Scroll Top

Prezident Zelenskyj nemal na tričku nacistický železný kríž, ale emblém Ozbrojených síl Ukrajiny

Prezident Zelenskyj nemal na tričku nacistický železný kríž, ale emblém Ozbrojených síl Ukrajiny - Featured image

Author(s): Robert BARCA, AFP Slovensko

Po tom, ako sa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prihovoril v polovici marca americkému kongresu, sa na sociálnych sieťach rozšírili príspevky, ktoré prirovnávali znak na jeho tričku k nacistickému železnénu krížu. Takéto tvrdenia prišli v nadväznosti na to, ako ruský prezident Vladimír Putin uviedol, že spustil inváziu na Ukrajinu za účelom jej “denacifikácie”. Tvrdenia sú však nepravdivé, v skutočnosti ide o znak Ozbrojených síl Ukrajiny. Podľa slovenských historikov a heraldikov tento symbol nijako nesúvisí s nacistickou symbolikou Tretej ríše; symbol v skutočnosti odkazuje na kozácku históriu Ukrajiny.

Súkromný facebookový profil, ktorý sme v rámci AFP Fakty už opakovane hodnotili kvôli nepravdivým príspevkom, zdieľal 17. marca 2022 sériu obrázkov, pričom súčasťou tohto príspevku je aj stručný popis v znení “Nácek”. Príspevok mal viac ako 60 zdieľaní.

Viaceré ďalšie príspevky na Facebooku zdieľali rovnaký obrázok spolu s tvrdením, že Zelenskyj má sebe „nacistický symbol“, napríklad v angličtine či thajčine. Takéto tvrdenie je však nepravdivé.

Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 25. marca 2022

V rámci zdieľaných obrázkov vidíme fotografie Zelenského počas príhovoru pred americkým kongresom, ktorý mal 16. marca 2022 a v ktorom žiadal o pomoc proti ruskej invázii.

Na týchto fotografiách je červenou farbou zakrúžkovaný znak na Zelenského tričku. Okrem týchto vidíme aj obrázok nacistického železného kríža či fotografiu ríšskeho maršála Tretej ríše Hermanna Göringa. Súčasťou jedného z obrázkov je text v angličtine a češtine: “Pre tých z vás, ktorí pochybovali o symbole a jeho tričku.”

Putin odôvodnil inváziu na Ukrajinu z 24. februára 2022 práve tým, že chce krajinu “demilitarizovať” a “denacifikovať” od jej vlády.

Ukrajinský prezident má pritom židovský pôvod, časť rodiny stratil počas holokaustu (tu, tu). Pre izraelský denník Times of Israel v januári 2020 uviedol, že jeho rodina bola “tradičnou sovietskou židovskou rodinou”. V októbri 2021 vystúpil aj na otvorení nového pamätníku Babyn Jar neďaleko Kyjeva pri príležitosti 80. výročia masakri, pri ktorej nacisti zabili viac ako 30-tisíc Židov.

Tvrdenie o tom, že ukrajinský líder mal na oblečení nacistický symbol, je nepravdivé. Téme sa venoval aj thajský tím agentúry AFP.

Emblém Ozbrojených síl Ukrajiny

Online vyhľadávaním sme zistili, že znak na tričku je v skutočnosti symbolom Ozbrojených síl Ukrajiny, čo dokladá aj oficiálna webová stránka.

Symbol Ozbrojených síl Ukrajiny na armádnej webovej stránke.

Nižšie je porovnanie záberu zo Zelenského prejavu (vľavo) a symbol ukrajinských ozbrojených síl (vpravo):

Záber z prenosu Zelenského prejavu na BBC s viditeľným symbolom (vľavo) a znak Ozbrojených síl Ukrajiny (vpravo)

Tento symbol sa líši od železného kríža. Toto pôvodne pruské vojenské vyznamenanie používané od roku 1813 sa opätovne začalo používať v nacistickej Tretej ríši počas vlády Adolfa Hitlera v roku 1939, avšak doplnené o svastiku.

Fotografia Železného krížu 1. triedy, vojenského vyznamenania Wehrmachtu, stiahnutá zo stránky gielsmilitaria.com (vľavo) a snímka emblému Ozbrojených síl Ukrajiny z prezidentského dekrétu z roku 2006 (vpravo)

Tento znak bol oficiálne prijatý v júni 2006 dekrétom 551/2006 prezidenta Viktora Juščenka, ktorý slúžil vo funkcii prezidenta medzi rokmi 2005 a 2010.

