Scroll Top

Fałszywa treść pod zdjęciem wprowadza w błąd w sprawie wilczej watahy

Fałszywa treść pod zdjęciem wprowadza w błąd w sprawie wilczej watahy - Featured image

Author(s): Natalia SAWKA, AFP Hiszpania, AFP Polska

Zdjęcie wilków poruszających sie w szyku zostało udostępnione tysiące razy w mediach społecznościowych z fałszywą treścią, według której„stare i chore” wilki nadają tempo poruszania się stada, podczas gdy silni członkowie watahy przemieszczają się tak, aby chronić słabszych. Zdaniem ekspertów takie przedstawienie sytuacji nie ma nic wspólnego z prawdziwymi zachowaniami społecznymi wilków.  Fałszywy podpis pod zdjęciem krąży w sieci od lat. 

„Warto, żeby ludzie wzięli przykład z wilków” – czytamy w publikacji z 27 listopada 2021 roku, która od tego czasu zyskała 2,4 tys. udostępnień. Ten sam post był również udostępniany w 2016 r.

Publikacje zawierają zdjęcie przedstawiające watahę 25 wilków brnących w śniegu, przy czym niektóre grupy zwierząt są zakreślone różnymi kolorami, aby wskazać pozycję oraz ich zachowanie.

Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 9 sierpnia, czerwone przekreślenie dodane przez AFP

„Poruszanie się watahy wilków: pierwsze trzy – stare albo chore, one idą z przodu i nadają prędkość całej watasze. Jeśli one pójdą z tyłu, to odstaną i zginą. Za nimi idzie pięć silnych wilków. W środku – pozostali członkowie watahy, potem – pięcioro najsilniejszych. Ostatni idzie przywódca, który kontroluje całą watahę. Wataha idzie tak, żeby najstarsi nie odstawali, i żeby mieć możliwość pomagać sobie” – czytamy w publikacji.

Publikacja przez lata była udostępniana w różnych językach i została już zweryfikowana przez AFP w języku bułgarskim, węgierskim, hiszpańskim i angielskim.

Dzięki odwrotnemu wyszukiwaniu obrazów w Google’u, udało nam się odnaleźć galerię zdjęć na portalu brytyjskiego dziennika „The Guardian” z 19 października 2011 roku, z kilkoma zdjęciami z dokumentu „Frozen Planet” emitowanego w tym samym roku przez BBC.

Zrzut ekranu galerii opublikowanej przez “The Guardian” z 2011 roku, wykonany 1 sierpnia 2022 roku

Zdjęcie wilków pojawia się w galerii i jest przypisywane Chaddenowi Hunterowi, reżyserowi i producentowi w dziale historii naturalnej BBC.

W treści dołączonej do zdjęcia możemy przeczytać: „Ogromna wataha 25 wilków leśnych polujących na bizony na kole podbiegunowym w północnej Kanadzie. W połowie zimy w Parku Narodowym Wood Buffalo temperatura sięga -40 stopni Celsjusza. Wataha wilków, prowadzona przez samicę alfa, podróżuje pojedynczo w gęstym śniegu, aby zaoszczędzić siły”.

I dalej: „Wielkość watahy świadczy o tym, jak mała jest ich pula ofiar podczas zimy, kiedy liczba bizonów jest ograniczona przez słabe żerowanie i głęboki śnieg. Wilcze watahy w tym Parku Narodowym są jedynymi wilkami na świecie, które wyspecjalizowały się w polowaniu na bizony dziesięciokrotnie większe od nich samych. Zwierzęta te rozwinęły się na największe i najpotężniejsze wilki na ziemi”.

Elena Tsingarska, współzałożycielka Wildlife Association „Balkans”, jednej z pierwszych organizacji zajmujących się ochroną przyrody w Bułgarii, wyjaśniła AFP, jak wygląda organizacja wilczych watah. Wspomniała też, że zwykle to „doświadczone i pewne siebie” wilki przewodzą takim grupom, a nie słabe, jak twierdzi treść posta.

„Stado to właściwie grupa rodzinna. Składa się zarówno z rodziców, jak i ich potomstwa z bieżącego i poprzedniego roku. Taka jest zwykła struktura grup rodzinnych u wilków. W niektórych rejonach Ameryki Północnej wilki polują na bardzo duże zwierzęta kopytne i tworzą duże grupy o bardziej złożonej strukturze, tzn. oprócz rodziców i potomstwa wchodzą w ich skład osobniki niespokrewnione, ale powiązane ze sobą” – napisała w emailu do AFP Tsingarska 9 sierpnia 2022 r.

Wyjaśniła również, że poruszające się w śniegu wilki idą w kolumnie jeden za drugim. W ten sposób oszczędzają energię, korzystając ze ścieżki wydeptanej przez te pierwsze. „Zazwyczaj samiec pary rodziców idzie pierwszy. Zdarza się, że prowadzi dorosła samica. Logicznie rzecz biorąc, to doświadczone i pewne siebie zwierzęta wiedzą, gdzie prowadzą grupę i w konsekwencji przecierają szlak w śniegu” – wytłumaczyła ekspertka.

Eugenio Fernandez Suarez, weterynarz badający zachowanie dzikich zwierząt, potwierdził również AFP, że w przeciwieństwie do postów w mediach społecznościowych, „wilki nie są zwierzętami, które opiekują sie starszymi lub słabymi zwierzętami, i nie jest to dla nich naturalne zachowanie, by uważać, czy nikt nie pozostaje w tyle”.

David Nieto Macein, etolog i specjalista zajmujący się wilkami, pisał już na swoim blogu w 2015 roku, że historia jest fałszywa, zauważając, że „ta z przodu jest reprodukcyjną samicą, a reszta po prostu za nią podąża… Kiedy wilki idą przez śnieg, podążają po śladach” innych członków watahy.

Znany polski działacz na rzecz ochrony przyrody i dziennikarz „Gazety Wyborczej” Adam Wajrak już w 2015 r. podkreślał, że podana treść postów jest błędna i nie ma nic wspólnego z oryginalną fotografią. Pisał, że fotografia jest z Kanady i, że „nie ma na niej chorych wilków tylko stado, wybierające się na polowanie na bizony”.

Historia została również zweryfikowana przez portal poświęcony wilkom. W artykule zwrócono uwagę, że w publicznej narracji o tych zwierzętach istnieje wiele błędnych przekonań na temat organizacji tych zwierząt.

Fact Checker Logo
Pierwotnie opublikowane tutaj.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.