Scroll Top

Diskusia Beluského, Viskupiča, Gyimesiho a Tomáša v O 5 minút 12

belusky a spol foto

Author(s): Demagog.sk

Demagog.SK overil diskusiu štvorice politikov, ktorí vystúpili v relácii O 5 minút 12 5. júna 2022. Upozornili sme na zavádzajúcu interpretáciu poslanca Gyimesiho, podľa ktorého Slovensku nevyjednanie výnimky z ropného embarga spôsobilo škodu vo výške 2,3 milardy eur. Erik Tomáš nepravdivo tvrdil, že balíček dávok pre rodiny prešiel skráteným legislatívnym konaním iba vďaka hlasom fašistov. Za zavádzanie sme označili aj Gyimesiho výrok, ktorým vyvolával dojem, že dúhové vlajky viseli na viacerých slovenských veľvyslanectvách a vysokých školách.

Hlasovanie s fašistami za prorodinný balíček

Relácia sa nevyhla téme prorodinného či protiinflačného balíčku Igora Matoviča. Erik Tomáš zo strany Hlas-SD upozornil, že bez hlasov poslancov za stranu ĽSNS by zákon do skráteného legislatívneho konania neprešiel, nie je to však pravda.

Za návrh o skrátené legislatívne konanie hlasovalo 83 zo 134 prítomných poslancov, vrátane členov ĽSNS a odídencov z tejto strany. 

Z poslaneckých klubov OĽaNO a Sme rodina za skrátené legislatívne konanie hlasovalo 47 a 17 poslancov. Za hlasovali aj poslanci, ktorí odišli z OĽaNO, a deviati členovia strany Za ľudí. Z bývalých a aktuálnych členov ĽSNS za návrh hlasovalo 10 poslancov. 

Na schválenie návrhu bola potrebná nadpolovičná väčšina prítomných poslancov, tj. 68. Prípadný nesúhlas Kotlebovcov by na úspešnosti hlasovania nič nezmenil, keďže OĽaNO, Sme rodina, Za ľudí a bývalí poslanci OĽaNO spolu návrh o skrátenom legislatívnom konaní podporili 73 hlasmi. 

Za samotný návrh tzv. prorodinného balíčka hlasovalo celkovo 83 zo 131 poslancov. Za hlasovalo 48 členov klubu OĽaNO a 16 členov Sme rodina, 4 bývalí členovia OĽaNO, 4 členovia Za ľudí a 11 súčasných alebo bývalých členov ĽSNS. Keďže na schválenie návrhu stačila nadpolovičná väčšina, teda 66 hlasov a neradikálne strany a nezaradení spoločne vyjadrili v prospech návrhu 72 hlasov, nebolo na schválenie zákona potrebných 11 hlasov ĽSNS.

Dúhové vlajky boli vyvesené len pár krát

Za zavádzajúci sme označili aj Gyimesiho (OĽaNO) výrok, podľa ktorého „boli (dúhové vlajky, pozn.) vyvesené viackrát, aj na vysokých školách sa vyvesovali aj na slovenských veľvyslanectvách, aj napr. na sídle ombudsmanky.“ 

Dúhová vlajka, globálne ustanovená ako symbol reprezentujúci solidaritu so sexuálnymi menšinami LGBT, bývala posledných pár rokov pravidelne vyvesená na budove úradu ombudsmana počas trvania každoročného Bratislavského Dúhového PRIDE pochodu

Dialo sa tak konkrétne cez funkčné obdobie ombudsmanky Márie Patakyovej (2017-2022). Vlajka bola počas trvania jej mandátu niekoľkokrát vyvesená z okna na budove sídla úradu verejného ochrancu práv na Grösslingovej 2461/35, 811 09 v Bratislave na znak podpory Dúhového pochodu PRIDE. 

Na znak solidarity bola vlajka s dúhovým motívom taktiež vyvesená v roku 2019 na budove Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave (VŠVU) priamo jej rektorkou Bohunkou Koklesovou. 

