Scroll Top

Fotografie reportéra BBC byla zneužita ke zpochybňování zpravodajství o ruském ostřelování Irpině

Fotografie reportéra BBC byla zneužita ke zpochybňování zpravodajství o ruském ostřelování Irpině - Featured image

Author(s): Ladka MORTKOWITZ, Rossen BOSSEV, AFP Bulharsko

Na sociálních sítích se šíří záběr z reportáže BBC o civilistech prchajících před ruským ostřelováním ukrajinského města Irpiň se zavádějícím tvrzením, že reportér ležící na zemi situaci zveličuje, protože v pozadí je vidět poklidně kráčející žena. Toto tvrzení však nebere v úvahu nebezpečné okolnosti, za jakých byla reportáž natočena. Záběry jsou z 6. března 2022, kdy desítky lidí prchaly pěšky, aby unikly silnému ostřelování, což zachytila celá řada médií a organizace Human Rights Watch. Sám novinář uvedl, že střely dopadaly blízko místa, kde se nacházel, přičemž ve chvíli, kdy byl záběr natočen, se střelba na chvilku uklidnila.

Příspěvek obsahuje fotografie, na nichž je vidět novinář v helmě a neprůstřelné vestě s nápisem PRESS držící mikrofon. Zatímco reportér leží na zemi, v pozadí je vidět civilistka, která drží v obou rukou tašky a dívá se směrem k němu.

„Reportér BBC pod palbou natáčí reportáž s ohrožením na životě. Bohužel mu pořád někdo leze do záběru,” tvrdí ironicky text tohoto příspěvku z 5. října 2022, který na Facebooku sdílelo již téměř 1 000 uživatelů.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 12. října 2022

Tento příspěvek, často ironicky hovořící o „hrdinném novináři reportujícím ze zákopů”, se šířil i v mnoha dalších jazycích, například v bulharštině, angličtině, francouzštině, němčině či maďarštině

Agentura AFP zjistila, že fotografie v příspěvcích pocházejí z reportáže BBC natočené jen několik týdnů poté, co Rusko koncem února 2022 vtrhlo na Ukrajinu. Našli jsme také čtyři další nezávislé zdroje, které potvrdily okolnosti, za nichž byla reportáž natočena. Nakonec jsme hovořili i se samotným novinářem, známým zpravodajem BBC Jeremym Bowenem.

Tvrzení, že nebezpečí jen předstíral nebo přeháněl, jsou manipulativní. Reportáž z Irpině vznikla během intenzivního ostřelování, při němž zahynulo několik civilistů a jež bylo širokou veřejností odsouzeno.

Od chvíle, kdy Rusko na Ukrajinu zaútočilo, se na sociálních sítích začalo šířit mnoho příspěvků snažících se různým způsobem zdiskreditovat zpravodajství západních médií o této válce. O některých jsme již psali například zde nebo zde.

Zpravodajství z Irpině pod palbou

Zpětné vyhledávání dané fotografie na Googlu nás dovedlo k článku Jeremyho Bowena v deníku The Times z 20. března 2022. Článek obsahuje stejnou fotografii opatřenou popiskem „Jeremy Bowen se kryje před ostřelováním v Irpini”.

Jeremy Bowen je mezinárodní zpravodaj BBC News. Dříve působil jako redaktor BBC pro Blízký východ a je to zkušený válečný reportér.

V článku The Times Bowen popisuje své zkušenosti coby válečný reportér na Ukrajině, zejména pak reportáž z Irpině, která leží asi 25 kilometrů severozápadně od Kyjeva.

O snímku, na němž je zachycen ležící na zemi s mikrofonem, píše toto: „Střely, které dopadnou příliš blízko, než aby si je člověk dovolil ignorovat, vydávají několik vteřin před výbuchem svištivý zvuk. Je v lidské povaze snažit se jim dostat z cesty a jediný způsob, jak to rychle udělat, je lehnout si na zem; proto jsem natáčel svůj vstup, při kterém televizní reportér mluví přímo do objektivu, z polohy vleže, zatímco obě strany po sobě střílely dělostřelecké granáty.”

Vyhledáváním klíčových slov na Googlu jsme našli video zveřejněné 6. března 2022 na youtubovém kanálu BBC s názvem „Hrůzné scény z bitvy o Kyjev, kde umírají rodiny na útěku před ruským útokem – BBC News”.

Scéna s ležícím Bowenem a ženou v pozadí začíná na videu v čase 1:59 minut. „Teď sem přilétá poměrně velké množství dělostřelecké palby. Kolem je spousta civilistů,” říká Bowen. „Jsme na okraji města, kam se Rusové dostali.”

