Scroll Top

Zavádzajúce tvrdenia amerického kardiológa o vakcínach proti covidu sa virálne šíria na sociálnych sieťach

Zavádzajúce tvrdenia amerického kardiológa o vakcínach proti covidu sa virálne šíria na sociálnych sieťach - Featured image

Author(s): Robert BARCA / Anna HOLLINGSWORTH / AFP Fínsko / AFP Slovensko

Podľa odhadov zdravotníckych inštitúcií vakcíny proti covidu zachránili počas pandémie milióny životov po celom svete, na internete sa  však naďalej šíria nepravdivé a zavádzajúce informácie o ich bezpečnosti. V septembri 2023 počas podujatia na pôde Európskeho parlamentu, tvrdil americký kardiológ Peter McCullough, že mRNA vakcíny spôsobili „vlnu“ závažných zdravotných následkov porovnateľných so samotnou pandémiou, pričom vyzval na ich zákaz. Videozáznam z jeho vystúpenia sa rozšíril vo viacerých jazykoch, v slovenčine ho zdieľali tisíce používateľov sociálnych sietí. Ako však pre agentúru AFP uviedli odborníci a ako ukazujú viaceré vedecké štúdie, vakcíny síce majú nežiaduce účinky, závažné prípady sú mimoriadne zriedkavé. Viaceré zo stavov, ktoré McCullough spomína, sú častejšie v dôsledku infekcie ochorenia Covid-19 než po očkovaní. McCulloughove vystúpenie navyše nebolo oficiálnym vypočutím v Európskom parlamente, ako naznačovali niektoré príspevky, ale súčasťou podujatia organizovaného niekoľkými europoslancami.

Viac ako 8,5-tisíc používateľov zdieľalo facebookový príspevok s 8-minútovým videom so slovenskými titulkami uverejnený 20. septembra 2023, v ktorom vystupuje americký kardiológ Peter McCullough.

Snímka zavádzajúceho FB príspevku vyhotovená 18. októbra 2023

McCullough, kardiológ známy šírením konšpirácií a neprávd o covide, vo videu hovorí o covidovej pandémii a vakcínach mRNA, pričom okrem iného tvrdí, že pacienti boli nesprávne liečení a že vakcíny spôsobili „druhú vlnu následkov“, ktorá nasledovala po vlne ochorenia Covid-19. Na konci videa žiada, aby boli vakcíny zakázané.

Video je doplnené logom „Courageous Discourse“, ktoré odkazuje na McCulloughovu webovú stránku a newsletter.

V slovenčine sa video šírilo aj na Telegrame, napríklad tu, tu či tu. Zdieľané bolo aj v mnohých iných jazykoch vrátane nemčiny, angličtiny či švédštiny, pričom niektoré príspevky uvádzali, že vraj ide o vypočutie pred plénom Európskeho parlamentu.

Agentúra AFP vyvrátila v minulosti niekoľko ďalších McCulloughových tvrdení, napríklad tu či tu.

V rozpore s tým, čo tvrdí McCullough, zachránili vakcíny proti covidu podľa Európskej agentúry pre lieky (EMA) milióny životov (archívny odkaz) a „neexistuje žiadny dôkaz o zvýšení úmrtnosti v súvislosti s očkovaním proti Covidu-19 v žiadnej vekovej skupine“ (archívny odkaz).

Ako vysvetľuje EMA, program očkovania proti covidu je najväčší svojho druhu v histórii, pričom v EÚ či Európskom hospodárskom priestore  bola podaná takmer miliarda dávok vakcíny. Výskumníci odhadli (archívny odkaz), že počas prvého roka očkovania proti covidu vakcíny znížili počet úmrtí na Covid-19 na celom svete o viac ako polovicu. WHO odhadla, že v rokoch 2020 a 2021 bolo v súvislosti s covidovou pandémiou 14,9 milióna úmrtí (archívny odkaz).

V e-maile zaslanom agentúre AFP 26. septembra jej hovorca vysvetlil, že „pred schválením boli vakcíny testované na desiatkach tisíc účastníkov v randomizovaných kontrolovaných klinických skúškach, aby sa potvrdilo, že spĺňajú vedecké normy agentúry EMA týkajúce sa bezpečnosti, účinnosti a kvality“.

„Nemôžeme tolerovať, aby sa vírus dostal medzi nechránenú populáciu v situácii, keď WHO zaznamenala viac ako 6,9 milióna úmrtí na Covid-19 a viac ako 23 miliónov odhadovaných nadbytočných úmrtí spojených s pandémiou, pričom nepoznáme dlhodobé následky ochorenia Covid-19 a cenu za vybudovanie prirodzenej imunity voči nemu,“ uviedol, pričom odkázal na dáta z The Economist.

