Scroll Top

Światowe Forum Ekonomiczne nie wzywa do dekryminalizacji pedofilii

Światowe Forum Ekonomiczne nie wzywa do dekryminalizacji pedofilii - Featured image

Author(s): Marion DAUTRY, Natalia SAWKA, Juliette MANSOUR, AFP Belgrad, AFP Francja

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) oraz jego założyciel Klaus Schwab to powracający temat fałszywych wiadomości oraz teorii spiskowych. Od początku stycznia 2023 roku w wielu językach, również po polsku, krąży artykuł wraz z nagraniem, opublikowany przez stronę słynącą z rozpowszechniania nieprawdziwych informacji. Treści te fałszywie twierdzą, że WEF „wzywa do dekryminalizacji pedofilii”, oraz że Francja chce „zdekryminalizować seks z dziećmi na całym świecie”. Jednak nie ma jakichkolwiek dowodów na to, by taką politykę forsowało Światowe Forum Ekonomiczne, które zaprzeczyło tym oskarżeniom. Francja nie zdekryminalizowała pedofilii, natomiast przyjęła w 2018 i 2021 roku ustawy, które wzmocniły przepisy karzące za nadużycia seksualne.

„Światowe Forum Ekonomiczne wzywa teraz do dekryminalizacji seksu z dziećmi, argumentując, że prawa przeciwko «odwiecznej miłości», lepiej znane jako pedofilia, «naruszają prawa człowieka»” – czytamy w publikacji na Facebooku udostępnionej 5 stycznia 2023 roku.

Screenshot taken on Facebook on January 20th 2023

Podobne fałszywe przesłanie było udostępniane także na Telegramie. Publikacja miała tysiące wyświetleń.

Jej treść odnosi się do artykułu w języku angielskim, który został opublikowany 3 stycznia 2023 roku na stronie News Punch (dawniej YourNewswire) znanej z rozpowszechniania fałszywych informacji. Agencja AFP pisała kilka artykułów weryfikujących fałszywe twierdzenia rozpowszechniane przez tę stronę (1, 2). Można przeczytać je w języku francuskim.

Niektóre publikacje na Facebooku oraz jeden artykuł w języku polskim zawierają również nagranie, w którym wypowiada się mężczyzna w języku angielskim, powtarzając te nieprawdziwe twierdzenia. Te same treści oraz nagranie krążą również w innych językach m.in. po francusku, chorwacku, fińsku i niemiecku.

Ani artykuł, ani kopiujące go posty nie podają żadnych dowodów na poparcie oskarżeń wobec WEF, które im zaprzeczyło. Agencja AFP nie znalazła żadnego dokumentu, czy też zeznań osób, które uczestniczyły w ostatnim spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego potwierdzających te twierdzenia. Oryginalny artykuł News Punch i nagranie nie oferują żadnego dowodu, a są zbiorem zrzutów ekranu – niektóre są fałszywe, inne pochodzą z wyjętych z kontekstu dziesięcioletnich artykułów opiniowych, a jeszcze inne to rzekome cytaty bez podanego źródła. Twierdzenie przedstawione jest zgodnie z identycznym modelem, co inne fałszywe twierdzenia, które zostały opublikowane na tej samej stronie informującej m.in., że WEF wezwał rzekomo do eutanazji zwierząt domowych. Agencja AFP obaliła go w tym artykule.

Jak zauważył jeden z portali weryfikujących fakty o nazwie Lead Stories, który również obalił przytaczane twierdzenia, strona News Punch sama deklaruje, że nie gwarantuje prawdziwości podawanych przez siebie informacji. W zakładce dotyczącej warunków korzystania z tej strony internetowej, w rozdziale dotyczącym „wyłączenia z odpowiedzialności” możemy przeczytać, że strona „nie ponosi odpowiedzialności za poprawność, wiarygodność, dostępność, terminowość i dokładność informacji, oprogramowania, produktów, usług i powiązanych grafik zawartych na portalu w jakimkolwiek celu”.

Zrzut ekranu z serwisu News Punch wykonany 13 stycznia 2023 roku

Brak śladów i dowodów na to, by WEF lub Klaus Schwab złożyli takie oświadczenie

Według artykułu, na spotkaniu w Davos zaprezentowano „pracę badawczą”. Ponieważ został on opublikowany na początku stycznia, artykuł ten może odnosić się jedynie do spotkania, które miało miejsce w maju 2022 roku.

