Scroll Top

Americký lekár šíri nepodložené tvrdenia o tom, že očkovanie proti Covidu-19 škodí deťom

Americký lekár šíri nepodložené tvrdenia o tom, že očkovanie proti Covidu-19 škodí deťom - Featured image

Author(s): AFP Francúzsko, AFP Slovensko

Tisíce používateľov sociálnych sietí zdieľali od polovice decembra video amerického lekára Roberta Malonea, ktorý tvrdí, že mRNA vakcíny proti covidu ubližujú deťom, pretože vraj „spôsobujú kritické poškodenie ich orgánov“. Podľa mnohých odborníkov, ktorých agentúra AFP kontaktovala, sú však tieto tvrdenia zavádzajúce a lekár špičkovej pediatrickej nemocnice v USA dokonca video označil za „nebezpečné a zjavne nesprávne“.

„A JE TO TU! ŠOKUJÚCE PREHLÁSENIE OBJAVITEĽA VAKCÍN mRNA!“ píše sa v príspevku z 15. decembra 2021 v FB skupine SLOVENSKO PRETRVÁ, AK SA HODNOTOVO OBRODÍ.

Snímka FB príspevku vyhotovená 7. januára 2021

 

V danom príspevku je linkované video uverejnené na portáli rumble.com s českým názvom„Dr. Robert Malone odvysílal varování rodičům, aby nenechali své děti očkovat mRNA vakcínami!“, ktoré podľa dát z monitorovacieho nástroja CrowdTangle nazbieralo na Facebooku viac ako 2 600 zdieľaní.

 

Snímka z webu rumble.com vyhotovená 7. januára 2022

Rovnaké video, prípadne tvrdenia, ktoré v ňom odznejú, boli zdieľané aj na iných stránkach, ktoré sme už v rámci AFP Fakty opakovane hodnotili, napríklad CZ24.news, otevrisvoumysl.com, gloria.tv, infovojna.sk či akw.sk. Video bolo zdieľané napríklad aj na portáloch slúžiacich pre uverejňovanie videí ako vimo.sk či nastub.cz.

O tom, či je nutné očkovať proti covidu aj deti, sa vedie živá debata v mnohých krajinách, najmä potom, čo sa začal šíriť vysoko nákazlivý variant Omikron. Na Slovensku je možné od 22. decembra 2021 proti covidu očkovať deti už od 5 rokov. Tie v prípade záujmu rodičov dostanú tretinovú dávku vakcíny Cominarty od výrobcu Pfizer/BioNTech v súlade s odporúčaním Európskej liekovej agentúry EMA.

V Spojených štátoch sa očkovanie pre deti od 5 rokov otvorilo ešte skôr – už začiatkom novembra minulého roka. Práve v reakcii naň Malone natočil alarmujúce video, ktoré sa rýchlo rozšírilo na sociálnych sieťach.

Video zdieľali tisíce užívateľov aj vo francúzštine, španielčine, portugalčine, taliančine, bulharčine, maďarčine či ďalších jazykoch.

Je Malone autorom technológie mRNA vakcín?

Robert Malone je vedecký pracovník, ktorý svojím výskumom na konci 80. rokov minulého storočia prispel k vývoju technológie mRNA, ktorú teraz využívajú výrobcovia vakcín Moderna a Pfizer/BioNtech. Jeho tvrdenie, že „vytvoril technológiu mRNA vakcín” , je však silne prehnané, pretože na ich vývoji sa už niekoľko desaťročí podieľa mnoho rôznych vedcov .

Agentúra AFP sa obrátila na viacerých odborníkov, podľa ktorých sú nasledujúce Malonove tvrdenia nepodložené, vytrhnuté z kontextu či inak zavádzajúce.

Nie sú dôkazy o tom, že by spike proteíny z mRNA vakcín boli toxické

Sú tzv. spike proteíny toxické a poškodzujú orgány tela, ako tvrdí Robert Malone? V tejto chvíli nie je toto tvrdenie podložené žiadnymi dôkazmi, čo AFP potvrdilo viacero odborníkov napríklad v tomto článku, ktorý sme vydali v júni 2021.

„Nie je to pravda,” povedal Paul Offit , lekár so špecializáciou na infekčné choroby a riaditeľ Vzdelávacieho centra pre vakcíny pri Detskej nemocnici vo Philadelphii. „Neexistuje pre to žiadny dôkaz, či už z testov na zvieratách alebo na ľuďoch.”