Dňa 12. júla 2023 Európsky parlament v uznesení (archívny odkaz) o pandémii Covid-19 uviedol, že potvrdzuje, že vakcíny povolené v EÚ boli účinné pri predchádzaní vážnym ochoreniam a úmrtiam.

McCulloughova septembrová prednáška je plná konkrétnejších zavádzajúcich a nepravdivých tvrdení. Odborníci, ktorých oslovila agentúra AFP, uviedli, že prínosy spojené s vakcínami proti covidu zatiaľ prevažujú nad ich rizikami, pričom závažné nežiaduce účinky sú zriedkavé a menej závažné ako tie, ktoré sú spojené so samotnou chorobou. Výskum prínosov a rizík vakcín podľa nich pokračuje.

Prejav na stretnutí, nie oficiálne vypočutie

V niektorých príspevkoch bol uvedený odkaz na webovú stránku nemeckej europoslankyne Christine Anderson za nemeckú krajne pravicovú stranu AfD, ktorá propagovala „vypočutie expertov v europarlamente“ 13. septembra 2023 pod názvom „Zdravie a demokracia podľa novonavrhovaných pravidiel WHO“, pričom stretnutie sa malo konať v rokovacej miestnosti v budove Európskeho parlamentu. Na jej stránke sa uvádza niekoľko rečníkov, ako aj päť europoslancov, ktorí figurujú ako hostitelia podujatia. Vo videu vidíme nemecký nápis „Identität und Demokratie“, ktorý odkazuje na krajne pravicovú skupinu europoslancov.

Toto podujatie však nebolo oficiálnym vypočutím pred Európskym parlamentom, ako sa uvádza v niektorých príspevkoch na sociálnych sieťach.

Ako vysvetľuje internetová stránka Európskeho parlamentu, výbor „môže zorganizovať vypočutie odborníkov, ak sa to považuje za nevyhnutné pre jeho prácu na konkrétnej téme“, pričom uvádza, že „väčšina výborov organizuje pravidelné vypočutia, pretože im umožňujú vypočuť si odborníkov a diskutovať o kľúčových otázkach“.

Na webovej stránke sú uvedené všetky vypočutia vo výboroch. Na 13. septembra, keď sa konalo podujatie s McCulloughovou prednáškou, nie sú uvedené žiadne vypočutia.

Tlačová služba Európskeho parlamentu 28. septembra v e-maile agentúre AFP potvrdila, že toto podujatie „nebolo oficiálnym podujatím Európskeho parlamentu a nebolo organizované ani financované Európskym parlamentom“.

„Zdá sa, že niektorí poslanci Európskeho parlamentu sa na tomto podujatí zúčastnili. Ako sa uvádza v článku 2 rokovacieho poriadku EP, poslanci Európskeho parlamentu ‚vykonávajú svoj mandát slobodne a nezávisle, nie sú viazaní žiadnymi pokynmi a nedostávajú záväzný mandát‘,“ dodal EP.

Množstvo mRNA z vakcíny časom klesá

Počas svojho vystúpenia McCullough uvádza niekoľko zavádzajúcich a nepravdivých tvrdení o bezpečnosti mRNA vakcín proti covidu.

mRNA vakcíny proti covidu – t. j. vakcíny spoločností Pfizer BioNTech a Moderna – obsahujú mediátorovú ribonukleovú kyselinu (mRNA), ktorá prikáže bunkám príjemcu produkovať tzv. spike proteín, bielkovinu umožňujúcu koronavírusu preniknúť do ľudských buniek. Imunitný systém začne proti tejto bielkovine produkovať protilátky a špecifické biele krvinky, takže ak sa neskôr stretne so skutočným vírusom, vyvolá imunitnú odpoveď. Iné vakcíny, ako napríklad vakcíny spoločností AstraZeneca či Janssen, fungujú na základe vírusového vektora – tie takisto obsahujú genetické inštrukcie pre bielkoviny, ale sú dodávané formou oslabeného vírusu. Vakcíny proti covidu na báze proteínov, ako napríklad vakcína spoločnosti Novavax, sú zase založené na špecifických častiach vírusu, ktoré musí imunitný systém rozpoznať, aby vytvoril odpoveď, a prichádzajú s proteínovým fragmentom vyrobeným v laboratóriu.

Obe mRNA vakcíny proti covidu, t.j. ako Comirnaty od spoločností Pfizer/BioNTech, tak aj vakcína Spikevax od spoločnosti Moderny, sú podľa slovenského Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) považované za bezpečné a povolené pre podávanie.