Światowe Forum Ekonomiczne 2023 roku miało miejsce między 16 a 20 stycznia i odbywało się w kontekście wojny na Ukrainie, kryzysu klimatycznego i ogólnoświatowego kryzysu handlowego. Jak podała agencja AFP, kanclerz Niemiec Olaf Scholz obiecał niemieckie wsparcie dla Ukrainy „tak długo, jak będzie to konieczne”, pomimo własnych, szeroko komentowanych wątpliwości, co do dostarczenia Leopardów.

Przedstawiciele świata biznesu i polityki, którzy uczestniczyli w tegorocznym spotkaniu w Davos zostali skrytykowani m.in. przez Gretę Thunberg, która powiedziała, że „absurdem” jest ich słuchanie, podczas gdy oni sami napędzają „niszczenie planety”.

Agencja AFP nie znalazła żadnego śladu po tym, że podczas forum w 2022 roku przedstawiono jakąkolwiek „pracę badawczą”. Nasze poszukiwania w Google’u również nie doprowadziły ani do żadnych raportów, ani do żadnej publikacji naukowej, która odpowiadałaby twierdzeniu zawartemu w artykule News Punch oraz w nagraniu.

„Światowe Forum Ekonomiczne nigdy nie złożyło takiego oświadczenia” – powiedział agencji AFP 10 stycznia rzecznik WEF.

W swoim artykule News Punch przypisuje Klausowi Schwabowi wypowiedź, w której założyciel WEF miał rzekomo stwierdzić, że „pedofilia to dar natury” dla ludzkości. Rzecznik WEF przekazał jednak agencji AFP, że wypowiedź została „całkowicie zmyślona”. Agencja AFP nie znalazła żadnego śladu takiego cytatu. Rzecznik dodał również, że Światowe Forum Ekonomiczne „nie przyjęło żadnego stanowiska” w sprawie pedofilii.

W opublikowanym na stronie News Punch nagraniu można zauważyć zdjęcie ze spotkania Forum, a występujący w filmie mężczyzna powtarza to samo twierdzenie. Dzięki metodzie odwrotnego wyszukiwania obrazów, dowiedzieliśmy się, że zdjęcie zostało opublikowane na stronie WEF 25 maja 2022 roku i zostało zrobione podczas konferencji na temat środowiska i czystych technologii. W artykule nie ma wzmianki o pedofilii, a w nagraniu z konferencji prasowej żaden z uczestników panelu nic nie wspominał na ten temat.

Zrzuty ekranu z nagrania zawierającego fałszywe twierdzenia o WEF (z lewej) i z publikacji na oficjalnej stronie WEF (po prawej), wykonane 13 stycznia 2023

Światowe Forum Ekonomiczne to coroczne spotkanie światowych przywódców, lobbystów i aktywistów organizowane w alpejskim mieście Davos w Szwajcarii. Popularne spotkanie głów państw i gigantów biznesu jest szeroko relacjonowane przez media, w tym przez agencję AFP. Dyskusje dotyczą najbardziej zawiłych kwestii, przed którymi stoi ludzkość – od wojny w Ukrainie po katastrofy klimatyczne, a nawet niebezpieczeństwo dezinformacji.

Podczas spotkania WEF w 2022 roku dyskusje dotyczyły przeważnie wojny w Ukrainie. Towarzyszył im również apel prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełeńskiego do światowych przywódców zgromadzonych w Davos o szybszą pomoc międzynarodową i „maksymalne” sankcje wobec Rosji.

Poza tematem wojny rosyjsko-ukraińskiej, jak podała agencja AFP, organizacja pozarządowa Oxfam namawiała do opodatkowania bogatych.

Spotkanie WEF stało się pożywką dla fałszywych treści na przykład takich jak to, że WEF chce, żeby ludzie jedli robaki zamiast mięsa, by walczyć z brakiem bezpieczeństwa żywnościowego. Jak czytamy w artykule AFP, możliwość zaistnienia takich fikcyjnych teorii jest spowodowana stałym elementem Światowego Forum Ekonomicznego, którym są zakulisowe umowy zawierane między liderami biznesu. Podsyca to przekonanie, że dyskusje te są prowadzone przez „szemraną kabałę” działającą dla uzyskania prywatnych korzyści pod przykrywką rozwiązywania problemów publicznych.

