Scroll Top

Nagranie brazylijskiej youtuberki z silikonową lalką reborn w roli głównej nie ukazuje technologii klonowania ludzi

Nagranie brazylijskiej youtuberki z silikonową lalką reborn w roli głównej nie ukazuje technologii klonowania ludzi - Featured image

Author(s): MAJA CZARNECKA, AFP Hongkong, AFP Polska

Wideo, w którym widać ubraną w biały żakiet kobietę pochyloną nad przezroczystym workiem wypełnionym transparentnym płynem i zanurzonym w nim modelem ludzkiego płodu , wraz z twierdzeniem, że rzekomo przedstawia ono technologię klonowania człowieka, obejrzały miliony użytkowników na świecie, również i w Polsce. Twierdzenie to nie jest prawdziwe: brazylijska youtuberka przekazała AFP, że w nagraniu użyła silikonowej lalki, by pokazać, jak wyglądają narodziny dziecka, i że worek nie był torbą do tworzenia ludzkich klonów. Nie są obecnie dostępne wiarygodne doniesienia naukowe o klonowaniu człowieka.

49-sekundowy film opublikował 8 lipca 2022 roku jeden z polskich użytkowników Twittera. Film zyskał 25 tys. wyświetleń, a 223 użytkowników podało go dalej. Część użytkowników twierdzi, że nagranie przedstawia rzekomo technologię klonowania człowieka, która pozwoli „ wyhodować dziecko w torbie”.

Zrzut ekranu z tweeta zrobiony przez AFP 26 lipca 2022 r.

Pokazując worek, kobieta głaszcze jego zawartość rękoma. Widać, że zwraca się do kamery, jednak w nagraniu słychać podłożony głos mężczyzny, który mówi w języku angielskim. Twierdzi on, że nagranie pokazuje nowy „sposób na poczęcie … dzieci”.  Twierdzi też, że metodę stosuje się już „od dłuższego czasu”, a obecnie „trafia ona do konsumentów”.

Komentarze pod tweetem sugerują, że wielu użytkowników mediów społecznościowych uwierzyło, iż w filmie przedstawiony jest prawdziwy ludzki płód.  „Potworne!!!”, „Nie mam słów”, „ świat zwariował totalnie” – pisali internauci.. Użytkownicy Facebooka również  nie kryli oburzenia.

Zrzut ekranu z komentarzy pod postem na Facebooku zrobiony przez AFP 26 lipca 2022 r. Kółeczka pochodzą od AFP.

Film z podobnym twierdzeniem, który miał blisko milion wyświetleń, krążył w języku chińskim , japońskim, angielskim, oraz na Facebooku po polsku ( 1 , 2, 3) po angielskuszwedzku a także na Instagramie, TikTokuYouTubie.

Twierdzenie to jest fałszywe.

Lalka reborn jak żywa

Dzięki odwrotnemu wyszukiwaniu w Google’u w połączeniu ze słowami kluczowymi z publikacji na Twitterze udało nam się odnaleźć nagranie, które 26 kwietnia 2022 roku opublikowała brazylijska youtuberka i tiktokerka umieszczająca swoje produkcje audiowizualne jako Sweet Carol. Jej prawdziwe nazwisko to Mariane Carolina Rossi.

Tytuł filmu przetłumaczony z portugalskiego na polski to: „Poród en caul, pęknięcie worka owodniowego u lalki reborn.”

W opisie czytamy po portugalsku: „ ASMR z porodu możesz  obejrzeć cały film na kanale!”, i dalej po angielsku, „Poród z lalką reborn”.

W oryginalnym nagraniu słychać głos youtuberki a nie głos narratora twierdzącego, że w filmie pokazany jest sklonowany człowiek.

Na początku nagrania Rossi mówi: „Hej, dzisiejsze  ASMR jest z porodu en caul.  Zobacz jakie piękne, super realistyczna lalka reborn w worku”.

Poród en caul, (narodziny dziecka w worku owodniowym) jest rzadkim przypadkiem w medycynie, kiedy dziecko rodzi się w nienaruszonej owodni, czyli błonie płodowej.

Reborn baby to niezwykle realistyczna lalka silikonowa, która wyglądem przypomina żywe dziecko.

ASMR, czyli Autonomous Sensory Meridian Response (samoistna odpowiedź meridianów czuciowych – przyp. red.)  to nowa metoda relaksacji w sieci za pomocą bodźców internetowych, wykorzystywana przez youtuberów m.in. takich jak Rossi, i która przyciąga miliony użytkowników, pomagając im odczuć przyjemność i lepiej się poczuć.

Sama Rossi, która nazywa siebie twórczynią  ASMR, opublikowała tego samego dnia to samo nagranie na swoim zweryfikowanym koncie na TikToku oraz na Instagramie.

Poniżej porównaliśmy zrzuty ekranu z filmu dołączonego do publikacji wprowadzającej w błąd (po lewej) z autentycznym filmem z YouTube (po prawej):

Zrzuty ekranu z filmu dołączonego do publikacji wprowadzającej w błąd (po lewej) oraz z autentycznego filmu na YouTube (po prawej) zrobione przez AFP

AFP skontaktowała się też  z youtuberka. Rossi przekazała 20 lipca 2022 r: „Ten film miał na celu symulację ASMR, w której odegrana rola pokazuje, jak wygląda normalny poród.”

„To nie jest klon człowieka, to wyglądająca  realistycznie lalka” – dodała. „Kupiłam ją jako lalkę w sklepie dla przyszłych matek u nas w Brazylii” – dodała.

Technologia klonowania człowieka nie istnieje

Wielokrotne wyszukiwanie słów kluczowych w Google nie naprowadziło nas na żadne wiarygodne doniesienia, że naukowcy z sukcesem sklonowali człowieka.

„Mimo że pojawiło się kilka mocno nagłośnionych publikacji, klonowanie człowieka nadal wydaje się fikcją” – stwierdza amerykański National Human Genome Research Institute na swojej stronie poświęconej tej tematyce.

„Z punktu widzenia technicznego klonowanie ludzi i innych naczelnych jest trudniejsze niż w przypadku innych ssaków” –  czytamy.

„Obecnie nie dysponujemy wiarygodnymi dowodami naukowymi, że ktokolwiek sklonował ludzkie embriony” – dodano.

Fact Checker Logo
Pierwotnie opublikowane tutaj.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.