Scroll Top

Nie, 20 LNG tankerov nespotrebuje na ceste do Európy toľko paliva ako všetky autá na svete za rok

Nie, 20 LNG tankerov nespotrebuje na ceste do Európy toľko paliva ako všetky autá na svete za rok - Featured image

Author(s): Soňa BRAUNOVÁ, Feliks TODTMANN, AFP Nemecko

Tisíce používateľov Facebooku od začiatku apríla 2022 zdieľali príspevok s tvrdením, že 20 tankerov so skvapalneným zemným plynom (LNG) spotrebuje pri ceste z USA do Európy rovnako veľa paliva ako všetky autá na svete za rok. Toto tvrdenie je však nepravdivé. LNG tankery ako palivo používajú plyn, ktorý prevážajú. 

Od začiatku apríla zdieľalo tento príspevok s obrázkom doplneným textom v češtine vyše dvetisíc užívateľov Facebooku, napríklad tua tu.

V texte príspevku sa píše: “Z USA do Európy smeruje celkovo 20 tankerov na skvapalnený plyn, každý má objem 140 000 m³. Gratulujeme Zeleným! Tieto tankery potrebujú na prepravu ku nám presne toľko ťažkej ropy, koľko spotrebujú všetky vozidlá na svete za jeden rok.” Pod textom je obrázok tankera v prístave a fotografia muža v košeli.

Snímka príspevku s nepravdivým tvrdením vytvorená 6. mája 2022

Pomocou reverzného vyhľadávania obrázkov v nástroji TinEyesme identifikovali muža z obrázku ako nemeckého ministra hospodárstva Roberta Habecka, ktorý je významný člen súčasnej vládnej koalície za stranu Zelených.

Minister Habeck začiatkom apríla vyhlásil, že Nemecko podporuje zákaz dovozu ruského uhlia v EÚa postupne sa chce zbaviť aj závislosti na ruskom plyne a rope.

Príspevok bol vo veľkom množstve a v rôznych verziách zdieľaný aj v Nemeckua Maďarsku. Nemecké oddelenie AFP pre overovanie faktov toto tvrdenie už vyvrátilo tu.

Viacero štátov Európy už deklarovalo zámer stať sa v budúcnosti nezávislými na dovoze plynu z Ruska v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu. Podľa plánov Európskej únieby ako alternatíva k Ruskému plynu mohol slúžiť práve skvapalnený zemný plyn z USA.

To, odkiaľ koncom marca prišla informácia o konkrétnom počte 20 tankerov, ktoré sú údajne na ceste do Európy, nieje v príspevku uvedené. V nemeckej verziiobdobného tvrdenia je uvedený link na článok rakúskej stránky Exxpress. Článok naozaj spomína celkové množstvo 30 amerických tankerov, ktoré prevážajú skvapalnený zemný plyn do Európy. Koncom decembra 2021 písal o flotile tankerov, ktoré smerujú do Európy, aj nemecký spravodajský portál Focus.

Oba články sú však datované ku koncu decembra 2021, čiže v období pred ruskou inváziouna Ukrajinu.

Tankery s LNG používajú pre vlastný pohon časť svojho nákladu

Skvapalnený zemný plyn (LNG)je zemný plyn, ktorý bol technickými procesmi ochladený do takej miery, že sa stal kvapalným. LNG má len zlomok objemu – menej ako 0,2 % – zemného plynu, a preto sa môže prepravovať vo veľkých množstvách lodnou a automobilovou dopravou.

Bez ohľadu na skutočný počet tankerov, ktoré do začiatku apríla preplávali Atlantik, je tvrdenie v príspevku na Facebooku nepravdivé. Moderné tankery na skvapalnený plyn nespotrebúvajú takmer žiadnu ropu, ale na svoj pohon používajú predovšetkým časť svojho nákladu. Množstvo surovej ropy, ktoré sa spotrebuje na celosvetovú ročnú výrobu paliva pre automobily, je mnohonásobne vyššie, a to aj v prípade, kedy by 20 tankerov používalo na svoj pohon len ťažký vykurovací olej.

Tanker so skvapalneným plynom v prístave v Rotterdame 6. júla 2011

Gregor Schellenberger, profesor stavby lodí a námorného inžinierstva na Univerzite aplikovaných vied v Brémach, v telefonickom rozhovore z dňa 25. apríla 2022 pre agentúru AFP povedal: “Tanker na skvapalnený plyn nie je poháňaný ropou, ale na výrobu pohonnej energie sa zvyčajne používa vyvarený plyn (odparený plyn) z nádrží na skvapalnený plyn.”

Odparený plynje skvapalnený plyn, ktorý sa počas skladovania v lodných nádržiach vyparuje a tankery ho používajú na generovanie pohonnej energie. Zemný plyn nadobúda kvapalnú formu pri teplote mínus 163 stupňov Celzia. Skvapalnený plyn sa nakladá do špeciálne izolovaných tankerov na LNG termináloch. Počas plavby LNG tankera sa plyn obsiahnutý v nádržiach zohrieva – napríklad vplyvom slnečného žiarenia – a malá časť nákladu sa vyparuje. Aby sa v nádržiach udržal konštantný tlak, odparený plyn sa vypúšťa a prepravuje do strojovne, kde sa používa ako palivo v lodnom motore.

