Scroll Top

Helikoptéry na týchto videách nezakladajú lesné požiare, ale naopak proti nim bojujú

Helikoptéry na týchto videách nezakladajú lesné požiare, ale naopak proti nim bojujú - Featured image

Author(s): Robert BARCA, Valentina-Paula CABESCU, AFP Slovensko, AFP Rumunsko

Tisíce používateľov zdieľali v júli videá s helikoptérami, ktoré na nahrávkach používajú techniku na zamedzenie šírenia požiaru, spoločne s tvrdeniami, podľa ktorých má vraj ísť o odhalenie úmyselného zakladania lesných požiarov. Príspevky taktiež zneužívajú videá za účelom šírenia pochybností o klimatickej zmene. Ako však pre agentúru AFP uviedli tamojší predstavitelia, v skutočnosti helikoptéry v Spojených štátoch a Kanade zachytené na videách vykonávajú techniku riadeného vypaľovania či tzv. protipožiaru slúžiacu na zastavenie šírenia požiarov, a nie na ich zakladanie. Podľa expertov prebiehajúca zmena klímy vedie k zvýšenej frekvencii lesných požiarov.

„KLIMATICKÁ ZMENA ODHALENÁ,“ píše sa vo facebookovom príspevku z 23. júla 2022, ktorý obsahuje tri videá s helikoptérami, ktoré kropia lesy a porast zapálenou horľavinou. Len tento príspevok nazbieral viac ako 1300 zdieľaní.

Snímka zavádzajúceho FB príspevku vyhotovená 4. augusta 2022

Podobné príspevky s jedným alebo viacerými z týchto videí boli zdieľané aj na iných miestach na slovenskom Facebooku (tu, tu, tu) alebo na Telegrame (tu, tu), pričom niektoré uvádzali, že videá ukazujú, ako „bola v Španielsku odhalená klimatická kríza“.

Podobné príspevky boli hojne zdieľané aj v iných jazykoch, napríklad v češtine, španielčine , rumunčine či holandčine . Šírili sa v čase, keď Európu sužovala vlna horúčav, ktorá spôsobila silné požiare vo viacerých krajinách vrátane Francúzska, Grécka, Českej republiky, Portugalska či Španielska.

Tieto tvrdenia sú však nepravdivé. Vrtuľníky na týchto videách nezakladajú požiare, ale plnia úlohu kontrolovaného vypaľovania vegetácie, inými slovami paliva, aby sa nekontrolovaný lesný požiar nemal ako na daných miestach ďalej šíriť. Táto technika sa nazýva aj kontrolované, riadené či predpísané vypaľovanie alebo tzv. protipožiar.

K týmto tvrdeniam sa vyjadrila aj slovenská polícia na svojej facebookovej stránke venovanej boju proti klamstvám a dezinformáciám.

Prvé video ukazuje riadené vypaľovanie v Arizone v roku 2017

Pre overenie tvrdení a dohľadanie prvého videa sme použili vyhľadávanie podľa kľúčových slov a zistili sme, že video skúmala aj Annie Lab, projekt, ktorý sa venuje overovaniu faktov na Hongkonskej univerzite v spolupráci s ANNIE, vzdelávacou organizáciou registrovanou v Hongkongu.

V Annie Lab zistili, že podobné video zverejnil na Facebooku Bureau of Land Management (BLM, Úrad pre správu pôdy) amerického štátu Arizona 22. marca 2017. V popise sa uvádza: „Colorado River District v spolupráci s Arizona Game and Fish Department tento týždeň vykonáva predpísaný požiar v pohorí Hualapai juhovýchodne od Kingmanu s názvom Beecher Prescribed Fire.“

V príspevku BLM sa uvádza, že na videu sú hasiči, ktorí používajú zariadenie s názvom „helitorch“ (zapaľovanie z vrtuľníku) na odstránenie vegetácie, ktorá by mohla byť palivom pre prípadný požiar, a na zlepšenie prostredia pre zvieratá. „Riadené požiare majú napodobniť prirodzenú frekvenciu a intenzitu požiarov a znížia množstvo paliva, takže prirodzené požiare budú menej ničivé a zlepšia podmienky pre krmivo pre voľne žijúce zvieratá a hospodárske zvieratá,“ uvádza sa v ňom.

