Scroll Top

V rozpore s ruskými stanoviskami bolo obchodné centrum v Kremenčuku v čase raketového útoku otvorené

V rozpore s ruskými stanoviskami bolo obchodné centrum v Kremenčuku v čase raketového útoku otvorené - Featured image

Author(s): Robert BARCA, Eva WACKENREUTHER, Feliks TODTMANN, AFP Nemecko

27. júna 2022 zasiahli ukrajinské mesto Kremenčuk ruské rakety, ktoré zničili nákupné centrum, pričom o život prišlo najmenej 18 návštevníkov centra. Ruské orgány popierajú, že by zasiahli na nákupné centrum, a tvrdia, že v tom čase nebolo v prevádzke. Podobné tvrdenia sa šírili na sociálnych sieťach v rôznych jazykoch vrátane slovenčiny. Z výpovedí svedkov a ďalších dôkazov, ktoré zozbierala agentúra AFP, však vyplýva, že obchodné centrum bolo otvorené pre verejnosť a v prevádzke až do momentu, kedy bolo vystavené smrtiacemu útoku.

Ako informovala agentúra AFP a ďalšie spravodajské agentúry (tu či tu), 27. júna 2022 zasiahla ruská raketa nákupné centrum Amstor v stredoukrajinskom meste Kremenčuk. Slovenská tlačová agentúra TASR o útoku informovala. Pri útoku zahynulo najmenej 18 ľudí a ďalších 60 bolo zranených. Desiatky ľudí boli v čase zverejnenia správy nezvestné.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odsúdil útok na obchodné centrum ako “jeden z najbezohľadnejších teroristických činov v európskych dejinách”, zatiaľ čo lídri G7 ho označili za “vojnový zločin”.

Ruská armáda však poprela, že by priamo zasiahla nákupné centrum, a uviedla, že “nie je v prevádzke”. Vo vyhlásení pre ruskú štátnu tlačovú agentúru Ria Novosti z 28. júna 2022 armáda uviedla, že zasiahla “sklad zbraní a munície z USA a európskych krajín v blízkosti automobilky v Kremenčuku”. Podľa tejto správy “výbuchy munície pre západné zbrane spustili požiar v neďalekom nákupnom centre, ktoré v tom čase nebolo v prevádzke”.

Obdobný naratív sa objavil na slovenských sociálnych sieťach, kde viac ako 1 800 používateľov zdieľalo tvrdenie, že obchodné centrum bolo v čase útoku zatvorené a že požiar sa len rozšíril zo susedného priemyselného komplexu, ktorý mal byť terčom raketového útoku. “Rusko v Kremenchuku v skutočnosti zasiahlo komplex priemyselného závodu nachádzajúceho sa tesne za obchodným centrom Amstor – KTORÉ BOLO MIMO PREVÁDZKY OD JESENE MINULÉHO ROKU. (…) Následný požiar sa rozšíril na komplex obchodného centra,” uvádza sa v príspevku uverejnenom 28. júna 2022.

Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 6. júla 2022

V niektorých príspevkoch (napríklad tu) bola zdieľaná aj snímka popisu nákupného centra Amstor z aplikácie Google Maps, v ktorom bolo centrum označené ako zatvorená.

Dôkazy, ktoré zozbierala agentúra AFP, vrátane výpovedí očitých svedkov, online videí a nákupných dokladov, však ukazujú, že nákupné centrum bolo v posledných mesiacoch otvorené v bežnej prevádzke. Videozáznamy zo zásahov tiež spochybňujú oficiálne stanoviská Ruska o tom, čo konkrétne spôsobilo zničenie obchodného centra

Otváracie hodiny na Google Maps nie sú spoľahlivé

Pokiaľ ide o snímku z Google Maps, na ktorej je obchodný dom Amstor označený ako zatvorený, samotná služba Google Maps upozorňuje, že jej informácie nie sú vždy spoľahlivé: “Informácie o tomto mieste môžu byť neaktuálne. Vždy venujte pozornosť skutočným podmienkam, ktoré sa môžu rýchlo meniť.” Na stránke Google Maps je možné nahlásiť chyby v jej obsahu.

