Scroll Top

Zdjęcie przedstawiające nocny pokaz dronów wokół pomnika Matki Ojczyzny w Kijowie to tylko projekt

Zdjęcie przedstawiające nocny pokaz dronów wokół pomnika Matki Ojczyzny w Kijowie to tylko projekt - Featured image

Author(s): Natalia Sawka, AFP Polska

Setki udostępnień na Facebooku miało zdjęcie przedstawiające słynny pomnik Matki Ojczyzny w Kijowie, gdzie można przeczytać „Rosyjski okręcie wojenny. Pier*** się”. Według internautów zdjęcie przedstawia pokaz dronów w stolicy Ukrainy, zaatakowanej przez „Rosję”.To nie jest prawda. Jak powiedzieli nam przedstawiciele organizacji, która udostępniła zdjęcie, grafika to jedynie projekt pokazu, który jest dopiero w planach.

„Tak wygląda Kijów teraz. Ułożone z punktów świetlnych na małych dronach: Rosyjski statku wojenny. Idź na ch**” – czytamy w publikacji udostępnionej na Facebooku 2 marca 2022 roku.

Podobne publikacje pojawiały się także w mediach społecznościowych w języku angielskim.

Do publikacji dołączono nocne zdjęcie pomnika Matki Ojczyzny w Kijowie, który jest oświetlony niebieskimi dronami. Na zdjęciu można przeczytać słowa w języku ukraińskim, które stały się popularne dzięki ukraińskim żołnierzom broniącym oddalonej o około 142 km od Odessy Wyspy Węży na Morzu Czarnym.

Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 2 marca 2022 roku

Informacja, że ukraińscy żołnierze zginęli została zdementowana zarówno przez stronę rosyjską, jak i ukraińską.

W czwartek, 24 lutego, pierwszego dnia rosyjskiej ofensywy na Ukrainę, ukraińska straż graniczna napisała na swoim profilu na Facebooku, że Wyspa Węży była celem gróźb ze strony rosyjskich okrętów. W tej samej publikacji pogranicznicy udostępnili wiadomość dźwiękową, w której słychać Rosjanie nawoływali Ukraińców do poddania się.

Wyspa Węży, w języku ukraińskim Ostriw Zmijinyj (ukr. острів Зміїний), po rozpadzie Związku Radzieckiego znalazła się pod administracją niepodległej Ukrainy. Znajduje się około 50 km od wybrzeża Ukrainy i ponad 300 km na wschód od Krymu, regionu zajętego przez Rosję w 2014 r.

24 lutego ukraińscy pogranicznicy szczegółowo opisywali postęp rosyjskiego szturmu na wyspę w kilku postach na Facebooku (1, 2). Wczesnym wieczorem ogłosili, że wyspa została „zajęta” przez armię rosyjską.

Następnie Anton Heraszczenko, doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych, a później Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do Ukraińców, informowali, że „wszyscy pogranicznicy bohatersko zginęli broniąc wyspy do końca”.

Tymczasem jak donosi rosyjska agencja informacyjna TASS, rankiem 25 lutego rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony Igor Konaszenkow ogłosił, że „82 żołnierzy z Wyspy Węży na Morzu Czarnym dobrowolnie poddało się rosyjskim siłom zbrojnym” i nie wspomniał o ofiarach śmiertelnych.

Wreszcie, w poniedziałek 28 lutego, ukraińskie siły morskie opublikowały na Facebooku oświadczenie, w którym poinformowały, że żołnierze z Wyspy Węży faktycznie żyją, ale są przetrzymywani przez armię rosyjską. „Jeśli chodzi o żołnierzy piechoty morskiej i straży granicznej, wziętych do niewoli przez rosyjskich najeźdźców na Wyspie Węży, bardzo się cieszymy, że nasi bracia żyją, i że wszystko jest z nimi w porządku” – czytamy w oświadczeniu.

Fotografia to projekt

O pokazie dronów w Kijowie w ostatnich dniach nie informowały ani agencje prasowe, ani inne żadne rzetelne media.

2 marca 2022 r. skontaktowaliśmy się z przedstawicielami Skypix. Ci przekazali nam, że fotografia, która udostępnili zarówno na Facebooku, jak i na Instagramie to jedynie projekt. – Zdjęcie przedstawia wizualizację projektu. Oczywiście nie było prawdziwego lotu – napisali w wiadomości na Instagramie przedstawiciele Skypix do AFP i dodali, że planują zrobić taki pokaz w Dniu Zwycięstwa, który Ukraińcy świętują 9 maja.

Przedstawiciele Skypix dodali również, że cały ich zespół jest obecnie na Ukrainie w różnych miastach i że są „względnie bezpieczni”.

Skypix to pierwsza firma na Ukrainie, która organizuje zaawansowane technologicznie pokazy świetlne z użyciem dronów. Ich pokazy można obejrzeć w wielu nagraniach, które udostępniają na Facebooku.

Pomnik Matki Ojczyzny – rzeźba kobiety z tarczą i mieczem został wykonana z płyty ze stali nierdzewnejjeszcze w czasach sowieckich. Pomnik wystawiono w 1981 r. Znajduje się w Kijowie w dzielnicy Peczersk. Wysoka na 102 metrów wysokości statua widoczna jest nawet dla osób wjeżdżających do stolicy Ukrainy samochodem czy pociągiem. Wewnątrz rzeźby znajdują się dwie windy, a zwiedzający mogą wejść na taras widokowy skąd można obserwować panoramę miasta.

24 lutego 2022 roku, po miesiącach eskalacji napięć między Rosją a krajami Zachodu, Władimir Putin rozpoczął inwazję na Ukrainę. 3 marca 2022, armia ukraińska stanęła w obliczu ofensywy sił rosyjskich skierowanej na Kijów, Charków, port w Mariupolu i inne miasta w kraju, w kontekście narastających sankcji zachodnich wobec Rosji i nuklearnych gróźb Kremla.

Wniosek: zdjęcie przedstawiające pomnik Matki Ojczyzny w Kijowie z oświetleniem dronów, jest póki co tylko projektem pokazu firmy Skypix, która dementuje, by miał on miejsce w ostatnich dniach. Firma ma w planach zrobić taki pokaz najprawdopodobniej po zakończeniu wojny.

Fact Checker Logo
Pierwotnie opublikowane tutaj.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.