Scroll Top

Nie, tieto zábery nezachytávajú zničenie budovy palestínskeho parlamentu v Gaze

Nie, tieto zábery nezachytávajú zničenie budovy palestínskeho parlamentu v Gaze - Featured image

Author(s): Robert BARCA / Maja CZARNECKA / AFP Francúzsko / AFP Slovensko / AFP Poľsko

Izraelská armáda 14. novembra 2023 oznámila, že obsadila budovy štátnych inštitúcií v Gaze v správe hnutia Hamas, a to vrátane budovy parlamentu, vládnych budov či policajného riaditeľstva. V tomto kontexte sa na sociálnych sieťach – ale aj vo viacerých tradičných slovenských a českých médiách – objavilo video, na ktorom vidieť mohutný výbuch budovy, pričom podľa príspevkov a článkov malo video zachytávať zničenie palestínskeho parlamentu v Gaze. Satelitné snímky potvrdzujú, že budova parlamentu bola skutočne medzi 14. a 15. novembrom poškodená, avšak budova zachytená na predmetnom videu nie je budova parlamentu v Gaze. V skutočnosti sa nachádza o viac ako 6 kilometrov južne, v obci Juhor ad-Dik.

Dňa 15. novembra sa na internete objavilo video, na ktorom vidieť mohutný výbuch budovy, ktorú následne zahalí tmavý dym. Používatelia sociálnych sietí zdieľali na Facebooku či Telegrame predmetné video spoločne s popisom „IDF bombardovali budovu parlamentu v Gaze“ (IDF je skratka pre Izraelské ozbrojené sily, pozn. red.).

Snímka zavádzajúceho príspevku na Telegrame vyhotovená 30. novembra 2023

V slovenčine a češtine sa však toto video v rovnaký deň rozšírilo aj na viacerých stránkach inak dôveryhodných tradičných médií. Video zdieľala prostredníctvom odkazu v textovej správe česká spravodajská agentúra ČTK s odvolaním sa na izraelské zdroje. Následne sa záber z videa objavil ako úvodný obrázok v prebratej správe uverejnenej na stránke slovenskej televízie TA3, pričom celé video bolo v článku vložené ako príspevok zo siete X.

Video prostredníctvom správy ČTK zdieľal aj český portál Seznam Zprávy či Echo24, v texte naň odkázali aj na stránke verejnoprávneho Českého rozhlasu. Medzičasom počas písania tohto článku portál Seznam Zprávy pôvodný článok upravil a skutočnosti uviedol na pravú mieru.

Rovnaké video s obdobnými tvrdeniami sa šírilo aj v mnohých iných jazykoch vrátane angličtiny, francúzštiny, portugalčiny, španielčiny či poľštiny.

O deň skôr, 14. novembra (archívny odkaz), izraelská armáda, ktorá už viac ako mesiac vedie v Pásme Gazy rozsiahlu vojenskú operáciu ako odvetu za útok Hamasu na Izrael zo 7. októbra 2023, informovala, že obsadila „parlament Hamasu, vládne budovy, policajné riaditeľstvo Hamasu a strojársku fakultu, ktorá slúžila na výrobu a vývoj zbraní“.

Pri počiatočnom útoku Hamasu bolo na území Izraela zabitých približne 1200 ľudí, podľa izraelských údajov najmä civilistov, a 240 bolo zajatých. Izrael následne avízoval cieľ „zničiť“ Hamas a spustil nepretržité bombardovanie palestínskeho územia Pásma Gazy, ktoré trvalo do uzavretia krátkodobého prímeria 24. novembra.

Prímerie, ktoré vyjednávali aj zástupcovia Egyptu a Spojených štátov a ktoré vypršalo v piatok 1. decembra, umožnilo podľa aktuálnych správ prepustenie a výmenu 80 izraelských rukojemníkov a 240 Palestínčanov držaných v izraelských väzniciach.

Podľa vlády Hamasu bolo od začiatku izraelskej ofenzívy pri bombardovaní zabitých viac ako 15 500 Palestínčanov, z toho väčšina žien a detí.

Pásmo Gazy, rozlohou neveľké a mimoriadne husto obývané územie, je od roku 2007 predmetom pozemnej, námornej a leteckej blokády zo strany Izraela. Od 9. októbra je v úplnom obkľúčení.

