Scroll Top

Nagranie z mężczyzną rzucającym przekleństwami w kierunku Klausa Schwaba to montaż satyryczny

Nagranie z mężczyzną rzucającym przekleństwami w kierunku Klausa Schwaba to montaż satyryczny - Featured image

Author(s): Natalia SAWKA / Ede ZABORSZKY / AFP Węgry

 
Tegoroczne spotkania 54. edycji Światowego Forum Ekonomicznego (World Economic Forum, WEF) w Davos odbywają się między 15 a 19 stycznia. Wśród prelegentów konferencji z udziałem kluczowych postaci ze świata polityki i gospodarki jest także założyciel WEF Klaus Schwab. Twórca treści znany ze swoich politycznych filmów satyrycznych stworzył krótki klip pokazujący, jak rzekomo uczestniczy w corocznym spotkaniu, będąc na scenie wraz z Klausem Schwabem i wykrzykując przekleństwa w jego kierunku. Nagranie, wyrażnie oznaczone przez autora jako satyra, zostało 17 stycznia udostępniane bez kontekstu w różnych językach, w tym polskim. W rezultacie wielu użytkowników uwierzyło, że incydent faktycznie miał miejsce. Nie ma jednak żadnych dowodów potwierdzających, że coś takiego wydarzyło się podczas WEF 2024. Co więcej, widoczny w nagraniu mężczyzna nie był uczestnikiem wydarzenia i przyznał na kilku platformach, że wideo było jedynie satyrą.

Ponad 490 udostępnień na Facebooku miało nagranie z 17 stycznia, na którym widać mężczyznę przemawiającego z mówinicy przypominającą tę z dorocznych spotkań Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.

W 19-sekundowym klipie słychać, jak mówca rzuca w stronę Klausa Schwaba przekleństwami w języku angielskim. Następnie widać jak Klaus Schwab, założyciel Światowego Forum Ekonomicznego, opuszcza salę. Jak wynika z komentarzy, wielu użytkowników uwierzyło, że nagranie jest autentyczne. „Szacunek dla gościa” czy „wydarzyło się” – pisali niektórzy i bili brawa w komentarzach.

Nagranie było udostępniane w języku węgierskim, angielskim, niemieckim, bułgarskim, portugalskim i hiszpańskim. W udostępnionym nagraniu w języku niemieckim ktoś wspomniał, że widoczny w nagraniu mężczyzna nazywa się Damon Imani. W innej publikacji tego samego nagrania wspomniano, że wideo jest „niestety tylko satyrą”.

Nagranie rzeczywiście pierwotnie zostało udostępnione jako materiał satyryczny przez Damona Imaniego, który regularnie publikuje klipy o tematyce politycznej. Niektóre z nich mają charakter obraźliwy. W mediach społecznościowych Imani wskazywał wyraźnie, że wideo nie jest prawdziwe. Nie ma wiarygodnych doniesień, by taki incydent miał miejsce podczas dorocznego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego w 2024 roku. Sceny wykorzystane w satyrycznym wideo, które obecnie krążą poza kontekstem, można znaleźć w oficjalnych relacjach z WEF, bez mężczyzny wykrzykującego nieprzyzwoite słowa.

Zrzut ekranu z fałszywej publikacji na Facebooku wykonany 19 stycznia 2024 roku

Nagranie zostało opublikowane przez twórcę treści satyrycznych

Nagranie pokazuje mężczyznę, który za plecami ma tło z logiem Światowego Forum Ekonomicznego. Na mównicy widoczny jest także napis „Coroczne spotkanie 2024” (ang. Annual Meeting 2024). Swoje przemówienie rozpoczyna w taki sposób:

„Doceniam Światowe Forum Ekonomiczne, które daje mi możliwość wystąpienia” – mówi, po czym zaczyna wykrzykiwać nieprzyzwoite słowa w kierunku Klausa Schwaba. Gdy kamera się oddala, na scenie prócz przemawiającego mężczyzny widać założyciela WEF Klausa Schwaba siedzącego obok Violi Amherd, prezydent Szwajcarii.

Następnie widać, jak Schwab i Amherd opuszczają scenę i wtedy pojawia się informacja o przerwanym połączeniu (ang. Connection lost), logotyp WEF oraz znak wodny „@damonimani”.

Widoczne w nagraniu sceny zostały zmontowane, przycięte i nigdy nie miały miejsca w takiej formie, w jakiej zostały przedstawione.

Podczas wyszukiwania nazwy konta „@damonimani” w Google’u natrafiliśmy na różne konta w mediach społecznościowych powiązane z tym pseudonimem, a także stronę (link zarchiwizowany), na której można przeczytać, że Damon Imani jest „irańskim producentem i artystą zamieszkałym w Danii. Tworzy materiały wideo dotyczące różnych tematów m.in. społeczeństwa i sytuacji bieżących. Jego prace mają charakter satyryczny i często są powiązane z tematyką społeczną oraz polityczną”.