Na inej produktovej stránke spoločnosť Google vysvetľuje, ako sa snaží zhromažďovať spoľahlivé informácie. Na ďalšej stránke je vysvetlené, ako môžu ľudia pridávať a upravovať otváracie hodiny obchodov a prevádzok.

O tom, že informácie poskytované službou Google Maps nie sú vždy správne, svedčí aj skutočnosť, že 28. júna 2022, teda deň po zásahu nákupného centra, ho služba Google Maps opäť uvádzala ako otvorené.

Obchody boli otvorené; potvrdzujú to svedkovia aj účtenky

Agentúra AFP sa po útoku skontaktovala so zamestnancami nákupného centra, ktorí v čase útoku pracovali a utŕžili zranenia. V nižšie uvedenom videorozhovore hovoria o svojej skúsenosti:

AFP sa 30. júna rozprávala aj s Aleksandrou Lukinou, baristkou z kaviarne Zerna v nákupnom centre Amstor.

Tá pre AFP potvrdila, že nákupné centrum Amstor bolo v posledných mesiacoch otvorené. “Amstor bol otvorený ako zvyčajne počas všetkých týchto mesiacov vojny. Po 24. februári 2022 bol týždeň alebo dva zatvorený, ale hneď ako sme pochopili, že naše mesto je relatívne bezpečné, Amstor sme opäť otvorili a odvtedy dlhodobo zatvorené nebolo,” povedala pre AFP. Odhaduje, že v pracovných dňoch, akým bol aj pondelok 27. júna, navštívi obchodné centrum asi 1 000 ľudí.

Pre AFP uviedla, že v práci bola 26. júna, deň pred útokom. Dňa 27. júna bola pri rieke Dnipro, keď počula výbuchy a išla sa do Amstoru pozrieť: “Videla som celú budovu v plameňoch: vchod, steny, všetko. Videla som hasičov hasiť požiar, ako aj obyčajných ľudí, väčšinou mladých mužov, ktorí im pomáhali tam, kde ešte bolo možné zachrániť ľudí (väčšinou pri vchode). Videla som veľa sanitiek.”

Agentúra AFP okrem toho overila a potvrdila autenticitu dvoch účteniek, o ktoré sa podelila miestna obyvateľka (želala si zostať v anonymite) a ktoré dokazujú, že nákupné centrum bolo v posledných dňoch otvorené. Účtenky zo 17. júna o 13:16 a 11. júna 2022 o 17:12 ukazujú nákupy oblečenia v obchode na adrese Khalamenyuka 7, kde sa nachádza nákupné centrum Amstor.

Účtenka z nákupného centra Amstor zo 17. júna 2022
Účtenka z nákupného centra Amstor z 11. júna 2022

 

Na kanáloch sociálnej siete Telegram možno nájsť aj ďalšie účtenky, a to aj priamo z dňa útoku (tu, tu). Na týchto vidíme, že nákupy boli uskutočnené 27. júna medzi 10:09 a 15:44. Hoci ich pravosť sme v rámci AFP nedokázali jednotlivo potvrdiť, QR kód na jednej z účteniek odkazuje na digitálnu verziu, z ktorej taktiež vyplýva, že daná účtenka bola v deň útoku vystavená v jednom z obchodov nákupného centra za škatuľku detských magnetiek na chladničku.

Aj podľa ďalších dohľadateľných zdrojov na internete sa javí, že nákupné centrum bolo v nedávnej minulosti pred útokom otvorené. BBC poukazuje na príklad miestnej dvojice influencerov. Vo videu s názvom “26.06.2022, zjednali sme poistku na Moskvič”, ktoré bolo zverejnené na YouTube 27. júna 2022, je vidieť, ako pár vstupuje do Amstoru, pričom vo videu vidíme ďalších nakupujúcich ľudí.

Okrem názvu vidíme aj ďalšie indície, že video bolo vyhotovené len nedávno. Po útoku dvojica nahrala na YouTube dve videá: V krátkom videu s názvom “27.06.2022, Sme nažive” informujú svojich divákov, že sú v poriadku, a v dlhšom videu s názvom “27.06.2022, Vďaka Bohu, že sme išli na daču!” ich môžeme vidieť na chalupe, kde sa dozvedáme o útoku na nákupné centrum Amstor, pričom hovoria, že tam práve boli.