Pri symbole ukrajinskej armády sa v dekréte píše: “Znakom Ozbrojených síl Ukrajiny je rovný rovnostranný kríž s rozširujúcimi sa ramenami karmínovej farby, v strede ktorého je v okrúhlom modrom rondeli vyobrazený znak kniežatského štátu Vladimíra I. Výška rondelu má 2/5 výšky kríža. Okraje kríža a rondelu sú zlaté.”

Vladimír I. Veľký bol kniežaťom a prvým kresťanským vládcom Kyjevskej Rusi na konci 10. a na začiatku 11. storočia. Je považovaný za jednu z najvýznamnejších ukrajinských historických osobností.

Odkaz na kozácku históriu Ukrajiny

Pre vysvetlenie rozdielu medzi dvoma symbolmi sme kontaktovali aj slovenských historikov a heraldikov.

Ladislav Vrteľ, predseda Heraldickej komisie Ministerstva vnútra SR, pre AFP 23. marca uviedol, že v prípade znaku, ktorý mal Zelenskyj na tričku “ide o kríž, ktorý sa heraldickou terminológiou opisuje ako grécky klinový kríž, uprostred s rondelom so znamením trojzubca svätého Vladimíra, tj. so znamením zo štátneho znaku Ukrajiny”.

“Železný kríž má siluetu gréckeho tlapovitého kríža, navyše je charakteristický svojou čiernou farbou a striebornou obrubou,” dodáva Vrteľ ohľadne nemeckého symbolu. Typickú bielu či striebornú obrubu uvádzajú ohľadne železného kríža aj iné (tu či tu).

Oslovili sme aj historika Ľubora Matejka z Katedry rusistiky a východoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty UK. Podľa jeho emailu z 24. marca “karmínový kríž symbolizuje vernosť súčasnej ukrajinskej armády tradíciám obrancov krajiny”.

Matejko nás prostredníctvom taktiež nasmeroval k pôvodným zdrojom od popredného ukrajinského heraldika, historika a odborníka na ukrajinských kozákov Aleksandra Borisoviča Muravjova, ktorý sa podľa svojho životopisu zasadil o vznik najprv Vojenskej heraldickej služby a neskôr Oddelenia vojenských symbolov a heraldiky pri Generálnom štábe Ozbrojených síl Ukrajiny.

V júni 2006 publikoval Muravjov článok vo Vojensko-historickom almanachu s názvom Hlavné symboly nášho vojska (po ukrajinsky Головні символи нашого війська, pozn. red.). Článok bol publikovaný v Čísle 2, 13, ktoré vyšlo len tri dni po podpise vyššie spomínaného prezidentského dekrétu.

V tomto článku Muravjov vysvetľuje, že kríž použitý pre nové emblémy Ozbrojených síl Ukrajiny bol prevzatý z tradičných kozáckych pečatí a vlajok, napríklad zo šiestich z dvanástich známych vlajok Černihivského pluku z polovice 17. storočia.

“V modernom znaku Ozbrojených síl Ukrajiny karmínový kríž predstavuje oddanosť modernej ukrajinskej armády k najlepším tradíciám obrancov našej vlasti, pripravenosť v každej chvíli brániť nezávislosť a územnú celistvosť štátu, ktorý je reprezentovaný znakom hrdého štátu kniežaťa Vladimíra I,” píše Muravjov v článku, v ktorom opisuje odkazy armádnej symboliky na kozácke tradície.

V 16. storočí kozáci zjednotili aj iné dovtedy samostatné komunity a vytvorili vlastné vojenské spoločenstvo v stepiach Dnepra a Donu. Kozáci bránili ukrajinské pohraničné obyvateľstvo pred tatárskymi vpádmi a viedli vlastné ťaženia na územie Krymu.

“Na (vojenských) vlajkách dominuje karmínová farba, ktorá sa v ľudovom povedomí spája s kozákmi,” uvádza Muravjov v rovnakom článku z roku 2006.

Podobný kozácky kríž používajú aj iné bezpečnostné zložky Ukrajiny, akými sú napríklad Štátna pohraničná stráž Ukrajiny alebo Bezpečnostná služba Ukrajiny; ich emblémy však majú inú farbu.

Dochované kamenné kozácke kríže možno nájsť na kozáckych cintorínoch naprieč Ukrajinou, napríklad v Odese, v Kremenci či v Záporožskej oblasti.

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.