
Clickbaitové stránky, z ktorých sa niektoré tvária ako seriózne médiá, pravidelne útočia na celebrity falošnými tvrdeniami, s cieľom generovania reklamných príjmov. V rámci najnovšej dezinformačnej kampane agentúra AFP odhalila rad stránok, ktoré nepravdivo obviňujú rôzne známe osobnosti, vrátane srbského tenistu Novaka Djokoviča, z toho, že sa vyjadrili proti Pride Month, mesiacu hrdosti LGBTQ komunity. Naša analýza týchto webov zistila, že neuvádzajú žiadne oficiálne zdroje, obsahujú rôzne faktické nezrovnalosti a vykazujú znaky nekvalitného „AI slopu“. Neexistujú žiadne dôkazy, že Djokovič alebo akákoľvek zo spomínaných celebrít vyslovili komentáre, ktoré im boli pripísané.
„Novak Djokovič oznámil, že v júni nebude nijako pripomínať Mesiac hrdosti. Podľa neho si takzvaná ‚woke‘ kultúra nezaslúži oslavy,” čítame v príspevku na Facebooku z 28. júna 2025. Príspevok, ktorý zdieľalo viac ako 260 ľudí, pokračoval zoznamom údajných dôvodov, prečo tenista odmietol pripomínať si Mesiac hrdosti (tzv. Pride Month), vrátane politizácie športu.
Na Slovensku rovnaké tvrdenie zdieľala aj bývalá tenistka a exposlankyňa OĽANO Romana Tabaková, ktorá ako zdroj v nadväzujúcom komentári citovala anglický blogový príspevok zo 4. júna 2025. Pri vyhľadávaní kľúčových slov z tohto článku sme zistili, že rovnaké tvrdenie sa objavilo aj v inom texte z 25. júna 2025, na ktorý odkazoval aj príspevok na stránke Hlavný denník, slovenskom blogu, ktorého obsah bol opakovane vyvrátený agentúrou AFP Fakty (tu alebo tu).
V Českej republike toto tvrdenie šírila na sociálnych médiách predsedníčka strany Trikolora Zuzana Majerová a v Rakúsku člen krajne pravicovej strany FPÖ Maximilian Krauss, ako aj viedenská pobočka tejto strany.

Nenašli sme žiadny dôkaz, že Djokovič niekedy povedal alebo napísal toto vyhlásenie.
Ďalším vyšetrovaním sme zistili, že rovnaké vyjadrenie bolo pripísané aj iným známym osobnostiam na rôznych iných stránkach. Podľa odborníka na digitálnu forenznú analýzu ide pravdepodobne o súčasť kampane zameranej na šírenie dezinformácií s cieľom generovať zisky prostredníctvom online reklám.
Žiaden oficiálny zdroj
Články na blogu o Djokovičovi obsahujú niekoľko údajných citátov, ktoré sme ukázali členovi jeho PR tímu, ktorý 2. júla 2025 pre agentúru AFP uviedol: „Všetko som skontroloval a ide o falošné správy. Novak nikdy nič také nepovedal.“
Ani jeden z článkov na webových stránkach založených na WordPress a preplnených reklamami, neposkytoval žiadne priame dôkazy ani odkaz na údajné Djokovičovo vyhlásenie. Články neuvádzajú meno ich autora a webové stránky, ktoré ich uverejnili, takisto neuvádzajú žiadnych členov prípadnej redakcie.
Okrem týchto príspevkov na pochybných blogoch sme nenašli žiadnu zmienku o Djokovičovom vyhlásení o Mesiaci hrdosti vo videu či v písomnej forme. Žiadna spravodajská agentúra ani spravodajský servis neinformovali o akomkoľvek súvisiacom postoji tenistu a ani on sám doteraz nezverejnil žiadne takéto vyhlásenie na svojich sociálnych sieťach.
Pri vyhľadávaní pojmov „woke“ a „pride“ na Djokovičovom Facebooku (tu a tu) a X (tu a tu) sme nenašli žiadnu zmienku o spomínanom výroku (archív tu, tu, tu alebo tu). Takýto príspevok sme nenašli ani na jeho profile na Instagrame (archív).
Blogové články uvádzali rôzne spôsoby, akými mal Djokovič údajné tvrdenia vysloviť a líšia sa aj konkrétne citácie. Podľa staršieho článku mal túto vetu povedať vo videu, zatiaľ čo v článku uverejnenom neskôr malo ísť o vyhlásenie na tlačovej konferencii. Nižšie uvedené snímky obrazovky ukazujú, ako sa údajné citácie Djokoviča v oboch článkoch líšia.