Okładka nagrania zawartego w artykule News Punch zawiera materiał, który mógłby uchodzić za zrzut ekranu tweeta rzekomo umieszczonego przez oficjalne konto Światowego Forum Ekonomicznego na Twitterze. Ale zrzuty ekranu tweetów są łatwo podrabiane i nie ma najmniejszego śladu, by WEF kiedykolwiek opublikował wiadomość krytykującą prawa przeciw pedofilii.

Zrzut ekranu fałszywego Tweeta wykonany 10 stycznia 2023 roku

Nasze poszukiwania w języku francuskim i angielskim oficjalnego konta WEF na Twitterze nie wykazały żadnych śladów takiego tweeta. Również zarchiwizowane na stronie Wayback Machine tweety z 3 stycznia 2023 roku (dzień publikacji artykułu News Punch) konta WEF nie pokazują takich treści. Nagranie agencji AFP, które zamieszczamy poniżej, wyjaśnia w jaki sposób znaleźć archiwalne wersje stron internetowych.

Jak powiedział agencji AFP rzecznik WEF, tweet jest nieprawdziwy i organizacja „nigdy go nie zamieściła”.

Oryginalny artykuł oraz wideo zawierające fałszywe twierdzenia mówią także, że WEF „nakazał mediom głównego nurtu rozpocząć propagowanie narracji” o normalizacji pedofilii. Jednak podane w artykule odnośniki i zrzuty ekranu w nagraniu prowadzą do artykułów tak starych jak ten autorstwa CNN w 2011 roku, czy ten opublikowany przez Salon w 2012 roku. Żaden z tych artykułów nie nawołuje do dekryminalizacji lub akceptacji pedofilii, ale namawia do podjęcia większych wysiłków w badaniach i profilaktyce, by rozpoznawać pedofilów i zapobiegać ich działaniu.

W fałszywych postach stwierdzono również, że Klaus Schwab został przyłapany „w zeszłym tygodniu” na dyskusji o „indoktrynacji” dzieci. Jednak pokazane nagranie, które ma to udowodnić, i które zostało zamieszczone w 2011 roku, przedstawia wypowiedź Klausa Schwaba z kwietnia 2008 roku, co czytamy w opisie. W czasie przemówienia, Schwab nie mówi ani o pedofilii, ani o „indoktrynacji” dzieci poprzez edukację.

Francja nie zdekryminalizowała współżycia między dorosłymi a dziećmi

Nieprawdą jest również twierdzenie, że „prawo federalne we Francji nie określa ustawowego wieku przyzwolenia” i że „dorośli, którzy uprawiają seks z dziećmi w dowolnym wieku nie będą ścigane za gwałt, jeśli ofiara nie jest w stanie udowodnić «przemocy, groźby, przymusu lub zaskoczenia»” z powodu „ustawy Schiappa” z 2018 roku.

Francja nie jest federacją, dlatego nie może istnieć żadne „prawo federalne”.

Pedofilia jest zaburzeniem psychicznym zdefiniowanym w najstarszym podręczniku medycznym na świecie o nazwie „Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM)” jako „nawracające, intensywnie pobudzające seksualnie fantazje, popędy lub zachowania dotyczące dzieci przed okresem dojrzewania lub młodych nastolatków (zwykle poniżej 13 lat); jest diagnozowana tylko wtedy, gdy zdiagnozowani są w wieku powyżej 16 lat i pięć lat starsi niż dziecko, które jest celem fantazji lub podejmowanych zachowań”. W podręczniku medycznym zaznaczono także, że definicja ta niekoniecznie odpowiada prawnym kryteriom wykorzystywania dzieci.

O tym, że nie wszyscy sprawcy wykorzystywania seksualnego dzieci są pedofilami i, że nie wszyscy pedofile postępują zgodnie ze swoimi motywami, mówi ten dokument z 2011 roku, ten raport z 1992 roku opracowany we współpracy z FBI oraz ten raport amerykańskiego Biura ds. Skazań, Monitorowania, Zatrzymywania, Rejestrowania i Śledzenia Przestępców Seksualnych. Zatem przepisy nie dotyczą pedofilii per se, ale aktów seksualnego wykorzystywania małoletnich.