Podľa Organizácie Spojených národov bolo v dôsledku vojny vysídlených asi 1,7 milióna z celkového počtu 2,4 milióna obyvateľov enklávy. Viac ako polovica domov v Pásme Gazy bola poškodená alebo zničená.

Budova palestínskeho parlamentu bola skutočne poškodená

V Pásme Gazy sa naozaj nachádza budova palestínskeho parlamentu či Palestínskej legislatívnej rady (v angličtine „Palestinian Legislative Council“) – ide však o celkom inú budovu, ako je tá zachytená na predmetnom videu.

Parlament, ktorý by mal zasadať v Ramalláhu na Západnom brehu Jordánu, kde sídli aj vláda Palestínskej samosprávy, je už niekoľko rokov nečinný a v roku 2018 bol oficiálne rozpustený.

Odkedy Hamas v roku 2007 vytlačil Palestínsku samosprávu z Gazy, sú tieto dve palestínske územia spravované dvoma paralelnými autoritami.

Ako ukázala analýza satelitných snímok denníka New York Times zo 16. novembra, budova parlamentu v Gaze bola čiastočne zničená. Denník zverejnil satelitné snímky, podľa ktorých je zrejmé, že budova bola čiastočne zničená len niekoľko hodín po tom, ako izraelské sily obsadili túto časť mesta.

„Na snímke zverejnenej v utorok sú budova a priľahlý park neporušené. Fotografia zhotovená o deň neskôr ukazuje poškodené budovy, zrútené strechy a trosky v okolí budov. Park bol zdemolovaný buldozérmi,“ uvádza sa na webe amerických novín.

Vo viacerých spravodajských článkoch, napríklad na izraelskej webovej stránke i24 News alebo na českom webe Echo24, sa vyskytuje aj fotografia zachytávajúca izraelských vojakov pózujúcich s vlajkou Izraela a žlto-zelenou vlajkou Prvej brigády Golani v rokovacej sále parlamentu v Gaze po tom, ako získali kontrolu nad daným priestorom.

Snímka webovej stránky i24News s fotografiou izraelských vojakov v parlamentnej sále v Gaze vyhotovená 16. novembra 2023

Vďaka fotografiám v archíve agentúry AFP sa nám podarilo potvrdiť, že v tomto prípade skutočne išlo o rokovaciu sálu Palestínskej legislatívnej rady v Pásme Gazy.

Rokovacia sála Palestínskej legislatívnej rady v Pásme Gazy, júl 2017 – AFP

Lokalizácia budovy parlamentu v Gaze

Budova Palestínskej legislatívnej rady sa nachádza na ulici Omer El Mokhtar v meste Gaza (archívny odkaz). Budova má charakteristické architektonické prvky, napríklad ľahko rozpoznateľnú bielu kupolu.

Palestínčania kráčajú pred budovou parlamentu v Gaze 17. januára 2021 – MAHMUD HAMS / AFP
Snímka zo služby Google Maps s fotografiou parlamentu v Gaze vyhotovená 16. novembra 2023
Snímka zo služby Google Maps vyhotovená 16. novembra 2023, budova parlamentu označená červenou garbou

Ako vidíme z vyššie uvedených snímok, skutočná budova parlamentu v Gaze sa nachádza v husto zastavanej oblasti. Budova na videu, ktoré sa šírilo na sociálnych sieťach, nemá žiadnu kupolu a v zábere nie sú v jej blízkosti ani iné zastavané plochy.

Budova vo videu s výbuchom: Stavba v obci Juhor ad-Dik

O budove, ktorú vo videách na sociálnych sieťach zničí výbuch, sme dohľadali ďalšie dostupné informácie.

Všimli sme si, že niektoré verzie videa obsahujú vodoznak „בטלגרם החדשות החמות“, ktorý sme z hebrejčiny preložili ako „Horúce správy na Telegrame“. Na telegramovom kanáli s takýmto názvom sme našli rovnaké video zverejnené 15. novembra o 14:08 s popisom: „Budova parlamentu Hamasu, kde sa fotili vojaci z Golani, bola vyhodená do vzduchu.“

Ide o najstaršiu verziu videa, ktorú sa nám agentúre AFP podarilo nájsť. Táto verzia trvá takmer minútu a pol, je teda dlhšia ako väčšina zdieľaných verzií videa, ktoré majú prevažne okolo 13 sekúnd. V dlhšej verzii z Telegramu počujeme ľudí v uniformách hovoriacich po hebrejsky.

