Scroll Top

Na tejto fotografii nie je neporiadok po protestujúcich proti zmene klímy, ale po fanúšikoch Billie Eilish

Na tejto fotografii nie je neporiadok po protestujúcich proti zmene klímy, ale po fanúšikoch Billie Eilish - Featured image

Author(s): Robert BARCA, Soňa BRAUNOVÁ, Clemence OVEREEM, AFP Holandsko

Koncom júna 2022 zdieľala viac ako tisícka slovenských používateľov Facebooku fotografiu ulice plnej odpadkov spolu s tvrdením, že ide o neporiadok, ktorý po sebe zanechali účastníci klimatického protestu 19. júna 2022 v holandskom Rotterdame. Rovnaké tvrdenie sa šírilo aj medzi holandskými používateľmi sociálnych sietí. V skutočnosti je na fotografii zachytený priestor pred štadiónom v Amsterdame pred vystúpením speváčky Billie Eilish, pričom fotografia bola na internete zverejnená o deň skôr, ako sa konal rotterdamský pochod za klímu.

„Tomu sa povie ‘ísť osobným príkladom’. Takto vyzerali ulice v Rotterdame po pochode aktivistov za zastavenie klimatických zmien. Počas demonštrácie vyzývali elity, aby upriamili pozornosť na znečistenie planéty. A ostalo po nich toto,“ píše sa v príspevku z 20. júna uverejneného na FB stránke Aktuality24.sk, ktorú sme v minulosti v rámci AFP Fakty opakovane hodnotili kvôli nepravdivým správam. (Do zverejnenia tohto článku stránka príspevok zmazala, nám sa ho však podarilo archivovať, pozn. red.).

Snímka FB príspevku s nepravdivým tvrdením vyhotovená 28. júna 2022
Podobné príspevky, ktoré taktiež obsahujú tvrdenie, že ide o neporiadok, ktorý za sebou zanechali aktivisti za ochranu klímy v Rotterdame môžeme nájsť napríklad tu či tu. Rovnako sme našli obdobný obsah v slovenčine aj na Telegrame.

V jednom z FB príspevkov môžeme tiež vidieť snímku obrazovky, na ktorej je zaznamenaný príbeh (tzv. story, pozn. red.) z Instagramu. Profil, ktorého meno v snímke môžeme vidieť, je však súkromný a nevedeli sme tak dohľadať ďalšie detaily.

Ďalšie príspevky s tvrdením, že ide o odpad po aktivistoch proti klimatickej kríze, sa šírili na Facebooku aj v holandštine napríklad tu či tu.

Nepravdivé tvrdenia sa týkajú väčšieho zhromaždenia s názvom “Pochod za klímu”, ktoré sa konalo v meste Rotterdam a ktoré zorganizovala Holandská koalícia pre klimatickú krízu združujúca desať rôznych organizácií. O podujatí, ktoré prilákalo tisíce účastníkov, informovali viaceré holandské médiá (tu, tu, tu).

Miestne verejnoprávne médium Rijnmond zverejnilo o udalosti video na svojom YouTube kanáli:

Podľa stránky mesta Rotterdam sa pochod konal v nedeľu 19. júna 2022 od 13:00 do približne 17:00.

Bram Karst, hovorca podujatia, poprel, že by fotografia zobrazovala následky tohto pochodu.

“Toto vôbec nie je ten prípad. Títo ľudia sú tam preto, aby podporili klímu. Ak niečo náhodou spadne na zem, napríklad transparent, tak sa to riadne uprace,” povedal Karst 21. júna agentúre AFP.

Karst nás taktiež upozornil na túto fotografiu z Twitteru, na ktorej sú podľa jeho slov ľudia zodpovední za upratovanie po pochode.

Fotografia nesúvisí s pochodom za klímu 

Viacero používateľov Twitteru v odpovedi upozornilo, že fotografia nemá s pochodom za klímu nič spoločné; medzi nimi napríklad novinár Rudy Bouma či výskumník zaoberajúci sa získavaním informácií z otvorených zdrojov Chris Osieck.