McCullough vo videu tvrdí, že mRNA a spike proteín naďalej cirkulujú v tele a že mRNA sa nemôže v tele rozložiť, čo má za následok celý rad nežiaducich účinkov. Tvrdí, že „neexistuje jediná štúdia, ktorá by dokazovala, že sa mediátorová RNA rozkladá“. Podľa odborníkov to však nie je pravda.

Frédéric Altare z francúzskeho Národného inštitútu pre zdravie a lekársky výskum (Inserm) v júli 2023 pre agentúru AFP uviedol, že „produkcia spike proteínu je veľmi prechodná, čo stačí na vyvolanie určitej imunitnej reakcie, ale vstreknutá RNA, ako aj spike proteíny, ktorých produkciu táto RNA vyvolá, sa v tele veľmi rýchlo rozpadnú“. Dňa 5. septembra 2023 dodal, že nedávno „určité úpravy vykonané na vakcínovej RNA, ako aj na spike proteíne, ktorý produkuje, zlepšili životnosť RNA aj proteínu, ktorý produkuje, s cieľom zlepšiť ich schopnosť aktivovať silnejšiu imunitnú reakciu“. Dodal však, že v tele môžu zostať len kúsky tohto spike proteínu a že „zatiaľ nikto nepreukázal žiadnu aktivitu týchto druhov fragmentov“.

Agentúra AFP oslovila s otázkami o mRNA vakcínach priamo ŠÚKL. Hovorkyňa Jana Matiašová 25. októbra e-mailom uviedla:  „Vakcína obsahuje presne stanovené množstvo mRNA a každá molekula mRNA sa po určitom čase rozpadne a nie je schopná tvoriť nové spike proteíny.“

„Výsledkom ‚prečítania‘ mRNA v tele je spike proteín, ktorý sa už – na rozdiel od vírusu pri prirodzenej infekcii Covid-19 – množiť nevie. Výsledkom je, že po očkovaní mRNA vakcínou v tele človeka cirkuluje menšie množstvo spike proteínov, ako pri ochorení Covid-19. Životnosť spike proteínov je v oboch prípadoch rovnaká,“ uviedla Matiašová.

To pre AFP potvrdila 23. októbra aj Edita Staroňová, vedúca Odboru lekárskej mikrobiológie Úradu verejného zdravotníctva SR: „mRNA z vakcíny v ľudskom tele nezostáva, ale krátko po očkovaní sa rozpadne. Je známym faktom, že mRNA je prirodzene nestabilnou molekulou, ktorá sa v tele počas niekoľkých dní odbúra (rozloží), čím sa zastaví produkcia spike proteínu.“

Bowen Li, výskumník na Torontskej univerzite, ktorý sa špecializuje na RNA vakcíny a liečivá, súhlasí. „mRNA sa v tkanivách a krvi rýchlo rozkladá, často v priebehu niekoľkých dní, kvôli svojej prirodzenej krehkosti,“ uviedol 6. októbra v e-maile pre agentúru AFP. „Táto vlastnosť vysvetľuje starostlivé zaobchádzanie a prísne požiadavky na skladovanie mRNA vakcín v chlade.“

Tento článok (archívny odkaz) od organizácie pre overovanie faktov Health Feedback uvádza hneď niekoľko štúdií, ktoré poukazujú na to, že mRNA z vakcín má v tele len obmedzenú životnosť.

McCullough sa odvoláva aj na „štúdie od Castruitu“, ktoré vraj ukazujú, že „mRNA cirkuluje v tele mesiac“, pričom tieto používa ako dôkaz pre svoje tvrdenia.

McCullough neuvádza konkrétne štúdie, ale prostredníctvom online vyhľadávania sme našli štúdiu (archívny odkaz) Castruita et al., ktorá bola uverejnená v APMIS, časopise pre patológiu, mikrobiológiu a imunológiu v marci 2023.

Výskumníci našli „SARS-CoV-2 spike mRNA sekvenciu z vakcíny v plnej dĺžke alebo jej stopy“ v krvi až 28 dní po očkovaní v 10 zo 108 vzoriek od pacientov s chronickou hepatitídou C. Zistenia však nemožno použiť na podporu McCulloughovho argumentu, že mRNA z vakcíny v tele nezmizne.

„Neexistuje žiadny dôkaz o dlhodobom zotrvávaní v tele,“ uviedol 29. septembra v e-maile pre agentúru AFP Henrik Westh, autor článku a klinický profesor na Katedre klinickej medicíny Kodanskej univerzity. Vysvetlil, že tzv. pokrytie, alebo to, koľko očkovacej látky je možné pozorovať v tele, „je na vysokej úrovni hneď po očkovaní, časom klesá a v našej skupine pacientov po 28 dňoch vymizne“.