Offit nazval video s Malonom „nebezpečné a zjavne nesprávne” a dodal: „Ľudia, ktorí tohto muža berú vážne, vystavujú riziku ako seba, tak aj svoje deti.”

S Malonom nesúhlasí ani MUDr. Daniel Dražan z Českej vakcinologickej spoločnosti. „RNA vakcíny neobsahujú žiadne patogény, boli ich už aplikované stovky miliónov a nie je žiadny dôvod sa ich obávať,” povedal AFP 5. januára prostredníctvom emailu.

Dražan pre AFP vysvetlil, že vakcíny mRNA na rozdiel od tradičných vakcín neobsahujú oslabené alebo usmrtené vírusy alebo ich proteíny. „Bielkovinou, ktorá stimuluje náš imunitný systém a navodzuje ochranu, je proteín S (spike – hrot) z povrchu vírusu,” povedal. „Po aplikácii sa mRNA vakcína dostane do cytoplazmy buniek (nie do jadra) a naše bunky samé vytvoria proteín S, ktorý následne stimuluje imunitný systém a navodí ochranu voči infekcii. Inými slovami, namiesto toho, aby sme do organizmu dodali proteín S, dodáme informáciu na to, aby si ho samo vytvorilo.”

„Ak je mRNA vakcína podaná do ramena, tukové vankúšiky s obsahom mRNA molekúl putujú telesnými tekutinami do svalových buniek a antigén prezentujúcich buniek. V týchto bunkách informáciu, ktorú nesie mRNA prečítajú ribozómy a začnú produkovať antigén, čo je bielkovina, tzv. hrotový S-proteín vírusu SARS-CoV-2. mRNA nevstupuje do jadra bunky. Antigén následne stimuluje imunitný systém dvomi cestami: začne tvoriť protilátkovú a bunkovú imunitnú odpoveď,“ uviedla v apríli 2021 predsedníčka slovenskej Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti prof. MUDr. Zuzana Krištúfková.

Spike proteíny sú navyše v tele lokalizované na malom mieste, ako pre AFP vysvetlil riaditeľ výskumu vo francúzskom národnom centre pre vedecký výskum CNRS Daniel Dunia.

„mRNA vakcína sa podáva lokálne do svalu a tvorba spike proteínu je obmedzená iba na bunky, ktoré sú ňou zasiahnuté, aby spustili imunitnú reakciu. mRNA je nestabilná a rýchlo sa v tele rozkladá,“ uviedol.

Nepodložené tvrdenie o tom, že spike proteíny trvalo poškodzujú orgány detí

Malone vo videu tvrdí, že spike proteíny „často spôsobujú trvalé poškodenie kritických orgánov detí”, predovšetkým srdca, ciev, mozgu a nervového systému. Súčasné vedecké nálezy to však nepotvrdzujú.

„Neexistujú absolútne žiadne dôkazy o tom, že by spike proteíny spôsobovali trvalé poškodenie životne dôležitých orgánov detí,“ povedala pre agentúru AFP členka Americkej pediatrickej akadémie Deborah Greenhouse.

Je pravda, že mRNA vakcíny boli spojené s výskytom prípadov zápalu srdcového svalu zvaným myokarditída a perikarditída, predovšetkým u mladých mužov. Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a bezpečnostného výboru Európskej liekovej agentúry EMA (PRAC) sú však tieto prípady veľmi zriedkavé.

V stanovisku z 9. júla 2021 EMA uvádza, že „odporúča uvádzať myokarditídu a perikarditídu ako nové vedľajšie účinky“ vakcín Pfizer a Moderna „spolu s upozornením na zvýšenie informovanosti zdravotníckych pracovníkov a ľudí, ktorí sa nechávajú týmito vakcínami očkovať“.

Odborníci však zdôrazňujú, že prípady myokarditídy sú len dočasné, nie trvalé, ako tvrdí Malone.

„Áno, myokarditída je jasný dôsledok vakcíny mRNA. Je vzácna, ale existuje,” uviedol Offit. Ide však o „krátkodobú a prechodnú” záležitosť, ktorá sa „sama vyrieši”.

