Scroll Top

Zem a vek „našiel“ spojitosť medzi Záporožskou jadrovou elektrárňou a prehliadkou FBI v dome Donalda Trumpa

2

Author(s): Katarína Drevená, Infosecurity.sk

Zem a vek publikoval konšpiračný článok, podľa ktorého existuje spojenie medzi ostreľovaním Záporožskej jadrovej elektrárne a prehliadkou Trumpovho sídla Mar-a-Lago. Razia na Floride však s vymyslenou informáciou o údajnom programe jadrových zbraní na Ukrajine nijako nesúvisí.

Portál Zem a Vek zverejnil 29. augusta 2022 konšpiračný článok s názvom Ďalšie nechutné tajomstvo Joa Bidena je odhalené!!!.

Podľa príspevku „medzi ostreľovaním Záporožskej jadrovej elektrárne a prehliadkami FBI v dome bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa existuje súvislosť“. Súčasný americký prezident Joe Biden sa údajne snaží zistiť, kto môže vedieť o tom, že Ukrajina má tajnú dohodu s USA o pomoci pri výrobe jadrovej bomby.

Autorom príspevku je Ivan Štubňa, ktorý okrem stránky Zem a vek prispieva aj na ďalšie portály s pochybným obsahom, ako napríklad Hlavné správy alebo Dav Dva, ktorý sa presťahoval na stránku Veci Verejné. Jeho článok je založený aj na ďalších informáciách prevzatých z ruskej propagandy. Nezakladajú sa pritom na žiadnych dôkazoch.

Prezident Biden o razii v Mar-a-Lago nevedel

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) minulý mesiac prehľadal Trumpovo floridské sídlo Mar-a-Lago v rámci vyšetrovania jeho nakladania s prezidentskými záznamami, medzi ktorými sa nachádzali aj tajné dokumenty.

Každý prezident má totiž zákonnú povinnosť po skončení svojho úradovania odovzdať tieto materiály Národnému archívu USA, čo Trump neurobil. Pri prehliadke našli agenti FBI množstvo dokumentov, ktoré nemali byť z Bieleho domu nikdy vynesené.

Trump sa aj so svojimi podporovateľmi snaží vytvoriť dojem sprisahania a politicky motivovaného útoku, čo využil aj konšpiračný článok na stránke Zem a vek. Autor článku čitateľov presviedča, že Biden nariadil prehliadku Trumpovho sídla, pretože sa obával, že by mohol držať dokumenty potvrdzujúce údajný jadrový program na Ukrajine.

Toto tvrdenie sa však nezakladá na pravde. Prezident USA Joe Biden ani žiadny člen Bieleho domu nebol o prehliadke Mar-a-Lago vopred informovaný. Podľa tlačovej tajomníčky Karine Jean-Pierre o razii nevedel ani v čase jej realizácie. O tejto skutočnosti sa dozvedel z verejných správ – rovnako ako zvyšok americkej spoločnosti.

Prehliadku Mar-a-Lago schválili najvyšší predstavitelia ministerstva spravodlivosti. Razia súvisí s vyšetrovaním, ktoré začiatkom roka vyvolal Národný archív kvôli podozreniu z nezákonného nakladania s prezidentskými záznamami. Ministerstvo spravodlivosti je pri vyšetrovaní úplne nezávislé od amerického prezidenta.

O programe jadrových zbraní na Ukrajine neexistuje žiadny dôkaz

Tvrdenie, že FBI hľadala v Trumpovom sídle materiály, ktoré by dokazovali vývoj programu jadrových zbraní na Ukrajine, sa nedá žiadnym spôsobom overiť, keďže neexistuje dôkaz o tom, že by takáto dohoda existovala. Okrem manipulačnej techniky spočívajúcej v nevyvrátiteľnosti argumentu, využíva autor aj argumentačný faul známy ako dôkazné bremeno. Svoje tvrdenie síce nevie dokázať, núti však k tomu kohokoľvek, kto s tým nesúhlasí. 

Článok je navyše vo svojich tvrdeniach nekonzistentný, keď na jednu stranu tvrdí, že by o tejto údajnej skutočnosti mali existovať tajné dokumenty a hneď v nasledujúcom odstavci hovorí, že ide o neoficiálne dohody.

Odhliadnuc od toho, Ukrajina nemá žiadne jadrové zbrane. Do roku 1996 odovzdala všetky svoje bojové hlavice Rusku a v roku 2001 dokončila odovzdanie posledného strategického jadrového nosiča.

Po konci Studenej vojny síce Ukrajina mala tretí najväčší jadrový arzenál na svete, toho sa však vzdala výmenou za záruky od medzinárodného spoločenstva, ktoré malo zaistiť bezpečnosť krajiny. V zmluve sa písalo: „Ruská federácia, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska a Spojené štáty americké opätovne potvrdzujú svoj záväzok zdržať sa hrozby silou alebo použitia sily proti územnej celistvosti alebo politickej nezávislosti Ukrajiny. Kremeľ dohodu porušil anexiou Krymu v roku 2014.  