Analýzou videa môžeme identifikovať množstvo prvkov na budove a okolo nej, vrátane šiestich veží na streche. Vedľa budovy je tiež viditeľný strom.

Vďaka informáciám v komentároch používateľov (archívny odkaz), ktorí budovu a miesto, kde bolo video natočené, spoznali, AFP lokalizovala jej polohu na Google Maps. Budova sa v skutočnosti nachádza v obci Juhor ad-Dik, v centrálnej časti Pásma Gazy, len niekoľko desiatok metrov od školy, ktorej športové ihrisko je dobre viditeľné na satelitnej snímke (archívny odkaz).

Snímka z príspevkov na Facebooku vyhotovená 16. novembra 2023. Agentúrou AFP boli farebne označené veže na budove a strom vedľa
Snímka zo služby Google Maps vyhotovená 16. novembra 2023. Agentúrou AFP boli farebne označené veže na budove a strom vedľa

Služba Street View v Google Maps nie je pre túto lokalitu dostupná, preto sme vyhľadali ďalšie fotografie obce Juhor ad-Dik. Jedna fotografia dostupná v Google Maps z júla 2020 zachytáva v pozadí aj budovu z videa (archívny odkaz). Pri bližšom pohľade môžeme vidieť rovnakých šesť veží.

Vľavo snímka služby Google Maps vyhotovená 22. novembra 2023, snímka zdieľaného videa na Telegrame vpravo. Budova v Juhor ad-Dik označená červenou farbou

Agentúre AFP sa kvôli prebiehajúcemu konfliktu nepodarilo kontaktovať miestne obecné úrady a zistiť, akú funkciu budova plnila, ale je zrejmé, že nešlo o budovu Palestínskej legislatívnej rady v Gaze, ako chybne uvádzajú príspevky.

Obec Juhor ad-Dik je od budovy parlamentu viac ako 6 kilometrov vzdialená.

Obec utrpela rozsiahle škody aj počas izraelskej ofenzívy v roku 2009 (archívny odkaz).

Snímka z Google Maps vyhotovená agentúrou AFP 16. novembra 2023

Boje v Juhor ad-Dik

Práve pri obci Juhor ad-Dik izraelská armáda koncom októbra začala pozemnú operáciu v pásme Gazy.

Denník The New York Times 28. októbra (archívne odkazy) po analýze záberov izraelskej armády z predchádzajúceho dňa napísal, že „kolóna tankov“ smerovala „na západ k obci Juhor ad-Dik“, ktorá sa nachádza juhovýchodne od mesta Gaza.

„V oblasti dlhej asi jednu míľu [1,6 km, pozn. red.] v Juhor ad-Dik je pozorované bombardovanie budov, vrátane takých, ktoré vyzerajú ako domy a bytové bloky. Obec sa nachádza severne od evakuačnej línie, ktorú Izrael určil 13. októbra, keď nariadil všetkým obyvateľom zo severu Pásma Gazy presídliť sa na juh,“ uvádza sa v správe o vojne medzi Izraelom a Hamasom.

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) 30. októbra napísal: „Izraelské sily uskutočnili operáciu na vyčistenie cesty vedúcej z Juhor ad-Dik na cestu Salah al Din v pásme Gazy, po ktorej sa z oblasti stiahli.“

Podľa tureckej tlačovej agentúry bojovníci brigády al-Kassám (archívny odkaz), ozbrojeného krídla Hamasu, zaútočili 19. novembra na izraelskú armádu pri obci Juhor ad-Dik, pričom zabili šesť izraelských vojakov.

Konflikt medzi Hamasom a Izraelom mal na internete za následok množstvo dezinformácií. Mnohé z týchto nepravdivých príspevkov už agentúra AFP vyvrátila v slovenčine aj ďalších jazykoch, napríklad v angličtine či nemčine.

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.