Scroll Top

Maso vypěstované v laboratoři z kmenových buněk zvířat není v současné době v EU povoleno

Maso vypěstované v laboratoři z kmenových buněk zvířat není v současné době v EU povoleno - Featured image

Author(s): Ladka MORTKOWITZ / Katharina ZWINS / AFP Rakousko

Maso vyrobené v laboratořích pomocí kmenových zvířecích buněk se v současné době nesmí v EU prodávat. Navzdory tomu se nedávno na sociálních sítích šířilo nepravdivé tvrzení, že jistá společnost dodává do německých restaurací steaky vypěstované ze zvířecích buněk a vyrobené pomocí 3D tiskáren. Výrobky této společnosti jsou však vyráběny výhradně z rostlinných surovin, což AFP potvrdila zmíněná společnost i nezávislý odborník.

„Továrna v Holandsku tiskne 500 tun steaků měsíčně přes 3D tiskárny. Společnost Reddefine_Meat bude dodávat tištěné filety do německých restaurací. Kolem 110 německých restaurací už nakupuje ‚maso‘ od Redefine Meat,“ tvrdí příspěvky jako tento, které na Facebooku od poloviny ledna 2024 sdílelo přes tisíc uživatelů. Text pokračuje: „Pro zahájení procesu 3D lisovaného masa vědci biopsii vzorkového nálože živočišných kmenových buněk v závislosti na požadovaném druhu masa: hovězí, vepřové, drůbeží nebo dokonce ryby.“

Tvrzení se na Facebooku rozšířilo tisíckrát v různých jazycích včetně němčinymaďarštiny, angličtiny či slovenštiny (zde nebo zde).

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 21. února 2024

Jak uvedla agentura AFP, v Německu v posledních letech klesá spotřeba masa a někteří lidé dávají přednost náhražkám (archiv). Bezmasé náhražky často obsahují rostlinné bílkoviny ze sóji, hrachu nebo pšenice. Někdy se při výrobě používají 3D tiskárny.

Něco jiného je maso vyšlechtěné v laboratoři: jedná se o materiál vypěstovaný pomocí živočišných buněk, které lze odebrat, aniž by bylo zvíře zabito. I v tomto případě lze k výrobě finálního produktu využít 3D tisk.

Společnost zmíněná v příspěvku na sociálních sítích však v současné době vyrábí a prodává pouze rostlinnou alternativu masa, nikoli maso vypěstované v laboratoři ze zvířecích buněk. To v současné době není povoleno ani v Evropské unii.

Společnost potvrdila, že nevyrábí maso vypěstované v laboratoři

Text šířený na sociálních sítích se týká izraelské společnosti Redefine Meat (některé české příspěvky chybně uvádějí „Reddefine Meat“), která podle příspěvků údajně dodává „110 německým restauracím“ maso vyrobené ze zvířecích buněk.

Společnost však na svých internetových stránkách uvádí, že její výrobky jsou vyrobeny čistě z rostlinných surovin a neobsahují žádné živočišné složky. To nám 12. února 2024 potvrdila i společnost Redefine Meat, která na dotaz agentury AFP uvedla, že příspěvky na sociálních sítích obsahují „nepravdivé informace“.

Redefine Meat AFP řekla, že je „společnost fungující na rostlinné bázi, která nepoužívá ani živočišné kmenové buňky, ani jiné živočišné složky“. Produkty zvané „New Meat“ (Nové maso) se vyrábějí v nizozemské továrně této společnosti.

Ve zprávě, kterou v lednu 2023 zveřejnil německý časopis Wirtschaftswoche, zakladatel společnosti Redefine Meat Eshchar Ben-Shitrit vysvětlil, že 3D tiskárny v jedné z továren společnosti v Nizozemsku mohou měsíčně vyrobit až 500 tun náhražky masa z rostlinných surovin. Množství produktu uvedené v příspěvcích lze s největší pravděpodobností odvodit od tohoto nebo podobného prohlášení.

Společnost agentuře AFP sdělila, že její výrobek „New Meat byl původně zaveden v gastronomii a je k dispozici ve 4 000 restauracích po celém světě“. V Německu je asi 700 stravovacích zařízení s těmito výrobky, které je podle společnosti k dispozici také v obchodech. Tuto alternativu masa nabízejí také restaurace v Rakousku.

Laboratorní maso vyrobené z živočišných buněk, které dosud není v EU povoleno

Odbornice na potraviny Annett Reinke z Braniborského poradenského centra pro spotřebitele napsala 12. února 2024 agentuře AFP, že společnost Redefine Meat je výrobcem masových náhražek, jako jsou hamburgerové placky nebo náhražky klobás, které se v Německu prodávají především v restauracích – mimo jiné v Berlíně a Braniborsku. Na tato místa výslovně odkazují příspěvky na sociálních sítích.

Reinke potvrdila, že produkty společnosti „jsou vyrobeny z obvyklých rostlinných surovin, jako je hrách, sója, pšenice, rýže nebo kokos“.