„V súvislosti s našimi zisteniami nemáme k dispozícii žiadne údaje o vedľajších účinkoch. Domnievam sa, že v skutočnosti by to mohla byť výhoda pre imunitnú odpoveď na očkovanie proti covidu,“ povedal a dodal, že napríklad vakcínu proti hepatitíde B možno namerať aj v plazme „2-3 týždne po podaní“.

 

Infografika zobrazujúca fungovanie technológie mRNA vakcín – AFP

 

Vyššie riziko kardiovaskulárnych komplikácií pri covide ako pri vakcínach

McCullough ďalej vo videu tvrdí, že spike proteín z vakcíny spôsobuje „štyri hlavné oblasti ochorení“. Ako prvú oblasť uvádza „kardiovaskulárne ochorenia“, pričom spomína myokarditídu, „urýchlenie aterosklerotických kardiovaskulárnych ochorení“, srdcové infarkty alebo „srdcovú zástavu“, syndróm posturálnej ortostatickej tachykardie (POTS), disekciu aorty, fibriláciu predsiení a iné arytmie.

Odborníci však vysvetľujú, že pri samotnej chorobe Covid-19 je vyššie riziko kardiovaskulárnych komplikácií ako pri vakcínach.

Z ochorení, ktoré uvádza McCullough, sa v informačných dokumentoch o vakcínach Pfizer (archívny odkaz) a Moderna (archívny odkaz) uvádza len myokarditída – zápal srdcového svalu – spolu s perikarditídou – zápalom obalu srdcového svalu. Obidva tieto vedľajšie účinky sú v informačných dokumentoch o lieku, ako aj na webovej stránke EMA uvedené v časti „veľmi zriedkavé“ vedľajšie účinky.

Pre agentúru AFP to 4. októbra potvrdil Peter Liu, viceprezident pre výskum a hlavný vedecký pracovník Kardiologického inštitútu Ottawskej univerzity. „Je pravda, že po mRNA vakcínach sa vyskytujú tieto zriedkavé prípady myokarditídy a perikarditídy, o niečo častejšie pri vakcínach Moderny ako pri vakcínach Pfizeru a vo všeobecnosti u mladých mužov,“ povedal. „Výskyt je však stále veľmi, veľmi nízky, menej ako osem prípadov na milión.“

Aj Tomáš Szemes, vedúci Centra genomiky a bioinformatiky Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave, pre AFP uviedol, že „v prípade mladých mužov bol výskyt myokarditídy výrazne nižší po vakcinácii ako pri ochorení Covid-19“.

„Vieme z kontrolovaných štúdií a tiež z praxe, že takmer všetky lieky, vrátane vakcín, majú vedľajšie účinky. Avšak v porovnaní so staršími technológiami, mRNA vakcíny ich majú veľmi zriedkavo. Podstatné je, že benefit vakcín (vysoká účinnosť a tým výrazné zníženie výskytu dlhých, ťažkých a smrteľných foriem Covid-19) vysoko prekonáva riziko spojené so zriedkavými vedľajšími účinkami, a to vo všetkých vekových kategóriách. Okrem toho, rovnaké komplikácie sa vyskytujú aj u pacientov s Covid-19, avšak výrazne častejšie,“ povedal Szemes.

Na základe štúdie (archívny odkaz) uverejnenej v máji 2022 bolo zistené, že po vakcíne Moderna ochorelo na myokarditídu 9 až 28 zo 100 000 ľudí a po vakcíne Pfizer 4 až 7 ľudí zo 100 000. Prípady boli „veľmi zriedkavé“ a najčastejšie sa vyskytovali u mužov vo veku od 16 do 24 rokov. Väčšina prípadov mala mierny priebeh.

McCullough sa vo videu odvoláva na článok, ktorého je spoluautorom a ktorý údajne dokazuje, že 100 % úmrtí po očkovaní, pri ktorých je podozrenie na myokarditídu, je spôsobených vakcínou. Agentúra AFP identifikovala túto prácu ako preprint uverejnený v roku 2023, ktorý sa zaoberal 28 pitevnými prípadmi s „myokarditídou vyvolanou vakcínou Covid-19 ako možnou príčinou smrti“. Preprinty neprešli recenzným konaním a ich kvalita sa môže značne líšiť.