Rusko síce svoju časť dohody nedodržalo, vývoj nových jadrových zbraní je však takmer úplne vylúčený z viacerých dôvodov. V prvom rade, Ukrajina nemá väčšinu kľúčových kapacít potrebných na rozvoj programu jadrových zbraní. Kyjev nedisponuje jadrovým materiálom na výrobu bomby ani zariadeniami, aby takýto materiál mohol vyrobiť.

Vysoko obohatený urán, potrebný na výrobu jadrových zbraní, ktorý sa nachádzal vo výskumných a výcvikových zariadeniach v krajine, bol odstránený počas Obamovej éry. Ukrajina sa tak dobrovoľne zaviazala na samite o jadrovej bezpečnosti v roku 2010. Veľmi malé množstvo obohateného uránu, ktoré tam zostalo, slúži na špecifické vedecké účely a vzhľadom na veľmi nízku kvantitu z neho nie je možné vyrobiť jadrovú zbraň.

Ukrajina síce ložiská uránu, ale nedisponuje závodmi na obohacovanie uránu, bez čoho nie je možné jadrovú zbraň vyrobiť. Vybudovanie takéhoto súboru by si vyžadovalo dlhé roky a veľké náklady. Zároveň ani druhá potenciálna možnosť výroby atómovej zbrane, pomocou plutónia, neprichádza do úvahy. Ukrajina totiž nemá dostatočné množstvá tohto prvku.

Okrem jadrového materiálu nedisponuje Ukrajina ani potrebnými zariadeniami na výrobu bomby 

V hypotetickom prípade, že by Kyjev získal potrebný jadrový materiál, jeho premena na jadrové zbrane je veľmi zložitá a vyžaduje si špecializované odborné znalosti. Vzhľadom na to, že prešlo 30 rokov od účasti Ukrajiny na sovietskom vojensko-priemyselnom komplexe, v krajine je už len zopár odborníkov na atómové zbrane. Na výrobu samotných zbraní Kyjev zároveň nemá príslušné zariadenia a rôzne potrebné komponenty.

Všetky jadrové rakety a materiály, ktoré na území Ukrajiny po rozpade Sovietskeho zväzu zostali, boli pred mnohými rokmi zničené alebo odovzdané Rusku. V súčasnosti krajina nedisponuje žiadnymi raketami ani lietadlami určenými na dodávku jadrových zbraní. Raketová výroba Ukrajiny sa preorientovala na vesmírne projekty.

V neposlednom rade je dôležité zdôrazniť, že Ukrajina sa zaviazala, že nebude vyrábať atómové zbrane a všetky jej jadrové zariadenia sú pod medzinárodnou kontrolou. Ak by teda Kyjev chcel rozbehnúť program jadrových zbraní, musel by buď odstúpiť od Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT) a požiadať inšpektorov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA) o odchod alebo sa snažiť o tajný vývoj. Ak sa však pozrieme do nedávnej histórie, vzhľadom na rozsiahle detailné kontroly nie je druhá alternatíva pre štáty udržateľná.

Nezávislí pozorovatelia z IAEA, ktorí majú pod dohľadom a kontrolou ukrajinský jadrový program, opakovane potvrdili, že nezistili nič, čo by naznačovalo, že Kyjev vyrába alebo sa pokúša vyrobiť jadrové zbrane. Rafael Grossi, generálny riaditeľ IAEA, v marci tohto roka povedal: „Nemáme žiadne informácie, ktoré by spochybňovali dôveryhodnosť Ukrajiny v oblasti nešírenia jadrových zbraní. Nemáme žiadne informácie o tom, že by došlo k odklonu materiálu, k nejakým nedeklarovaným materiálom alebo aktivitám vedúcim k vývoju jadrových zbraní.

V prípade, že by sa Ukrajina rozhodla pre vývoj jadrových zbraní, vystavila by sa medzinárodným sankciám a celosvetovému odsúdeniu. Takýto krok by takmer určite znamenal koniec podpory zo strany Západu, vrátane USA. Spojené štáty americké sú totiž dlhé desaťročia známe svojou prísnou politikou proti šíreniu jadrových zbraní vo svete bez ohľadu na to, či ide o spojencov alebo rivalov. Pre Ukrajinu by teda vývoj jadrových zbraní nepredstavoval žiadnu výhodu.

Zem a vek šíri ruskú propagandu

Konšpiračný článok sa neodvoláva na žiadne dôkazy, ale iba na slová ruského ekonóma Michaila Chazina. Ten je okrem iného jedným z členov ruského think-tanku Izborský klub, ktorý bol založený na popud Vladimira Putina. Ide o vplyvnú organizáciu priamo napojenú na ruského prezidenta, ministerstvá a pravoslávnu cirkev.

Šírenie ruskej propagandy v článkoch však nie je pre Zem a vek nič výnimočné. Obavy z možného vplyvu Kremľa na aktivity tohto dezinformačného portálu sa zintenzívnili po tom, čo sa objavila nahrávka šéfredaktora Tibora Eliota Rostasa, na ktorej žiadal finančnú podporu od ruskej ambasády na Slovensku.

Stránka je zároveň zaradená na zoznam stránok so sporným obsahom na základe hodnotenia nezávislej komisie v rámci projektu Konšpirátori.sk. Príspevky na portáli sú kritizované za šírenie dezinformácií, konšpiračných teórií či manipulatívneho obsahu.

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.