Scroll Top

Původní video s tanky v Německu neobsahovalo nacistický symbol

Původní video s tanky v Německu neobsahovalo nacistický symbol - Featured image

Author(s): Ladka MORTKOWITZ / Eva WACKENREUTHER / AFP Rakousko

Pravicoví extremisté s oblibou používají různé číselné kombinace k šíření zašifrovaných zpráv a vzkazů. Podle videa šířeného na sociálních sítích koncem února 2023 měl být jeden z takových vzkazů namalován na německý tank určený pro Ukrajinu. Toto video však bylo zmanipulováno: na původních záběrech z roku 2022 je tank bez jakéhokoliv nápisu. To nám potvrdila i německá televizní stanice SWR, která již tehdy záběry použila. 

Zmíněné video či fotografie z něj pocházející sdílely stovky českých uživatelů Facebooku například zde či zde. Tisíce dalších uživatelů sociálních sítí je sdílely také v němčině, angličtině, francouzštině, španělštině, slovenštině, turečtině či řečtině. Fotografie se šířila i na Telegramu.

Na videu jsou vedle silnice vidět tanky naložené k železniční přepravě. Na jednom z nich se při projíždění objeví nápis používaný krajní pravicí. České příspěvky tvrdí, že byly tanky spatřeny v Německu a že jsou určené pro Ukrajinu. „Německé tanky Leopard 2 s nacistickými symboly 14/88, byly spatřeny v německém městě Mannheim. Pravděpodobně byli natočeni na cestě na frontovou linii Dnbass,“ stojí v jednom z příspěvků, který se hemží pravopisnými chybami.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 4. dubna 2023

Náhražky nacistických symbolů

V zemích jako Německo a Rakousko jsou některé národně socialistické symboly odkazující na nacistickou Třetí říši přímo zakázány. V České republice zákon zakazuje komerční šíření nacistických symbolů.

Pro tyto znaky jsou proto často používány různé šifry, například číselné kódy, které jsou podle německé Spolkové agentury pro občanské vzdělávání „jedním z nejpoužívanějších symbolů pravicově extremistické symboliky“. Právě tento typ šifry se objevuje ve zmíněném videu.

Číslo 88 používají neonacisté jako zašifrovaný odkaz na první písmena nacistického pozdravu „Heil Hitler“, neboť písmeno H je osmé v abecedě. Číslo 14 zas odkazuje na tzv. „14 slov“ – ultrapravicový slogan, se kterým přišel americký neonacista David Lane: „We must secure the existence of our people and a future for white children“ („Musíme zajistit existenci našeho národa a budoucnost pro bílé děti“).

Proruská propaganda již dlouho spojuje Ukrajinu s nacismem, a tento trend od vypuknutí války ještě mnohonásobně zesílil. AFP již vyvrátila celou řadu dezinformací o údajných vazbách Ukrajiny na nacisty, například zdezde či zde.

Na původních záběrech nejsou žádné nacistické symboly

Pomocí zpětného vyhledávání se AFP rychle podařilo nalézt rok starou reportáž televizní stanice SWR, v níž figuruje video z 8. března 2022. Vozidla jsou v článku popsána jako americké tanky poblíž kasáren Coleman v americkém vojenském prostoru v Mannheimu.

Scéna zveřejněná SWR v březnu 2022 se však v jednom ohledu zásadně liší od aktuálně sdíleného videa: na tanku žádný nacistický nápis není. Ze srovnání záběrů aktuálně sdíleného videa a reportáže SWR jasně vyplývá, že se až na údajný nápis shodují. Perspektiva záběrů natočených z vozidla je shodná, stejně jako listy a větve stromu vedle tanku či dopravní značka (vyznačeny červeně). Na původním videu chybí jen údajný nacistický nápis (vyznačeno žlutě).

Snímek webové stránky SWR (barevné označení přidala AFP)
Snímek zavádějícího facebookového příspěvku (barevné označení přidala AFP)

Příspěvky byly z webových stránek SWR již odstraněny kvůli zákonem požadované době uchovávání, ale verze videa je stále k dispozici na facebookové stránce televizní stanice.

Článek pojednává o tom, jak lidé v okolí americké vojenské základny stále častěji pozorovali transporty vojenské techniky a tanků. Autorem videozáznamu, který stanice SWR použila, byl právě jeden z místních obyvatel. „Záběry pocházejí z důvěryhodného a nám dobře známého zdroje. Jedná se o obyvatele z bezprostřední blízkosti kasáren Coleman,“ sdělila AFP mluvčí SWR Stefanie Zenke 20. března 2023 prostřednictvím emailu.

„Materiál je z první ruky a pochází z důvěryhodného zdroje. V originále se nápis ’14/88′ nevyskytuje,“ dodala.

To, že bylo video natočeno v bezprostřední blízkosti kasáren Coleman, potvrdil také factcheckingový portál „Correctiv“.

Snímek stránky Mapillary s pohledem na ulici

Video s tanky kolovalo po internetu ještě předtím, než ho zveřejnila stanice SWR. Dne 5. března 2022 jej jeden z uživatelů zveřejnil na TikToku a ve stejný den jako SWR jej jiný uživatel zveřejnil na Youtube jako součást koláže o transportech tanků. Ani na jednom z těchto videí z března 2022 nejsou vidět žádné nacistické nápisy.

Americké vojenské transporty v Německu

Reportáž SWR tehdy spekulovala, že se do Německa přesouvá americké pěší divize, kterou bude třeba vybavit vojenským materiálem z oblasti. Americké ministerstvo obrany oznámilo 24. února 2022, v den ruské invaze na Ukrajinu, že do Německa vyšle 7 000 vojáků, aby „uklidnilo spojence v NATO“ a „odradilo Rusko od agrese“.

To by potvrdilo reportáže z Mannheimu. Bezprostředně po vypuknutí války hlásili místní obyvatelé zvýšenou aktivitu. Součástí opatření byl také přesun tanků Abrams z lokality Coleman do Bavorska na konci února 2022.

Dodávky německých tanků Leopard na Ukrajinu oznámil kancléř Olaf Scholz (SPD) po dlouhém váhání až koncem ledna 2023. Některé aktuálně sdílené příspěvky tvrdí, že jde právě o přesun tanků Leopard.

Vozidla na videu jsou však jiným typem tanku, což 28. března potvrdil agentuře AFP odborník na vojenskou techniku Rolf Hilmes. Podle něj „není pochyb“ o tom, že vozy na videu jsou americké hlavní bojové tanky M1 Abrams. Navenek lze oba tanky rozeznat především podle odlišného tvaru věže a korby tvořící spodní část vozidla.

Features of the Leopard main battle tank promised by Germany to Ukraine
Features of the US Abrams main battle tank

Vojenskou podporu Ukrajině přislíbily i další země. Polsko již dodalo Ukrajině první tanky Leopard, Britové přislíbili tanky Challenger, a Slováci schválili zaslání stíhaček MiG-29. Americká armáda na žádost agentury AFP do doby zveřejnění článku neodpověděla.

AFP od začátku války na Ukrajině vyvrátila již mnoho dezinformací. Úplný seznam našich článků o ukrajinském konfliktu najdete zde, v angličtině pak zde.

Fact Checker Logo
Původně zveřejněno zde.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.