Scroll Top

Záber, na ktorom Zelenskyj „hajluje“, pochádza z humoristickej televíznej šou

Záber, na ktorom Zelenskyj „hajluje“, pochádza z humoristickej televíznej šou - Featured image

Author(s): Robert BARCA, AFP Slovensko

Stovky slovenských používateľov zdieľalo fotografiu Volodymyra Zelenského so zdvihnutou pravicou spoločne s textom, podľa ktorého je ukrajinský prezident „vyznávač hajlovania“ či „podporovateľ fašistov a vrahov detí“. Autori príspevkov však záber vytrhli z kontextu. Pochádza pôvodne z ukrajinskej televíznej šou z októbra 2014, v ktorej si Zelenskyj – v tom čase ako herec a televízny zabávač – uťahoval z toho, aké naratívy šíri prokremeľská propaganda o Ukrajine a jej obyvateľoch.

Viac ako 500 používateľov Facebooku zdieľalo obrázok uverejnený na súkromnom profile z 28. februára 2022, na ktorom vidno ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ako má zdvihnutú pravú ruku a „hajluje“.

Súčasťou daného príspevku je popis, v ktorom autor porovnáva údajné hajlovanie ukrajinského prezidenta s gestom Mariána Kotlebu. Ten v pléne Národnej rady Slovenskej republiky počas rokovania o obrannej zmluve s USA 11. februára 2022 zdvihol ľavú ruku v geste, ktoré sa ponášalo na hajlovanie.

Okrem toho autor textu v dlhom príspevku spomína, že Zelenskyj má byť „vyznávač hajlovania“, a taktiež že „podporuje banderovských fašistov, žoldnierov, vrahov detí na Luhanse a Donbase“ (Banderovci boli proti-sovietski partizáni počas 2. sv. vojny, ktorí bojovali na strane nacistického Nemecka, širší kontext vysvetľujeme nižšie, pozn. red.). Prípadne sa autor textu sťažuje, že „musíme mať ako povinný diktát, že u tohto zapredanca je hajlovanie mierové vyznanie“.

Snímka zavádzajúceho príspevku vyhotovená 8. marca 2022

Totožný text a fotografia boli zdieľané aj prostredníctvom ďalšieho FB príspevku.

Tvrdenie, podľa ktorého by daný záber dokazoval, že Zelenskyj je fašista a verejne podporuje neonacistické či ultrapravicové hnutia, je však nepravdivé. Použitý záber so Zelenským bol vytrhnutý z kontextu.

Predtým než sa stal prezidentom, bol Volodymyr Zelenskyj herec, komik,moderátor a televízny zabávač. Daný záber pochádza zo satirickej televíznej šou z roku 2014 odvysielanej len niekoľko mesiacov po ruskej anexii Krymu a Zelenskyj si v nej uťahoval z toho, aké naratívy šíri o Ukrajincoch a ich stereotypoch prokremeľská propaganda.

V inom príspevku bola spoločne s týmto záberom Zelenského zdieľaná aj fotografia Vladimíra Košovenka z roku 2021. Tejto fotografii, o ktorej taktiež používatelia šírili, že sa má na nej nachádzať ukrajinský prezident, sa venoval český fact-checkingový server Demagog.cz.

Realita: Záber vytrhnutý zo satirickej televíznej šou

Na fotografiu Volodymyra Zelenského, ktorá sa šíri medzi slovenskými používateľmi sociálnych sietí, upozornil začiatkom marca 2022 aj slovenský poslanec NR SR Radovan Kazda. V nemeckej verzii fotografiu uvádzala na pravú mieru rakúska organizácia pre overovanie faktov Mimikama.

Na záber a jeho pôvod sme sa pozreli bližšie v rámci AFP Fakty.

Záber pochádza z populárnej ukrajinskej humoristickej televíznej šou „Večerná štvrť“ (po ukrajinsky Вечірній квартал, pozn. red.) produkčnej spoločnosti Kvartal 95, ktorej spoluzakladateľom a riaditeľom bol Volodymyr Zelenskyj predtým, ako sa stal v roku 2019 prezidentom Ukrajiny.

Vľavo snímka zo zavádzajúceho FB príspevku, vpravo záber z ukrajinskej humoristickej televíznej šou Večerná štvrť

Podľa popisu relácie Večerná štvrť bola táto šou podľa jej webstránky „interpretáciou udalostí, ktoré sa odohrávajú v spoločensko-politickom živote krajiny cez prizmu zdravej irónie a sarkazmu“. Sám Zelenskyj v šou od jej začiatku ako herec aj vystupoval.

Predmetný záber pochádza z vydania, ktoré bolo odvysielané 11. októbra 2014, tj. len niekoľko mesiacov po anexii Krymu a začiatku bojov na Donbase. Konkrétne je záber zo skeču s názvom „List ruským príbuzným“ a v tomto YouTube videu sa nachádza v čase 4:17.