Ako upozornila tlačová agentúra DPA v rámci overovania faktov o útoku v Kremenčuku, v júni 2022 aktualizoval fotografie interiéru svojej predajne jeden z obchodov s príslušenstvom pre telefóny, pričom na fotografiách je vidieť aj zákazníkov nákupného centra.

Okrem toho po útoku viaceré prevádzky smútili za svojimi zamestnancami, ktorí sa v čase útoku nachádzali v nákupnom centre. Spoločnosť Comfy, ktorá tiež prevádzkuje obchod v nákupnom centre Amstor, zverejnila na svojej stránke na Facebooku vyhlásenie, v ktorom 27. jún 2022 označila za “čierny deň” v dejinách Ukrajiny a spoločnosti. Podľa ich vyhlásenia pri útoku zahynul jeden zamestnanec ich predajne a ďalší boli zranení a nezvestní.

Aj iné médiá sa rozprávali s očitými svedkami, ktorí sa počas útoku nachádzali v nákupnom centre. V článku uverejnenom 28. júna 2022 sa novinári denníka New York Times rozprávali so zákazníkom, ktorý opísal, že sa v čase útoku nachádzal v Amstore a skončil v nemocnici.

Miesto raketových útokov

Nie je sporu o tom, že 27. júna 2022 bolo zničené nákupné centrum v Kremenčuku a že raketa zasiahla aj areál továrne na výrobu cestných strojov severne od tohto centra.

Ruské úrady však popreli, že by ruské rakety zasiahli samotné nákupné centrum. V deň útoku ruské veľvyslanectvo v Londýne zverejnilo tweet, v ktorom tvrdí, že namiesto nákupného centra jedna z dvoch rakiet zasiahla železničnú trať v blízkosti stanice Kremenčuk, cez ktorú boli zásobované ukrajinské jednotky. Železničné koľaje sa nachádzajú približne 320 metrov východne od nákupného centra Amstor.

Satelitná snímka mesta Kremenčuk, na ktorej sú červenou farbou označené nákupné centrum Amstor a miesto zásahu na okraji neďalekého areálu továrne. Zelenou farbou je vyznačená železničná stanica, o ktorej Rusko tvrdí, že ju zasiahlo, a park, z ktorého pochádzajú kamerové záznamy útokov. Snímka z Google Maps: 6. júl 2022

Podľa ruských zdrojov mala byť zasiahnutá továreň, “kde bolo skladované západné vojenské vybavenie a munícia”, čo viedlo k výbuchom, ktoré mali spôsobiť “požiar v zatvorenom obchodnom centre vedľa továrenských priestorov”.

Zábery z bezpečnostných kamier zverejnené na sociálnych sieťach sú však v rozpore s takýmto popisom udalostí.

Tieto zábery z priemyselnej zóny severne od nákupného centra, ktoré na Twitteri zverejnil poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, zachytávajú moment zásahu jednej z dvoch rakiet s časovým údajom 15:51.

 

Agentúre AFP sa podarilo zrekonštruovať polohu kamery pomocou satelitných snímok zo služby Google Maps. Hoci zo záberov nie je možné určiť presné miesto zásahu, z uhla strely je zrejmé, že letela smerom k nákupnému centru, a nie do oblasti okolo železničnej stanice alebo areálu továrne.

Satelitná snímka nákupného centra Amstor a neďalekého areálu továrne. Vzdialenosť medzi obchodným centrom a miestom dopadu druhej strely je viac ako 500 metrov, snímky pochádzajú z Google Maps. Dátum vyhotovenia 30. jún 2022

Ďalšie zábery z bezpečnostných kamier, ktoré zachytávajú zásah rakiet v Kremenčuku z neďalekého Mis’ky parku (v preklade “Mestskej záhrady“, pozn. red.) nachádzajúceho sa severne od miesta zásahu budovy továrne, sa zhodujú s prvým videozáznamom, pokiaľ ide o miesto zásahov. Zábery agentúre AFP poskytol riaditeľ parku Vitalij Dedurin.

Park sa nachádza približne 530 metrov severne od nákupného centra a v bezprostrednej blízkosti areálu továrne.

V čase 00:29 je možné vidieť dym (označený oranžovou šípkou nižšie), ktorý stúpa z miesta výbuchu v pozadí ešte pred zásahom druhej rakety (červená šípka). Pomocou geolokácie je možné určiť, že dym (o ktorom sa domnievame, že pochádza z prvej rakety) stúpa zo smeru od nákupného centra (oranžová šípka).

