Scroll Top

Ptačí chřipku způsobuje virus, nikoliv „detox“ organismu

Ptačí chřipku způsobuje virus, nikoliv „detox“ organismu - Featured image

Author(s): Ladka MORTKOWITZ / AFP Česká republika

Poté, co byla na začátku roku 2024 v České republice zjištěna nová ohniska ptačí chřipky, se na sociálních sítích se začaly šířit příspěvky tvrdící, že nemoc nezpůsobuje virus, ale „obyčejný detox“. To však vyvrátily zdravotnické úřady i odborníci, podle nichž je existence viru ptačí chřipky jasně prokázána již desítky let. Aby se zabránilo šíření nákazy, je často zapotřebí vybít celá hejna domácí drůbeže.

„Ptačí chřipka je obyčejný detox po otravě ptačího organismu, která může přijít z různých zdrojů – potrava, pití nebo ovzduší,“ tvrdí tento příspěvek ze 4. února 2024, který na Facebooku sdílelo přes 180 uživatelů. Text se posměšně vyjadřuje o údajném viru, který prý „ani neexistuje“.

Snímek nepravdivého facebookového příspěvku pořízený 16. února 2024

Epidemie ptačí chřipky v ČR

V České republice podle Státní veterinární správy (SVS) propukla na začátku tohoto roku opět epidemie ptačí chřipky (archiv). V případě pozitivního nálezu se likvidují až desetitisíce chovných slepic či kachen. Aktuální informace o vývoji epidemie jsou na stránkách SVS postupně doplňovány a k dispozici je i mapa s ohnisky (archiv).

Podle SVS je třeba při výskytu nákazy vybít celý chov, neboť infekce se šíří velmi rychle.

Snímek webové stránky SVS pořízený 19. února 2024. Relevantní pasáž označila AFP červeně

To AFP potvrdil profesor MUDr. Petr Husa z lékařské fakulty Masarykovy univerzity, který je zároveň přednostou Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice v Brně. Ten nám 14. února 2024 v telefonickém rozhovoru řekl, že infekci do zemědělských chovů přinášení zpravidla vodní ptáci.

„Je nutné vybít celé hejno, protože drtivá většina ptáků by stejně zemřela,“ řekl. „Inkubační doba  u této chřipky je 1-2 dny, takže by stejně umřeli a ještě by se nákaza šířila jak na další chovy, tak případně na divoké ptactvo, které by nákazu přenášelo dál.“

Podle Husy „jiná možnost neexistuje“ a vybíjením celých chovů se problém nákazy řeší „po celém světě“. Léčit napadené ptactvo je prý „nesmysl“, neboť by léčba byla „nesmírně drahá“ a i tak by maso bylo nepoužitelné. „Není to jinak řešitelné,“ dodal.

Zdravotníci se shodnou, že ptačí chřipka je způsobena virem

V nepravdivém příspěvku stojí, že „ptačí chřipka je obyčejný detox po otravě ptačího organismu“. Tvrzení, že chřipka není onemocnění, nýbrž proces „detoxikace“ lidského těla, AFP vyvrátila jižv tomto lednovém článku.

Podle odborníků, jako je Gábor Kemenesi, odborný asistent na Fakultě přírodních věd Univerzity v Pécsi, se lidé často mylně domnívají, že když dostanou infekci, onemocní a nemoc překonají, jejich imunitní systém jako celek to nějakým způsobem posílí. Ve skutečnosti si však vytvoří imunitu pouze proti velmi specifické verzi určitého patogenu.

Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění (CDC) je skutečnost, že ptačí chřipku způsobuje virus, známá již od začátku 20. století. Od roku 1955 je pak známo, že jde o chřipkový virus kmene A.

Tyto viry se pak dělí na vysoce patogenní a nízkopatogenní, tvrdí Evropské centrum pro kontrolu a prevenci onemocnění (ECDC). Vysoce patogenní influenza ptáků pak byla podle ECDC  zaznamenána po celém světě v důsledku výskytu virů skupin A/H5 a A/H7.

„Probíhající ohniska A/H5 u volně žijících a chovaných ptáků postihují několik zemí po celém světě a způsobily sporadický přenos na člověka,“ tvrdí ECDC.

To AFP potvrdil i MUDr. Husa. „Virus ptačí chřipky samozřejmě existuje,“ řekl. „V této chvíli jsou to nejčastěji kmeny H5N1 a H7N9.“

„Zatím je to naštěstí problém téměř zcela výhradně veterinární,“ řekl a dodal, že v případech, kdy byl zaznamenán přenos na člověka, byl průběh ve většině „docela mírný“ a k úmrtím došlo jen velmi vzácně, většinou v případech, kdy byl imunitní systém nakaženého člověky velmi oslabený, například u onkologických pacientů.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) byla první nákaza člověka virem H5N1 zaznamenána v roce 1997 v Honkongu a přenos viru H7N9 na člověka v roce 2013 v Číně.

Tvrzení, že ptačí chřipka je pouhý „detox“ organizmu, je podle Husy nesmyslné. „Je pravda, že třeba u koronaviru stejně jako u řady infekčních chorob člověka spíše zahubí ta imunitní reakce než samotné množení viru,“ řekl. „Ale samozřejmě bez viru by k té reakci vůbec nedošlo, takže je to v principu nesmysl,“ dodal.

Signál 5G nemá s ptačí chřipkou nic společného

Příspěvek sdílený na Facebooku také letmo zmiňuje vysílač 5G. Naráží tak na v minulosti již mnohokrát vyvrácené konspirační teorie o tom, že v blízkosti stožárů 5G hromadně umírají ptáci a že tyto vlny způsobily pandemii Covid 19.

Fact Checker Logo
Původně zveřejněno zde.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.