Podľa Alexandry Yonts, lekárky so špecializáciou na infekčné choroby pôsobiace na Detskej národnej nemocnici vo Washingtone DC, výskyt myokarditídy pravdepodobne súvisí s vrodenou imunitnou reakciou tela skôr než so špecifickými proteínmi vírusu spôsobujúceho covid.

Nie je dokázané, že by mRNA vakcíny poškodzovali reprodukčný systém

Malone ďalej tvrdí, že mRNA vakcína „môže spôsobiť reprodukčné poškodenie, ktoré by mohlo ovplyvniť budúce generácie vašej rodiny”.

Do tejto chvíle sa však nevyskytli žiadne známky toho, že by vakcíny proti covidu mali negatívny vplyv na reprodukčné zdravie žien, čo potvrdilo množstvo expertov a zdravotníckych organizácií. Napríklad CDC uvádza, že „momentálne nie sú žiadne dôkazy o tom, že by akékoľvek vakcíny vrátane tých proti covidu spôsobovali problém s neplodnosťou”.

K rovnakému záveru dospela aj trojica amerických profesijných združení – Americký zväz gynekológov a pôrodníkov, Americká spoločnosť pre reproduktívnu medicínu a Spoločnosť pre medicínu matky a plodu. Tá už takmer pred rokom vydala spoločné vyhlásenie, v ktorom stojí, že „neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by vakcíny spôsobovali neplodnosť”.

Tézu, že by vakcíny spôsobili neplodnosť, vyvracia tiež štúdia Pfizeru vykonaná na zvieratách či štúdia na 35 691 očkovaných tehotných ženách zverejnená vlani v odbornom časopise New England Journal Of Medicine.

„Pokiaľ viem, pri mRNA vakcínach podaných niekoľkými stovkám miliónov ľudí po celom svete nebolo nikdy dokázané žiadne poškodenie mozgu alebo schopnosti reprodukcie,“ povedal AFP 20. decembra 2021 Frédéric Altare, riaditeľ výskumu v ústave Inserm.

3D model spike proteínu vírusu SARS-CoV-2 poskytnutý 16. marca 2020 americkým Národným zdravotným ústavom National Institutes of Health ( AFP / Handout)

Nepodložené tvrdenie, podľa ktorého vakcíny geneticky „resetujú“ imunitný systém

Malone vo videu ďalej tvrdí, že „nie je možné opraviť geneticky resetovaný imunitný systém“. Túto analógiu medzi očkovaním a génovou terapiou však odborníci spochybňujú a napríklad v tomto článku AFP zdôrazňujú, že vakcíny mRNA proti covidu nie sú schopné akokoľvek modifikovať DNA príjemcu.

Podľa odborníkov je mRNA je príliš krehká na to, aby bola schopná preniknúť do jadra bunky a zmeniť jej genóm.

Molekula mRNA, ktorá sa prostredníctvom vakcíny dostane do tela, „stimuluje imunitné bunky na veľmi prechodný čas k tomu, aby produkovali spike proteín vírusu, ktorý prinúti lymfocyty k reakcii, ale táto RNA nezostane v tele,“ uviedla pre AFP vlani v auguste imunologička Anne Galy, riaditeľka výskumu genetickej terapie vo francúzskom Národnom ústave pre zdravie a lekársky výskum Inserm.

„mRNA vakcína je nový typ vakcíny, ale to neznamená, že by sme sa jej mali báť. To, že vakcína obsahuje kyselinu ribonukleovú, teda RNA, nijakým spôsobom nemôže ovplyvniť ľudskú DNA,“ uviedla Krištúfková pre MZ SR.

Obdobné informácie uvádza aj české ministerstvo zdravotníctva: „Messenger RNA obsiahnutá vo vakcíne nikdy nemôže vstúpiť do bunkového jadra a poškodiť alebo reagovať s DNA očkovanej osoby, teda nemôže meniť alebo upravovať DNA očkovaného.”

Nepodložený výrok o tom, že technológia mRNA nebola riadne testovaná

Vakcíny proti covidu používané v EÚ museli prejsť schvaľovacím procesom EMA. V prvej fáze sa posudzovala možná škodlivosť výrobku, v druhej fáze bol výrobok testovaný na obmedzenom počte pacientov a v tretej fáze test prebehol na väčšej vzorke.