Zelenskyj v satirickom skeči reaguje na dezinformácie a naratívy, ktoré o Ukrajine a Ukrajincoch šírila v tom čase prokremeľská propaganda a alternatívne médiá, prostredníctvom fingovaného listu „svojim ruským príbuzným“, z ktorého číta obecenstvu.

V úvode skeču Zelenskyj povie: „Ak chcete vyvrátiť nejakú hlúposť, netreba ju popierať, mali by ste ju doviesť do absurdnosti. (…) Ja som sa to tak rozhodol urobiť a napísal som list mojim drahým bratrancom do Ruska.“

Následne Zelenskyj číta z listu vtipy o tom, že sa „sa učí po anglicky, v čom mu pomáhajú americkí žoldnieri, ktorých na Ukrajine stretnete na každom kroku“ alebo že „sa druhýkrát oženil, tentokrát s Vadikom (mužom), keďže pre nás Európanov je to normálne“.

Do absurdity dovádza aj tvrdenia o tom, že Ukrajine vládnu neonacisti a Banderovci. „Pred troma týždňami som sa prihlásil k Banderovcom, inak by som tu nemohol budovať kariéru,“ znie jeden z vtipov v úvode skeču.

Pojmom Banderovci je označované hnutie proti-sovietskych partizánov počas 2. sv. vojny, ktorí bojovali na strane nacistického Nemecka. Ich vodca Stepan Bandera bol počas vojny Nemcami zajatý. V roku 1959 ho sovietska KGB otrávila a zomrel v Mníchove.

Za zmienku taktiež stojí, že ultrapravicové politické hnutia sa na Ukrajine netešia zvýšenej podpore, ako sa snažia vykresliť dezinformačné naratívy. Od Euromajdanu v roku 2014 sa na Ukrajine nedostali do parlamentu zástupcovia radikálnych nacionalistických strán s prepojeniami na krajnú pravicu ako Pravý Sektor či SVOBODA (Výsledky parlamentných volieb z roku 2014 a 2019).

„Ak by bola taká možnosť, priatelia, pošlite mi prosím Hitlerovu knihu ‘Mein Kampf’, pretože tu u nás je veľmi rozšírená,“ pokračuje Zelenskyj v skeči.

Pasáž, z ktorej bol predmetný záber vystrihnutý, nasleduje po tom, ako Zelenskyj hovorí: „Každé ráno idem na balkón a tam si zacvičím. Aha, takto, od srdca smerom k slnku.“ Následne na pódiu znázorní nacistické gesto so zdvihnutou pravicou.

V čase relácie Zelenskyj nebol aktívnym politikom, ale hercom a televíznym zabávačom. Ako vidíme, touto cestou si strieľal z prokremeľskej propagandy a naratívov o Ukrajine, ktoré sa dlhodobo šírili nielen v Rusku, ale aj v slovenskom kontexte.

Slovenský výskumník a etnológ Štefan Ižák z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave v roku 2018 tento fenomén popísal v článku v akademickom časopise Central European Journal of Politics s názvom „Obraz Ukrajiny v prokremeľských médiách na Slovensku“. V ňom okrem iného uvádza: „Ukrajinu ruské média prezentujú expresívnym a pejoratívnym jazykom ako agresora vo vojne proti ruskej menšine, ukrajinskí politici a ukrajinská armáda sú banderovci, fašisti, nacisti, prítomný je mýtus veľkej vlasteneckej vojny proti fašizmu z druhej svetovej vojny, Ukrajina je len nástrojom západného imperializmu, Ukrajina nie je schopná existovať ako nezávislý štát.“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj reční 19. augusta 2019 pri pamätníku Babyn Jar, na mieste hromadnej popravy viac ako 34-tisíc Židov nemeckými jednotkami v septembri 1941, neďaleko Kyjeva. ( AFP / Sergei SUPINSKY)

Sám Zelenskyj má židovský pôvod (tu, tu). Pre izraelský denník Times of Israel v januári 2020 uviedol, že jeho rodina bola „tradičnou sovietskou židovskou rodinou“. V októbri 2021 vystúpil aj na otvorení nového pamätníku Babyn Jar neďaleko Kyjeva pri príležitosti 80. výročia masakri, pri ktorej nacisti zabili viac ako 30-tisíc Židov.

Naratívy a nepodložené tvrdenia o genocíde či neonacistoch na Ukrajine využil prezident Ruskej federácie Vladimír Putin vo svojom príhovore tesne pred tým, ako bola 24. februára 2022 spustená invázia Ukrajiny.

Tá si podľa OSN vyžiadala k 8. marcu 2022 už viac ako 400 civilných obetí, pričom však skutočné číslo môže byť ďaleko vyššie. Z Ukrajiny odišlo pred vojnou už viac ako 2 milióny utečencov, pričom celkový počet vybavených osôb na hraničných priechodoch z územia Ukrajiny na Slovensko od vypuknutia konfliktu je podľa slovenskej polície už viac ako 150-tisíc.

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.