Na Instagramie tego twórcy można odnaleźć to samo wideo, tyle tylko że opatrzono je komentarzem: „Satyra, ale prawdziwa”.

Porównanie zrzutów ekranu satyrycznego nagrania opublikowanego na Instagramie z nagraniem opublikowanym bez kontekstu na Facebooku, 18 stycznia 2024 roku

Ten sam film z tym samym komentarzem Imani opublikował na platformie X. W innym tweecie na X narzekał na oznaczenia ostrzegające przed treścią, czyli na tzw. „community notes”. Jest to funkcja, dzięki której użytkownicy tej platformy mogą dostarczać dodatkowych informacji i kontekstu na temat publikacji. Imaniemu nie spodobało się, że to oznaczenie widnieje w nagraniu WEF, bo przyznał, że jest to satyra.

Imani publikuje mnóstwo filmów (niektóre z nich zostały przerobione) – zwykle występuje na nich on sam, celebryci czy politycy (link i link).

Agencja AFP poprosiła Imaniego o komentarz w sprawie nagrania WEF, ale do czasu publikacji tego artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

To nie pierwszy raz, kiedy stworzone przez Imaniego nagranie o charakterze satyrycznym jest bez kontekstu rozsyłane w mediach społecznościowych. Więcej można przeczytać w artykule AFP Factcheck.

Nagranie zaczerpnięte z oficjalnego nagrania WEF

Światowe Forum Ekonomiczne jest międzynarodową organizacją zajmującą się lobbingiem, która koncentruje się na globalnej gospodarce. Często staje się obiektem wielu teorii spiskowych, w tym przekonań, że organizacja wzywa do uboju zwierząt domowych. Jej założyciel i prezes, Klaus Schwab również staje się celem dezinformacji (link oraz link). Światowe Forum Ekonomiczne co roku organizuje konferencję w szwajcarskim kurorcie Davos, gromadząc elity polityczne i gospodarcze w celu omówienia globalnych wyzwań.

Spotkania są szeroko relacjonowane przez media. Agencja AFP nie odnalazła żadnego śladu incydentu, który rzekomo miał miejsce podczas konferencji w 2024 roku, w żadnych wiarygodnych serwisach informacyjnych, w tym AFP (zarchiwizowany link). Agencja AFP nie potwierdziła obecności nikogo o imieniu i nazwisku Damon Imani wśród gości i prelegentów WEF 2024 na oficjalnej stronie wydarzenia. Podczas 54. edycji wydarzenia wśród gości znalazły się takie osoby jak prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski czy Antony Blinken, sekretarz stanu USA.

Publiczne wystąpienia WEF 2024 można odnaleźć na oficjalnym kanale na YouTubie Forum.

Analiza najnowych publikacji pozwala zauważyć to samo tło i podium, które zostało wykorzystane w nieprawdziwych postach. Różnice również występują między rzeczywistymi nagraniami a ich wersjami satyrycznymi. W nagraniu satyrycznym Imani ma przed sobą inne mikrofony niż te, które widać w filmach opublikowanych na oficjalnym kanale WEF 2024.

Porównanie satyrycznyego nagrania Imaniego z originalnym filmem opublikowanym na YouTubie WEF, 18 stycznia 2024

Wydaje się również, że w nagraniu Imani ma mikrofon noszony przy ciele (widać mały mikrofon w klapie garnituru). Prelegenci WEF 2024 podczas publicznych wystąpień nie wydają się mieć takich mikrofonów, nawet podczas wystąpień, podczas których siedzą.

Viola Amherd, prezydent Szwajcarii obok Klausa Schwaba, założyciela i prezesa WEF 16 stycznia 2024 roku – LAURENT GILLIERON / POOL

Niektóre sceny z nagrania udostępnianego w polskich mediach społecznościowych wydają się być zaczerpnięte z nagrania powitalnego, które zostało udostępnione na YouTubie WEF (zarchiwizowany link). Przykładem jest moment, w którym widać jak Schwab wstaje, ta sama scena widoczna jest także w oficjalnym materiale, ale założyciel WEF w rzeczywistości udaje się na podium, a nie wychodzi:

Porównanie wprowadzającego w błąd fragmentu filmu z Facebooka z oryginalnym filmem WEF 2024, 18 stycznia 2024

Podobnie fragment, w którym Klaus Schwab oraz Viola Amherd opuszczają scenę, można zobaczyć w oficjalnym wideo, ale 20 minut później niż scena, gdzie widać wstającego przewodniczącego WEF (czas nagrania: 27:07).

Porównanie wprowadzającego w błąd fragmentu filmu z Facebooka z oryginalnym filmem WEF 2024, 18 stycznia 2024

Imani opublikował później kolejne wideo, w którym znowu występuje na tym samym tle i ma podbite oko. W nagraniu, które również oznaczył jako „satyra”, zaczyna od przeprosin za swój ostatni film, a następnie ponownie zaczyna wykrzykiwać wulgaryzmy.

Fact Checker Logo
Pierwotnie opublikowane tutaj.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.