Stuart Ray, profesor medicíny na Univerzite Johnsa Hopkinsa, ktorý sa okrem iného špecializuje na virológiu, poukázal na niekoľko problémov so spomínaným preprintovým článkom. „Je plný nepresných tvrdení o vakcínach proti Covidu-19 a zavádzajúcim citovaním zdrojov. Retrospektívna analýza 28 pitiev vykonaných v časovom období súvisiacim s 1 miliardou podaných dávok vakcíny, na ktorú odkazuje táto štúdia, neposkytuje dôkaz o príčinnej súvislosti medzi očkovaním a kardiovaskulárnymi komplikáciami. Autori sa dostatočne nezaoberajú združenými príčinami alebo inými dôležitými limitáciami,“ uviedol 4. októbra v e-maile pre agentúru AFP.

Liu dodal, že v mnohých prípadoch uvedených v článku boli pacienti vo veľmi pokročilom veku. Tento vek podľa neho nie je zlučiteľný s myokarditídou vyvolanou vakcínami.

Pokiaľ ide o ďalšie komplikácie, ktoré spomenul McCullough, Liu vysvetlil, že hoci sú niekedy hlásené po očkovaní, ide o bežné stavy a do dnešného dňa nič nenaznačuje kauzálnu súvislosť s vakcínou.

„O tom, či vakcíny môžu spôsobiť iné vážne kardiovaskulárne príhody, než aké spôsobuje samotná infekcia, sa diskutovalo,“ povedal Mats Börjesson, profesor a konzultant na univerzite v Göteborgu vo Švédsku, v e-maile z 10. októbra. „Správy o takýchto prípadoch boli zaznamenané (fibrilácia predsiení atď.), ale chýbajú populačné štúdie, ktoré by to podporovali. Istá štúdia nepreukázala žiadne zvýšenie infarktu myokardu po očkovaní, zatiaľ čo iná štúdia preukázala menšie riziko infarktu myokardu pri ochorení Covid-19 u plne zaočkovaných ľudí. Pokiaľ ide o mozgovú príhodu, výsledky sú protichodné (zvýšené aj znížené riziko),“ dodal Börjesson, ktorý sa okrem iného špecializuje na športovú kardiológiu.

Liu vysvetlil, že v lekárskej obci sa skôr diskutuje o rizikách spojených so samotným Covidom-19. „(McCullough) hovorí napríklad o urýchlení aterosklerózy alebo syndróme ortostatickej tachykardie a predsieňových arytmiách. Tie sú v skutočnosti spojené skôr s covidom ako takým. Sú to niektoré z dopadov dlhého covidu,“ povedal o tvrdeniach amerického kardiológa.

To zopakoval aj Ray. „Očkovanie na prevenciu ochorenia Covid-19 je veľmi zriedkavo spojené s kardiovaskulárnymi komplikáciami – tie sú častejšie spojené s ochorením Covid-19,“ uviedol.

McCullough ďalej tvrdí, že „kardiovaskulárna oblasť poškodenia ľudského tela v dôsledku očkovania je značná, väčšia ako čokoľvek, čo sme kedy videli pri cholesterole, vysokom krvnom tlaku či cukrovke“.

Liu sa odvolával štúdiu (archívny odkaz) Globálneho konzorcia pre kardiovaskulárne riziká uverejnený v časopise The New England Journal of Medicine v októbri 2023, v ktorom sa uvádzajú najčastejšie rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení.

„Vysoký krvný tlak je hlavnou príčinou, nasleduje vysoký cholesterol a potom cukrovka; tieto sú častými príčinami kardiovaskulárnej úmrtnosti na celom svete,“ povedal Liu o zisteniach štúdie. „Musíte mať na pamäti, že vysoký krvný tlak sa vyskytuje u každého štvrtého človeka (…),“ povedal a dodal, že infarkty a mŕtvice nie sú pozorované v takých počtoch, aké by sa očakávali, ak by súviseli s vakcínami, ako tvrdí McCullough.

Ray to potvrdil. „S výnimkou zriedkavých prípadov myokarditídy (ktorá je silnejšie spojená s infekciou Covid-19 ako s vakcínami) neexistujú žiadne korektné dôkazy, ktoré by podporovali predpoklad, že očkovanie mRNA na prevenciu ochorenia Covid-19 prináša riziko kardiovaskulárnych komplikácií porovnateľné s vysokou hladinou cholesterolu, vysokým krvným tlakom alebo cukrovkou.“

McCullough tiež spája myokarditídu spôsobenú vakcínami so zástavami srdca u mladých športovcov. Agentúra AFP v minulosti vyvrátila niekoľko podobných tvrdení, napríklad tu alebo tu.

Zdravotníci podávajú svojmu kolegovi vakcínu proti ochoreniu Covid-19 vo Fakultnej nemocnici v Nitre 26. decembra 2020 – VLADIMIR SIMICEK / AFP

Riziko vzniku krvných zrazenín je pri covide vyššie ako pri vakcínach

Ako ďalšiu oblasť McCullough uvádza „krvné zrazeniny, aké sme nikdy predtým nevideli“. Tvrdí, že spike proteín je „najtrombogénnejší proteín, aký sme kedy v ľudskej medicíne videli“.

