Strana Smer-SD šíri nepodložené tvrdenia, že v prípade uznania práv transľuďom hrozí, že sa deti začnú identifikovať ako zvieratá a spoločnosť to bude musieť akceptovať. Podobné argumenty a údajné príklady sa vo svete objavujú opakovane, nie sú však založené na dôkazoch.
Marcela Čavojová zo strany Smer-SD povedala vo videu zverejnenom na Facebooku 13. júla 2023, že „10 ročné dievčatko príde do školy a daný deň si zmyslí, že sa cíti ako pes a učiteľovi nezostáva nič iné ako ju a jej správanie tolerovať a počúvať ako namiesto rozprávania šteká.”
Neexistujú dôkazy o tom, že by sa žiaci u nás či vo svete identifikovali ako zvieratá a že by školy takéto správanie tolerovali. Údajné jednotlivé prípady zo sveta, nie zo Slovenska, ktoré sa šírili na sociálnych sieťach, sa pri bližšom pohľade fact-checkerov ukázali byť hoaxy alebo k nim chýbali dôkazy.
Navyše, ak by sa aj objavili jednotlivé prípady, nerobí to z nich ešte trend alebo „spoločenský fenomén“ – nie je teda korektné vykresľovať toto údajné správanie ako spoločenskú hrozbu. Tobôž nie na Slovensku, kde o takýchto prípadoch nevieme vôbec a nie v diskusii o právach LGBTI+ ľudí, ktorých identitu takéto prirovnania majú spochybniť.
O prípadoch, keď žiaci údajne chodili do školy a identifikovali sa ako zvieratá, sa hovorilo hlavne v USA. Informácia sa začala šíriť koncom roka 2021, prišlo s ňou niekoľko republikánskych politikov.
Tvrdili, že na škole v Michigane sa objavili mačacie záchody pre študentov. Škola tieto tvrdenia odmietla. S rovnakými tvrdeniami prišli aj republikáni v Colorade a Minnesote. Školy ich opakovane vyvrátili, médiá prípady označili za hoax.
Rodinná terapeutka Sara Stockton sa v dokumente What is a Woman? vyjadrila: „Vidíme deti, ktoré sa identifikujú ako zvieratá a chodia do školy. A namiesto odpovede na otázku pradú a mňaukajú a učitelia to nemôžu spochybňovať, pretože sa to považuje za kvír identitu.” Reuters jej vyjadrenie fact-checkoval a keď si vypýtal dôkazy, žiadne neposkytla.
V júni 2023 sa na TikToku šírilo video z Veľkej Británie, v ktorom žiaci diskutujú o tom, či by sa človek mohol identifikovať ako mačka. Škola, z ktorej video pochádza, sa vyjadrila, že žiaden ich žiak sa neidentifikuje ako zviera.
Objavili sa tiež vyjadrenia o súkromnej škole, kde sa niekoľko dievčat identifikuje ako mačka. Pre Daily Telegraph to povedala riaditeľka Katharine Birbalsingh, ani tieto tvrdenia však nie sú podporené dôkazmi.