Scroll Top

Dziewczyna z kałasznikowem w autobusie. “Życie na Ukrainie teraz”? Nie

kalach_FOTA

Author(s): Jan Kunert, Konkret24

Gdy narastało napięcie na granicy ukraińsko-rosyjskiej, w polskiej sieci znów zaczęła krążyć fotografia młodej pasażerki autobusu z kałasznikowem w torbie. Jednak wbrew komentarzom nie zrobiono jej obecnie na Ukrainie.

Autobus, w środku pasażerowie. Na pierwszym planie na fotelu siedzi młoda dziewczyna w kurtce i czapce. Jedną ręką sprawdza coś w telefonie, druga spoczywa na wystającej z torby broni przypominającej kałasznikowa. Widać charakterystyczną muszkę na końcu lufy, tłok gazowy nad nią, łoże przednie i szczerbinkę oraz fragment łukowego magazynka. Fotografia ta jest bardzo popularna w internecie – krąży w mediach społecznościowych teraz, w czasie napięcia na granicy ukraińsko-rosyjskiej.

“Życie na Ukrainie, teraz” – napisał 12 lutego na Twitterze jeden z anglojęzycznych użytkowników, publikując to zdjęcie. Wpis polubiło ponad 6 tys. osób. Podał go dalej m.in. Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute; skomentował: “Obrazki jak z Tel Avivu. Żeby okazali się równie wytrwali i odważni”.

Gdy narastało napięcie na granicy ukraińsko-rosyjskiej, w polskiej sieci znów zaczęła krążyć fotografia młodej pasażerki autobusu z kałasznikowem w torbie.

Także inni internauci przesyłają tę fotografię z przekazem, że jest aktualna. “Ostatnio zrobione zdjęcie” – napisał jeden z twitterowiczów 12 lutego, dodając, że dziewczyna czeka z karabinem w ręce na rosyjskie oddziały.

Fotografia cieszy się dużą popularnością i jest szeroko komentowana. Niektórzy internauci informują jednak, że wcale nie zrobiono jej ostatnio. Mają rację.

Zdjęcie krąży co najmniej od marca 2020 roku

Zarówno my, jak też zagraniczne redakcje – Reuters i Associated Press – próbowaliśmy znaleźć oryginał tego popularnego kadru i ustalić, kiedy i gdzie powstał. Nie udało się nam tego ustalić – w sieci fotografia krąży jako obraz rzekomo pochodzący z Białorusi, Ukrainy albo z Rosji. Ale na pewno nie została zrobiona podczas obecnego kryzysu między Rosją a Ukrainą. Zdjęcie było wielokrotnie publikowane w sieci – w mediach społecznościowych, przez użytkowników forów internetowych. Stało się viralem.

Najwcześniejsza data publikacji, jaką znaleźliśmy, to koniec marca 2020 roku. Wówczas zdjęcie publikowali użytkownicy forum Reddit z komentarzami (po angielsku): “Dziewczyna AKM” (AKM to jedna z wersji rozwojowych broni skonstruowanej przez Michaiła Kałasznikowa – przyp. red.); “Białorusinka z pociągu z AK“; “Wszystko w porządku. To jest Rosja“. Również pod koniec marca 2020 roku  fotografia pojawiła się na jednej z facebookowych stron – Slavorum, którą lubi ponad milion osób. Tam towarzyszył jej komentarz: “Słowianka w autobusie z potrzebą zachowania dystansu społecznego”.

Gdy narastało napięcie na granicy ukraińsko-rosyjskiej, w polskiej sieci znów zaczęła krążyć fotografia młodej pasażerki autobusu z kałasznikowem w torbie.

Od wiosny 2020 roku zdjęcie krąży po sieci. Było publikowane np. na Twitterze w czerwcu 2020 roku, a także pięć miesięcy później. Na początku kwietnia 2020 roku na jednym z blogów jego anonimowy autor napisał, że źródłem zdjęcia była jedna z nieistniejących już stron facebookowych – Virtual Experience – gdzie je zobaczył. Jego zdaniem fotografia przedstawia Białorusinkę.

Fact Checker Logo
Pierwotnie opublikowane tutaj.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.