Scroll Top

Tak wyglądają tunele pod Azowstalem w Mariupolu? To nie jest wideo z Ukrainy

azowstal_FOT

Author(s): Michał Istel, Konkret24

“Katakumby pod Azowstalem” – nagranie mające pokazywać tunele pod kombinatem w Mariupolu, w których ukrywają się żołnierze i cywile, zdobywa popularność na polskim Twitterze. Jednak film nie pochodzi z Ukrainy.

Mariupol, sieć tuneli podziemnych pod fabryką Azowstalu” – to według opisu ma pokazywać minutowy filmik, na którym widzimy, jak ktoś z latarką i kamerą przemierza podziemne korytarze. Na samo nagranie nałożono napisy: “Azowstal”, “miasto pod ziemią”, “SZU (Siły Zbrojne Ukrainy)” i “wojna”. Filmik szybko stał się popularny m.in. w polskim internecie. “Katakumby pod Azowstalem. Mariupol, sieć tuneli podziemnych pod fabryką Azowstalu. Przypominam Mariupol cały pod kontrolą wojsk rosyjskich nie licząc około 2000 bojowników Azowa którzy właśnie się schowali w tych podziemiach. Tunele setki km” – brzmiał jeden z komentarzy do nagrania zamieszczonego na polskim Twitterze (pisownia oryginalna).

(Polskie wpisy o rzekomych tunelach pod Azowstalem / Twitter

“Twierdza” w Mariupolu i jej “katakumby” 

Azowstal to kombinat metalurgiczny, który w czasie rosyjskiej inwazji stał się jednym z ostatnich punktów ukraińskiej obrony w oblężonym przez Rosjan Mariupolu. Na terenie Azowstalu znalazła schronienie duża liczba cywilów – głównie kobiet, dzieci i osób starszych. Poza nimi w obiekcie kryli się także bojownicy ukraińskiego pułku “Azow”.

Położenie Azowstalu na mapie Mariupola

Budynki Azowstalu połączone są podziemną siecią korytarzy, które ułatwiają jego obronę przed rosyjskimi atakami. Między innymi z tego powodu 21 kwietnia Władimir Putin nakazał wstrzymanie szturmu na kombinat, tłumacząc, że “nie ma potrzeby, by wchodzić do tych katakumb i się czołgać”. Jego zdaniem można złamać opór obrońców Azowstalu, odcinając ich od wszelkich dostaw, w tym żywności i amunicji. Mimo tych zapowiedzi prezydenta Rosjanie na początku maja kontynuowali jednak ostrzał kombinatu w Mariupolu. Część cywili udało się jednak stamtąd ewakuować.

Dlatego osławione podziemia Azowstalu – nazywanego już “twierdzą” lub “ukraińskimi Termopilami” – stały się już popularnym tematem wojennym. Rozpowszechniane w sieci nagranie, które ma pokazywać te podziemne tunele, nie pochodzi jednak z Ukrainy.

Nie Ukraina, nie Syria – tylko Wielka Brytania 

Pod polskimi i zagranicznymi postami z tym nagraniem są sugestie, że wideo wcale nie pochodzi z Ukrainy, tylko z Syrii. “To nie Azowstal, tylko Syria”; “To fejk. To Syryjska Ghuta. Coś koło 2017-2018 rok – filmik na YT ruski znalezli nawet”; “Film ‘tunele Azowstalu’ rozpowszechniany przez ukraińskie i niektóre rosyjskie kanały w rzeczywistości nie pokazuje Azowstalu, ale tunele bojowników we Wschodniej Gucie (Syria), a konkretnie w mieście Duma” – pisali internauci (pisownia postów oryginalna).

Jako dowód zamieszczali link do nagrania w serwisie YouTube, na którym – ich zdaniem – widać podobne tunele nagrane w Syrii w 2018 roku. Podobnie jak autorzy wpisów o Azowstalu nie mają oni jednak racji. Syryjskie tunele z nagrania są inne niż te widoczne na rozpowszechnianym teraz filmiku.

Wideo pochodzi mianowicie z południowego wybrzeża Wielkiej Brytanii. Widać na nim bunkier i jednocześnie siedzibę HMS Forward – oddziału brytyjskiej marynarki wojennej z czasów drugiej wojny światowej. Zbudowano go w 1941 roku we wsi South Heighton na obrzeżach miasta portowego Newhaven.

Obecnie opuszczony bunkier jest popularny wśród eksploratorów miejskich, którzy masowo nagrywają amatorskie filmiki z jego wnętrza. Nie udało nam się ustalić, z jakiego dokładnie nagrania pochodzą kadry mylnie podpisane jako Azowstal, ale charakterystyczny stos kamieni widoczny w pierwszym kadrze i późniejszy układ tuneli są identyczne z widocznymi na wielu nagraniach z tuneli pod South Heighton w Wielkiej Brytanii.

Fragmenty tunelu HMS Forward widoczne na rzekomym filmiku "z Azowstalu" /YouTube

Ponadto na rzekomym nagraniu z Azowstalu na murach tuneli w kilku momentach widać angielskie napisy, m.in. “way out” (wyjście) czy “key” (klucz). W dłuższej wersji nagrań z podziemi bunkra HMS Forward widać również, że obok charakterystycznego stosu kamieni napisano “turn back” (zawróć). Ten element został jednak wycięty z filmiku rozsyłanego teraz jako mającego pochodzić z Mariupola.

Angielskie napisy w tunelach widoczne w krótszej i dłuższej wersji nagrań / YouTube

“Azow” pokazywał cywili w podziemiach 

Nagranie z brytyjskich tuneli przedstawiane teraz jako podziemia kombinatu w Mariupolu miały wzbudzić zainteresowanie internautów śledzących materiały wojenne i ciekawych tego, jak wyglądają wnętrza, w których skrywają się cywile i obrońcy Azowstalu.

Sami bojownicy pułku “Azow” pokazywali je już jednak kilkukrotnie na filmach zamieszczanych m.in. na kanale w serwisie YouTube. Na przykład 23 kwietnia opublikowali 10-minutowe nagranie zatytułowane “Zapomniani przez świat, ale nie przez Azow”, na którym widać, jak uzbrojeni mężczyźni schodzą do podziemnych korytarzy i bunkra w Azowstalu, w których ukrywają się cywile, głównie kobiety i dzieci. Wygląd tuneli znacznie różni się od tego, co widzimy na filmiku krążącym w sieci z błędnym opisem.

Fact Checker Logo
Pierwotnie opublikowane tutaj.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.