Scroll Top

Záběry ohně v Kalifornii z roku 2018 byly lživě vydávány za důkaz toho, že nedávný požár na Havaji způsobily elektromagnetické zbraně DEW

Záběry ohně v Kalifornii z roku 2018 byly lživě vydávány za důkaz toho, že nedávný požár na Havaji způsobily elektromagnetické zbraně DEW - Featured image

Author(s): AFP USA / AFP Česká republika

Ničivé požáry na havajském ostrově Maui, které vypukly 8. srpna 2023, zabily více než 100 lidí a zničily tisíce domů. V návaznosti na tuto katastrofu sdílely tisíce uživatelů starší nesouvisející video jiného požáru s tvrzením, že havajskou katastrofu způsobily takzvané zbraně se směrovanou energií (DEW). Zatímco příčina požáru na Maui se stále vyšetřuje, odborníci a místní úřady tvrdí, že jej má na svědomí především sucho a silné větry způsobené hurikánem Dora. Tvrzení o DEW odmítli coby nepodložené konspirační teorie. Na sdíleném videu je navíc požár v Kalifornii z roku 2018.

„Zaznamenal někdo, co se děje na Havaji?“ táže se autor tohoto příspěvku z 15. srpna 2023, který na Facebooku sdílelo přes 1 600 uživatelů. „To nebyl přirozený požár, ale použitá ničivá technologie. Zdá se, že příčina havajské katastrofy byla úmyslná a vyrobena pomocí řízených energetických zbraní.“

Text doprovází video se záběry z dronu zachycující shořelé domy na okraji lesa, který se zdá být ohněm víceméně nezasažený. Video je opatřeno logem „Hangar“ a webovou adresou viewer.hangar.com.

Snímek nepravdivého facebookového příspěvku pořízený 31. srpna 2023

Od 8. srpna 2023 zpustošily stát Havaj na několika místech ničivé požáry, především na ostrově Maui. Ke konci srpna při nich zahynulo více než 110 lidí a jsou považovány za jednu z nejhorších přírodních katastrof v novodobé historii USA.

O havajských požárech se šíří různá nepodložená tvrzení v mnoha jazycích. Například tento příspěvek ve slovenštině tvrdí, že požáry jsou důsledkem HAARP, což je americký program pro výzkum ionosféry, tj. horní vrstvy zemské atmosféry sousedící s počátkem vesmíru.

Další příspěvky na sociálních sítích v němčině a angličtině zas sdílejí obrázek oslňujícího světelného sloupce a tvrdí, že za katastrofou stojí lasery. Snímky však nezachycují laserový paprsek, ale start rakety americké vesmírné společnosti SpaceX z 22. května 2018, jak AFP vysvětlila zde.

Na záběrech je Kalifornie v roce 2018, nikoli Havaj v roce 2023

Virální příspěvek obsahuje video s leteckými snímky ohořelých budov obklopených nepoškozenými stromy. Příspěvek tvrdí, že záběry byly pořízeny během nedávného požáru na Havaji, přičemž tento požár měl být způsoben DEW.

Video také obsahuje webovou adresu „viewer.hangar.com“, což byla přihláška do projektu na vytváření 360stupňových pohledů z výšky zhruba 90 metrů. Tato webová stránka však již není aktivní.

Zpětné vyhledávání pomocí klíčových záběrů z videa nás přivedlo k článkům o požáru Camp Fire v Kalifornii z listopadu 2018 (1, 2), který zničil město Paradise a zabil 85 lidí.

Navedlo nás také na stránku Reddit, kde 16. srpna 2023 jeden z uživatelů zmínil, že video bylo natočeno v roce 2018 v kalifornském městě Paradise. Další uživatelé sociálních sítí napsali to samé pod nepravdivé příspěvky v angličtině a čínštině, které tvrdily, že video bylo pořízeno na Havaji.

Při zpětném vyhledávání na Yandexu jsme našli tweet z roku 2020, kde bylo video sdíleno. Existovalo tudíž už několik let před letošními požáry na Havaji. Jde o nejstarší sdílení tohoto videa, které se nám podařilo nalézt.