V článkoch sa tiež spomína údajná podpora „bývalého profesionálneho tenistu a otvoreného kritika ‚núteného aktivizmu‘“ Marka Federera. Žiaden hráč s týmto menom však nikdy nemal štatút profesionálneho hráča – meno je pravdepodobne inšpirované švajčiarskym tenistom Rogerom Federerom.
Na X sme tiež nenašli žiadnu údajnú reakciu neziskovej organizácie na ochranu práv LGBTQ ľudí GLAAD, ktorá podľa falošného článku z 4. júna 2025 údajne reagovala na Djokovičovo domnelé vyhlásenie. Žiadnu zmienku sme nenašli ani v tlačových správach na stránke organizácie (archív).
Jediná správa v médiách o Djokovičovi v súvislosti s LGBTQ témou sa datuje do roku 2018, keď vyjadril podporu tenistke, ktorá sa priznala k homosexualite. Na tlačovej konferencii označil coming out za „odvážny krok“ (archív).
Terčom sa stali mnohé celebrity
Počas celého júna 2025 sa na internete objavovala séria falošných príspevkov a článkov, spomínajúcich rôzne známe osobnosti, ktoré údajne vyhlásili, že si nebudú pripomínať Mesiac hrdosti.
Medzi cieľmi dezinformácií boli aj majster F1 Max Verstappen, tenistka Aryna Sabalenka, speváci Paul McCartney a Dolly Parton a miliardár Elon Musk.
Bola im pritom nepravdivo pripísaná totožná veta: „WOKE si nezaslúži byť oslavovaný.“
Vo väčšine nadpisov článkov a príspevkoch bolo slovo „woke“ napísané veľkými písmenami. Články boli štylisticky veľmi podobné a titulky článkov spomínajúcich Verstappena a Muska boli takmer identické s článkom o Djokovičovi.

Americká factcheckingová organizácia Politifact informovala, že citát pripisovaný Dolly Parton sa mal údajne objaviť v neexistujúcom médiu „The Tennessee Voice“ (archív). Factcheckingové organizácie Snopes a Lead Stories tiež vyvrátili autorstvo toho istého údajného citátu v prípade amerického speváka Jellyho Rolla, pričom poukázali na absenciu mediálnych odkazov a zmienok na sociálnych médiách speváka (archív tu a tu).
Paul Smith, vedúci komunikácie tímu Red Bull, za ktorý vo F1 preteká Max Verstappen, pre AFP 2. júla 2025 tvrdenia v príspevkoch označil za „úplný nezmysel“.
„Max nikdy nič také nepovedal,“ dodal.
Zarábanie na dezinformáciách
Články o Djokovičovi a ďalších spomínaných osobnostiach vykazujú známky tzv. AI slopu, teda nekvalitného obsahu vytvoreného umelou inteligenciou, ktorý sa často šíri s cieľom finančného zisku vďaka monetizácii (archív). Obsah charakterizovaný ako AI slop sa v poslednej dobe šíri predovšetkým na YouTube a TikToku aj v súvislosti so súdnym procesom Seana „Diddyho“ Combsa (archív).
Podľa Alexiosa Mantzarlisa, spoluzakladateľa platformy Indicator a riaditeľa „Security, Trust, and Safety Initiative“ na univerzite Cornell Tech, je primárnym cieľom webov publikujúcich tento typ článkov monetizácia cez systém Google Ads. „Vyzerá to ako klasická schéma zverejňovania lacných poburujúcich tvrdení na sociálnych sieťach za účelom zvyšovania návštevnosti reklamami zaplavených stránok nízkej kvality s cieľom vygenerovania ľahkého zárobku,“ napísal v e-maile agentúre AFP 1. júla 2025.
Mantzarlis zistil, že fancy4work[.]com, stránka, ktorá uverejnila falošný článok o Dolly Parton, má rovnaké doménové atribúty ako „tucty iných webových stránok“. „Podľa Similarweb približne 80 % jej nedávnej návštevnosti (až 218 000 zobrazení) pochádzalo zo sociálnych médií,“ uviedol.
1. júla 2025 sme pomocou toho istého portálu analyzovali aj webové stránky, ktoré šírili články o Djokovičovi. Zistili sme, že až 94,42 % návštev na stránke dailyus.cafex[.]biz prišlo cez sociálne médiá. V prípade stránky sportnewss.livextop[.]com je tento podiel až 96,38 %. To znamená, že priama návštevnosť oboch webov je extrémne nízka, čo je ďalším dôkazom toho, že na prilákanie čitateľov sa spoliehajú na clickbaitové príspevky na sociálnych médiách.