Scroll Top

Talianski vojaci v Bratislave vyvolali poplach na sociálnych sieťach

taliani

Author(s): Demagog.sk

Príspevok na Facebooku upozorňuje na údajných amerických vojakov prechádzajúcich sa po Bratislave a varuje, že „niečo sa chystá.” V skutočnosti ide o vojakov z Talianska, ktorí na Slovensku pôsobia v rámci predsunutej prítomnosti Severoatlantickej aliancie a obsluhujú systém protivzdušnej obrany. Prítomnosť talianskych vojakov, ale aj vojakov ďalších krajín na Slovensku schválili poslanci slovenského parlamentu.

Na Facebooku sa šíri príspevok s videom, ktorý poukazuje na údajnú prítomnosť amerických vojakov v Bratislave. Video zachytáva skupinu vojakov, ktorí idú smerom do centra Bratislavy. Popis príspevku znie: „USA vojaci v Ba. Niečo sa chystá.” Video je reálne, v skutočnosti ale nezachytáva vojakov z USA, ale z Talianska. Tí na Slovensku obsluhujú systém protivzdušnej obrany SAMP/T, ako potvrdil štátny tajomník ministerstva obrany Marian Majer na svojom facebookovom profile. Rovnako to uviedlo aj Ministerstvo obrany SR vo vyjadrení pre Demagóg.sk z 20. septembra 2023: „Môžeme potvrdiť, že išlo o príslušníkov ozbrojených síl Talianskej republiky, ktorí sa podieľajú na posilňovaní obranyschopnosti SR prostredníctvom nasadenia a obsluhy systému protivzdušnej obrany SAMP/T. Taliansky kontingent – vojaci spolu s technikou pôsobia v priestoroch 46. krídla Kuchyňa.” Vojaci sa podla Majera aj vyjadrenia ministerstva presúvali do hotela v centre mesta, v ktorom sú ubytovaní. Že na videu z Bratislavy sú skutočne talianski vojaci, naznačujú aj ich čierne barety, ktoré používa práve táto jednotka protivzdušnej obrany.

Vojaci z Talianska pôsobia na Slovensku, konkrétne v priestore leteckej základne Malacky-Kuchyňa nedaľeko Bratislavy, od marca 2023. Ich prítomnosť schválili poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) v aktualizácii súhlasu s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl členských krajín NATO na území Slovenskej republiky vo februári 2023.

Talianski vojaci v marci nahradili v rámci procesu rotácie amerických vojakov s protivzdušným systémom Patriot, ktorý bol presunutý do Nemecka. Taliansky kontingent v počte 150 vojakov prišiel spolu so systémom protivzdušnej obrany SAMP/T, ktorý sa skladá z viac ako 100 kusov techniky.

Vojaci, ktorých je vidieť na zdieľanom videu, teda nie sú z USA, ale z Talianska. Predovšetkým však nie sú na Slovensku pokútne, ako naznačuje príspevok. Ich pobyt schválili poslanci Národnej rady a obsluhujú tu systém protivzdušnej obrany.

Vojaci z iných krajín

Okrem talianskych vojakov pôsobia na Slovensku aj vojaci z iných krajín. Po začiatku vojny na Ukrajine a náhlej zmene bezpečnostnej situácie v Európe poslanci NR SR v marci 2022 schválili prítomnosť 2100 vojakov NATO z Česka, Nemecka, Spojených štátov, Holandska, Poľska a Slovinska. Tí prišli na Slovensko z dôvodu vytvorenia mnohonárodnej bojovej skupiny v rámci tzv. predsunutej prítomnosti NATO. Prví vojaci z Českej republiky prišli na Slovensko na začiatku apríla 2022. Vojaci z Nemecka, Holandska a Spojených štátov so sebou pôvodne priniesli aj systémy protivzdušnej obrany Patriot, dohromady štyri batérie, ako náhradu za pôvodný systém S-300 sovietskej výroby, ktorý Slovensko darovalo Ukrajine.

Slovensko zároveň v auguste 2023 podpísalo darovaciu zmluvu s Nemeckom, ktorá bezodplatne zabezpečí Slovensku systém protivzdušnej obrany MANTIS.

Záver

Video zdieľané na Facebooku v skutočnosti nezachytáva amerických vojakov v Bratislave, ale vojakov z Talianska, ktorí sú súčasťou spojeneckých vojsk a tzv. predsunutej prítomnosti NATO na východnom krídle. Príchod talianskych vojakov a takisto vojakov z iných krajín NATO schválili poslanci NR SR, aby plnili úlohy v rámci mnohonárodnej bojovej skupiny. Ich pobyt na Slovensku tak nie je ničím prekvapivým.

Príspevok na Facebooku teda nesprávne označuje talianskych vojakov za amerických a zároveň naznačuje, že sú súčasťou tajného plánu, napriek tomu, že v skutočnosti je ich pobyt na Slovensku verejne známy a schválili ho poslanci NR SR. Záverom doplňme, že podobný príspevok s týmto videom na svojom facebooku zdieľal aj bývalý poslanec NR SR za stranu Sme rodina Peter Marček.

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.