Scroll Top

Video se zlověstnými mraky je falešně spojováno s projektem HAARP

Video se zlověstnými mraky je falešně spojováno s projektem HAARP - Featured image

Author(s): Ladka MORTKOWITZ / Roxana ROMERO / AFP USA / AFP Francie / AFP Czech Republic

Do prezidentských voleb v USA zbývá už jen několik týdnů a v rámci probíhající kampaně na sociálních sítích koluje spousta falešných informací a konspiračních teorií. V tomto kontextu se jen několik hodin před příchodem hurikánu Milton na Floridu začalo šířit video zachycující mořské pobřeží, nad nímž visí neobvykle a zlověstně vypadající mračna. Podle příspěvků jde o důkaz, že byl „plně aktivován“ americký výzkumný projekt HAARP na kontrolu počasí s cílem „vytlačit“ voliče Donalda Trumpa před volbami z Floridy. Video však bylo pořízeno už v roce 2021 a je na něm typ mraku zvaný asperitas. Řada odborníků navíc upozorňuje na to, že program HAARP, jenž je často terčem konspiračních teorií, v současnosti není schopen ovládat extrémní meteorologické jevy. 

Hurikán Milton dosáhl západního pobřeží Floridy 9. října večer (archiv) a podle úřadů způsobil smrt nejméně 16 lidí. Tento hurikán kategorie 3 (na stupnici 1-5) zanechal také miliony domácností bez elektřiny.

O dva týdny dříve stejnou oblast zasáhl hurikán Helene, jenž si na jihovýchodě Spojených států včetně Floridy vyžádal přes 240 obětí.

V té době sdíleli uživatelé internetu video s neobvykle vypadajícími mraky visícími zlověstně nad bílou písečnou pláží.

„Na Floridě byl plně aktivován HAARP. Cílem je vytlačit Trumpovy příznivce ještě před volbami,“ tvrdí příspěvky sdílené v češtině na Facebooku, ruské sociální síti V Kontakte či na Telegramu.

Tyto příspěvky kolovaly i v jiných jazycích včetně francouzštiny, portugalštiny či angličtiny. Další příspěvky, například tyto v angličtině a španělštině, přímo tvrdí, že záběry zachycují hurikán Milton.

Snímky nepravdivých příspěvků na Facebooku (vlevo) a Telegramu (vpravo) pořízené 25. října 2024

Video však s hurikánem Milton vůbec nesouvisí a nebyla prokázána ani žádná souvislost s programem HAARP.

Video z roku 2021

Pomocí zpětného vyhledávání videí se nám podařilo nalézt totožné záběry zveřejněné již 21. června 2021 (archiv).

Podle uživatele, který záznam zveřejnil na Facebooku, bylo video natočeno ve Fort Walton Beach na Floridě. To potvrdila i analýza různých vizuálních prvků na snímku, jako je molo či kabina pro plavčíky.

Snímky obrazovky pořízené z Facebooku (vlevo) a Google Maps (vpravo) 11. října 2024
Snímky obrazovky pořízené z Facebooku (vlevo) a Google Maps (vpravo) 11. října 2024

Podle španělské redakce AFP bylo video bylo zneužito již v roce 2022 během hurikánu Ian na Floridě, který v USA zabil více než 100 lidí.

Mluvčí argentinské Národní meteorologické služby Cindy Fernández agentuře AFP tehdy vysvětlila, že jev zachycený na videu jsou mraky zvané asperitas. „V oku hurikánu téměř žádné mraky nejsou,“ dodala.

Podle britské národní meteorologické služby Met Office jsou asperitas, někdy také nazývané asperatus, „vzácné a vypadají jako mořské vlny na obloze“ (archiv). „Atmosférické podmínky musí být nestabilní, aby se vytvořila zvlněná základna mraků, jaká je vidět u asperitas,“ uvádí agentura. „Ačkoli samotný útvar neprodukuje srážky, asperitas jsou spojeny s bouřkami, které se objevují později.“

Americká meteorologická služba uvádí, že asperitas „mají tendenci se rozptylovat bez toho, že by vznikla bouřka“ a jsou klasifikovány jako relativně nový útvar uznaný v roce 2009 coby první doplněk Mezinárodního atlasu mraků od roku 1951 (archiv).