Naproti tomu maso z laboratoře, vypěstované za použití živočišných buněk. Redefine Meat nevyrábí,. Podle odbornice jde o „repliky masa, které jsou vytvořeny z živočišných buněk a živných roztoků“. V některých případech se podle přání klientů vyrábí laboratorně vypěstované maso také pomocí 3D tisku.

Takto laboratorně vypěstované maso za pomoci živočišných buněk však není v EU prozatím schváleno.

V EU spadají tyto repliky masa vytvořené ze zvířecích buněk pod tzv. Nařízení o nových potravinách (zde v češtině na stránkách Státní zemědělské a potravinářské inspekce). Pokud by někdo chtěl takové výrobky prodávat, musely by před uvedením na trh projít zdravotnickou kontrolou, uvedla Annette Reinke pro agenturu AFP.

„Buněčné a tkáňové kultury mohou v zásadě pocházet ze zvířat, rostlin, mikroorganismů, hub nebo řas. Laboratorně vypěstované maso a ryby jsou proto považovány za nové potraviny a před schválením pro uvedení na trh musí projít řadou kritických testů a posouzení,“ uvedla Reinke.

Po podání žádosti o povolení Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) kontroluje, zda jsou nové výrobky bezpečné. Na trh mohou být uvedeny až po výslovném povolení a poté jsou zařazeny na unijní seznam nových potravin (archiv).

Podle Reinke jsou rovněž stanoveny podmínky použití, specifické požadavky na označování nebo informace o alergiích: „Pouze ty nové potraviny, které jsou povoleny a zařazeny na seznam, mohou být uváděny na trh v souladu s podmínkami uvedenými v seznamu. V současné době žádné takové povolení pro laboratorní maso neexistuje. Laboratorní maso je již povoleno v Singapuru a v popředí je také Izrael.“

Ani vyhledáváním pomocí klíčových slov se agentuře AFP nepodařilo najít žádné zprávy z médií o tom, že by EU povolila takto pěstované maso. Evropský úřad pro bezpečnost potravin agentuře AFP 13. února 2024 sdělil, že takovéto produkty musí být před prodejem na trhu EU povoleny v souladu s ustanoveními o nových potravinách: „Z téměř 300 žádostí o posouzení bezpečnosti nových potravin, které jsme obdrželi od zavedení nařízení v roce 2018, jsme dosud neobdrželi žádnou žádost o posouzení rizik potravin živočišného původu získaných z buněčných kultur.“

Média pouze uvádějí, že dceřiná společnost jedné německé potravinářské společnosti zahájila s úřadem EFSA první jednání o mase pěstovaném v laboratoři. Úřad EFSA nám 13. února 2024 sdělil, že zatím od této společnosti žádnou oficiální žádost neobdržel: „Společnost se možná chystá předložit dokumentaci, protože nás před jejím předložením požádala o poradenství.“

Veganský burger byl představen v Las Vegas v lednu 2019 – Robyn Beck / AFP

Některé evropské vlády laboratorně pěstované maso zakázaly, například v Itálii (archiv). Maďarská vláda v lednu 2024 oznámila, že hodlá italský příklad následovat (archiv).

V České republice jsou v souladu s předpisy EU povoleny veganské náhražky. Česká média však informovala o tom, že některé české startupy (archiv) usilují o vývoj a prodej výrobků na bázi živočišných buněk na jiných trzích, například v USA, zatímco jiné získaly evropský certifikát pro vývoj a prodej laboratorně pěstovaného masa pro domácí zvířata (archiv).

Žádné informace o zřízení výroby v Německu

Některé z českých příspěvků také tvrdí, že německé veřejnoprávní médium „BB-Radio“ prý „propaguje“ továrnu na laboratorně pěstované maso, která bude otevřena v německé spolkové zemi Braniborsko v okolí Berlína. Tato tvrzení jsou však rovněž nepřesná.

Asistentka vedení soukromé rozhlasové stanice pro Berlín a Braniborsko „BB Radio“ napsala 12. února 2024 agentuře AFP: „V návaznosti na váš dotaz jsem zjistila, že na BB Radiu nebyla vysílána žádná reklama na toto téma.“ Rovněž není známo, že by na toto téma existovalo nějaké redakční zpravodajství .

Je možné, že příspěvky se ve skutečnosti týkají místní pobočky německých veřejnoprávních médií s názvem RBB („Rundfunk Berlin-Brandenburg“), a nikoli „BB Radia“. RBB skutečně v květnu 2023 o Redefine Meat informovalo, ale tato zpráva jasně vysvětluje, že výrobky jsou vyráběny z rostlinných surovin (archiv).

Tiskový mluvčí braniborského ministerstva sociálních věcí, zdravotnictví, integrace a ochrany spotřebitele agentuře AFP 13. února 2024 napsal: „Naše ministerstvo v současné době nemá žádné poznatky o výrobním procesu společnosti Redefine Meat popsaném ve vámi zaslaném příspěvku na Facebooku.“ Ministerstvo uvedlo, že mu nejsou známy žádné podobné plány jiných výrobců.

Fact Checker Logo
Původně zveřejněno zde.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.