Na videu je vidět, že těsně předtím, než žena začne kráčet směrem k novináři, se v čase do 1:58 minut také krčí. V pozadí je slyšet intenzivní ostřelování.

Snímek videa BBC na YouTube pořízený 7. října 2022 s Bowenem a krčící se ženou v pozadí

Podle Bowena je obvinění  „zlovolné”

Bowen, kterého agentura AFP kontaktovala 6. října 2022, nám potvrdil, že viděl tvrzení  na sociálních médiích o tom, že nebezpečí jen předstíral, zatímco žena v pozadí byla na procházce nebo nakupovala.

„Toto tvrzení je zlomyslný výmysl,” řekl nám prostřednictvím e-mailu.

„Od roku 1989 jsem reportoval z více než 20 válek a mnohokrát jsem byl pod palbou. Řekl bych, že oblast mostu byla pod silným ostřelováním. Jak jsem uvedl v článku, nebylo jisté, že mířili na civilisty (i když to byl výsledek), protože aktivní pozice ukrajinských zbraní byly o několik set metrů dále v lese,” vysvětlil.

Scéna se odehrávala poblíž zničeného mostu na silnici vedoucí z města, který je vidět na záběrech. „O situaci u mostu informoval snad každý novinář působící v Kyjevě, i když ne všichni se dostali až k mostu,” řekl Bowen.

„Pravda je taková, že jsem byl na svahu vedoucím dolů k mostu, který se v tu chvíli nacházel asi 50 nebo 100 metrů daleko. Lidé, kteří přicházeli, se pohybovali pomalu, byli unavení a traumatizovaní,” řekl Bowen agentuře AFP. „K mostu jsme dorazili během krátké přestávky při ostřelování. Mezitím to znovu začalo a ještě zesílilo. Vedle parkoviště, kde stálo nákupní centrum, je vidět, jak přilétají další granáty.”

Bowen se k nepravdivým příspěvkům vyjádřil i na Twitteru:

 

Irpiň se začátkem března 2022 stala dějištěm těžkých bojů

Když ruská vojska vtrhla 24. února 2022 na Ukrajinu, zahájila ofenzivu směrem k hlavnímu městu Kyjevu s cílem jej obklíčit. Na začátku března začali obyvatelé Irpině prchat směrem ke Kyjevu přes zničený most.

Toto video AFP zachycuje události z 5. března 2022:

Zmíněný most vede přes řeku Irpiň tekoucí mezi městem samotným a obcí Romanivka na jeho předměstí:

Abychom potvrdili přesnou polohu místa, porovnali jsme fotografii použitou v zavádějících příspěvcích se snímkem z fotoarchivu agentury AFP s titulkem „Chodci přecházejí přes zničený most při evakuaci z města Irpiň severozápadně od Kyjeva 6. března 2022, 11 dní poté, co Rusko zahájilo vojenskou invazi na Ukrajinu”. Shodné prvky jako zničený most a červený billboard jsme zakroužkovali červeně.

 

Srovnání snímku z reportáže BBC s Jeremym Bowenem (vlevo) a snímek pořízený fotografkou AFP Daphne Rousseau 6. března 2022 (vpravo). Shodné prvky označila AFP červeně

 

Při ruském ostřelování 6. března 2022 bylo zabito osm civilistů snažích se uprchnout z Irpině.

„Dne 6. března 2022 ruské síly několik hodin ostřelovaly křižovatku na silnici, po které stovky civilistů utíkaly před postupem ruské armády přes sever Ukrajiny do Kyjeva,” zveřejnila organizace Human Rights Watch 8. března 2022.

Snímek mapy z 6. března 2022 zveřejněný organizací Human Rights Watch, který ukazuje rozbitý most v Irpini na cestě do Kyjeva

Organizace Human Rights Watch shromáždila důkazy o tom, co se ten den stalo. „Před útokem a během něj svědci popsali neustávající zástup civilistů proudících po troskách zničeného mostu přes řeku Irpiň. Lidé se pak shromažďovali na křižovatce, aby nastoupili do autobusů nebo aut směřujících do centra Kyjeva, nebo pokračovali pěšky,” potvrzuje HRW.

Situaci v Irpini odsoudila 7. března 2022 Rada bezpečnosti OSN.

Satelitní snímek Maxar pořízený 8. března 2022 ukazuje poničený most přes řeku Irpiň

K 23. září si konflikt vyžádal životy téměř 6 000 ukrajinských občanů, jak uvedla mise Úřadu OSN pro monitorování lidských práv na Ukrajině.

Od začátku války na Ukrajině vyvrátila agentura AFP již celou řadu dezinformací, a to jak v češtině, tak v angličtině.

Fact Checker Logo
Původně zveřejněno zde.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.