Scroll Top

Město Most neplatí Romům jízdenky MHD, taxíky ani vstup do lázní

Město Most neplatí Romům jízdenky MHD, taxíky ani vstup do lázní - Featured image

Author(s): Ladka Mortkowitz, AFP Česká republika

Na sociálních sítích se opět začal šířit léta starý hoax o údajných výhodách pro romské obyvatelstvo. Tentokrát koluje informace o tom, že Romům město Most platí veřejnou dopravu, taxislužbu či například vstup do lázní. Není to pravda. Popřel to jak starosta Mostu, tak organizace Romea, podle které různé verze této dezinformace kolují již bezmála 10 let.

Například tento příspěvek z 9. ledna 2022 popisuje zkušenost údajné důchodkyně ze Zlína při návštěvě Mostu, která prý na vlastní oči viděla, jak revizoři v tramvaji kontrolují „všechny cestující kromě romské mládeže”, která „může jezdit zadarmo”. V textu dále stojí, že mostečtí Romové mohou jednou do měsíce jezdit zadarmo také taxíkem, mají „permanentky do lázní” a „když kupují pračku nebo lednici”, tak to „platí město”.

Příspěvek končí konstatováním: „Je mi 65 let a co si nezaplatím, to nemám. Celý život jsem pracovala, odváděla daně, ale mě nikdo nic zadarmo nedá.”

Snímek facebookového příspěvku pořízený 7. února 2022

Žádné z hlavních tvrzení v textu není pravdivé. Primátor města Most Jan Paparega to uvedl v prohlášení z 1. února 2022, kde mimo jiné stojí: „Po internetu se v poslední době opět šíří několik let starý hoax, ve kterém se tvrdí, že Romové v Mostě mají zadarmo městskou hromadnou dopravu, vstup na koupaliště a město za ně platí cesty taxíkem. Stejně tak nekupuje město nikomu lednice či pračky.”

Paparega upozorňuje, že tyto informace „jsou nejen lživé, ale navíc velmi nebezpečné, protože přispívají k eskalaci sociálního napětí v naší společnosti.”

Cenové úlevy v městské hromadné dopravě v Mostě se podle stávající legislativy vztahují na děti do 15 let a seniory od 65 let, takže „jsou určeny věkem, žádným jiným měřítkem”, řekl Paparega. „Město Most navíc od ledna 2012 už ani nevyplácí sociální dávky, protože v rámci reorganizace veřejné správy byla tato činnost převedena na úřady práce,” dodal starosta Mostu v prohlášení.

To, že se jedná o starý a stále se opakující hoax AFP potvrdil i ředitel organizace Romea Zdeněk Ryšavý. „Samozřejmě, že žádné takové výhody Romové nikde v České republice nemají,” řekl Ryšavý AFP v rozhovoru 7. února 2022. „Sbírka hoaxů týkajících se Romů je nepřeberná.” Jedna z verzí této dezinformace se podle Ryšavého objevila již v roce 2010 v Havířově, a poté ještě několikrát právě v Mostě. Naprosto stejný text vyvracela kancelář primátova Mostu již v roce 2013, zatímco v roce 2014 kolovaly lživé příspěvky tvrdící, že Romové mají zdarma přístup na místní koupaliště.

Lži o tom, že příslušníci romské menšiny požívají zvláštních výhod, se objevují napříč regionem střední a východní Evropy. AFP již o podobných případech psala nejen v České republice (1, 2), ale i na Slovensku (1, 2, 3, 4).

Romská menšina je terčem dezinformací dlouhodobě. Podle sociologa a bývalého poslance Ivana Gabala se v minulosti k podobným taktikám uchylovali především komunální politici v sociálně slabších regionech Ústecka a Ostravska, a později také SPD Tomia Okamury, tj. politické subjekty cílící na chudší voliče.

Tento typ hoaxu má za cíl „probuzení nenávisti nízkopříjmových vrstev”, které se snaží přesvědčit, že Romům „se vyplácí nepracovat a žít jako ‚příživník’”, řekl Gabal AFP 7. února v e-mailu 2022. Nálepky jako „nepřizpůsobivý” či „příživník” mají podle Gabala vyvolat dojem, že „ti, kdo pracují, nemají žádné výhody, zatímco ti, kteří předstírají chudobu a nepracují, mají velké sociální výhody”. Sociolog si opětovné šíření tohoto textu vysvětluje tím, že na podzim proběhnou v České republice komunální volby.

Podle posledních dostupných informací z roku 2017 žije na území ČR přibližně 240 300 Romů, což odpovídá zhruba 2,2% populace. Podle vládní Zprávy o stavu romské menšiny v České republice za rok 2020 tvoří Romové 80 procent obyvatel v sociálně vyloučených lokalitách. Zhruba polovina romské populace se dlouhodobě potýká s nezaměstnaností a vysokou mírou zadlužení, což jejich situaci dále ztěžuje: „Jakmile se dluh dostává do stádia exekuce, je nevýhodné mít legální zaměstnání, neboť je plat ohrožen exekucí,” stojí ve vládní zprávě.

Fact Checker Logo
Původně zveřejněno zde.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.