Agentura AFP také prověřila satelitní snímky z období před rokem 2018 pomocí nástroje Google Earth Pro, díky kterému jsme našli budovu se stejnou konstrukcí jako budova ve videu.

Srovnání struktury budov na sdíleném videu a v kalifornském městečku Paradise. Pořízeno 21. srpna 2023

Jedná se o budovu Old Town Plaza – nákupní centrum města Paradise s obdélníkovou stavbou a přilehlým parkovištěm, které bylo požárem zcela zničeno.

Původní video se AFP nepodařilo dohledat.

Stromy při požárech

Pomocí satelitních snímků lze porovnat oblasti zasažené požáry na ostrově Maui v roce 2023 s městem Paradise v roce 2018. Agentura AFP zjistila, že na rozdíl od toho, co tvrdí nepravdivé příspěvky, byl lesní porost během požáru v Paradise poničen.

Pomohl nám k tomu systém NASA  zvaný Fire Information for Resource Management System (FIRMS), jenž slouží k detekci požárů po celém světě tím, že na dálku identifikuje horká místa na zemském povrchu. V případě požáru Paradise v roce 2018 systém FIRMS zjistil, že v této lokalitě došlo mezi 25. říjnem a 25. listopadem k výraznému úbytku lesní vegetace. Požár zničil více než 68 000 hektarů.

Na snímcích pořízených vývojovou platformou Sentinel Hub (1, 2) je úbytek stromů v této oblasti Kalifornie mezi 25. říjnem a 9. prosincem 2018 vidět podrobněji.

Na druhou stranu snímky snímky FIRMS z požárů na havajském ostrově Maui z období od 1. srpna do 20. srpna 2023 ukazují, že hlavní ohniska požárů se nacházela v travnatých oblastech s menším množstvím lesního porostu. Snímky Sentinel Hub (1, 2) rovněž ukazují změny v barvě terénu před požárem a po něm.

Dalším ohniskem je město Lahaina na západním pobřeží ostrova, kde byly podle tiskových zpráv zasaženy stromy (1, 2). Fotografové agentury AFP pořídili několik snímků, na nichž jsou vidět ohořelé stromy.

Letecký snímek zničené budovy ve městě Lahaina na Havaji. Pořízeno 10. srpna 2023 – Patrick T. Fallon / AFP

Podle odborníků oslovených agenturou AFP není neobvyklé, že některé stromy zůstanou při požárech nedotčené.

„Existuje fyzikální vysvětlení, proč kmeny a velké větve stromů nehoří, zatímco domy ano,“ řekl nám 15. srpna Ernesto Alvarado, docent na Fakultě environmentálních a lesnických věd Washingtonské univerzity. „Souvisí to s vlhkostí, dobou pobytu ohně a složením hořícího objektu,“ upřesnil.

Doba pobytu ohně“ je čas, který částice paliva stráví v plameni (archivováno zde). Alvarado uvedl, že některé stromy se díky svému kořenovému systému mohou stát pro požár naopak „překážkami“.

„Pokud jsou stromy živé, oheň kořeny nespálí,“ řekl. „Ovšem pokud je vítr příliš silný, mohou se od základny odlomit.“

Camille Stevens-Rumann, zástupkyně ředitele ekologického výzkumu v coloradském Institutu pro obnovu lesů, řekla 15. srpna agentuře AFP, že různé typy vegetace reagují různými způsoby.

Některé stromy původem z ostrova Maui, například mamane, jsou podle výzkumu odolné vůči požárům (odkaz na archiv zde).

„Mnoho tropických stromů, včetně těch, které rostou na Havaji, má často opravdu vysoký obsah vody, což znamená, že je méně pravděpodobné, že budou hořet, i když je sucho, na rozdíl od trávy a veškerého suchého dřeva použitého na stavbu domů,“ potvrdila Stevens-Rumann.

Odborníci označují tvrzení o DEW za „šílená“ a zmiňují pravděpodobnější scénáře

Více než dva týdny po přírodní katastrofě úřady stále ještě neurčily přesnou příčinu požárů na Maui. Neexistují však žádné důkazy o tom, že by se na nich jakkoliv podílely zbraně s řízenou energií.