S vakcínami proti Covidu boli spájané komplikácie súvisiace so zrážanlivosťou krvi, avšak tie sa týkali vakcín AstraZeneca a Janssen, tj. vakcín s vírusovými vektormi, a nie mRNA vakcín.

„Niektoré vakcíny založené na adenovírusovom vektore Covidu-19 boli zriedkavo spájané so závažnejšími komplikáciami zrážania krvi. Závažné komplikácie zrážania krvi však nie sú silne spojené s mRNA očkovaním,“ povedal Ray.

Liu dodal, že „síce existuje riziko mozgovej žilovej trombózy, ktoré je veľmi, veľmi nízke a vyskytuje sa častejšie u žien v strednom veku (…), ale v skutočnosti je spojené s vakcínou spoločnosti AstraZeneca, ktorá funguje na základe tradičnejšieho princípu“.

Liu vysvetlil, že zrážanlivosť krvi je častejšou komplikáciou u pacientov, ktorí sa infikovali ochorením Covid-19, pričom uviedol, že sa predpokladá, že tá súvisí s receptorom ACE2, ktorý vírus využíva na vstup do cieľových buniek.

Ray tiež zdôraznil, že krvné zrazeniny sú častejšie pri covide samotnom ako pri vakcínach. „Nápadným znakom prvej vlny Covid-19 boli komplikácie súvisiace so zrážanlivosťou krvi – a dostupné dôkazy naznačujú, že očkovanie mRNA na prevenciu Covid-19 je oveľa menej spojené so zrážanlivosťou krvi ako ochorenie, ktorému zabraňujú,“ povedal.

Agentúra AFP v minulosti overila niekoľko tvrdení o krvných zrazeninách a vakcínach, napríklad tu, tu alebo tu.

Neurologické a imunologické vedľajšie účinky veľmi zriedkavo spojené s adenovírusovými vakcínami

Ďalšie dve takzvané „oblasti ochorení“, ktoré podľa McCullougha súvisia s mRNA vakcínami, sú neurologické a imunologické vedľajšie účinky. Konkrétne ako príklad neurologických následkov uvádza mozgovú príhodu, Guillain-Barrého syndróm, ascendentnú paralýzu, neuropatiu malých vlákien, necitlivosť a mravčenie, zvonenie v ušiach a bolesti hlavy. Za príklady imunologických následkov McCullough uvádza trombotickú trombocytopéniu vyvolanú vakcínou a multisystémové zápalové ochorenie.

Možné súvislosti medzi vakcínami a rôznymi ochoreniami sú síce predmetom ďalšieho skúmania, avšak zo stavov, ktoré McCullough spomína, bola pri mRNA vakcínach preukázaná príčinná súvislosť iba s bolesťou hlavy, pričom tá sa uvádza aj v informačných dokumentoch o vakcínach Pfizer a Moderna v časti „veľmi časté vedľajšie účinky“. Na stránkach ŠÚKL sú príslušné dokumenty pre mRNA vakcíny k dispozícii aj v slovenčine ako pre Pfizer, tak aj pre Modernu.

Prehľad najčastejšie hlasených podozrení na nežiaduce účinky po očkovaní vakcínami proti covidu je zverejnený na stránke ŠÚKL. Naposledy bol zverejnený v januári 2023, avšak ako uviedla Matiašová, prehľad zaznamenaných nežiaducich účinkov odvtedy zostáva nezmenený. Upozornila tiež na skutočnosť, že treba vziať do úhavy, že pri týchto údajoch „ide o podozrenia na nežiaduce účinky, ktoré nemusia mať kauzálny súvis s očkovaním“.

S tým súhlasil aj Liu. „Je nevyhnutné rozlišovať medzi udalosťami, ku ktorým dôjde po očkovaní, a udalosťami, ktoré sú vakcínou priamo spôsobené,“ povedal a vysvetlil, že hoci boli hlásené zriedkavé vedľajšie účinky nad rámec bežne pozorovaných, príčinná súvislosť medzi vakcínou a mnohými závažnými stavmi, ktoré McCullough vymenoval, nie je preukázaná.

Komisia EMA pre bezpečnosť skúmala prípady multisystémového zápalového syndrómu, zriedkavého ochorenia postihujúceho mnohé časti tela, hlásené po očkovaní vakcínou proti covidu, ale doteraz dospela k záveru, že neexistuje dostatok dôkazov o možnej súvislosti medzi vakcínami a týmto syndrómom.

