Scroll Top

Súdy vyčítali porušenie zákona aj predchádzajúcej vládnej koalícii

elimende-inagella-7OxV_qDiGRI-unsplash

Author(s): Demagog.sk

Mestský súd Bratislava IV ešte v novembri rozhodol, že nový minister vnútra neoprávnene odstavil od funkcie prvého policajného viceprezidenta Branka Kišša. Súd konštatoval porušenie zákona, rozsudok ešte nie je právoplatný. Porušenia zákona sa ale v minulosti dopustila aj predchádzajúca vládna koalícia, v rozpore s tým, čo tvrdil Richard Sulík v diskusii Na telo. Ústavný súd v minulosti konštatoval porušenie zákona pri odvolaní šéfa Úradu na reguláciu sieťových odvetví, Úrad pre verejné obstarávanie zase pri miliónovej zákazke na verejné obstarávanie.

V diskusnej relácii Na telo sa 12. novembra 2023 stretol predseda parlamentu a líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini s predsedom strany Sloboda a Solidarita Richardom Sulíkom. Témami relácie boli 13. dôchodky, personálne nominácie novej vlády, osud špeciálnej prokuratúry či postavenie policajných vyšetrovateľov a policajných funkcionárov mimo služby.

Práve v súvislosti s témou vyšetrovateľov sa Richard Sulík vyjadril, že si nespomína, že by súd jeho vláde vyčítal porušenie zákona. “Tu už máme prvé rozhodnutie sudcu, že konanie ministra vnútra nebolo v súlade so zákonom a toto ja si nespomínam, že by sa nám bolo také niečo stalo,” povedal Richard Sulík v relácii (v čase od 17:16).

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok krátko po svojom nástupe do funkcie rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby u šiestich policajtov. Šutaj Eštok taktiež vydal organizačné opatrenie, ktorým zrušil funkcie viceprezidentov Policajného zboru. V dôsledku tohto opatrenia boli preložení na iné funkcie obaja viceprezidenti Branko Kišš a Damián Imre. 

Mestský súd Bratislava IV následne rozhodol, že minister vnútra porušil zákon, keď odstavil od funkcie prvého policajného viceprezidenta Branka Kišša. Súd vydal neodkladné opatrenie, podľa ktorého musia Kišša vrátiť na jeho pôvodné pracovné miesto. 

Niekoľko dní po odznení Sulíkovho výroku vydal súd ďalšie rozhodnutie ohľadom krokov ministra vnútra. Mestský súd Bratislava IV rozhodol, že do práce sa má vrátiť aj vyšetrovateľ Štefan Mašin, pretože ho Šutaj Eštok postavil mimo služby neoprávnene.

Obaja policajti mali status chráneného oznamovateľa trestnej činnosti, ktorá ich má chrániť pred negatívnymi pracovnoprávnymi úkonmi, minister vnútra však na túto skutočnosť nebral ohľad. Obe rozhodnutia súdu sú zatiaľ neprávoplatné a ministerstvo vnútra sa voči ním rozhodlo odvolať. 

Porušení zákona sa však podľa súdu dopustila aj predchádzajúca vládna koalícia, ktorej súčasťou bola aj strana SaS. Ústavný súd rozhodol, že uznesením o odvolaní Ľubomíra Jahnátka z postu predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví porušila vláda jeho základné právo na prístup k verejným funkciám a na inú právnu ochranu. Návrh na Jahnátkovo odvolanie predkladal práve Richard Sulík.

Zákona porušilo aj ministerstvo vnútra ešte pod vedením Romana Mikulca. Úrad pre verejné obstarávanie totiž v minulosti rozhodol, že ministerstvo porušilo zákon pri miliónovej zákazke na verejnom obstarávaní. Ministerstvo vnútra na čele s Romanom Mikulcom po vypuknutí vojny na Ukrajine vybralo na úlohu manažovania hraníc firmu Dustream production. Podľa Úradu pre verejné obstarávanie pri výbere došlo k porušeniu zákona, keďže sa ministerstvo riadne nevysporiadalo s konfliktom záujmov. Ďalej malo ministerstvo porušiť zákon tým, že si nezistilo, či firma spĺňa zákonné podmienky.

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.