Scroll Top

Organizatorzy mundialu w Katarze zakazali alkoholu i randek? To nie są oficjalne wytyczne

Katar_FOT

Author(s): Jan Kunert, Konkret24

Krążąca w sieci grafika pokazuje rzekomo listę zakazów dla kibiców przyjeżdżających na mistrzostwach świata w piłce nożnej w Katarze. Nie jest jednak żaden oficjalny dokument wydany przez organizatorów.

Dziesiątki tysięcy użytkowników mediów społecznościowych polubiło i podzieliło się grafiką, która rzekomo przedstawia wytyczne dla kibiców zamierzających przyjechać do Kataru na rozpoczynające się pod koniec listopada mistrzostwa świata w piłce nożnej. „Katar wita cię! Okaż swój szacunek do religii i kultury Katarczyków poprzez unikanie tych zachowań” – czytamy na ilustracji. Poniżej po angielsku i arabsku oraz za pomocą piktogramów wymieniono zakazane i zabronione aktywności: picie alkoholu, homoseksualizm, nieskromny strój, bluźnierstwa, brak szacunku dla miejsc modlitw i kultu, słuchanie głośnej muzyki, randkowanie i robienie zdjęć osobom bez ich zgody.

Rzekome wytyczne są komentowane w różnych językach. Znaleźliśmy wpisy po arabsku, angielsku, rosyjsku, także po polsku. Internauci są przekonani, że grafika została przygotowana przez organizatorów i zawiera zasady obowiązujące kibiców piłkarskich podczas najbliższego mundialu. Stała się popularna po tym, jak udostępnił ją na Twitterze profil @EPLworld, który śledzi 2,8 mln użytkowników. EPLworld.com przedstawia się jako “największy arabski serwis piszący o angielskiej i europejskiej piłce nożnej”.

W Polsce ilustrację komentowali między innymi dziennikarze sportowi. “Ciche miejsce 3: Katar 2022” – napisał 6 października na Twitterze Michał Pol. Sugerował tym samym, że kibice w Katarze będą musieli zachowywać się bezgłośnie i ostrożnie niczym bohaterowie popularnego horroru “Ciche miejsce”, którzy, by przetrwać w postapokaliptycznym świecie i uchronić się przed grasującymi w nim potworami, nie mogą wydawać żadnych dźwięków. “Mundial 2022” – skomentował krótko tego samego dnia Michał Kołodziejczyk, dyrektor Canal+ Sport.

Organizator i FIFA zaprzeczają

Wysłaliśmy pytania do biura organizatora mundialu. Podobnie zrobiła redakcja Reuters Fact Check, pytając o komentarz na temat rzekomych wytycznych. “Krążąca w mediach społecznościowych grafika z hasłem ‘Katar wita cię’ nie pochodzi z oficjalnego źródła i zawiera informacje niezgodne ze stanem faktycznym” – odpowiedział Reutersowi niewymieniony z imienia i nazwiska rzecznik prasowy komitetu organizacyjnego. “Gorąco namawiamy kibiców i gości, aby polegali wyłącznie na oficjalnych źródłach od organizatorów turnieju w zakresie porad dotyczących podróży na tegoroczne mistrzostwa świata w Katarze. Wkrótce wydamy obszerny przewodnik dla kibiców, który będzie weryfikował wiele krążących [fałszywych] informacji” – dodał.

Taką samą informację po arabsku i angielsku znaleźliśmy 6 października na profilu organizatora mundialu. W zamieszczonym oświadczeniu oznajmiono, że wszyscy w Katarze są mile widziani. “Naród katarski był zawsze otwarty, tolerancyjny i przyjazny” – zapewniono.

Ilustracja po raz pierwszy pojawiła się 1 października na twitterowym profilu @RYRQatar. RYR to akronim od hasła “Reflect Your Respect”, czyli “okaż swój szacunek”. Konto to powstało w 2014 roku z inicjatywy islamskich fundamentalistów, którzy przypominają o mających panować w Katarze konserwatywnych zasadach. W opisie konta można przeczytać, że osoby za nim stojące “przyczyniają się do utrwalenia islamskich wartości i zasad wspierających tożsamość Kataru”.

Ilustracja po raz pierwszy pojawiła się 1 października na twitterowym profilu o nazwie @RYRQatar

Niektóre zasady dla fanów na mundialu są już znane. Dziennik “The Daily Telegraph” opisał te dotyczące dostępności alkoholu. Obecnie jest on dostępny w kilku miejscach na terenie Kataru dla obcokrajowców powyżej 21 roku życia. Są to głównie bary i restauracje. W trakcie mistrzostw alkohol (piwo) będzie mógł być serwowany na stadionach na trzy godziny przed początkiem meczu i godzinę po jego zakończeniu. Będzie również dostępny w specjalnej strefie Arkadia oraz w kilka nadmorskich strefach dla kibiców w określonych godzinach. Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych wciąż będzie nielegalne, a władze zapowiadają politykę “zero tolerancji” dla tego typu zachowań. 

Im bliżej mundialu, tym większe protesty

W ostatnich tygodniach widać coraz częstsze formy protestu przeciwko organizacji przez Katar mistrzostw świata. Duńska federacja piłkarska poinformowała, że żony i partnerki piłkarzy po raz pierwszy od wielu lat nie będą im towarzyszyły w trakcie mundialu. Na nietypowy bojkot zdecydował się jeden ze sponsorów tamtejszej reprezentacji. Dostarczająca piłkarzom stroje marka Hummel postanowiła nie eksponować na reprezentacyjnych koszulkach żadnych znaków graficznych, w tym swojego logotypu.

Bojkot mundialu zapowiadają również francuskie miasta, które rezygnują z organizacji ogólnodostępnych stref kibica.

Katar spotyka się od chwili przyznania organizacji zawodów z ostrą krytyką ze strony organizacji praw człowieka za złe traktowanie pracowników migracyjnych, których zatrudniano przy budowie obiektów sportowych i pozostałej infrastruktury. Organizacje takie jak Amnesty International i Human Rights Watch domagają się, aby partnerzy FIFA i sponsorzy mistrzostw świata wezwali władze światowego futbolu oraz rząd Kataru do zrekompensowania pracownikom strat, jakie ponieśli w trakcie prac budowlanych.

Oficjalnie w trakcie budowy nowych stadionów oraz innej obiektów infrastruktury na mistrzostwa świata w Katarze zmarło 38 robotników. Jednak media informowały, że ofiar może być dużo więcej.

Fact Checker Logo
Pierwotnie opublikowane tutaj.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.