Satelitná snímka zobrazujúca predpokladané umiestnenie a uhol sledovacej kamery (vľavo). Snímka obrazovky záznamu z priemyselnej kamery tesne pred zásahom rakety (vpravo). Červená šípka označuje miesto zásahu druhej strely, oranžová šípka ukazuje smer prvej strely. Zdrojom snímok obrazovky je služba Google Maps. Dátum vyhotovenia 30. júna 2022 (Farebné označenie pridala agentúra AFP).

Na rozdiel od slovenských FB príspevkov, podľa ktorých sa vraj areál továrne “nachádza hneď za Amstorom”, sa továreň v skutočnosti nachádza asi 530 metrov severne od nákupného centra. V tomto kontexte je nepravdepodobné, že by zničenie obchodného centra spôsobil požiar, ktorý sa rozšíril z areálu továrne, ako to tvrdí ruská vláda.

Satelitné zábery následkov úderov neodhaľujú žiadne viditeľné škody ani medzi areálom továrne a obchodným centrom, ani v okolí železničnej stanice, na čo poukázalo vyšetrovanie OSINT platformy Bellingcat.

Dňa 1. júla 2022 sa agentúra AFP rozprávala s Oleksandrom Žolonkovským, ktorý v továrni pracuje od roku 1994 a 28. a 29. júna čistil priestor od rozbitého skla a suti. Žolonkovský uviedol, že po rozsiahlom požiari neboli žiadne stopy. “Útok zasiahol časť závodu, ktorá je ďaleko od Amstoru, takmer na opačnej strane. Je teda vylúčené, že by sa požiar mohol rozšíriť kamkoľvek,” povedal pre agentúru AFP. Uviedol tiež, že nikdy v areáli továrne nevidel skladované vojenské vybavenie, zbrane alebo muníciu.

Novinári agentúry AFP navštívili továreň na stroje v Kremenčuku 28. júna 2022 a zistili, že jedna z budov bola zničená, zatiaľ čo ostatné zostali neporušené. Pri obhliadke nebolo vidieť žiadne vojenské vybavenie.

Expert považuje nasadené rakety za nepresné

S odvolaním sa na velenie ukrajinských vzdušných síl uviedla 27. júna 2022 agentúra Reuters, že útok bol vykonaný ruskými raketami X-22, niekedy označovanými aj ako Kh- alebo Ch-22, vypálenými z bombardérov Tu-22M3, ktoré leteli z letiska Šajkovka v ruskej Kalužskej oblasti.

Pavel Podvig, vedúci výskumný pracovník United Nations Institute for Disarmament Research (Inštitút spojených národov pre odzbrojovanie, UNIDIR) a expert na ruské zbraňové systémy, 30. júna 2022 pre agentúru AFP uviedol, že tieto zbrane boli pôvodne vyvinuté ako protinámorné alebo protiradarové strely. Podľa neho tieto riadené strely nie sú vysoko presnými zbraňami, ako tvrdia ruské ozbrojené sily, najmä ak sa používajú na pozemné ciele. Strely tohto typu zvyčajne hľadajú vysokokontrastný cieľ (ako by vyzerala na radare loď), vysvetlil Podvig. “Znamenalo by to tiež, že nemá schopnosť útočiť na pozemné ciele s určitou presnosťou. Môže sa použiť na zasiahnutie širšej oblasti na súši, ale pravdepodobne nič viac.”

Na otázku, či strela X-22 môže minúť svoj zamýšľaný cieľ o niekoľko sto metrov, Podvig odpovedal: “Áno, takáto odchýlka je predstaviteľná. Strela sa pravdepodobne zameria na cieľ odrážajúci najsilnejší signál v určitej oblasti, pričom táto môže byť rádovo v rozsahu jedného kilometra. V závislosti od okolností to nemusí byť cieľ, ktorý mala strela zasiahnuť. Pokiaľ si útočník nie je istý, že zamýšľaný cieľ skutočne vráti najsilnejší signál (ako by to bolo v prípade lode), mal by počítať s tým, že strela môže zasiahnuť iný objekt.”

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.