Fotografia nevznikla v Rotterdame, ale v Amsterdame. Viacero používateľov Twitteru poukázalo na to, že ide o priestor nachádzajúci sa pred amsterdamským štadiónom.

Na základe vizuálnych prvkov môžeme overiť, že fotografia skutočne vznikla v priestore pred štadiónom Johan Cruijff Arena. Pri porovnaní pôvodnej fotografie so snímkami v službe Google Street View môžeme identifikovať rovnaký nápis reštaurácie “FEBO Boulevard” (na fotografiách nižšie vyznačené červenou), zelené značenie (vyznačené zelenou) či schody (vyznačené žltou).

Porovnanie fotografie z nepravdivých príspevkov (vľavo) a snímky štadiónu Johan Cruijff Arena z Google Street View (vpravo). Vytvorené 23. júna 2022 (farebné označenie pridané agentúrou AFP)

Odpadky na zemi zachytili fanúšikovia pred koncertom Billie Eilish 

Nielenže fotografia vznikla v inom meste, než v akom prebiehal pochod za klímu (Amsterdam namiesto Rotterdamu), bola taktiež zhotovená v iný deň.

Pozorný používateľ Twitteru Chris Osieck sa odvoláva na identickú fotografiu, ktorú jej autorka údajne zhotovila “počas koncertu Billie Eilish” a ktorá bola na Twitteri zverejnená 18. júna o 19:11, tj. deň predtým, ako sa v Rotterdame konal pochod za klímu.

Americká speváčka Billie Eilish vystúpila v sobotu 18. júna 2022 v koncertnej hale Ziggo Dome nachádzajúcej sa hneď vedľa štadiónu Johan Cruijff Arena. Podľa stránky Ziggo Dome mala speváčka vystúpiť o 21:15, teda približne dve hodiny po zverejnení uvedeného tweetu. Agentúra AFP sa obrátila aj na organizátorov haly Ziggo Dome so žiadosťou o komentár, no v čase zverejnenia článku nedostala odpoveď.

Rovnaká používateľka Twitteru o koncerte tweetovala aj pred zverejnením predmetnej fotografie a na neporiadok upozorňovala opakovane (tu, tu).

Rovnakú scénu s neporiadkom zdieľali na Twitteri aj ďalší používatelia.

Ďalšia používateľka zdieľala pohľad z iného uhla o 19:17. V príspevku taktiež spomína speváčku Billie Eilish; iróniou je, že Eilish je známa svojím odsudzujúcim postojom k vplyvu človeka na životné prostredie a zmenu klímy.

Agentúra AFP prostredníctvom Twitteru oslovila autorku pôvodnej fotografie, ktorá sa objavila v nepravdivých príspevkoch, no v čase zverejnenia článku sme neobdržali žiadnu odpoveď.

Používateľ s menom @RensKatyCatP zachytil takmer identickú fotografiu zverejnenú o 19:06; pri porovnaní nižšie vidíme rovnaké kôpky odpadkov.

Porovnanie fotografie z nepravdivých príspevkov (vľavo) a záber na rovnakú scénu z toho istého dňa (vpravo), vyhotovené 24. júna 2022

Používateľ @RensKatyCatP pre agentúru AFP potvrdil, že fotografia vznikla v sobotu večer v Amsterdame pred koncertom Billie Eilish. Taktiež nám zaslal snímku obrazovky mobilného telefónu s viditeľnými metadátami fotografie, ktoré potvrdzujú miesto a čas vzniku snímky.

Snímka obrazovky z telefónu iPhone na ktorej vidno metadáta patriace fotografii, ktorú poskytol @RensKatyCatP, vytvorená 23. júna 2022
Zavádzajúce použitie nesúvisiacich záberov odpadkov nie je vo svete dezinformácií žiadnou novinkou. Často bývajú využívané aj na to, aby  vrhali zlé svetlo na klimatických aktivistov. Agentúra AFP v minulosti overovala podobné nepravdivé tvrdenia o pochode za klímu v talianskom Neapole či v austrálskom Queenslande.
Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.