, což je podle Cambridgeského slovníku film nebo televizní pořad natočený na způsob dokumentu tak, aby fiktivní události vypadaly jako skutečné.

To je také případ pořadu „Greg Wallace: British Miracle Meat“.

„Je to vtipné, ale zároveň jde o komentář nabádající k zamyšlení nad mimořádnými kroky, které musí lidé v naší společnosti podnikat, aby se v době krize způsobené rostoucími životními náklady udrželi nad vodou,“ uvedl mluvčí Channel 4 v e-mailu zaslaném agentuře AFP 14. srpna 2023.

„Channel 4 má se satirou dlouholeté a bohaté zkušenosti, často využívá humor jako způsob, jak přístupnou cestou upozornit na důležité společenské problémy,“ dodal.

Paul Leather z PR společnosti Wharf Media, která Gregga Wallace zastupuje, agentuře AFP v e-mailu ze 14. srpna 2023 sdělil: „Mohu potvrdit, že se jednalo o satiru a tvrzení uvedená v pořadu nejsou pravdivá.“

Sám Wallace o pořadu napsal v příspěvku na svém účtu na Instagramu: „Satira. Podívejte se na Skromný návrh Jonathana Swifta.“ Dodal, že si svou „první skutečnou práci herce“ opravdu „užil“.

Také na svých webových stránkách Wallace vysvětlil, že „šlo o satiru – měla být úderná, měla upozornit na vážnou situaci“.

Tom Kingsley, programový ředitel Channel 4, řekl BBC Culture (odkaz na archiv), že cílem tvůrců bylo „satiricky zachytit způsob, jakým se utrpení způsobené rostoucími životními náklady stává normálním“.

Podle britského listu The Guardian (odkaz na archiv) byl „pořad Britské zázračné maso jedním z nejodvážnějších satirických děl, která se kdy objevila v britské televizi“. „Divák si ani neuvědomil, že sleduje černou komedii prezentovanou jako dokument o chudých lidech, kteří musí prodávat svá těla, aby se uživili,“ píše autor recenze Stuart Heritage.

Fact Checker Logo
Původně zveřejněno zde.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.