Scroll Top

Staré fotografie z roku 2015 boli zneužité na očierňovanie utečencov z Ukrajiny

Staré fotografie z roku 2015 boli zneužité na očierňovanie utečencov z Ukrajiny - Featured image

Author(s): Robert BARCA, AFP Slovensko

Desiatky tisíc Slovákov zdieľali v marci 2022 fotografie odpadu a neporiadku, ktoré podľa virálnych príspevkov mali zanechať vo vlaku do Prahy či Bratislavy prichádzajúci ukrajinskí utečenci. Takéto tvrdenia sú však nepravdivé. Tieto fotografie pochádzajú z roku 2015, kedy sa šírili v kontexte utečeneckej vlny z Blízkeho východu.

Viac ako 16,6-tisíc používateľov zdieľalo príspevok zverejnený 23. marca 2022. Príspevok bol zverejnený na profile slovenského zabávača Martina Jakubca, tvrdenia ktorého sme v rámci AFP Fakty v minulosti už hodnotili.

Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 11. apríla 2022

Súčasťou tohto príspevku je pätica fotografií, na ktorých vidno neporiadok a odpad na podlahe vlaku.

Podľa príspevku ide o „Poďakovanie Ukrajincov!“ vo vlaku z Košíc do Prahy a ukážku toho, „ako to skutočne je a čo vlastne skutoční vlasteneckí Ukrovia chcú a čoho sú schopní“. Príspevok tak dáva fotografie do zrejmej súvislosti so súčasnou vlnou ľudí utekajúcich z Ukrajiny pred ruskou inváziou, ktorá začala 24. februára 2022.

Rovnaké fotografie a obdobný text, z ktorého vyplýva, že situáciu na fotografiu majú mať vraj na svedomí v súčasnosti prichádzajúci vojnoví utečenci z Ukrajiny do Bratislavy, zverejnil v rovnaký deň aj súkromný profil, ktorého príspevok zdieľalo ďalších 3,7-tisíc používateľov.

Takéto tvrdenia sú však nepravdivé.

Tieto fotografie neboli totiž vyhotovené v súčasnosti, ale pochádzajú ešte z roku 2015. V tom čase sa rovnaké fotografie z vlakových vagónov šírili v súvislosti s príchodom utečencov a migrantov z Blízkeho východu.

Skutočnosť: Fotografie zo septembra 2015

Predmetné fotografie sme pomocou reverzného vyhľadávania prostredníctvom internetových vyhľadávačov Google, TinEye či Yandex dohľadali v článkoch a príspevkoch na internetových fórach zo septembra 2015. Ďalšie indície naviac naznačujú, že fotografie boli vyhotovené v Nemecku.

Vôbec najstaršie miesto, kde sme predmetné fotografie identifikovali, je v nemčine písaný blog halbpfosten.blogspot.com, kde bolo všetkých päť fotografií zverejnených 19. septembra 2015 s titulkom „Takto cestujú utečenci vlakmi! Toto nám bolo zaslané so žiadosťou o zverejnenie“. V rovnaký deň fotografie šírili aj nemecky píšuci používatelia Twitteru (tu, tu, tu).

Porovnanie Jakubcovho príspevku (celkom vľavo) a fotografií zverejnených 19. septembra 2015 na nemeckom blogu (vpravo). Pri porovnaní vidíme, že ide o rovnaké snímky ako tie z roku 2015

Rovnaké fotografie sa v septembri 2015 šírili aj v ruštine, maďarčine, angličtine či bulharčine. Behom rokov sa objavili na rôznych miestach na internete, napríklad aj na kontroverznom fóre 4chan.org.

Tímu AFP Fakty sa nepodarilo identifikovať autora, presné miesto (vlakovú linku) či presný dátum vyhotovenia fotografií.

Na jednej z fotografií však na podlahe vidno papierové noviny s nemeckým textom. V titulku naľavo sa spomína slávny nemecký TV program Tatort. Pri bližšom pohľade sme si všimli, že na pravej strane fotografie vidno článok s nemeckým titulkom „Tor-Held trifft mit Schürrle-Schuhen“ (v preklade Gólový hrdina skóruje s teniskami od Schürrleho, pozn. red.).

Článok s rovnakým titulkom, ktorý pojednáva o gólovom úspechu futbalistu nemeckého klubu Kickers Offenbach, sme našli v športovej prílohe nemeckého denníka Bild publikovaný 7. septembra 2015.

Porovnanie fotografie s viditeľným novinovým titulkom (hore) a snímka online článku z nemeckého denníka Bild publikovaného 7. septembra 2015 (dolu). Červené označenie pridané agentúrou AFP

Týmto fotografiám vytrhnutým z kontextu sa venovala aj česká stránka overujúca fakty a dezinformácie Demagog.cz.

V roku 2015, počas migračnej krízy, do Európskej únie prichádzali vo veľkých množstvách utečenci a imigranti z krajín Blízkeho východu či severnej Afriky (viac tu alebo tu) na úteku pred vojnou v Sýrii, Afganistane či Iraku.

V roku 2015 Nemecko prijalo viac ako milión utečencov z vojnou zasiahnutých krajín. V opozícii voči politickému a verejnému tlaku vtedajšia kancelárka Angela Merkel povedala, že príchod týchto ľudí predstavuje v jej očiach „šancu“ pre jej krajinu a vyjadrila znepokojenie nad nárastom protiimigrantskej rétoriky a násilia v Nemecku.

Podľa vyššie uvedených skutočností je zrejmé, že fotografie nijakou nesúvisia so súčasnou vlnou ľudí utekajúcich z Ukrajiny pred ruskou vojenskou inváziou.

Podľa oficiálnych zdrojov OSN od začiatku vojny utieklo z Ukrajiny ku dňu 12. apríla viac ako 4,6 milióna utečencov. Viac ako 2,6 milióna prešlo cez hranice do Poľska, vyše 700-tisíc do Rumunska, 428-tisíc do Maďarska, 320-tisíc na Slovensko. Mnohí z tých, ktorí mieria z Ukrajiny na západ – do Poľska, Maďarska či Slovenska – následne cestujú do ďalších európskych krajín schengenského priestoru.

Snímka zo stránky UNHCR vyhotovená 12. apríla 2022

Medzinárodná organizácia OSN pre migráciu (IOM) odhaduje, že 7,1 milióna Ukrajincov je tzv. vnútorných vysídlencov – utiekli zo svojich domovov, no stále sú na Ukrajine.

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.