Francuska ustawa wzmacniająca walkę z przemocą seksualną i przemocą ze względu na płeć zwana „ustawą Schiapa” weszła w życie w 2018 roku. Przepisy były krytykowane za to, że nie mówiły nic o „granicy wieku zgody” na współżycie. Ustalono w nich jednak, że „gdy czyny są skierowane przeciwko małoletniemu w wieku piętnastu lat, przymus moralny lub zaskoczenie określa się jako nadużycie bezbronności ofiary, która nie ma wystarczającego rozeznania wobec tych aktów”. Czyny te nie są uznawane już tylko jako przymus fizyczny.

Ustawa mówi również o tym, że „gdy czyny są popełnione na małoletnim, przymus moralny (…) może wynikać z różnicy wieku między ofiarą, a krzywdzicielem oraz z prawnego lub faktycznego autorytetu, jaki sprawuje on nad ofiarą, przy czym ten faktyczny autorytet charakteryzuje się znaczną różnicą wieku między małoletnią ofiarą a dorosłym sprawcą”.

Co więcej, w 2021 roku Francja przyjęła nowe prawo, które mówi, że „żaden dorosły nie może powoływać się na zgodę seksualną dziecka, jeśli ma ono mniej niż 15 lat lub mniej niż 18 lat w przypadku kazirodztwa”. Prawo to stanowi, że gwałt na dziecku poniżej 15 roku życia jest zagrożone karą 20 lat więzienia.

Od przyjęcia ustawy w 2021 roku sędziowie mogą określać gwałt na podstawie co najmniej pięciu lat różnicy wieku między dorosłym a nieletnim. Przepisy te „nie mają nic wspólnego z dekryminalizacją przemocy wobec nieletnich” powiedziała w rozmowie telefonicznej z agencją AFP Océane Perona, wykładowczyni socjologii na Uniwersytecie Aix-Marseille.

„Nawet gdyby spotkanie w Davos wydało taką opinię, to zostałaby ona wydana na konferencji. Prawo karne jest częścią suwerennych przepisów (państwa), a to oznacza, że muszą przejść przez francuski parlament, by móc zmienić prawo. (System prawny) jest także związany z wieloma konwencjami międzynarodowymi, których jest zobowiązany (przestrzegać)” – przekazała agencji AFP 10 stycznia 2023 roku Magali Lafourcade, sędzia i sekretarz generalny Narodowej Komisji Konsultacyjnej ds. Praw Człowieka (CNCDH).

Artykuł News Punch mylnie twierdzi również, że„w skrajnie lewicowej Nowej Zelandii (premier) Jacindy Ardern sędzia oświadczył, że dwunastoletnie dzieci mogą wyrazić zgodę na współżycie z dorosłymi”. Link w tekście prowadzi do artykułu opublikowanego przez portal New Zealand Herald, w którym cytowany jest sędzia wyjaśniający różnice w prawie ławy przysięgłych rozstrzygającej sprawę mężczyzny oskarżonego o wielokrotne przestępstwa seksualne wobec dwunastoletniej i ośmioletniej dziewczynki. Do różnych postawionych mu zarzutów mają zastosowanie różne przepisy prawne. Sędzia nie wypowiadał się wtedy na temat wieku przyzwolenia. Sędzia był również cytowany, gdy zgodził się z werdyktem ławy przysięgłych, która uznała go za winnego.

O ile w Nowej Zelandii powszechnie uważa się, że osoby poniżej 16 lat nie mogą wyrazić zgody na współżycie seksualne, w sprawach kwalifikowanych jako gwałt obrona może nadal próbować próbować argumentować, że ofiara wyraziła zgodę. Sprawa wywołała oburzenie podczas wspomnianego wyżej procesu i wezwano wtedy do zmiany prawa. Minister sprawiedliwości Kerri Allen oświadczyła, że zasięgnie porady w tej sprawie.

Co więcej, jak sugeruje artykuł News Punch, prawo to nie jest wytworem rządu Jacindy Ardern, ale pochodzi z 1961 i 2005 roku.

Klaus Schwab i WEF są częstym celem fałszywych informacji, o czym agencja AFP pisała m.in. tutaj oraz tutaj.

Fact Checker Logo
Pierwotnie opublikowane tutaj.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.