Scroll Top

Plagát z newyorského metra oslovujúci ľudí bez domova v New Yorku, aby bojovali vo vojne na Ukrajine, je podvrh

Plagát z newyorského metra oslovujúci ľudí bez domova v New Yorku, aby bojovali vo vojne na Ukrajine, je podvrh - Featured image

Author(s): Robert BARCA / Eva WACKENREUTHER / AFP Rakúsko

Ukrajinská obranná légia od februára 2022 vedie reklamnú kampaň zameranú na získanie podpory pre Ukrajinu vo vojne proti Rusku, a to aj v zahraničí. Avšak snímka domnelého plagátu zo Spojených štátov, ktorý je podľa nepravdivých príspevkov určený ľuďom bez domova či poberateľom sociálnych dávok, nemá s touto kampaňou nič spoločné. Ukrajinské orgány uviedli, že pútač je v skutočnosti podvrh. O tom, že ide o falzifikát, svedčia aj nezrovnalosti vo formáte údajného plagátu.

Od začiatku apríla 2023 šírili slovenskí používatelia na Facebooku príspevky s takýmto posolstvom napríklad tu alebo tu.

Tvrdenie v slovenčine pôvodne rozšíril 3. apríla 2023 telegramový kanál „Slovensko NEWS-FRONT.INFO“ spoločne s popisom: „’Už vás nebaví žiť zo sociálnych dávok? Pripojte sa k cudzineckej légii na obranu Ukrajiny…’ Americkí bezdomovci sú lákaní na Ukrajinu prísľubmi mesačných platov a zdravotného poistenia“.

Podľa amerického ministerstva financií, ktoré v apríli 2021 uvalilo sankcie na jej predstaviteľov, sieť NewsFront zdieľa dezinformácie a prokremeľskú propagandu v desiatich jazykoch a je „pod kontrolou ruskej FSB“. V auguste 2022 publikovali českí, slovenskí a poľskí novinári z Investigatívneho centra Jána Kuciaka, Českého centra pro investigativní žurnalistiku a Frontstory.pl spoločnú analýzu, v ktorej zmapovali aktivity siete NewsFront vo východnej Európe (tu, tu).

Snímka nepravdivého príspevku vyhotovená 4. mája 2023



Údajný plagát sa šíril aj v mnohých ďalších jazykoch, napríklad v angličtine, nemčine, taliančine, francúzštine, ruštine, holandčine, španielčine, rumunčine, poľštine či vietnamčine.

Medzinárodná légia na obranu Ukrajiny je dobrovoľnícka brigáda, ktorá vznikla vo februári 2022 s cieľom zastaviť ruskú inváziu. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v tom čase pozval na pomoc pri obrane Ukrajiny aj zahraničných dobrovoľníkov.

Spojené štáty neodporúčajú svojim občanom bojovať na Ukrajine.

Slovenskí občania môžu podľa paragrafu 19 zákona o brannej povinnosti legálne pôsobiť v ozbrojených silách iného štátu len s povolením prezidenta Slovenskej republiky.

Prezidentka Zuzana Čaputová udelila takéto výnimky napríklad štyrom slovenským občanom v júli minulého roka, ale médiá informovali aj o prípadoch, kedy sa slovenskí dobrovoľníci vydali bojovať na Ukrajinu v rozpore so zákonom. V takom prípade im hrozí podľa paragrafu 392 či paragrafu 419a trestného zákona trest odňatia slobody na dva až osem rokov.

Ukrajina tvrdí, že plagát je podvrh

Ukrajina od roku 2021 prevádzkuje takzvané Centrum pre boj proti dezinformáciám. Webová stránka centra 5. apríla upozornila, že údajný plagát je podvrhom, pričom uviedla, že „takéto reklamy neboli umiestnené v newyorskom metre. Navyše plagáty v tamojšom metre majú úplne iný rám“. Centrum tiež tvrdí, že fotografia falošného plagátu bola šírená s cieľom diskreditovať ukrajinskú armádu a vládu.

Iná oficiálna ukrajinská stránka na Facebooku taktiež vyvrátila pôvod plagátu. Centrum pre strategickú komunikáciu Spravdi 9. apríla uviedlo, že plagát je podvrh. Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ani Medzinárodná obranná légia takéto výzvy nevydali. Centrum ju označilo za „informačnú kampaň“ snažiacu sa očierniť amerických dobrovoľníkov na Ukrajine.

O podvrhu informovali aj ďalšie oficiálne ukrajinské orgány, napríklad veľvyslanectvá v Dánsku a na Cypre, stála misia Ukrajiny pri OSN či generálny konzulát v Chicagu.