BLM zverejnila toto video aj na svojom účte na Twitteri 21. marca 2017.

Agentúra AFP poslala Úradu pre správu pôdy v Arizone video, ktoré koluje na sociálnych sieťach. Hovorkyňa Dolores Garcia 4. augusta 2022 v e-maile potvrdila, že je na ňom zachytená rovnaká operácia z roku 2017, ale z iného uhla.

„Áno, toto bolo video zo zapaľovania riadeného požiaru helikoptérou v roku 2017 v jednej z našich jednotiek v severozápadnej Arizone v pohorí Hualapai,“ uviedla Garcia pre agentúru AFP.

Pri vzájomnom porovnaní záberov vidíme rovnaké prvky: žltú helikoptéru (zakrúžkovanú oranžovou farbou) s modrým vzorom na chvoste a bielym vzorom na spodnej časti (zakrúžkované bielou); a červený helitorch, zariadenie, ktoré šíri horľavinu (zakrúžkované červenou) na porast na zemi. V pozadí vidíme aj menšie ložiská požiaru, ktoré boli založené predtým.

Porovnanie záberov z videa na Facebooku (vľavo) a z videa uverejneného na stránke BLM vyhotovené 8. augusta 2022

Skutočnosť, že sa má konať riadené vypaľovanie juhovýchodne od mesta Kingman v pohorí Hualapai v horných častiach kaňonov Beecher a Crow, oznámil BLM 17. marca 2017, tj. štyri dni pred zverejním videa na svojom účte

Predpísaným či riadeným vypaľovaním sa nazýva kontrolované používanie ohňa tímom požiarnickych odborníkov za špecifických podmienok. Takéto opatrenia pomáhajú obnoviť zdravie ekosystémov, ktoré sú závislé od ohňa, čo vysvetľuje Lesná služba Spojených štátov amerických na svojej webovej stránke. Podľa kampane služby Smokey Bear Wildfire Prevention (Prevencia lesných požiarov) to taktiež znižuje katastrofické škody spôsobené lesnými požiarmi.

Garcia agentúre AFP oznámila, že úrad používa niekoľko metód, ako obmedziť rast vegetácie za účelom redukcie požiarov. „Medzi nástroje, ktoré používame na obmedzenie vegetácie, patria mechanické metódy ako rezanie motorovými pílami, ale aj strategické požiare. Helitorch je jedným z mnohých nástrojov, ktoré umožňujú hasičom a odborníkom použiť oheň ako nástroj na kontrolu a redukciu vegetácie,“ uviedla hovorkyňa.

Druhé video ukazuje protipožiar v Kanade v roku 2018

Pomocou reverzného vyhľadávania videa, na ktorom vidíme vrtuľník, ktorý podpaľuje časti lesa, sme identifikovali príspevok z 22. augusta 2018, ktorý bol zverejnený na stránke súkromnej leteckej spoločnosti Arduini Helicopters pôsobiacej v kanadskej provincii Britská Kolumbia. V popise príspevku sa uvádza: „Tento rok sme opäť zaneprázdnení hasením požiarov. Tentoraz bojujeme s ohňom pomocou ohňa!!!!“

V komentároch používateľ s menom Tom Arduini gratuluje osobe s menom Paul Buxton-Carr k „týmto pôsobivým návrhom“. O deň neskôr tá istá spoločnosť gratuláciu zopakovala.

Porovnanie snímky videa zverejneneného vo falošných príspevkoch na Facebooku (vľavo) a videom zverejneným spoločnosťou Arduini Helicopters (vpravo) vyhotovené 9. augusta 2022

Tom Arduini, ktorého ešte v auguste 2019 kontaktovala španielska overovateľská služba agentúry AFP, potvrdil pôvod záberov: „Na tomto videu skutočne vidíte vrtuľník mojej spoločnosti, ktorý som sám pilotoval, pri hasení požiaru tu v Britskej Kolumbii v auguste 2018“.