“Moderné tankery na skvapalnený zemný plyn majú takzvané dvojpalivové motory, ktoré môžu pracovať na plyn aj na ťažký olej,” povedal Schellenberger. Tankery spravidla používajú pohon na ťažký olej na manévrovanie v prístavoch alebo v prieplavoch.

Príklad výpočtu spotreby paliva tankerov na prepravu plynu

Aj keby 20 tankerov prevážajúcich skvapalnený zemný plyn jazdilo výlučne na ťažký vykurovací olej počas celej trasy z USA do Európy, celková spotreba ropy by predstavovala menej ako jednu tisícinu paliva, ktoré spotrebujú vozidlá na celom svete za jeden rok, vysvetlil Schellenberger.

Ilustroval to na vzorovom výpočte. Schellenberger vychádzal z údajov tankera na prepravu LNG British Pioneer, ktorý bol vyradený z prevádzky v roku 2018 a mal prepravnú kapacitu približne 150 000 metrov kubických. “V našom príklade sa tento tanker pohybuje rýchlosťou približne 20 uzlov. To je 20 námorných míľ za hodinu, čo zodpovedá prekonanej vzdialenosti o dĺžke 480 námorných míľ alebo približne 890 kilometrov za deň.”

Fiktívna trasa tankera z výpočtu vedie z amerického štátu Louisianado holandského Rotterdamua späť do Louisiany, čo predstavuje celkovú vzdialenosť približne 10 000 námorných míľ alebo 18 500 kilometrov. Túto trasu využíva mnoho tankerov aj v skutočnosti. Tanker ako British Pioneer spotrebuje v priemere približne 75 ton ťažkého vykurovacieho oleja denne, vysvetlil Schellenberger. Na zjednodušenie výpočtu predpokladal vysokú spotrebu 100 ton ťažkého vykurovacieho oleja za deň.

Snímka názornej trasy tankera LNG z Louisiany do Rotterdamu z GoogleMaps z dňa 26. apríla 2022

“Pri priemernej rýchlosti 20 uzlov potrebuje loď na spiatočnú cestu dlhú 10 000 námorných míľ asi 500 hodín alebo zhruba 20 dní plavby,” povedal Schellenberger. “Za predpokladu, že tanker by mal spotrebu 100 ton ťažkého vykurovacieho oleja denne, topredstavuje 2 000 ton ťažkého vykurovacieho oleja na jednu plavbu. Z toho vyplýva, že 20 takýchto tankerov by spotrebovalo celkovo 40 000 ton ťažkého vykurovacieho oleja na celú cestu.”

Celosvetová spotreba paliva v cestnej doprave je mnohonásobne vyššia

V ďalšom názornom výpočte, podľa ktorého chceme zistiť, koľko vozidiel by mohlo byť v prevádzke s rovnakým množstvom paliva, Schellenberger vychádzal z priemerného vozidla so spotrebou päť litrov na 100 kilometrov. Predpokladaný ročný výkon 10 000 kilometrov zodpovedá ročnej spotrebe 500 litrov benzínu alebo nafty.

“Ak 20 tankerov podľa našich pôvodných výpočtov spotrebuje 40 000 ton, alebo inými slovami približne 40 miliónov litrov paliva, zodpovedá to zhruba 80 000 vozidlám, ktoré spotrebujú 500 litrov paliva ročne,” povedal Schellenberg. “V tom nie sú zahrnuté autobusy a nákladné vozidlá, z ktorých niektoré spotrebujú podstatne viac paliva.”

2,3 miliardy ton ropy ročne v cestnej doprave

Podľa údajov nemeckého Spolkového úradu pre automobilovú dopravubolo k 1. januáru 2022 len v Nemecku registrovaných celkovo 67,7 milióna vozidiel. Spotreba pohonných hmôt všetkých motorových vozidiel v Nemecku v roku 2020 podľa Spolkového úradu pre životné prostrediepredstavovala 42 miliárd litrov paliva.

Na Slovensku bolo podľa údajov ministerstva vnútra v roku 2021 registrovanýchviac ako tri milióny automobilov.

Yves van der Straaten, generálny tajomník Medzinárodného združenia výrobcov automobilov (OICA), 6. apríla v e-maile agentúre AFP napísal, že podľa údajov OICA bolo v roku 2015 na svete 1,3 miliardy osobných automobilov vrátane autobusov a nákladných vozidiel – tento údaj nezahŕňa dvoj- a trojkolesové vozidlá.

Vincent Demoury, generálny delegát Medzinárodnej skupiny dovozcov skvapalneného zemného plynu (GIIGNL), 15. apríla 2022 agentúre AFP e-mailom potvrdil, že 20 tankerov LNG by na svojej ceste z USA do Európy spotrebovalo oveľa menej paliva ako všetky autá na svete spolu za rok. Podľa údajov energetického portálu BloombergNEFbolo v roku 2019 na výrobu paliva pre vozidlá potrebných približne 42,5 milióna barelov surovej ropy denne. To sa rovná 15 miliardám barelov alebo 2,3 miliardy ton ropy ročne. “V najhoršom prípade 20 LNG tankerov pri maximálnej spotrebe spotrebuje za celý rok spolu 1,1 milióna ton ťažkého vykurovacieho oleja,” uviedol Demoury. “To nie je ani 0,5 % celosvetového množstva ropy ročne potrebnej na cestnú dopravu.”

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.