Na sociální síti Facebook se šíří příspěvky, podle nichž americký generál Jack Keane pro Fox News mj. uvedl, že USA zaplatily 66 miliard dolarů, aby „dostaly Ukrajinu do války s Ruskem“. Jack Keane se však takto nevyjádřil. Mluvil pouze o tom, že USA účelně vynaložily na pomoc napadené Ukrajině 66 mld. dolarů, nijak ale nenaznačil, že by tato „investice“ měla mít za cíl rozpoutání války. Naopak mluvil o tom, že americká pomoc pomáhá zabránit další ruské agresi.
Upřesněme, že podle zmíněných příspěvků Jack Keane pro Fox News například řekl, že 66 miliard dolarů ze strany USA pomohlo „nastavit místní společnost pro válku s Ruskem“. Dále měl údajně také uvést, že „investice na Ukrajině jsou dnes velmi výnosné, protože za relativně málo peněz v zájmu Spojených států neumírají ve válce s Ruskem Američané, ale Ukrajinci“.
První takové příspěvky se na českém facebooku začaly šířit 6. října, kdy článek s totožnými tvrzeními na webu deníku Komsomolskaja pravda zveřejnil ruský novinář Sergej Mardan. Ten tehdy uvedl, že citace Jacka Keana pocházejí z vysílání americké stanice Fox News ze stejného dne.
Na začátku října (přesněji v úterý 4. října) generál ve výslužbě Keane skutečně na stanici Fox News (video) ve spojitosti s Ukrajinou částku 66 miliard dolarů zmiňoval. Citace v příspěvcích i v článku Sergeje Mardana však neodpovídají tomu, co Keane ve vysílání skutečně řekl.
Uveďme, že Keane tehdy vystoupil v pořadu Cavuto: Coast to Coast. Tam uvedl, že podpora mezi americkými občany pro to, aby USA pokračovaly v pomoci Ukrajině, je zhruba 66 % (video, 0:54). Dále mluvil o obavách některých kongresmanů kvůli výdajům, co se týče vynakládání peněz na Ukrajinu. „Ale, víte, máme šestibilionový rozpočet, vlastně je ve skutečnosti o několik stovek miliard větší, a tento rok jsme investovali, a tím myslím investovali, 66 miliard dolarů do Ukrajiny. A to je 1,1 %,“ dodal.
Poté Keane zmiňoval, že USA Vladimira Putina roky nebraly vážně. A to přesto, že po celou dobu říkal, že Ukrajina je součástí Ruska, a plánoval „navrátit pod křídla Ruska někdejší sovětské republiky, které jsou nyní v NATO“ (video, 2:04–2:35). „A tohle všechno jsme opomíjeli. Ale já věřím, že Putin od toho nikdy neupustil. Takže to, co dostáváme za 66 miliard dolarů, je, že Ukrajina bojuje, doslova ničí ruskou armádu na bojišti,“ pokračoval Keane. Právě toto podle něj Rusko roky zdrží a znemožní mu vůbec kdy uskutečnit Putinovy ambice převzít pod svou vládu některé bývalé sovětské republiky, které jsou nyní v NATO (video, 2:35–3:05).
K tomu pak Keane dodal, že „pokud by se to stalo, znamenalo by to válku, mezi NATO a Ruskem“. Připomeňme, že jedním z pilířů NATO je princip kolektivní obrany. V případě napadení některého ze svých členů by tak Severoatlantická aliance mohla aktivovat článek 5 Washingtonské smlouvy, podle kterého je útok na jednu z členských zemí považován za útok na všechny. „A rozměry takového konfliktu by byly mnohem větší, než jaké jsou právě teď. A nebezpečí jaderné války by určitě bylo mnohem větší – což je něco, čemu jsme se vyhýbali celou dobu studené války: konvenční válce dvou supermocností, které mají strategické jaderné zbraně. Takže za tuto investici myslím, že to stojí za to,“ uvedl Keane (video, 3:05–3:35).
Svůj komentář poté Keane zakončil (video, 3:05–4:33) otázkou, kde se Vladimir Putin zastaví, až dosáhne vítězství na Ukrajině. „To je to, co chci říct. My nebojujeme, a to je pro to, co se tady děje, rozhodující. Ano, financujeme to. Ale je to investice, pokud vím, investice do bezpečnosti naší budoucnosti.“
Jack Keane tedy zmiňoval 66 miliard dolarů jako investici, díky níž Ukrajina ničí ruskou armádu, a Rusko tak nebude mít sílu uskutečnit Putinovy ambice a převzít moc nad některými postsovětskými státy, jež jsou nyní v NATO. Tato investice tak ve výsledku podle Keanových vyjádření „stojí za to“ či „se vyplatí“, protože odvrátí riziko války mnohem větších rozměrů mezi Ruskem a NATO. De facto tedy skutečně poukázal na to, že díky této investici „neumírají ve válce s Ruskem Američané, ale Ukrajinci“.
Jack Keane nicméně neuvedl, že by těchto 66 miliard dolarů Spojené státy zaplatily, aby „dostaly Ukrajinu do války s Ruskem“ či nastavily ukrajinskou společnost na válku, jak jej nesprávně cituje ruský novinář Sergej Mardan a příspěvky, které vycházejí z Mardanova článku. Keane naopak poukazuje na to, že americká „investice“ pomáhá zabránit další ruské agresi.