„Vo videu sa snažíme kontrolovať oheň ohňom. Vytvoríme protipožiarnu zónu bez paliva, ktorá je ďaleko pred samotným požiarom; následne pomocou helikoptéry a kvapkajúceho horáka prenesieme oheň práve smerom k tejto protipožiarnej zóne,“ vysvetlil pilot.

„Ak sa pozriete pozorne, môžete vidieť ďalšie vrtuľníky, ktoré zhadzujú vodu na druhú stranu protipožiarnej zóny, aby ochránili nezhorenú oblasť. Vďaka tomu je požiar lepšie kontrolovateľný,“ dodal Arduini v správe zaslanej agentúre AFP.

Paul Buxton-Carr poskytol v roku 2012 rozhovor médiám ako The New York Times a CBS ako pilot z Britskej Kolumbie a dokonca dostal ocenenie od provinčnej vlády za svoju prácu požiarnickeho pilota.

Buxton-Carr, ktorého agentúra AFP kontaktovala e-mailom, potvrdil, že tieto zábery zaznamenal „21. augusta 2018 počas hasenia požiaru v komplexe Baezaeko, niekoľko kilometrov juhozápadne od Quesnelu v Britskej Kolumbii“.

Tretie video od kanadského hasiča ukazuje riadené vypaľovanie v roku 2020

Tretie video je nasnímané spod vrtuľníka, ktorý letí ponad les popri lesnej ceste a zakladá riadený požiar.

Pri vyhľadávaní pomocou kľúčových slov a spätnom vyhľadávaní videa našli naši španielski kolegovia v septembri 2020 online článok s totožným videom z 22. augusta 2020. To viedlo aj k nájdeniu rovnakého videa uverejneného 21. augusta 2020 na FB stránke „Fireman323“ a príspevku na Instagrame od používateľa s obdobným menom. Vo svojom príspevku uvádza Fireman323 ako zdroj videa istého používateľa, ktorému ďakuje.

Tohto používateľa sme v rámci AFP Fakty kontaktovali prostredníctvom Facebook Messengera 10. augusta 2022; muž si želal si zostať v anonymite, ale potvrdil, že je autorom videa a kanadským hasičom.

Pre AFP potvrdil, že video zachytáva riadené vypaľovanie v lete 2020. Odmietol uviesť presné miesto, avšak uviedol, že na organizácii operácie sa podieľala aj miestna vláda v Quebecu. Uviedol tiež, že za riadené vypaľovanie alebo zapaľovanie je primárne zodpovedná British Columbia Wildfire Services (BCWS, Požiarna služba Britskej Kolumbie, pozn. red.).

„Požiarnicke orgány vám nemôžu uvádzať, kedy a kde presne sa operácie uskutočnili. Môžem len povedať, že ‘riadené vypaľovanie’, známe aj ako boj s ohňom pomocou ohňa, je technika, ktorú používajú mnohí [hasiči]. A tento proces je zachytený je aj na mojom videu,“ povedal.

Na sociálnych sieťach BCWS pravideľne informuje o riadených vypaľovaniach, napríklad tu alebo tu v roku 2020, tu v roku 2021 alebo tu v roku 2022.

V jednom z nedávnych videí BCWS o riadenom vypaľovaní vidíme aj vrtuľník letiaci so zapaľovacím zariadením (helitorch) podobným tomu, ktoré je viditeľné na virálnom videu:

Český youtuber na kanáli „Jirka vysvětluje věci“ vo svojom videu „Prečo hasiči zakladajú požiare“ z augusta 2021 (v čase 0:27) uvádza aj predmetné virálne video vytrhnuté z kontextu a zároveň ho uvádza na pravú mieru a vyvracia konšpiračné teórie o tom, ako video dokazuje klimatické sprisahania.

Technika protipožiaru

Helitorch je letecké zapaľovacie zariadenie zavesené na vrtuľníku, ktoré slúži na rozptyľovanie zapálených hrudiek gélového benzínu na ťažkop prístupných miestach. Ide o väčšiu verziu ručného kvapkového horáka, aký bežne používajú hasiči pri pešom zapaľovaní.

