Scroll Top

Švajčiarsko neplánuje zakázať elektromobily. Zavádzajúce informácie vyvolal návrh, ktorý v prípade krajnej núdze obsahuje aj obmedzenia ich prevádzky

CEDMO-Švajčiarsko

Author(s): Katarína Drevená, Infosecurity.sk

Viaceré slovenské médiá zverejnili články so zavádzajúcimi nadpismi, podľa ktorých Švajčiarsko plánuje zakázať jazdenie na elektromobiloch. Ide pritom momentálne iba o návrh na obmedzenia, nie zákaz elektrických áut, ktorý sa týka prípadnej krízovej situácie v súvislosti s nedostatkom energie.

Portál Plénum zverejnil 6. decembra článok so zavádzajúcim nadpisom „Švajčiari plánujú zákaz jazdiť na elektromobiloch“. Podobný clickbaitový názov zvolili aj ďalšie slovenské a zahraničné stránky. Napríklad magazín Pravda svoj článok v sekcii „Auto“ publikovaný v rovnaký deň nazvalŠok: Prvá krajina Európy zvažuje zimný zákaz prevádzky elektromobilov“.

Neznámy autor článku na plenum.sk píše, že „Švajčiarsko sa veľmi obáva zimných výpadkov elektrickej energie a pripravuje radikálne opatrenia na úsporu energie v prípade jej nedostatku“. Čitateľ sa síce v druhej časti príspevku dozvie, že je to návrh, opakovane je však zavádzaný, že ide o úplný zákaz elektromobilov.

Článok zdieľal Mário Vidák, čím dosiahol na Facebooku stovky interakcií (reakcie, komentáre a zdieľania). Stovky interakcií sa na rovnakej sociálnej sieti podarilo získať aj magazínu Pravda, ktorý k príspevku pridal popis: „Zimný zákaz používania elektromobilov? To fakt myslia vážne?!

Z komentárov pod príspevkami je zrejmé, že ľudia sú presvedčení o tom, že v Švajčiarsku boli alebo budú elektrické autá čoskoro úplne zakázané. Používatelia zároveň obviňovali z možných budúcich problémov Európsku úniu, ktorej Švajčiarsko nie je členom.

Nadpis zavádza o návrhu na obmedzenia v prípade krízy

Švajčiarsko, podobne ako ďalšie krajiny, sa vzhľadom na ruskú agresiu na Ukrajine a s tým súvisiacu možnosť nedostatku elektrickej energie pripravuje na prípad krízy, ktorá by si vyžadovala núdzovú reakciu. Návrh právneho predpisu s názvom „Nariadenie o obmedzeniach a zákaze používania elektrickej energie“, ktorý sa stal predmetom zavádzania, bol predstavený 23. novembra. Konzultácie k nemu mali prebiehať do 12. decembra.

Návrh rozdeľuje opatrenia do viacerých skupín či stupňov eskalácie. Obmedzenia delí do troch a zákazy do štyroch skupín. V hypotetickom prípade vážnej krízy v súvislosti s energiami by sa zákazy a obmedzenia kombinovali a prijímané by boli postupne – od menších opatrení v prvých skupinách až po tie väčšie v posledných.

V poslednej skupine obmedzení sa nachádzajú opatrenia ako skrátenie otváracích hodín obchodov, zákaz víriviek, solárií či masážnych kresiel, miestnosti vykurované elektrickou energiou zohriate na maximálne 18 °C a pod. V tomto balíku, ktorý sa týka až prípadu najvážnejšieho prerušenia dodávok energie, by mohlo byť obmedzené používanie elektromobilov na osobné účely. Jednoznačne však nejde o zákaz, ako sa v nadpisoch článkov uvádza.

Obmedzenie na používanie elektromobilov sa teda spomína až v poslednej úrovni, ktorá sa týka hypoteticky najhoršieho scenára. V návrhu sa píše: „Súkromné používanie elektromobilov je povolené len na absolútne nevyhnutné cesty (napr. práca, nákupy, návšteva lekára, náboženské podujatia, účasť na súdnych pojednávaniach).

