Scroll Top

Žiaci sa neidentifikujú ako zvieratá

alexander-grey-uUkjeWxSh7c-unsplash

Author(s): Demagog.sk

Strana Smer-SD šíri nepodložené tvrdenia, že v prípade uznania práv transľuďom hrozí, že sa deti začnú identifikovať ako zvieratá a spoločnosť to bude musieť akceptovať. Podobné argumenty a údajné príklady sa vo svete objavujú opakovane, nie sú však založené na dôkazoch.

Marcela Čavojová zo strany Smer-SD povedala vo videu zverejnenom na Facebooku 13. júla 2023, že „10 ročné dievčatko príde do školy a daný deň si zmyslí, že sa cíti ako pes a učiteľovi nezostáva nič iné ako ju a jej správanie tolerovať a počúvať ako namiesto rozprávania šteká.”

Neexistujú dôkazy o tom, že by sa žiaci u nás či vo svete identifikovali ako zvieratá a že by školy takéto správanie tolerovali. Údajné jednotlivé prípady zo sveta, nie zo Slovenska, ktoré sa šírili na sociálnych sieťach, sa pri bližšom pohľade fact-checkerov ukázali byť hoaxy alebo k nim chýbali dôkazy.

Navyše, ak by sa aj objavili jednotlivé prípady, nerobí to z nich ešte trend alebo „spoločenský fenomén“ – nie je teda korektné vykresľovať toto údajné správanie ako spoločenskú hrozbu. Tobôž nie na Slovensku, kde o takýchto prípadoch nevieme vôbec a nie v diskusii o právach LGBTI+ ľudí, ktorých identitu takéto prirovnania majú spochybniť.

O prípadoch, keď žiaci údajne chodili do školy a identifikovali sa ako zvieratá, sa hovorilo hlavne v USA. Informácia sa začala šíriť koncom roka 2021, prišlo s ňou niekoľko republikánskych politikov.

Tvrdili, že na škole v Michigane sa objavili mačacie záchody pre študentov. Škola tieto tvrdenia odmietla. S rovnakými tvrdeniami prišli aj republikáni v Colorade a Minnesote. Školy ich opakovane vyvrátili, médiá prípady označili za hoax.

Rodinná terapeutka Sara Stockton sa v dokumente What is a Woman? vyjadrila: „Vidíme deti, ktoré sa identifikujú ako zvieratá a chodia do školy. A namiesto odpovede na otázku pradú a mňaukajú a učitelia to nemôžu spochybňovať, pretože sa to považuje za kvír identitu.” Reuters jej vyjadrenie fact-checkoval a keď si vypýtal dôkazy, žiadne neposkytla.

V júni 2023 sa na TikToku šírilo video z Veľkej Británie, v ktorom žiaci diskutujú o tom, či by sa človek mohol identifikovať ako mačka. Škola, z ktorej video pochádza, sa vyjadrila, že žiaden ich žiak sa neidentifikuje ako zviera. 

Objavili sa tiež vyjadrenia o súkromnej škole, kde sa niekoľko dievčat identifikuje ako mačka. Pre Daily Telegraph to povedala riaditeľka Katharine Birbalsingh, ani tieto tvrdenia však nie sú podporené dôkazmi.

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.