Letecké riadené zapaľovanie bolo použité aj v Kalifornii, kde vypukli v júli 2022 silné lesné požiare. V marci 2022 kalifornské ministerstvo lesníctva a požiarnej ochrany zverejnilo na svojom účte na Facebooku podobné video s vrtuľníkom, v ktorom vysvetľuje, že používa „rôzne zariadenia vrátane vrtuľníka zachyteného v tomto videu na vypaľovanie rastlinného paliva pri lesných požiaroch a projektoch riadenia vegetácie“.

Požiarnici používajú ručný kvapkový horák na zapálenie protipožiaru pri Oak Fire neďaleko Mariposy v Kalifornii 24. júla 2022

Tím AFP Fakty oslovil s touto technikou aj slovenských hasičov. „Protipožiar je proces úmyselného zapálenia požiaru na vnútornej strane obvodu požiaru alebo v blízkosti prekážky zabraňujúcej jeho ďalšiemu šíreniu a to v smere proti jeho čelu,” uviedla 8. augusta pre AFP hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru SR Katarína Križanová.

„Dôležité pri tom je, aby tento požiar bolo možné kontrolovať a aby akékoľvek lokálne ohniská, ktoré vzniknú ako dôsledok tohto požiaru bolo možné čo najrýchlejšie uhasiť. Z tohto dôvodu sa neodporúča používať techniku protipožiaru pri malých a bežných požiaroch. Aplikácia techník protipožiaru si vyžaduje nasadenie skúsených hasičov, dostatok síl a prostriedkov, ale najmä skúseného veliteľa, ktorý vzhľadom na svoje poznatky a skúsenosti dokáže určiť správne miesto pre zapálenie protipožiaru,“ uviedla Križanová s tým, že na Slovensku sa táto technika obvykle nevyužíva.

Experti: Zmena klímy má za následok vyšší počet požiarov

Podľa článku, ktorý v roku 2020 zverejnila Svetová meteorologická organizácia (WMO) spadajúca pod OSN, sa riziko požiarov zvyšuje v dôsledku klimatických zmien.

WMO sa odvoláva na aktualizovanú správu medzinárodne uznávaných vedcov z platformy ScienceBrief zo septembra 2020, ktorá analyzovala 116 vedeckých článkov z rokov 2013-2020 týkajúcich sa požiarov na západe Spojených štátov a v juhovýchodnej Austrálii.

„Podľa aktualizovanej správy ScienceBrief nové vedecké publikácie od januára 2020 potvrdzujú, že zmena klímy zvyšuje početnosť a/alebo závažnosť požiarneho počasia – tj. obdobia vysokého rizika vzniku požiarov v dôsledku kombinácie vysokých teplôt, nízkej vlhkosti vzduchu, nízkych zrážok a často silného vetra – v mnohých oblastiach po celom svete,“ uvádza sa v dokumente.

správe Programu OSN pre životné prostredie z februára 2022 sa uvádza, že zmena klímy a zmena využívania pôdy povedie k častejším a intenzívnejším požiarom. Správa predpokladá celosvetový nárast extrémnych požiarov až o 14% do roku 2030, o 30% do konca roku 2050 ao 50% do konca storočia. OSN očakáva globálny nárast extrémnych požiarov aj v oblastiach, ktoré nimi doteraz neboli zasiahnuté.

Požiarnik hasí lesný požiar v Portugalsku 31. júla 2022

Podľa článku NASA z roku 2015 analyzujúceho 35 rokov meteorologických dát sa vplyvom klimatických zmien predlžuje aj obdobie požiarov, ktoré teraz začína skôr a trvá dlhšie. Vedci zistili, že sa obdobie požiarov predĺžilo na štvrtine povrchu Zeme obsahujúceho vegetáciu.

Počas tohtoročnej vlny horúčav a lesných požiarov v Európe odborníci pre BBC uviedli, že medzi nimi existuje jasná súvislosť. „Vlny horúčav a sucha sú podporované zmenou klímy a sú absolútne určujúcim faktorom v rokoch s masívnym výskytom lesných požiarov, ako napríklad teraz,“ povedal Matthew Jones, klimatológ z University of East Anglia.

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.