Predtým, ako by došlo k aktivácii opatrení v súvislosti s elektromobilmi, boli by prijaté obmedzenia ako napríklad pranie na maximálne 40 °C, chladničky nastavené na teplotách nie nižších ako 6 °C, zákaz elektrického osvetlenia na reklamné účely vo vybraných hodinách, zákaz vonkajších ohrievačov, zákaz teplej vody na verejných toaletách, zákaz eskalátorov, teplota bazénov nastavená na maximálne 27 °C a vylúčenie sáun, obmedzené rozlíšenie na streamovacích službách na štandardné rozlíšenie (SD) a pod.

Opatrenia v posledných stupňoch eskalácie obsahujú zákazy, ktoré by sa dotkli všetkých občanov Švajčiarska. Medzi ne patrí napríklad zákaz osvetlenia diskoték či športovísk, poprípade úplný zákaz prevádzky zábavných parkov, herní a diskoték, zákaz prevádzky umelo chladených vonkajších klzísk, zákaz ťažby kryptomien či zákaz verejných premietaní a kultúrnych podujatí, na ktorých účel sa spotrebuje elektrická energia.

Aktuálne nie je jasné, či návrh v predloženom znení prejde. V prípade, že by došlo k jeho prijatiu a v krajine by skutočne nastala kríza kvôli nedostatku elektrickej energie, opatrenia sa elektromobilov nakoniec nemusia dotknúť.

Článok v časopise Forbes ďalej naznačuje, že prerušenie dodávok energie v dôsledku vojny by sa mohlo dotknúť skôr majiteľov vozidiel na plyn ako majiteľov elektromobilov. Prípadné zastavenie dodávok ropy a plynu totiž môže spôsobiť nedostatok benzínu, čo by mohlo viesť k obmedzeniam na používanie áut využívajúcich túto pohonnú hmotu.

Aj v prípade, že by bol tento návrh schválený, nie je samozrejmé, že ho Bern bude potrebovať využiť. Alpská krajina totiž získava 62 % elektrickej energie z vodných zdrojov a 29 % z jadrových elektrární. Vďaka veľkému množstvu horských jazier a riek, ako aj zrážok má výborné podmienky na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

Švajčiarsko dováža len malé percento elektrickej energie zo susedného Nemecka a Francúzska. Tieto krajiny sú viac závislé od dovozu zemného plynu. Z toho dôvodu požiadal Bern o vypracovanie odporúčaní týkajúcich sa šetrenia elektrickej energie. Návrh je preto potrebné chápať skôr ako prípravu na možnú krízu, nie dopredu určený scenár nadchádzajúcej zimy.

Portál Plenum: nový aktér dezinformačnej scény

Portál Plénum je zaradený na zoznam stránok so sporným obsahom na základe hodnotenia nezávislej komisie v rámci projektu Konšpirátori.sk. Články sú zverejňované bez autorov, na webe nie je možné nájsť kontaktné údaje na osoby, ktoré za ním stoja a adresa sídla tohto portálu je vymyslená.

Plenum.sk vzniklo v lete tohto roka a jeho dosah na sociálnych sieťach je momentálne limitovaný. Články tejto stránky sú však zdieľané neúspešným kandidátom za ĽSNS v župných voľbách Máriom Vidákom, ktorému Kotlebova strana v minulosti posielala peniaze za „reklamné a marketingové služby“. Vidák je známy pravidelným šírením poplašných správ, hoaxov a dezinformácií.

Minimálne do polovice tohto roka stál Vidák za dezinformačným kotlebovským webom Magazín 1. Od leta však na svojom profile na Facebooku na dennej báze zdieľa články zo stránky Plenum.sk. V čase písania tohto článku odkázal vo svojich príspevkoch na tento portál 700-krát.

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.