Scroll Top

Drahé energie sú aj dôsledkom agresie Ruska, nie sankcií, ktoré ju chcú zastaviť

plyn v zime

Author(s): Demagog.sk

Slovenská národná strana zverejnila na svojom Facebooku grafiku, podľa ktorej sa ceny energií od budúceho roka zvýšia o 100 %, ak vláda nič neurobí. Vyplýva to z odhadu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). SNS tvrdí, že zvýšenie je dôsledkom sankcií na ruský plyn a ropu, úrad však vo svojom odhade ako možný dôvod zvýšenia uvádza absenciu vládnych opatrení a sankcie vôbec nespomína. Navyše ceny zemného plynu začali rásť ešte pred zavedením sankcií a dovoz ropy má minimálny vplyv na výrobu elektriny v Európe. 

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví zverejnil koncom júla odhad cien elektriny a plynu na rok 2024. Podľa úradu by cena elektriny v budúcom roku mohla vzrásť v priemere o 81 % a cena plynu až o 110 % oproti dnešným cenám. 

Informáciu o možnom zvýšení cien energií zachytila ​​strana SNS, ktorá to pripísala európskym sankciám voči Rusku: „Vážení priatelia, tu sú výsledky sankcií na ruský plyn a ropu,“ napísala strana na svojom facebookovom profile. .

ÚRSO však vo svojom odhade zároveň upozorňuje, že k takémuto zvýšeniu môže dôjsť len vtedy, ak štát nezavedie mimoriadne opatrenia, ako sa to stalo tento rok. 

Premiér Ódor 5. augusta 2023 uviedol , že bola dohodnutá viac-menej plošná pomoc domácnostiam a ceny elektriny by nemuseli rásť. “V prípade elektriny nedôjde k výraznému zvýšeniu cien, dolaďujeme realizačnú zmluvu so Slovenskými elektrárňami.” Na tlačovej konferencii 19.9. Premiér Ódor napokon oznámil , že štát podpísal so Slovenskými elektrárňami zmluvu, vďaka ktorej budú mať domácnosti aj v roku 2024 elektrinu za 61,20 eura. 

Počiatky energetickej krízy siahajú ešte pred ruskú agresiu na Ukrajine a zavedenie sankcií. Európa začala pociťovať isté problémy s dodávkami energie už v roku 2021. Problémy s elektrickou sieťou v USA, chladnejšia zima, vlny horúčav, zvýšená spotreba plynu, podpriemerná výroba z obnoviteľných zdrojov energie a v neposlednom rade pandémia resp. zvýšený dopyt po surovinách po jeho odznení, to všetko sú faktory, ktoré spôsobili prudký nárast cien energií v Európe.

Nárast cien energií spôsobili aj kroky Ruskej federácie v oblasti dodávok plynu. Niekoľko rokov pred februárovou inváziou na Ukrajinu Rusko zámerne manipulovalo s dodávkami energie do Európy. V dôsledku pravidelného znižovania dodávok plynu a porušovania zmluvných záväzkov čelil európsky trh bezprecedentnému nárastu cien plynu.  

V dôsledku nevyprovokovanej a neopodstatnenej agresie Ruska voči Ukrajine, ktorá viedla aj k obavám súvisiacim s bezpečnosťou dodávok energie, sa EÚ definitívne rozhodla obmedziť svoju závislosť od ruského plynu. Toto úsilie viedlo k zníženiu dodávok zemného plynu z Ruska do EÚ z viac ako 50 % v roku 2021 na menej ako 15 % v prvej polovici roku 2023.

Navyše zvýšenie cien plynu je ťažké pripísať sankciám, pretože sa nikdy netýkali tejto komodity. Hoci členské štáty od začiatku ruskej agresie na Ukrajine uvalili jedenásť balíkov sankcií , žiadny z nich neobsahuje zákaz dovozu ruského plynu do Európy.

Sankcie sa síce dotkli ruskej ropy, no ich dopad je z pohľadu cien elektriny zanedbateľný. V šiestom balíku sa lídri členských štátov dohodli na zastavení dodávok ropy z Ruska po mori, pričom ponechali možnosť dovážať ropu ropovodom do krajín, ktoré boli silne závislé od ruských dodávok, bez možnosti rýchleho prechodu na iný druh ropy. oleja. Dodávky ropy však majú minimálny vplyv na ceny elektriny, keďže v rámci EÚ sa v roku 2022 vyrobilo z ropy len 1,6 % elektriny. 

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.