Niektoré zo stavov, ktoré spomína McCullough, sa týkajú vakcín proti covidu, ale nie tých na báze mRNA. V informáciách o produkte pre vakcíny Janssen (archívny odkaz) aj AstraZeneca (archívny odkaz) sa ako „veľmi zriedkavé“ uvádzajú nežiaduce účinky ako Guillain-Barrého syndróm či krvné zrazeniny v kombinácii s nízkou hladinou krvných doštičiek alebo trombocytopénia. Tie sú uvedené na webovej stránke EMA, aj na webovej stránke ŠÚKL (AstraZeneca, Janssen). Pri Guillain-Barrého syndróme imunitný systém začne napádať nervy v ľudskom tele, pričom ochorenie môže byť aj život ohrozujúce, ale väčšina pacientov sa pri správnej liečbe zotaví, najmä pokiaľ sa s liečbou začne do dvoch týždňov od prvých príznakov (tu, tu).

Zdravotníci presúvajú pacienta s Covidom-19 hospitalizovaného na Pneumologickom oddelení Nemocnice Ružinov v Bratislave dňa 24. februára 2021 – VLADIMIR SIMICEK / AFP

Chybné štúdie uvádzané ako dôkazy

Okrem preprintového článku o myokarditíde, ktorého je spoluautorom, používa McCullough na podporu svojich tvrdení o mRNA vakcínach aj ďalšie sporné práce.

Jedným z nich je práca „Schmelinga a jeho kolegov z Dánska“, ktorá podľa McCullougha dokazuje, že 30% ľudí, ktorí vakcínu užívajú, nemá žiadne vedľajšie účinky, 70% má mierne vedľajšie účinky a 4,2% má závažné vedľajšie účinky v závislosti od šarže vakcíny.

Jediný relevantný dokument, ktorý agentúra AFP našla, je tento výskumný list v časopise European Journal of Clinical Investigation s názvom „Batch-dependent safety of the BNT162b2 mRNA Covid-19 vaccine“ (Bezpečnosť vakcíny Covid-19 závislá od dávky), ktorý bol uverejnený v marci 2023. Skúmala sa v ňom miera podozrení na nežiaduce účinky medzi rôznymi šaržami vakcíny spoločnosti Pfizer podávanej v Dánsku.

Údaje, ktoré McCullough uvádza, sa v liste nenachádzajú, ale tvrdí sa v ňom, že 4,22% všetkých očkovaných dávok vakcín predstavovali šarže spojené s najvyšším počtom podozrení na nežiaduce účinky, 63,69% šarže s druhým najvyšším podozrení a 32,09% s najmenším. Takže údaj 4,22% sa nevzťahuje na podiel ľudí, ktorí mali závažné nežiaduce účinky, ako tvrdí McCullough.

V liste sa navyše ako jedno z obmedzení uvádza, že údaje, ktoré používa, pochádzajú zo systému hlásenia podozrení na nežiaduce účinky (SAE) Dánskej lekárskej agentúry, pričom ten je „pasívnym systémom hlásenia“. „Hlásenia z týchto systémov podliehajú skresleniam s možnosťou podhodnotenia aj nadhodnotenia, ako aj neúplnosti údajov a rôznej kvality hlásených informácií,“ uvádzajú autori s tým, že dospeli k záveru, že z tohto dôvodu „signály identifikované týmito systémami (…) vo všeobecnosti nemožno použiť na stanovenie kauzality či príčinnej súvislosti“.

Bowen Li súhlasil. „Nezohľadňovali faktory, ako je predchádzajúca anamnéza pred ochorením Covid-19, špecifické typy podozrení na nežiaduce účinky alebo demografické údaje o prípadoch podozrení na nežiaduce účinky,“ povedal a dodal, že „na potvrdenie alebo spochybnenie týchto zistení by boli potrebné ďalšie, rozsiahlejšie štúdie“.

Naviac, v článku (archívny odkaz) dánskeho časopisu Sundhedspolitisk Tidsskrift, ktorý sa zameriava na zdravotnú politiku, odborníci poukazujú na viaceré chyby v štatistických metódach predmetnej štúdie a v údajoch, z ktorých vychádza. Napríklad šarže s väčším počtom hlásených potenciálnych vedľajších účinkov boli prvými šaržami dodanými do Dánska a podávané boli osobám, ktoré patrili do rizikových skupín obyvateľstva najviac ohrozených Covidom-19.

Slovenský ŠÚKL pre AFP uviedol, že nedisponuje informáciou o tom, že by jednotlivé šarže očkovacích látok proti covidu vykazovali rozdielne počty nežiaducich účinkov.

