Scroll Top

Na Facebooku cirkulovali staré fotografie v nepravdivých príspevkoch o údajnom bohatstve Vatikánu

Na Facebooku cirkulovali staré fotografie v nepravdivých príspevkoch o údajnom bohatstve Vatikánu - Featured image

Author(s): Robert BARCA, AFP Južná Kórea, AFP Slovensko

Začiatkom januára 2023, krátko po smrti bývalého pápeža Benedikta XVI., sa na slovenskom Facebooku objavilo päť starších a nesúvisiacich fotografií, na ktorých je podľa príspevku zachytené bohatstvo cirkvi vo vatikánskych trezoroch. Takéto tvrdenia sú však nepravdivé: Agentúra AFP identifikovala pôvod všetkých fotografií, pričom tieto nemajú nič spoločné s Vatikánom ani Svätou stolicou. Väčšina z nich bola vyhotovená v bankových trezoroch po celom svete.

Takmer 1500 používateľov Facebooku zdieľalo príspevok so sériou fotografií so zlatými tehličkami a šperkami spoločne s nepravdivým tvrdením, že tieto fotografie vraj ukazujú „len zlomok“ bohatstva „slávnej“ katolíckej cirkvi, skrytého v „podzemí Vatikánu“.

Fotografie kolovali v čase úmrtia a pohrebu bývalého pápeža Benedikta XVI., ktorý v roku 2013  odstúpil – ako prvý pontif za posledných šesť storočí. Jeho pohreb viedol 5. januára jeho nástupca pápež František.

Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 5. januára 2023

V skutočnosti boli všetky fotografie, na ktorých sú kopy zlatých tehál, zhotovené v trezoroch bánk alebo centrálnych bánk po celom svete. Agentúra AFP identifikovala pôvod všetkých fotografií pomocou metódy reverzného vyhľadávania obrázkov. Naši kórejskí kolegovia už o niektorých z uvedených fotografií písali v roku 2021 tu či tu. Pokiaľ ide o snímku, na ktorej sú zdanlivo zobrazené drahé kamene v zlatej škatulke, podarilo sa nám ju dosledovať k príspevku z roku 2012 na tumblrovom účte venovanom móde.

Fotografia č. 1: Maďarská centrálna banka

Fotografiu v ľavom hornom rohu, na ktorej sú zlaté tehličky so zelenými stuhami, môžete vidieť v tejto tlačovej správe, ktorú 16. októbra 2018 zverejnila maďarská národná banka Magyar Nemzeti Bank.

„Vzhľadom na dlhodobé národné a hospodárske strategické ciele sa menová rada Magyar Nemzeti Bank rozhodla výrazne zvýšiť zlaté rezervy krajiny,“ uvádza sa v správe.

Snímka stránky Magyar Nemzeti Bank vyhotovená 13. januára 2023

Fotografia č. 2: Bank of England

Fotografiu v pravom hornom rohu, na ktorej sú zlaté tehličky na policiach vo veľkej hale s betónovými stĺpmi, sme dohľadali na webovej stránke Bank of England v časti História. Jej popis znie: „Stohy zlata uložené na policiach v trezoroch“.

Snímka stránky Bank of England vyhotovená 13. januára 2023

Preverili sme aj vlastné archívy agentúry AFP a našli sme fotografie z trezorov Bank of England s rovnakými modrými policami, aké je vidieť aj na fotografii z virálneho príspevku, na ktorých sú uložené zlaté tehličky.

Kráľovná Alžbeta II. s princom Filipom na inšpekcii zlatých rezerv v trezore Bank of England 13. decembra 2012

Zábery z tej istej haly si môžete pozrieť aj tu, prípadne v tejto reportáži BBC a v tomto článku Daily Mail.

Fotografia č. 3: Bankový trezor v Pretórii zachytený National Geographic

Fotografiu v ľavom dolnom rohu príspevku sme našli zverejnenú napríklad v roku 2010 na osobnom účte na platforme Flickr.

