Scroll Top

Rosja nie niszczy wszystkich swoich zapasów szczepionek przeciw Covid-19

Rosja nie niszczy wszystkich swoich zapasów szczepionek przeciw Covid-19 - Featured image

Author(s): Natalia SAWKA / AFP Australia

Kampania informacyjna o szczepieniach w Rosji trwa nadal i wciąż jest promowana przez tamtejszy rząd, wbrew temu, co sugerują treści w mediach społecznościowych z przesłaniem, że prezydent Władimir Putin nakazał zniszczenie wszystkich szczepionek przeciw Covid-19. Publikacje opierają na fałszywym artykule z początku marca, który ukazał się na amerykańskiej stronie regulanie rozpowszechniającej dezinformację. Według oficjalnej strony rządu i agencji informacyjnej TASS, resort zdrowia nadal promuje flagową dla tego kraju szczepionkę Sputnik V. Co więcej, nie ma dowodów na to, by rosyjscy urzędnicy dążyli do zniszczenia zapasów szczepionek. Agencja AFP sprawdziła także, że w Rosji nadal podawane są terminy zapisów na szczepienia. 

„Władimir Putin nakazuje zniszczenie wszystkich szczepionek Covid-19 w Rosji” – czytamy w publikacji udostępnionej 5 marca 2023 roku na Facebooku. Publikacja zawiera zrzut ekranu z artykułem oraz zdjęcie prezydenta Rosji, który także było udostępniane na Twitterze i Telegramie – na tej ostatniej platformie publikacja zyskała ponad 6,7 tys. wyświetleń. Treści te udostępniali także anglojęzyczni użytkownicy mediów społecznościowych, w tym amerykański użytkownik Twittera, który stwierdził, że to „wspaniała wiadomość”, i którego śledzi ponad 36 tys. osób.

Niektóre z udostępnianych publikacji zawierały zrzut ekranu z artykułu opublikowanego 4 marca 2023 przez Real Raw News, portal, który regularnie rozprzestrzenia dezinformację oraz zastrzega, że treści na stronie oparte są na „humorze, parodii oraz satyrze”.

Zrzut ekranu z Facebooka wykonany14 marca 2023 roku

Niektóre z publikacji na Facebooku powielają również twierdzenie zawarte w artykule, że Putin podjął rzekomą decyzję po „dojściu do nieuchronnego wniosku, że szczepionki mogą spowodować u człowieka rozwój wirusa HIV i choroby AIDS”.

Naukowcy odrzucili bezpodstawne treści sugerujące, że szczepionki przeciw Covid-19 powodują HIV i podkreślają, że korzyści ze szczepień znacznie przewyższają występujące ryzyko.

Rosja popiera szczepienia przeciw Covid-19

Na żadnej z oficjalnych stron rosyjskiego prezydenta czy rządu nie pojawiło się do 14 marca 2023 roku oświadczenie informujące o zniszczeniu szczepionek przeciw Covid-19. Żadnych istotnych wyników nie przyniosły też nasze poszukiwania na państwowej stronie agencji informacyjnej TASS.

Wręcz przeciwnie, zgodnie z oficjalną rosyjską stroną internetową o szczepionkach o nazwie „Stop Coronavirus”, Rosja nadal zaleca szczepienia przeciw Covid-19.

Według artykułu opublikowanego na tej stronie 6 marca, który cytuje agencję TASS: „oba składniki szczepionki przeciwko Covid-19 są dostępne we wszystkich punktach szczepień w Moskwie; zaszczepić się można bez rejestracji w domu towarowym GUM lub w szpitalu miejskim”.

Co więcej, agencja AFP za pomocą strony internetowej Gososlugi.ru potwierdziła, że w Rosji nadal są dostępne wolne terminy szczepień, co widać na poniższym zrzucie ekranu:

Zrzut ekranu wykonany przez agencję AFP 13 marca 2023 roku strony internetowej gosuslugi.ru, pokazujący dostępne terminy w moskiewskiej klinice szczepienń Covid-19

Według oficjalnych informacji na temat Covid-19, w Rosji „przynajmniej jedną dawką szczepionki zaszczepiło się przeciwko koronawirusowi 73 mln ludzi”.

Dzień po ukazaniu się artykułu na stronie Real Raw News (5 marca 2023 roku) rosyjskie ministerstwo zdrowia opublikowało publikację na Telegramie promującą szczepionki z informacją, że szczepionki chronią przed ciężkim przebiegiem choroby Covid-19.

Dzień wcześniej TASS poinformował, że punkty szczepień wznowiły pracę w obwodzie kaliningradzkim po tym, jak zostały one zamknięte z powodu braku szczepionek.

W Rosji dostępne są cztery różne szczepionki: Sputnik VEpiVacCoronaCoviVac oraz Sputnik Light.

Pomimo wysiłków Kremla, by wypromować swój flagowy preparat przeciwko koronawirusowi, w kraju powszechny jest sceptycyzm wobec szczepionek. Według portalu o nazwie Gogov, który śledzi dane dotyczące szczepionek, na dzień 10 marca zaledwie 54 proc. ludności zaszczepiło się przynajmniej dwa razy.

Fact Checker Logo
Pierwotnie opublikowane tutaj.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.