Na údajnom plagáte je uvedené telefónne číslo ukrajinského veľvyslanectva v USA ako možnosť kontaktu a je na ňom aj logo ukrajinského  ministerstva zahraničných vecí. Na ich webových stránkach však nemožno nájsť zmienku o takejto výzve pre príjemcov sociálnych dávok v USA.

Okrem toho bola agentúra AFP schopná dohľadať na internete len jednu verziu fotografie údajného plagátu. Javí sa, že nikto ďalší plagát nevyfotografoval, hoci bol vraj umiestnený na verejnom mieste.

Vizuálne nezrovnalosti

Údajné umiestnenie plagátu v newyorskom metre sa zdá byť nepravdepodobné. Ako už upozornilo Ukrajinské centrum pre boj proti dezinformáciám, rám plagátu nezodpovedá reklamným pútačom, ktoré sa bežne nachádzajú v newyorskom metre. Tie sú o niečo širšie, ako dokazuje aj fotografia agentúry AFP z New Yorku:

Cestujúci v newyorskom metre v júli 2021 – Daniel Slim / AFP

Potvrdil to aj Sean Butler, hovorca Metropolitnej dopravnej správy (MTA) v New Yorku, keď 21. apríla pre AFP uviedol: „Toto nevyzerá ako predmet, ktorý by bol umiestnený v rámci siete MTA. Takýto pútač nebol schválený v rámci siete MTA, a preto by bol odstránený, ak by ho spozoroval zamestnanec MTA.“

Ako upozornila nemecká tlačová agentúra dpa, nad údajným regrutačným plagátom sú uvedené čísla ďalších dvoch amerických úradov, a to Správy poistenia v nezamestnanosti v štáte Idaho a na havajskom ostrove Kauai. Vedľa údajného plagátu vidíme ďalší oznam o dávkach v nezamestnanosti. To nie je v súlade s tým, ako vyzerajú plagáty v newyorskom metre.

Agentúre AFP sa síce nepodarilo zistiť, kde presne bola predmetná fotografia vyhotovená, ale o podvrhu svedčí aj ďalší detail: taliansky používateľ Twitteru uverejnil komentár pod príspevkom talianskej fact-checkerskej organizácie Open Online, podľa ktorého bol rovnako vyzerajúci rám a formát plagátu použitý na inú dezinformáciu, ktorá sa šírila na sociálnych sieťach vo februári 2023.

Oznam údajne pochádzajúci z nemeckého spolkového ministerstva obrany mal podľa nepravdivých príspevkov vraj pripomínať ukrajinským stážistom, že hákové kríže sú v Nemecku zakázané. Viaceré fact-checkerské organizácie (tu, tu) potvrdili, že plagát bol vyfabrikovaný.

Porovnanie dvoch zmanipulovaných oznamov: Údajná výzva pre stážistov z Ukrajiny v Nemecku (vľavo), údajný regrutačný plagát pre príjemcov sociálnej pomoci v USA (vpravo), snímky vyhotovené 25. apríla 2023, farebné označenie dodané agentúrou AFP

Oba plagáty či oznamy sú umiestnené za priehľadnou plastovou fóliou s tenkým bielym okrajom, ktorá je v hornej časti otvorená. V oboch prípadoch je tiež viditeľný polkruhový výrez fólie (označený žltou farbou). Taktiež vzdialenosti medzi oznamami sú identické (červenou).

Okrem toho nie sú na plagáte konzistentne uvedené telefónne čísla orgánov. Čísla sú uvedené aj s predvoľbou, ktorá sa pri domácich hovoroch v rámci Spojených štátov zvyčajne neuvádza.

V USA sa tiež telefónne čísla uvádzajú vo formáte po sebe nasledujúcich blokov: najprv tri číslice smerového čísla, následne blok troch číslic a nakoniec blok spolu štyroch číslic. Aj Biely dom zverejňuje svoje telefónne čísla takýmto spôsobom.

Naopak, telefónne číslo na údajnom plagáte je rozdelené do blokov po dvoch a troch čísliciach. Medzinárodná légia na obranu Ukrajiny však na svojej webovej stránke uvádza telefónne číslo ukrajinského veľvyslanectva v USA v takomto formáte.

Záverom: Regrutačný plagát oslovujúci príjemcov sociálnych dávok v USA, aby bojovali vo vojne na Ukrajine, nie je skutočný. Viaceré ukrajinské orgány označili údajný plagát za podvrh. Newyorský dopravný úrad taktiež uviedol, že plagát nepochádza z tamojšieho metra.

Od začiatku ruskej agresie voči Ukrajine vo februári 2022 sa v slovenčine masívne šíria dezinformácie a nepravdivé správy súvisiace s ukrajinskou armádou či s ukrajinskými úradmi. Agentúra AFP vyvrátila množstvo podobných nepravdivých správ, pričom údajný plagát v newyorskom metre je ďalším takýmto prípadom.

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.