Orezaná verzia tejto fotografie je tiež k dispozícii na webovej stránke časopisu National Geographic s titulkom „Stohy zlatých tehličiek zapĺňajú bankový trezor, Pretória, Juhoafrická republika“, pričom fotografiu podľa popisu vyhotovil James L. Stanfield.

Snímka stránky National Geographic vyhotovená 13. januára 2023

Obrátili sme sa aj priamo na National Geographic. Anna Kukelhaus, riaditeľka komunikácie časopisu National Geographic, 11. januára 2023 prostredníctvom e-mailu agentúre AFP potvrdila, že táto fotografie bola skutočne pôvodne uverejnená v januárovom vydaní časopisu National Geographic v roku 1974. Podľa Kukelhaus sa príslušný článok volal „ZLATO, VEČNÝ POKLAD“.

Priložila aj naskenované stránky predmetného článku a fotografie, ktoré potvrdzujú vyššie uvedené skutočnosti o pôvode fotografie.

„Fotografia nie je z vatikánskych trezorov. National Geographic je stopercentným vlastníkom autorských práv a v poslednom čase sme nikomu neudelili licenciu na túto fotografiu, takže sa šíri bez nášho povolenia,“ dodala Kukelhaus.

Fotografia č. 4: Fotografia z fashion účtu na Tumblr a súvis s Juicy Couture

Najstarším miestom, kde sme našli fotografiu, ktorú možno vidieť v nepravdivom FB príspevku dolu v strede, je účet na platforme Tumblr s prístupný na adrese fortheloveofsequins.tumblr.com, pričom naň bola táto fotografia nahraná v roku 2012.

Tento účet je venovaný móde, má nadpis „Always sparkle“ („Vždy sa trblietaj“, pozn. red.) a obsahuje fotografie modeliek v šatách a s doplnkami s prvkami bižutérie a flitrov.

Snímka príspevku stránky For the love of sequins vyhotovená 13. januára 2023

Na tejto väčšej a neorezanej verzii fotografie môžeme vidieť aj logo značky doplnkov a bižutérie Juicy Couture. Pri hľadaní produktov tejto značky z roku 2012 sme narazili na podobne vyzerajúcu škatuľku zlatej farby používanú na iné šperky, pričom na spodnej časti jej veka môžeme vidieť rovnaké logo.

Foto č. 5: Bankový trezor v Zürichu

Fotografiu v pravom dolnom rohu príspevku, na ktorej sú na kope uložené zlaté tehličky, pričom poza ne prechádza muž v obleku, našli naši juhokórejskí kolegovia v tomto blogovom príspevku uverejnenom 14. januára 2014.

V príspevku sa uvádza, že fotografia bola „vyhotovená v trezore švajčiarskej banky Zürcher Kantonalbank pred niekoľkými rokmi“.

Snímka z blogového príspevku na stránke The Street vyhotovená 15. júna 2021

Agentúra AFP oslovila aj priamo banku Zurcher Kantonalbank. V odpovedi na otázku agentúry AFP týkajúcej sa fotografie hovorca banky Yannik Primus v júni 2021 uviedol: „Môžeme potvrdiť: Táto fotografia bola pôvodne zhotovená pred niekoľkými rokmi v našom trezore v Zürichu.“

Pokiaľ ide o majetky Vatikánu, výročná správa Vatikánskej banky, oficiálne nazývanej Inštitút pre náboženské diela (IOR), za rok 2021 poskytuje niekoľko dôležitých informácií. Podľa správy sa hodnota zlatých rezerv IOR odhadovala na 22,8 milióna eur a hodnota medailí a vzácnych mincí na 10,7 milióna eur. Podľa strany 68 správy je „zlato uložené najmä v Americkej centrálnej banke (Fed), zatiaľ čo medaily a vzácne mince sú uložené v trezoroch IOR“.

Pre porovnanie, podľa Výročnej správy Národnej banky Slovenska za rok 2021 sú zlaté rezervy Slovenska uložené v Bank of England a ku koncu roka 2021 mali hodnotu 1,64 miliardy eur.

Agentúra AFP už v minulosti vyvrátila nepravdivý obsah týkajúci sa pápeža Františka, napríklad tu či tu.

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.