„Jsou to pochopitelně úplně šílená tvrzení,“ řekl 11. srpna agentuře AFP Michael Gollner, docent strojního inženýrství na Kalifornské univerzitě v Berkeley, který zkoumá dynamiku požárů.

Pro ohnivou zkázu na Havaji existují daleko pravděpodobnější vysvětlení.

Ředitelka pro styk s veřejností Národní meteorologické služby Susan Buchanan řekla AFP, že její agentura upozorňovala místní úřady už týden předem „na nebezpečné požární meteorologické podmínky na Havajských ostrovech“ a ve dnech před rozpoutáním ohnivého pekla vydávala četná oficiální varování (archivováno zde).

„Kombinace suché vegetace, silného větru, suchého vzduchu a nízké relativní vlhkosti napomohla šíření smrtících požárů od okamžiku, kdy se rozhořely,“ uvedl Buchanan v e-mailu z 11. srpna. S tím souhlasilo několik dalších nezávislých odborníků.

„Měli jsme nanejvýš nebezpečné podmínky,“ řekl 11. srpna agentuře AFP Arnaud Trouve, vedoucí katedry inženýrství požární ochrany na Marylandské univerzitě. Podle něj havajské požáry nelze svést na „mimořádné důvody“. Nejčastěji jsou prý na vině blesky a jiné přírodní jevy, popřípadě lidská činnost, například technické poruchy či žhářství.

Podle Gollnera z univerzity v Berkeley vyvolal nedaleký hurikán větry foukající po svahu dolů, které dále rozdmýchaly plameny a žár. Vědec uvedl, že tyto větry mohou být obzvláště nebezpečné v obcích s dřevěnými budovami, které jsou proti požárům málo chráněny.

„Původní zdroj ohně sice není znám, ale mohlo ho způsobit elektrické vedení poškozené větrem nebo jiný náhodný zdroj,“ řekl. „Při takto silném větru a velkém množství suché trávy v okolí obce není třeba, aby došlo ke vznícení z ‚vesmíru‘.“

Deník Washington Post a další americká médiauvedla, že první požáry mohlo vyvolat spadlé elektrické vedení (archivováno zde, zde a zde).

Byla podána hromadná žaloba (odkaz na archiv) na společnost Hawaiian Electric, hlavního dodavatele elektřiny ve státě, podle níž „neomluvitelně udržovala své elektrické vedení pod napětím navzdory předpovědi vysokého nebezpečí požáru“, uvedla AFP (odkaz na archiv). Generální ředitel společnosti uvedl (od času 1:13:00), že společnost nevypíná elektřinu ani v případě nebezpečí požárů částečně proto, že je jí potřeba pro provoz vodních čerpadel.

Odborníci uvedli, že plameny živila tráva na starých polích s cukrovou třtinou (odkaz na archiv).

Agentura AFP psala také o rostoucím hněvu vůči úřadům, které obyvatele před požárem včas nevarovaly.

Strach z dravých překupníků s nemovitostmi

Virální facebookový příspěvek dále hovoří o „úsilí o zabírání půdy“, jež bylo „potvrzeno obyvateli po požárech“.

„Mnoho zpráv od obyvatel Maui koluje online o realitních kancelářích a investorech, kteří oslovují ty, kteří přišli o všechno, aby skoupili jejich půdu,“ stojí v příspěvku s tím, že tito „supi se snaží dostat dovnitř a využít zranitelné lidi, kteří stále škrábou ohořelé zbytky svých blízkých z ulice“.

Americká média skutečně informovala o pokusech některých developerů kontaktovat obyvatele Maui s nabídkou rychlé koupě jejich pozemků za hotovost. Havajský guvernér Josh Green tyto překupníky obvinil z toho, že chtějí „ukrást půdu našim lidem“.

Jak jsme uvedli výše, neexistují žádné důkazy, že požáry na Havaji byly způsobeny DEW. Sdílené video navíc ukazuje záběry z požáru v Kalifornii v roce 2018, nikoli škody způsobené letošními požáry na Havaji.

Fact Checker Logo
Původně zveřejněno zde.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.