Pokusy s omezeným dosahem

Program HAARP (High-Frequency Active Auroral Research Program) se zaměřuje na studium vlastností a chování ionosféry, což je podle úřadu NASA horní vrstva zemské atmosféry, která se stýká s počátkem vesmíru.

Vznikl v roce 1990 z iniciativy amerického Kongresu a od roku 2015 jej provozuje University of Alaska-Fairbanks.

Tento výzkumný projekt je již několik let předmětem konspiračních teorií o manipulacích s klimatem a vyvolávání zemětřesení. AFP již vyvrátila například tvrzení o tom, že HAARP způsobil zemětřesení v Turecku či nedávné povodně v České republice.

Z internetových stránek HAARP vyplývá, že se jedná o nejvýkonnější vysokofrekvenční vysílač na světě pro studium ionosféry, která začíná ve výšce asi 60-80 km a dosahuje až nad 500 km.

„Cílem výzkumu v HAARP je základní studium fyzikálních procesů probíhajících v nejvyšších částech naší atmosféry,“ uvádí se na stránkách.

Podle webové stránky HAARP využívá rádiové vlny k zahřívání elektronů v ionosféře, čímž vytváří „malé poruchy podobné interakcím, k nimž dochází v přírodě“, ale vědci je mohou snáze studovat, vysvětluje se na webu.

Zde program odpovídá na řadu otázek o své činnosti a dotýká se také různých konspiračních teorií, které výzkumnou stanici již léta sužují, například nepodložených tvrzení o své schopnosti ovládat počasí nebo lidskou mysl.

Rádiové vlny z vysílače HAARP nejsou absorbovány troposférou ani stratosférou, tedy vrstvami atmosféry, kde se vytváří počasí . „Vzhledem k tomu, že nedochází k žádné interakci, není možné ovládat klima,“ uvedli zástupci HAARP již v roce 2023.

„Aby bylo zcela jasno: neexistuje žádná lidmi vytvořená technologie, která by byla schopna vyvolat bouři jako hurikán Helene nebo Milton, a žádná lidmi vytvořená technologie, která by byla schopna takovou bouři řídit nebo určit její dráhu,“ uvedla Andra Garner, docentka environmentálních věd na Rowan University v New Jersey, v e-mailu z 9. října (archiv).

„Jakákoli tvrzení o tom, že za bouřkami jako Helene nebo Milton stojí nějaká technologie manipulující s počasím, jsou zjevné nesmysly a nebezpečné lži.“

Dodala ovšem, že „oteplování způsobené člověkem“ hraje roli v intenzitě bouří jako Helene a Milton. Podle ní totiž mohou rychle zesilovat nad neobvykle teplým oceánem, „vytvářet mimořádně velké bouřkové přívaly, které se zhoršují kvůli stoupající hladině moře, a způsobovat extrémní srážky.“

Grafika vysvětlující vznik hurikánů – Cléa PÉCULIER / Sophie RAMIS / AFP

Podle nedávné studie skupiny World Weather Attribution (WWA) byly přívalové deště a prudký vítr, které bičovaly Hélène, v důsledku změny klimatu asi o 10% intenzivnější.

Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) na svých internetových stránkách upozorňuje, že ačkoli v 60. až 80. letech 20. století probíhaly určité výzkumy o možnostech ovlivňování chování hurikánů, bylo od nich následně upuštěno, neboť se ukázaly jako neúčinné (archiv).

Derrick Herndon, bývalý vojenský meteorolog a výzkumník hurikánů na Wisconsinské univerzitě (archiv), v roce 2023 AFP řekl, že v současné době není možné modifikovat tak masivní jevy, jako jsou hurikány.

„Hurikán je rozsáhlý útvar, který se táhne stovky kilometrů a skládá se z tisíců bouří,“ vysvětlil a dodal, že “žádná technologie nedokáže nic v takovém měřítku upravit…. Množství potřebného vybavení přesahuje naše možnosti“.

Agentura AFP ověřila řadu zavádějících tvrzení o hurikánu Milton, například tento snímek NASA z roku 2015 nebo toto video dopravní zácpy v Indii, které bylo nepravdivě prezentováno jako záběry z Floridy.

Všechny články AFP týkající se změny klimatu v češtině najdete zde.

Fact Checker Logo
Původně zveřejněno zde.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.