Čo sa týka budov slovenských veľvyslanectiev, je známy prípad z roku 2016, kedy budova Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Budapešti vyvesila na znak verejnej podpory budapeštianskeho PRIDE pochodu vlajky s rovnakým motívom.

V prípade vysokej školy a budovy slovenského veľvyslanectva sa však jednalo o prípad jednej inštitúcie v rámci svojej kategórie.

Nie je teda na mieste vytvárať dojem, že sa to jednalo pravidelnejšie či na viacerých budovách a inštitúciách. Gyimesi použitím plurálu vyvoláva dojem, ako keby šlo o opakovanú a bežnú prax, voči ktorej sa ohradil návrhom zákona, podľa ktorého by bolo zakázané dúhové vlajky vyvesiť na štátne budovy.

Ako ovplyvní ropné embargo výrobu spracovanej ropy na Slovensku a v Maďarsku

Časť diskusie sa venovala aj ropnému embargu, na ktorom sa zhodli lídri EÚ a z ktorého má niekoľko štátov strednej a východnej Európy výnimku. 

György Gyimesi vypočítal, že ak by Slovnaft na rozdiele medzi cenou ropy Ural a Brent zarábal naďalej mesačne 100-tisíc eur, ako sa odhaduje dnes, nevyjednanie výnimky na tri roky nám spôsobilo škodu vo výške 2,3 milardy eur. 

Gyimesi tým vytvára zavádzajúci dojem, že ak by Slovensko vyjednalo výnimku embarga ruskej ropy Európskej únie, mohol by Slovnaft počas 36 mesiacov naďalej zarábať na rozdiele ceny ropy Brent a Ural. Výnimka na dovoz ropy ropovodom Družba pre Slovensko, Maďarsko, Česko a Bulharsko je však časovo neobmedzená, problém spočíva v obmedzení exportu. Slovnaft dnes predáva 60 percent svojej produkcie na slovenský a český trh, podľa aktuálnych výnimiek v tom môže pokračovať ešte 18 mesiacov. Zvyšných 40 percent produkcie smeruje do krajín mimo Slovenska a Českej republiky, pre ktoré začne o 8 mesiacov platiť embargo. Nedá sa preto jednoznačne tvrdiť, že výnimka na dovoz ropy by viedla k zisku Slovnaftu 2,3 miliardy eur.

Slovnaft momentálne profituje vďaka dovozu ruskej ropy Ural, ktorá sa po začiatku vojny na Ukrajine predáva výrazne lacnejšie, ako ropa Brent. Kým pred vojnou bola ropa Ural v porovnaní so zmesou Brent lacnejšia o dva doláre na barel, v súčasnosti je to okolo 35 dolárov. Minister financií Igor Matovič uviedol, že Slovnaft na rozdiele zarába približne 100-tisíc eur mesačne, čo chcel využiť pri návrhu dane.

Spracovanú ruskú ropu a ropné produkty môže Slovnaft vyvážať na zahraničné trhy iba do februára 2023. Výnimku tvorí Česká republika, do ktorej môže exportovať ropné produkty až do konca roka 2023. Od januára 2024 tak môže dodávať ropu a ropné produkty dovezené z územia Ruska iba na slovenský trh.

Táto skutočnosť ovplyvňuje výrobné a exportné kapacity Slovnaftu. Dodávky na slovenský a český trh tvoria 60 % produkcie slovenskej rafinérie, preto po februári 2023 klesne jeho odbyt o 40 %. 

„Všetky krajiny jasne deklarovali a rozhodli, že po ôsmich mesiacoch nechcú produkty z ruskej ropy. Darmo by som vyrokoval výnimku aj na 50 rokov, keď všetky krajiny nechcú produkty z ropy,“ vyjadril sa premiér Eduard Heger.

Gyimesi aj Erik Tomáš obaja spomínali, že 100, resp. 90 percent maďarskej produkcie spracovanej ropy MOLu smeruje práve na maďarský trh, embargo na export ropných produktov mimo domáci trh tak Maďarsko ovplyvní menej, než Slovensko. Túto informáciu sme však nedokázali z verejne dostupných zdrojov nezávislo overiť.

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.