Scroll Top

Ukrajinští studenti musí skládat přijímací zkoušky na české střední školy

Ukrajinští studenti musí skládat přijímací zkoušky na české střední školy - Featured image

Author(s): Ladka MORTKOWITZ / AFP Česká republika

V České republice v uplynulém týdnu proběhly přijímací zkoušky na střední školy a víceletá gymnázia, přičemž počet zájemců o studium meziročně vzrostl o tisíce. V tomto kontextu se na sociálních sítích začaly šířit nepravdivé informace o tom, že studenti z Ukrajiny nemusí narozdíl od českých uchazečů skládat žádné písemné zkoušky. Není to pravda. Ukrajinští studenti sice stejně jako jiní cizinci mohou požádat o prominutí zkoušky z českého jazyka a literatury, ale písemná zkouška z matematiky je pro ně povinná.

„Letos se nedostanou na střední školy ani někteří jedničkáři…Protože ukrajinské děti, momentálně u nás přebývající, dělají jen ústní pohovory z češtiny,” tvrdí tento příspěvek z 13. dubna 2023, který na Facebooku sdílelo téměř 300 uživatelů. „Kde je tak rovný přístup ke studentům a rovný přístup dětí na české střední školy?“

Text hovoří o „diskriminaci“ a na závěr dodává, že „vše vyznívá jako úmysl ukrajinizovat“ českou společnost.

Snímek zavádějícího facebookového příspěvku pořízený 20. dubna 2023

Tvrzení, že ukrajinští studenti nemusí skládat přijímací zkoušky, zapadá do širšího dezinformačního narativu o údajných výhodách, které mají Ukrajinci požívat na úkor Čechů. Tento typ dezinformací se v Česku šíří od chvíle, kdy k nám loni začaly proudit stovky tisíc běženců prchajících před ruskými agresory, kteří Ukrajinu napadli 24. února 2022. Některé z nich jsme již vyvraceli například zde, zde či zde.

Příspěvky o údajných výhodách pro ukrajinské studenty se šířily již loni na jaře, kdy o nich psal například Český rozhlas.

Letošní přijímačky na střední školy a víceletá gymnázia proběhly mezi 13. a 18. dubnem, přičemž podle odborníků na vzdělávání lze kvůli silnému populačnímu ročníku na některých školách čekat problémy s kapacitou míst. Podle Českého statistického úřadu populace v zemi od roku 2003 až do konce druhé dekády nepřetržitě rostla.

Prominutí zkoušky z češtiny

Podle aktuálních pokynů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) pro školní rok 2023/2024 může být písemná přijímací zkouška z českého jazyka zahraničním studentům prominuta, požádají-li o to. Tato zkouška je nahrazena ústním pohovorem.

Stejně jako čeští uchazeči však musí zahraniční studenti složit zkoušku z matematiky. Studenti z Ukrajiny v tomto případě mají oproti jiným zahraničním studentům výhodu v tom, že mohou požádat o verzi písemného testu v ukrajinském jazyce.

To AFP potvrdila i mluvčí MŠMT Aneta Lednová, která příspěvky sdílené na Facebooku označila za „dezinformace“.

„Co týká ukrajinských uchazečů, pro ty platí stejně jako pro jiné cizince, že při přijímací zkoušce mohou požádat o prominutí přijímací zkoušky z českého jazyka a literatury, je-li součástí přijímacího řízení. Znalost češtiny, která je nezbytná pro vzdělávání, se u nich ověří rozhovorem,“ sdělila nám mluvčí prostřednictvím e-mailu 20. dubna 2023.

„Zkoušku budou ukrajinští uchazeči konat pouze z matematiky, a to podle vlastní volby v českém či ukrajinském jazyce,“ napsala Lednová. Pokud škola test zadá v češtině, navýší se prý uchazeči časový limit pro vypracování testu o 25% a bude mít právo použít překladový slovník.

To, že studenti z Ukrajiny musí absolvovat přijímací zkoušky, potvrdila i Eva Kroupová, mluvčí organizace Člověk v tísni, která ukrajinským uprchlíkům v České republice dlouhodobě pomáhá začlenit se do společnosti.

Ústní pohovor v češtině prý kromě konverzace obsahuje i „rozbor textu, odpovědi, popis obrázku s vybranými slovy a nějaké psaní“, takže „spíš než pohovor je to zkouška z českého jazyka,“ sdělila Kroupová AFP v e-mailu 21. dubna 2023.

„Je zřejmé, že školy budou chtít brát studenty, kteří zvládnou výuku v českém jazyce,“ řekla Kroupová, podle níž prý rozhodně neprojdou všichni: „Na jedné škole prošlo 15 ze 45 přihlášených.“ Teprve poté, co ukrajinští studenti projdou pohovorem v češtině, jsou hodnoceni podle výsledků z matematiky, dodala.

Podle Lednové z MŠMT mají ukrajinští uchazeči o studium oproti jiným zahraničním studentům ještě jednu výhodu, a to tu, že nemusí doložit potvrzení o předchozím studiu. „Doklady o předchozím vzdělání mohou nahradit čestným prohlášením, neboť z důvodu rychlého odchodu ze své země jim tyto doklady často chybí,“ řekla.

AFP již od začátku války na Ukrajině vyvrátila celou řadu nepravdivých informací spojených s tímto konfliktem. Úplný seznam našich článků na toto téma najdete zde, v angličtině pak zde.

Fact Checker Logo
Původně zveřejněno zde.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.