Výsledky tretej fázy klinických štúdií vykonávané na tisícoch dobrovoľníkov boli publikované (napríklad tu pre Modernu a tu pre Pfizer) v decembri 2020. V rámci núdzového postupu im udelila EMA povolenie na jeden rok s možnosťou predĺženia. EMA tiež zdôraznila, že vakcíny proti Covidu môžu byť v Európe povolené iba vtedy, ak „spĺňajú všetky požiadavky na kvalitu, bezpečnosť a účinnosť definované vo farmaceutickej legislatíve Európskej únie“.

Pracovníčka univerzitného laboratória v Pekingu 9. decembra 2021 ( AFP / Noel Celis)

Nepodložené tvrdenie o tom, že posúdenie rizika mRNA bude trvať „najmenej 5 rokov“

Vakcíny mRNA boli síce prvýkrát použité na ochranu širokej populácie počas koronavírusovej pandémie, ale na ich vývoji sa už pracuje vyše 30 rokov, ako vyplýva z tohto článku Kanadského zdravotného ústavu vydaného v októbri 2021.

„Ešte nikdy sme so žiadnym iným infekčným agentom nepokročili tak rýchlo,“ hovorí virologička Theodora Hatzioannou z Rockefellerovej univerzity v New Yorku v tomto článku vydanom v decembri 2020 v časopise Nature.

Snímka stránky EMA ukazuje štandardný postup vývoja vakcín proti covidu
Snímka stránky EMA ukazuje zrýchlený postup vývoja vakcín proti covidu

Podľa databázy Vaccine Tracker Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu ochorení (ECDC) bolo k 10. januáru 2022 v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru zaočkovaných vyše 330 miliónov ľudí aspoň jednou dávkou vakcíny proti covidu, pričom 68,7% európskej populácie bolo plne očkovaných.

EMA v apríli 2021 oznámila, že pri vakcínach AstraZeneca a Johnson & Johnson boli v „extrémne zriedkavých prípadoch” spozorované ako vedľajšie účinky zrazeniny krvi.

Akokoľvek boli veľmi zriedkavé poruchy zaznamenané pri vakcíne AstraZeneca (krvné zrazeniny), pri mRNA vakcínach (perikarditída, myokarditída) či pri vakcíne od Johnson & Johnson (Guillain-Barré syndróm), drvivá väčšina vedľajších účinkov je neškodná (bolesť v mieste vpichu, teplota). Ak vezmeme do úvahy celkový počet podaných dávok, sú tieto potenciálne komplikácie extrémne vzácne.

EMA preto v stanovisku z 9. júla dochádza k záveru, že „prínos všetkých schválených vakcín proti covidu naďalej vysoko prevažuje nad ich rizikami, vzhľadom na riziko ochorenia covidom a súvisiacich komplikácií a vzhľadom na vedecké dôkazy, podľa ktorých vakcíny znižujú počet úmrtí a hospitalizácií v dôsledku covidu“.

„Nemáme žiadny príklad, kedy by sa vedľajšie účinky neprejavili do dvoch mesiacov, čo sa dá vysvetliť tým, že vakcína veľmi rýchlo vyprcháva z tela. Zostáva aktivácia imunity, protilátky atď… prípadné autoimunitné reakcie ako Guillain-Barré či narkolepsia sa prejavia za dva mesiace, tj. práve vo chvíli, keď sú protilátky svojom maxime,” uviedol pre agentúru AFP 21. decembra Mathieu Molimard, vedúci oddelenia lekárskej farmakológie na Fakultnej nemocnici v Bordeaux.

Školáci v nemeckom Dorstene 1. decembra 2021 ( AFP / Ina FASSBENDER)

Tvrdenie, že očkovanie proti covidu nemá pre deti žiadny prínos, je zavádzajúce

„Teoretické riziko vakcín proti covidu absolútne neprevažuje nad ich prínosom,” uviedla pediatrička Greenhouse.

„Na infekciu covidom už zomrelo viac ako 1 000 detí. Desiatky tisíc boli hospitalizované. Jeden z mojich pacientov bol minulý týždeň hospitalizovaný so závažným ochorením spôsobeným covidom,” uviedla v komentári k situácii v USA v decembri 2021.

„Ukázalo sa, že vakcína je bezpečná a účinná pre deti vo veku od 5 rokov vyššie,” povedala Greenhouse a dodala: „Pomer rizika a prínosov založený na doteraz dostupných dátach jednoznačne ukazuje na prospešnosť očkovania detí vo veku od 5 do 11 rokov.“

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.