McCullough tiež vo videu tvrdil, že „najväčšia pitevná štúdia o úmrtiach po očkovaní Covid-19 na celom svete“, ktorej bol autorom, zistila, že 73,9 % úmrtí po očkovaní je spôsobených vakcínou.

Agentúra AFP v júli overila tvrdenia z tejto štúdie, pričom oslovení odborníci poukázali na chybnú metodiku a pochybnosti o dôveryhodnosti autorov. Preprintový článok archivovaný tu, sa najprv objavil na serveri prepojeným s časopisom The Lancet, následne bol však odstránený, keďže použitá metodika nepodporovala jeho závery.

Očkovacie látky sú považované za bezpečnejšie ako imunita získaná samotnou infekciou

Popri tvrdeniach o mRNA vakcínach sa McCullough v pôvodnom videu zaoberá aj otázkami týkajúcimi sa liečby covidu. Tvrdí, že len včasná liečba a získanie prirodzenej imunity mohli zabrániť hospitalizáciam a úmrtiam a že „väčšine hospitalizácií a úmrtí sa dalo u najrizikovejších pacientov úplne vyhnúť včasným zásahom“, ako sú „virucidné nosové spreje“, kloktadlá či intravenózne a perorálne lieky.

Ministerstvo zdravotníctva SR na špecializovanej stránke korona.gov.sk (archívny odkaz) opakovane uvádza, že ochorenie Covid-19 predstavuje oveľa väčšiu hrozbu ako očkovanie proti nemu, a to jednak pre ohrozené skupiny či starších ľudí, ale aj pre mladých či zdravých.

Hovorca EMA pre agentúru AFP uviedol, že prirodzená imunita je síce účinná, ale časom slabne a predstavuje potenciálne riziko závažného ochorenia. „Kým k oslabeniu dochádza aj pri očkovaní, posilňovacie vakcíny posilňujú schopnosť organizmu vybudovať si odolnosť voči ochoreniu bez toho, aby musel byť znovu vystavený potenciálne závažným následkom ochorenia,“ uviedol.

McCullough neuvádza, aké lieky „podávané doma“ má na mysli. Štandardné rady na liečbu zahŕňajú voľnopredajné lieky, ako je paracetamol alebo ibuprofen na horúčku, k dispozícii sú dnes už však aj antivirotiká, ktoré pri indikácií môže predpísať lekár, napríklad Molnupiravir či Paxlovid.

Agentúra AFP vyvrátila tvrdenia o kloktaní ako metóde prevencie Covidu už na začiatku pandémie, napríklad tu. Agentúra EMA aj ŠÚKL pre AFP potvrdili, že v súčasnosti nie sú k dispozícii žiadne virucidné nosové spreju, ktoré by v klinických skúšaniach preukázali účinnosť pri indikácii Covid-19.

„Žiadny nosový sprej alebo ústna voda s antiseptickými alebo virucídnymi vlastnosťami nepreukázali účinnosť u pacientov s Covid-19, a to ani v najranejšom štádiu ochorenia,“ uviedol hovorca EMA.

História smrteľných infekčných chorôb, epidémií a pandémií – AFP

Nedôveryhodné spolky

Na konci svojho vystúpenia McCullough spomína, že Asociácia amerických lekárov a chirurgov (AAPS) a Svetová rada pre zdravie (World Council for Health) podporujú zákaz očkovania.

AAPS vydala v marci 2023 vyhlásenie, v ktorom vyzýva na „moratórium“ na „povinné očkovanie proti Covid-19 a genetické injekcie“, ako opisuje vakcíny, zatiaľ čo Svetová rada pre zdravie už v roku 2021 vyhlásila, že vakcíny sú vraj „nebezpečné“.

Agentúra AFP v minulosti preverila tvrdenia ako AAPS, tak aj Svetovej rady pre zdravie a dospela k záveru, že šírili nepravdivé či zavádzajúce správy o vakcínach.

McCullough tiež uvádza, že 7. decembra 2022 moderoval zasadnutie v americkom Senáte, na ktorom odborná skupina dospela k záveru, že všetky vakcíny proti covidu by sa mali stiahnuť. Vyhľadávaním v Googli sme našli tlačovú správu o tejto debate, ktorú v ten deň zorganizoval republikánsky senátor Ron Johnson, pričom na videozázname z podujatia dostupnom na Johnsonovom kanáli na platforme Rumble vidno McCullougha medzi účastníkmi. Medzi rečníkmi bol napríklad aj Robert Malone, ktorého nepravdivé tvrdenia o vakcínach proti covidu sme v AFP opakovane v minulosti vyvracali ako nepravdivé (tu, tu). Agentúra AFP v minulosti taktiež overovala tvrdenia, ktoré odzneli počas debát organizovaných Johnsonom.

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.